Lodówka porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt
- Co musisz wiedzieć
- Lodówki to jedne z najbardziej energochłonnych urządzeń w naszych gospodarstwach domowych.
- Na rynku jest ogromny wybór różnych lodówek. Oznacza to, że możesz zdobyć idealną dla siebie, ale także, że wybór może być dość trudny.
- Zbyt duże lodówki będą zużywać niepotrzebnie energię. Kupując nową, upewnij się, że pasuje do Twojego stylu życia.
- Funkcje takie jak automatyczne odszranianie, komory chłodnicze i szybkie chłodzenie mogą poprawić efektywność energetyczną, a także zoptymalizować przechowywanie żywności.
- Nowoczesne lodówki z najwyższej półki to często urządzenia inteligentne, co oznacza, że można je podłączyć do internetu i sterować nimi bezprzewodowo.
Niezbędny w każdym domu
Droga do zdrowego jedzenia i odpustowych przekąsek często prowadzi w to samo miejsce: do lodówki. Lodówki są jednym z podstawowych urządzeń, jakie można znaleźć w każdym domu, i stały się podstawowym narzędziem do przechowywania żywności. W rzeczywistości lodówki są nawet bardziej powszechne w naszych domach niż inne urządzenia, takie jak pralki i suszarki.
Krótka historia
Choć chłodnictwo istnieje od dawna, to lodówki zaczęły swoją domową dominację w Europie i USA dopiero w latach 50-tych.
Rodzaje lodówek
Lodówki występują w wielu różnych kształtach, rozmiarach i wzorach. Oznacza to, że na rynku jest zwykle model, który odpowiada indywidualnym potrzebom każdego.
Standardowe typy lodówek
Inny typ lodówki należy wybrać w zależności od takich czynników jak dostępna przestrzeń i wielkość gospodarstwa domowego.
Lodówki wolnostojące
Lodówki wolnostojące są niezwykle łatwe w montażu. Dzieje się tak dlatego, że nie wymagają one w zasadzie żadnej instalacji – wystarczy postawić je w domu i podłączyć do prądu. Nie wymagają żadnego montażu i nie muszą być montowane wewnątrz żadnych szafek. Jeśli nie przeszkadza Ci posiadanie jednolitych powierzchni w kuchni, to zdecydowanie powinieneś zdecydować się na jeden z tych modeli. Kolejną wygodną rzeczą jest to, że w przypadku przeprowadzki lodówki wolnostojące są stosunkowo proste w transporcie. Z tego powodu wiele osób wybiera model wolnostojący jako drugie urządzenie.
Lodówki wolnostojące są dostępne w wielu różnych wersjach. Od klasycznej bieli po nowoczesną stal nierdzewną – na pewno znajdziesz coś, co będzie świetnie wyglądać w Twoim domu.
Podczas gdy można oczywiście uzyskać pełnowymiarowe lodówki wolnostojące, można również uzyskać mniejsze modele stołowe. Są one doskonałe dla małych gospodarstw domowych. Lodówki wolnostojące mogą występować z komorą zamrażarki lub bez niej.
Zalety
- Można umieścić w dowolnym miejscu
- Wiele różnych modeli i rozmiarów
- Stosunkowo łatwy transport
- Łatwy montaż
Wady
- Front nie będzie pasował do szafek kuchennych
Zintegrowane lodówki
Ten typ lodówki musi być zainstalowany w szafkach kuchennych. Może być dostarczona z własnymi drzwiami lub z przystawką, która pozwala zamontować drzwi szafki na jej froncie. Obie opcje oznaczają, że otrzymujesz lodówkę, która bezproblemowo pasuje do Twojej kuchni, co daje klasyczną, bezproblemową estetykę.
Główną rzeczą do rozważenia przy zakupie zintegrowanej lodówki jest to, że musi ona idealnie pasować do Twoich jednostek kuchennych. Oznacza to, że jeśli chodzi o wybór modelu, musisz upewnić się, że wymiary dokładnie pasują do Twoich potrzeb.
Na rynku jest ogromny wybór lodówek zintegrowanych. Podobnie jak w przypadku lodówek wolnostojących, możesz dostać modele z komorą zamrażarki lub bez niej.
Zalety
- Oszczędność miejsca
- Dobrze wkomponuj się w swoją kuchnię
- Wiele różnych modeli i rozmiarów
Wady
- Może wymagać profesjonalnego montażu
- Trudności w poruszaniu się
Lodówki podblatowe
Modele te są dość zbliżone stylistycznie do lodówek zintegrowanych. Jednak w przeciwieństwie do standardowych lodówek zintegrowanych mają one zdejmowaną płytę górną. Oznacza to, że można przymocować własne powierzchnie kuchenne bezpośrednio do lodówki podblatowej, co sprawia, że naprawdę wtapia się ona w otoczenie. Lodówki podblatowe są dość krótkie, nie przekraczają 3 stóp wysokości (około 85 cm), co oznacza, że można je również umieścić bezpośrednio pod istniejącym wcześniej blatem. W przeciwieństwie do lodówek zintegrowanych, mają one nóżki na spodzie, co oznacza, że nie musisz koniecznie umieszczać ich w szafce meblowej. Nóżki są zazwyczaj regulowane, co oznacza, że możesz postawić lodówkę na nierównej powierzchni.
Podobnie jak w przypadku lodówek wolnostojących i zintegrowanych, możesz wybierać między modelami pełnowymiarowymi i kompaktowymi z komorą zamrażarki lub bez niej. Kompaktowe lodówki podblatowe są świetnym rozwiązaniem dla pojedynczych gospodarstw domowych, ponieważ są bardzo małe.
Zalety
- Oszczędność miejsca
- Taniej niż małe zintegrowane lodówki
- Wiele różnych modeli
- Doskonałe jako drugie urządzenie lub do minibarów
Wady
- Ograniczone cechy i funkcje
- Ograniczona przestrzeń do przechowywania
Specjalne typy lodówek
Podczas gdy większość ludzi będzie dobrze z jednym z wyżej wymienionych stylów lodówki, istnieje kilka specjalnych typów, które mogą być zainteresowane. Czytaj dalej, aby uzyskać szybki przegląd.
Chłodziarko-zamrażarki
Chłodziarko-zamrażarki to urządzenia typu 2 w 1 – świetna opcja, jeśli w Twojej kuchni jest mało miejsca. Główną zaletą chłodziarko-zamrażarki w porównaniu z lodówką z zamrażalnikiem jest przestrzeń. Ponieważ część zamrażająca ma własne drzwi, masz znacznie więcej miejsca. Zazwyczaj chłodziarko-zamrażarki mają dwie lub trzy szuflady, podczas gdy komory zamrażarki w zwykłej lodówce są zazwyczaj dość małe. Jeśli często zamrażasz jedzenie, wybór chłodziarko-zamrażarki to świetny pomysł. Podobnie, część lodówkowa urządzenia będzie wystarczająco duża, aby w większości przypadków pomieścić tygodniowe zakupy.
Jedną z głównych wad tych urządzeń kombinowanych jest to, że jeśli jedna z części się zepsuje, będziesz musiał wymienić całą rzecz. Lodówki-zamrażarki są dostępne w ogromnej gamie różnych stylów i rozmiarów, a także mogą być wyposażone w możliwość zintegrowania ich z szafkami kuchennymi.
Zalety
- Znacznie bardziej kompaktowe w porównaniu z dwoma urządzeniami
- Większa pojemność zamrażarki niż w przypadku standardowych komór zamrażarki
- Taniej niż zakup dwóch urządzeń
Wady
- Jeśli jedna część się zepsuje, będziesz musiał wymienić całe urządzenie
Lodówki z podwójnymi drzwiami
Ten styl chłodziarko-zamrażarki jest szczególnie popularny w USA. Zamiast umieszczać części lodówki i zamrażarki jedna na drugiej, są one umieszczone obok siebie. Każda część ma swoje własne drzwi, co sprawia, że wygląda trochę jak szafa. W USA bardzo powszechne są dwudrzwiowe lodówki 2 w 1. Natomiast w Europie często spotyka się również pojedyncze urządzenia (jedna lodówka i jedna zamrażarka) z systemem ich łączenia.
Lodówki dwudrzwiowe mają dużo miejsca do przechowywania, ale zajmują też sporo miejsca. Są naprawdę dobre tylko dla większych gospodarstw domowych (cztery lub więcej osób). Ze względu na swoją konstrukcję nie są najbardziej energooszczędne, ale są bardzo wydajne, ponieważ mają oddzielne obwody chłodzące dla lodówki i zamrażarki. Lodówki dwudrzwiowe często mają też wiele dodatkowych funkcji, takich jak dozowniki wody i kostek lodu, przegródki na batony czy łączność Wi-Fi. Te funkcje oczywiście wymagają wyższej ceny i chociaż mogą być bardzo luksusowe, nie są całkowicie konieczne.
Zalety
- Duża ilość miejsca do przechowywania
- Innowacyjne funkcje dodatkowe
- Dynamiczne chłodzenie
- Oddzielne obiegi chłodzenia
- Zmienne strefy temperaturowe dla optymalnego przechowywania
Wady
- Zajmują dużo miejsca
- Wysoki pobór mocy
- Stosunkowo drogie
Lodówki z drzwiami francuskimi
Lodówki z drzwiami francuskimi są odmianą lodówek dwudrzwiowych. Posiadają uchylne drzwi do części lodówkowej, a zamrażalnik znajduje się zazwyczaj w dolnej części urządzenia. Główną zaletą lodówek z drzwiami francuskimi jest to, że mają dużo miejsca do przechowywania na wysokości oczu. W porównaniu z klasycznymi lodówkami z podwójnymi drzwiami, lodówki z drzwiami francuskimi zajmują mniej miejsca, ale nadal powinieneś zdecydować się na jedną z nich tylko wtedy, gdy masz dużą kuchnię. Podobnie jak w przypadku lodówek z podwójnymi drzwiami, modele te są zwykle wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak dozownik wody.
Zalety
- Dużo miejsca do przechowywania
- Kompaktowe w porównaniu z modelami dwudrzwiowymi
- Dynamiczne chłodzenie
- Oddzielne systemy chłodzenia dla lodówki i zamrażarki
- Dodatkowe funkcje
- Wiele stref temperaturowych
Wady
- Stosunkowo duże zużycie energii
- Stosunkowo drogie
Ponadto istnieją inne różne specjalne typy, takie jak lodówki na napoje, lodówki na wino czy mini lodówki.
Porady dotyczące kupna
Jeśli chodzi o wybór lodówki, jest kilka ważnych rzeczy do rozważenia. Ponieważ będziesz chciał, aby Twoja lodówka trwała przez lata, będziesz chciał, aby wyglądała i działała jak najlepiej w ramach Twojego budżetu. Jednak model, który zajmuje pierwsze miejsce na listach przeglądów, niekoniecznie będzie najlepszą opcją dla Ciebie i Twojego domu.
Istnieje kilka czynników, które wchodzą w grę przy określaniu, która lodówka jest dla Ciebie najlepsza. Aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję, poniżej wyszczególniliśmy najważniejsze rzeczy do rozważenia.
Wielkość i pojemność
Pierwszą rzeczą, którą musisz rozważyć, jest to, ile miejsca masz w swojej kuchni i gdzie dokładnie chcesz umieścić swoją lodówkę. To określi, jaki styl lodówki powinieneś wybrać.
Kolejną rzeczą, o której należy pomyśleć, jest to, ile pojemności potrzebujesz. Modele posiadające zarówno lodówkę jak i zamrażarkę zazwyczaj podają osobne pojemności dla każdej części.
Lodówki o większej pojemności zużywają więcej energii elektrycznej. Z reguły każde dodatkowe 3,5 stopy sześciennej (100L) pojemności zwiększa zużycie prądu o 20%. Z tego powodu przy wyborze lodówki bardzo ważne jest, aby zaopatrzyć się w model o pojemności jak najbardziej odpowiadającej Twoim potrzebom.
Ustalenie, jaka wydajność jest potrzebna
Dla przeciętnego jedno- lub dwuosobowego gospodarstwa domowego potrzebna jest lodówka o pojemności od 3,5 do 5 stóp sześciennych (100-140L). Dla każdej dodatkowej osoby zazwyczaj będziesz chciał dodać 1,7 stopy sześciennej (50L) dodatkowej pojemności.
Decydując się na pojemność, będziesz chciał również pomyśleć o tym, co przechowujesz w swojej lodówce. Na przykład, jeśli masz tendencję do używania zamrażarki dużo, będziesz chciał model z dużą ilością miejsca w zamrażarce. Ogólnie rzecz biorąc, zamrażarka o wielkości 1,7 do 2,8 stopy sześciennej (50-80L) będzie dobra dla dwuosobowego gospodarstwa domowego. Jeżeli ty używasz twój chłodnię dużo, then iść dla model z przynajmniej 3.5 cubic feet przestrzeń (100L).
W poniższej tabeli przedstawiono przegląd zalecanej pojemności w zależności od wielkości gospodarstwa domowego:
Wielkość gospodarstwa domowego | Zalecana pojemność użytkowa (lodówka) | Zalecana pojemność użytkowa (komora zamrażarki) |
1 osoba | 2,8-3,5ft³ (80-100L) | 1-1,7ft³ (30-50L) |
2 osoby | 4,2-5,2ft³ (120-150L) | 1,4-2,8ft³ (50-80L) |
3 osoby | 5,6-7ft³ (160-200L) | 2,1-3,5ft³ (60-100L) |
4 osoby | 7-8,8ft³ (200-250L) | 2,6-4,4ft³ (75-125L) |
5 osób | 8,5-10,5ft³ (240-300L) | 3,2-5,2ft³ (90-150L) |
Zużycie energii
Zużycie energii elektrycznej jest zawsze ważnym czynnikiem do rozważenia, ponieważ określa koszty eksploatacji urządzenia. Jest to również świetny sposób na porównanie różnych modeli. Inwestycja w model energooszczędny może się naprawdę opłacić, ale należy pamiętać, że najbardziej wydajne urządzenia mogą mieć wyższą cenę. Później zajmiemy się tym bardziej szczegółowo, ponieważ możesz w końcu zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej, nawet jeśli lodówka jest początkowo droższa.
Hałas
W przypadku lodówek nie należy lekceważyć hałasu. W końcu większość ludzi umieszcza swoje lodówki w kuchniach, które są również ważną przestrzenią wspólną w każdym domu.
Hałas jest mierzony w decybelach (dB). Większość lodówek wytwarza między 45 a 50 dB, czyli mniej więcej tyle, ile normalna rozmowa. Jeśli model ma mniej niż 40 dB, będzie mniej więcej cichy. W związku z tym zalecamy wybór lodówki o poziomie hałasu około 35 dB, czyli mniej więcej tak głośnej jak wentylator w pomieszczeniu.
Materiał budowlany
Kolejną ważną rzeczą do rozważenia jest to, z jakiego materiału wykonana jest lodówka. Większość nowoczesnych lodówek ma wysokiej jakości drzwi ze stali nierdzewnej. Wewnętrzne półki powinny być wykonane z bezpiecznego szkła. Jest ono odporne na uderzenia i zarysowania. Jeśli chcesz lodówkę ze stojakiem na butelki, upewnij się, że jest on wykonany z metalu. Wraz z tymi czynnikami istnieją również pewne cechy, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze lodówki:
Strefy temperaturowe
Nowoczesne lodówki często wyposażone są w wiele stref temperaturowych. Prawie wszystkie lodówki mają obecnie komory chłodnicze. Strefy te znajdują się tuż powyżej temperatury zamarzania, co jest idealne do przechowywania świeżej żywności. Różne komory mają czasem zmienną wilgotność, dzięki czemu można lepiej przechowywać niektóre produkty spożywcze. Na przykład mięso i ryby dobrze się przechowują przy wilgotności 50%, natomiast owoce i warzywa lepiej się przechowują przy wilgotności 95%.
Automatyczne odszranianie
Im bardziej lodówka obladza się, tym mniej efektywnie chłodzi żywność (i tym więcej energii musi zużywać). Nowoczesne lodówki mają obecnie system automatycznego odszraniania, który zapobiega gromadzeniu się lodu na wewnętrznych ściankach. W tym celu lodówka chwilowo zwiększa temperaturę, a roztopiony lód spływa do kanału odpływowego. Prawie wszystkie lodówki są obecnie wyposażone w tę funkcję, niezależnie od punktu cenowego. Jednak nie wszystkie modele mają funkcję automatycznego rozmrażania komory zamrażarki.
Nie ma mrozu
Funkcja no frost zapobiega tworzeniu się lodu wewnątrz lodówki. Działa ona poprzez zmniejszenie wilgotności powietrza za pomocą systemu wentylacji w komorze lodówki. Kiedy otwierasz i zamykasz lodówkę, do środka dostaje się ciepłe powietrze i wilgoć, więc posiadanie tej funkcji wraz z automatycznym odszranianiem jest naprawdę ważne dla zapobiegania tworzeniu się lodu.
Szybkie chłodzenie
Wiele produktów spożywczych pozostanie dłużej świeżych, jeśli będą stale utrzymywane w chłodzie. Możliwość szybkiego schładzania produktów jest w tym celu niezwykle przydatna. Szybkie chłodzenie znacznie obniża temperaturę w lodówce, aby szybko schłodzić to, co przyniosłeś ze sklepu. Funkcja ta jest również dostępna w zamrażarce – często nazywana jest szybkim zamrażaniem.
Dodatkowe funkcje
Oprócz ważnych cech wyszczególnionych powyżej, istnieje kilka cech, które możesz również rozważyć, nawet jeśli nie są one naprawdę niezbędne.
Powłoka antybakteryjna
Niektóre lodówki posiadają powłokę antybakteryjną, co oznacza, że Twoja żywność jest przechowywana w wyjątkowo higieniczny sposób. Zazwyczaj jest to warstwa wykonana przy użyciu związków srebra, które zmniejszają zdolność zarazków do życia w lodówce. Jednak skuteczność tych powłok jest dyskusyjna – nadal będziesz musiał regularnie czyścić wnętrze lodówki.
Powłoka zapobiegająca powstawaniu odcisków palców
Tak jak wspaniale wyglądają lodówki ze stali nierdzewnej, są one niezwykle podatne na ślady palców. Z tego powodu niektóre modele mają powłokę, która to zwalcza, co oznacza również, że nie będziesz musiał tak często czyścić zewnętrznej części lodówki.
Fan
Powietrze wewnątrz lodówek często nie jest rozprowadzane równomiernie. W związku z tym niektórzy producenci umieszczają w lodówkach dynamiczny system chłodzenia, aby zapewnić równomierną temperaturę w całym wnętrzu.
Dozowniki wody i kostek lodu
Jest to luksusowa funkcja, często spotykana w lodówkach z podwójnymi drzwiami. Aby działała, lodówka musi być podłączona do sieci wodociągowej – niektóre modele mają zbiornik na wodę, ale trzeba go regularnie uzupełniać i czyścić.
Wyświetl
Niektóre lodówki z najwyższej półki mają wyświetlacz, który wskazuje temperaturę i pozwala kontrolować takie rzeczy jak szybkie chłodzenie. Można też dostać luksusowe modele z wyświetlaczami LCD, które pokazują takie rzeczy, jak aplikacje z przepisami i kalendarze.
Łączność z inteligentnym domem
W dzisiejszych czasach coraz więcej urządzeń domowych może łączyć się z internetem. Pozwala to na zdalne kontrolowanie takich rzeczy jak temperatura. Niektóre modele pozwalają nawet na dostęp do wewnętrznych kamer, dzięki czemu możesz zobaczyć, co masz w lodówce.
Te nowe funkcje to nie tylko sztuczki. W rzeczywistości nawet coś takiego jak kompatybilność z inteligentnym domem może pomóc Ci zaoszczędzić energię. Na przykład, jeśli możesz zobaczyć, co znajduje się w lodówce bez konieczności jej otwierania, możesz oszczędzić energię na chłodzeniu.
Zużycie energii
Lodówki są w ciągłym użyciu, 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. W związku z tym wydajność energetyczna jest niezwykle ważną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze lodówki. W końcu koszty energii mogą naprawdę wzrosnąć. Wiele krajów będzie miało system oceny efektywności energetycznej, który może być naprawdę pomocny w pokazaniu, który model jest najbardziej wydajny.
Oszczędność energii
Informacje, które otrzymujesz od producenta lub z etykiety energetycznej, dotyczące zużycia energii przez jakąkolwiek lodówkę, powinny być zawsze traktowane jako średni punkt odniesienia. To, ile energii zużywa Twoja lodówka, będzie również zależało od tego, jak z niej korzystasz. Poniższa lista zawiera kilka wskazówek, które pomogą Ci zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej dzięki lodówce:
- Lodówki działają najlepiej, gdy są wypełnione. Jeśli masz dużo pustej przestrzeni, lodówka szybko wypełni się ciepłym powietrzem po otwarciu drzwi, co spowoduje dodatkowe koszty chłodzenia. Wybierz lodówkę o pojemności odpowiadającej Twoim potrzebom, aby nie mieć zbyt dużo miejsca.
- Temperatura wewnątrz lodówki nie musi być zbyt niska. Komory lodówki powinny mieć temperaturę pomiędzy 41 a 44,6 °F (5-7 °C), a komory zamrażarki 0 °F (-18 °C).
- Staraj się unikać niepotrzebnego otwierania drzwi lodówki i nie zostawiaj ich otwartych.
- Nie wkładaj do lodówki ciepłego jedzenia – to nadmiernie obciąża system chłodzenia. O wiele lepiej jest najpierw pozwolić żywności ostygnąć do temperatury pokojowej.
- Nie instaluj lodówki obok źródeł ciepła, takich jak kuchenki czy grzejniki.
Strefy temperaturowe
Przy oszczędzaniu energii pomaga również wykorzystanie różnych stref temperaturowych w lodówce. W lodówkach z wewnętrznymi wentylatorami nie jest to ważne, ponieważ temperatura jest równomierna w całym pomieszczeniu. Jeśli jednak lodówka nie ma wentylatora, konwekcja oznacza, że lodówka będzie chłodniejsza na dole i cieplejsza na górze.
- Górna komora – strefa ciepła: temperatura wynosi od 46 do 50 °F (8-10 °C). Dobrze sprawdzają się tu dżemy, pakowane sery lub gotowane potrawy.
- Środkowa komora – strefa środkowa: produkty mleczne pozostają długo świeże w temperaturze około 41 °F (5 °C).
- Dolna komora – strefa zimna: przy około 35 °F (2 °C) jest to najzimniejsza strefa w lodówce. Jest ona optymalna do przechowywania surowego mięsa i ryb.
- Szuflada na warzywa – strefa specjalna: plastikowa szuflada jest u góry przykryta szklaną płytą. Dzięki temu zimne powietrze nie sączy się dalej. Temperatura w komorze na warzywa wynosi ponownie około 46 °F (8 °C). Warzywa i owoce pozostają tu dłużej chrupiące i świeże.
- Przegródki na drzwiach: temperatura jest stosunkowo ciepła na poziomie około 48 °F (9 °C). Wąskie przegródki są dobre na napoje i sosy. Górna komora jest świetna na jajka i masło.
Jak działają lodówki?
Lodówki utrzymują chłód. Aby to zrobić, pobierają one ciepło z wnętrza i odprowadzają je na zewnątrz. Istnieje kilka sposobów, aby to zrobić, ale najbardziej powszechną metodą jest użycie kompresji.
Chłodzenie kompresyjne
Układy sprężania składają się z parownika, sprężarki, skraplacza i przepustnicy. Wymiana ciepła odbywa się za pomocą czynników chłodniczych. Są to ciecze, które pod wpływem ciepła odparowują w gaz.
Parownik to system rurek, który – w zależności od modelu – znajduje się w ścianach bocznych, w podłodze oraz w tylnej ścianie lodówki. Znajdujący się w środku płynny czynnik chłodniczy przepływa do wnętrza lodówki. W kontakcie z ciepłem z wnętrza odparowuje do gazu. W tej postaci dociera do sprężarki, która znajduje się na zewnątrz w dolnej tylnej części lodówki.
Sprężarka spręża gaz tak, że ten się nagrzewa. Następnie jest on przepuszczany przez skraplacz. Jest to system zwiniętych rur umieszczony z tyłu lodówki. Gdy czynnik chłodniczy pokonuje drogę przez rurki, uwalnia ciepło do otoczenia. Gdy się ochładza, skrapla się, czyli zamienia z powrotem w ciecz. W ten sposób przepływa przez przepustnicę. Dzięki temu ciśnienie czynnika chłodniczego ponownie się obniża. Następnie czynnik chłodniczy przepływa z powrotem do parownika i cykl zaczyna się od nowa.
Główną wadą systemów chłodzenia sprężarkowego jest to, że są one dość głośne, ponieważ sprężarka musi być napędzana przez silnik.
Cicha alternatywa
Inną metodą przekazywania ciepła stosowaną w lodówkach jest absorpcja. Jednak wspominamy o niej tylko krótko, ponieważ nie jest ona zbyt często spotykana w konwencjonalnych lodówkach domowych. W przeciwieństwie do sprężania, ten system chłodzenia pracuje cicho. Zużywa jednak dużo energii. Dlatego też jest on stosowany przede wszystkim w mini lodówkach, cool boxach i minibarach.
Zdjęcia 1-19: © FinalCheck