Drukarka porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt

  • Co musisz wiedzieć
  • Drukarki all-in-one to niezbędny sprzęt do pracy w domu lub w biurze. Oprócz drukowania, mogą również skanować, kserować i faksować.
  • Wyposażone w technologię druku atramentowego, laserowego lub LED, niektóre modele nadają się nawet do profesjonalnego drukowania zdjęć.
  • Rozdzielczość obrazu i szybkość drukowania można regulować dzięki konkretnym wbudowanym funkcjom, a szereg portów sprawia, że drukarki all-in-one są przystępne dla każdego.
  • Do standardowych modeli można dodać elementy dodatkowe, aby zwiększyć wydajność biura lub ułatwić zadania w domu.
  • Przed zakupem należy znać własne wymagania i umieć je zważyć z kosztami tuszu, tonera i papieru.

Drukarki typu All-in-one do użytku domowego

Drukarki all-in-one to niezwykle wszechstronne urządzenia. Do tego stopnia, że obecnie nie można sobie wyobrazić większości biur bez jednej z nich. Coraz częściej te wielofunkcyjne urządzenia trafiają również do naszych domów. Statystyki z 2021 roku pokazują, że ponad jedna czwarta osób w Wielkiej Brytanii korzysta z drukarki codziennie, a połowa drukuje co tydzień. W przeciętnym roku sprzedaje się obecnie więcej drukarek all-in-one niż tradycyjnych. Urządzenia wielofunkcyjne występują głównie w dwóch odmianach: 3 w 1, łączące w sobie drukarkę, skaner i kserokopiarkę; lub 4 w 1, które posiadają również funkcję faksu.

Druk w erze cyfrowej

Pomimo coraz szybszej cyfryzacji i rozwoju technologii mobilnych, drukarki pozostają niezbędnym elementem wyposażenia. Obiecane biuro bez papieru to na razie wciąż odległa fantazja.

Producenci drukarek zareagowali na rozwój technologii mobilnych, dostosowując rolę i funkcje swoich produktów. W ostatnich latach byliśmy świadkami jednych z najbardziej dynamicznych zmian w branży od dziesięcioleci. Systemy kompatybilne z siecią są nowym standardem branżowym, podczas gdy urządzenia typu all-in-one oferują obecnie rozszerzoną łączność. Wi-Fi, usługi w chmurze i liczne aplikacje sprawiają, że dostęp do drukarek i skanerów oraz ich użytkowanie jest możliwe z każdego miejsca.

drukarka na biurku
Drukarki są niezbędnym wyposażeniem zarówno domów, jak i miejsc pracy.

Od tanich ofert po luksusowe modele

Na rynku drukarek all-in-one jest urządzenie na każde wymagania i budżet.

Cena każdej drukarki jest przede wszystkim związana z technologią, którą posiada w środku. Technologia ta określa szybkość drukowania, rozdzielczość drukowanych lub skanowanych materiałów, opcje łączności, a także kilka dodatkowych funkcji, takich jak drukowanie bez obramowania, skanowanie dwustronne czy drukowanie dwustronne.

Zakup modelu z wyższej półki nie ma sensu, jeśli rzadko drukujesz, skanujesz lub kopiujesz. Tańsza drukarka prawdopodobnie zrobi wszystko, czego potrzebujesz, bez uszczerbku na jakości. Coś, o czym zawsze należy pamiętać przy zakupie drukarki all-in-one, to koszty eksploatacji związane z wymianą tuszu, tonera i papieru. Koszty te są często wyższe w przypadku tańszych modeli niż w przypadku droższych. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem drukarki all-in-one, musisz rozważyć, ile możesz wydać na koszty eksploatacji, jak również początkowe nakłady.

Jakie są rodzaje drukarek?

Pierwszą rzeczą, o której powinien pomyśleć każdy zainteresowany zakupem drukarki all-in-one, jest technologia druku. Będziesz musiał dokonać trudnego wyboru pomiędzy atramentową, laserową i LED. Jeśli chcesz drukować również zdjęcia, w grę wchodzi jeszcze więcej czynników.

Drukarki atramentowe

Drukarki atramentowe to rodzaj drukarek igłowych. Drukarki te nakładają małe kropelki atramentu na papier, aby stworzyć obraz. Drukarki igłowe są uważane za urządzenia o szczególnie niskim wpływie na środowisko, ponieważ proces drukowania nie opiera się na żadnych maszynach mających kontakt z drukowanym materiałem.

funkcja inkjet
Schemat typowej drukarki atramentowej: (1) Kontroler; (2) Rolka papieru; (3) Wkład z tuszem; (4) Głowica drukująca; (5) Podajnik papieru.

Drukarki typu drop on demand (DOD) to najczęściej spotykany typ drukarki atramentowej spotykany w domach lub biurach. Ich działanie polega na indywidualnym wystrzeliwaniu kropli atramentu.

Drukarki atramentowe DOD można skategoryzować według sposobu, w jaki atrament wychodzi z dysz. Istnieją dwa główne typy do wyboru: bubble jet i piezo. Drukarki Bubble Jet tworzą krople atramentu, które są podgrzewane, aż się rozszerzą. Gdy tworzą się pęcherzyki pary, kropla atramentu jest przeciskana przez dyszę. Canon, Lexmark i Hewlett-Packard stosują tę technikę w swoich drukarkach. Epson natomiast wykorzystuje odwrotny efekt piezoelektryczny w swoich drukarkach atramentowych DOD.

Odwrotny efekt piezoelektryczny

Efekt ten opisuje, jak materiały odkształcają się po przyłożeniu do nich napięcia elektrycznego. Drukarki firmy Epson pracują z samoodkształcającymi się elementami ceramicznymi.

Głowice drukujące w drukarkach atramentowych poruszają się po prowadnicach napędzanych przez pasek z silnikiem. Rolka, napędzana przez własny silnik, przesuwa papier przez drukarkę.

Chociaż drukarki atramentowe z pewnością mają swoje zalety, są pewne obszary, w których nie udaje im się pokonać konkurencji. W poniższej tabeli porównamy zalety i wady zakupu drukarki atramentowej DOD.

Zalety
  • Niska cena dzięki prostej konstrukcji i łatwej produkcji
  • Prawie tak szybkie jak drukarki laserowe
  • Wysokiej jakości druk zdjęć, nawet na papierze powlekanym
  • Możliwość nadruku na innych powierzchniach, np. na płytach CD lub folii
  • Wydajność energetyczna
Wady
  • Niektóre atramenty nie nadają się do dokumentów prawnych lub archiwizacji, ponieważ są podatne na uszkodzenia świetlne
  • Najlepsza jakość możliwa tylko na papierze specjalnym; słabe kontury na papierze normalnym
  • Drukowanie w czerni i bieli droższe niż w przypadku drukarki laserowej
  • Atrament może wyschnąć, jeśli nie jest używany regularnie
  • Zbyt wolne dla dużych operacji drukowania

Drukarki atramentowe są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które drukują regularnie, ale nie w dużych ilościach. Jeśli chcesz drukować zdjęcia, lub drukować na powierzchniach takich jak folia, karton czy płyta CD, drukarki atramentowe są świetnym rozwiązaniem. Główną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę jest to, że cena zakupu nie obejmuje wysokich kosztów eksploatacji wkładów atramentowych i specjalnego papieru.

Drukarki laserowe

Drukarki laserowe wykorzystują naświetlanie światłem i nacisk, aby wydrukować całą stronę za jednym razem, niezależnie od tego, jak mały jest tekst lub obraz. Metoda ta nazywana jest elektrografią lub, bardziej powszechnie, kserografią.

Pierwsza drukarka laserowa

W 1973 roku inżynier Gary Starkweather stworzył w Palo Alto w Kalifornii pierwszą drukarkę laserową dla firmy Xerox, modulując promienie laserowe.

Centralnym elementem drukarki laserowej jest cylinder obrazu pokryty bębnem światłoczułym. Ten bęben światłoczuły zostaje naładowany ujemnie, zanim wiązka lasera usunie ten ładunek (lub osłabi go krok po kroku w celu uzyskania gradacji kolorów) w miejscach, gdzie później zostanie nałożony toner. Wiązka laserowa jest skierowana na obracające się lustro nad cylindrem obrazu, zanim proszek zostanie przeniesiony przez toner na bęben światłoczuły. Proszek ma taki sam ładunek jak cylinder obrazowy, co oznacza, że przywiera tylko do nienaładowanych obszarów. Następnie bęben światłoczuły wykorzystuje taśmę transferową, aby doprowadzić do kontaktu tonera z papierem. Nowsze modele wykorzystują mechanizmy drukujące, które posiadają cylindry obrazowe dla każdego koloru, przez które kolejno przechodzi papier. Na odwrotnej stronie papieru silny dodatni ładunek elektryczny powoduje przeskok tonera na papier. W ostatnim etapie papier przechodzi przez wałek podgrzany do temperatury 356 °F (180 °C), który wykorzystuje ciśnienie do przyklejenia tonera do papieru.

Schemat typowej drukarki laserowej
Schemat typowej drukarki laserowej: (1) Sterownik; (2) Lustro; (3) Wiązka laserowa; (4) Bęben obrazowy; (5) Toner; (6) Rolka wejściowa papieru; (7) Zespół utrwalacza.

O ile czarno-białe drukarki laserowe można kupić tanio, o tyle kolorowe drukarki laserowe są zazwyczaj droższe od swoich atramentowych odpowiedników. To jednak nie powinno być Twoim jedynym kryterium, gdy myślisz o kosztach. Dzieje się tak dlatego, że koszty eksploatacji tonerów laserowych są zazwyczaj znacznie niższe niż w przypadku wkładów atramentowych. Są one nadal tańsze w eksploatacji, nawet jeśli uwzględnimy koszt regularnej wymiany cylindra obrazowego i innych części, podlegających zużyciu.

Zalety
  • Pogrubione kontury na papierze do kopiowania i recyklingu
  • Odporny na blaknięcie i wilgoć (odporny na UV, odporny na bieganie i wycieranie)
  • Niskie koszty druku
  • Drukowanie z dużą prędkością
  • Regularne stosowanie nie jest konieczne
  • Długa żywotność
Wady
  • Stosunkowo duże ze względu na liczbę komponentów
  • Przestrzeń kolorów i poziom kontrastu w przypadku druku zdjęć często nie są tak dobre jak w przypadku drukarek atramentowych
  • Droższe
  • Bardziej energochłonne
  • Ekran może pozostać widoczny
  • Możliwość łuszczenia się w przypadku zagniecenia papieru
  • Anulowanie wydruku nie jest możliwe w połowie drogi
  • Potrzeba więcej pamięci wewnętrznej
  • Wydziela ozon i mikrocząsteczki
  • Brak możliwości drukowania bez obramowania
  • Druk możliwy tylko na elastycznym, odpornym na temperaturę materiale

W biurach drukarki laserowe są pod wieloma względami lepsze od drukarek atramentowych. Drukarki laserowe mogą drukować wyraźnie na tanim, zwykłym papierze, radząc sobie jednocześnie z dużymi nakładami z dużą prędkością. Większość drukarek laserowych ma duży podajnik papieru, a toner zwykle trzeba wymieniać znacznie rzadziej niż wkłady atramentowe. Drukarki laserowe są również dobrym rozwiązaniem do rzadkiego użytku domowego, ponieważ ani głowica drukująca, ani wkłady atramentowe nie mogą wyschnąć po długim okresie bezczynności.

Drukarki laserowe mogą jednak drukować tylko na papierze makulaturowym, papierze do kopiowania lub powlekanym papierze do drukowania laserowego. Papier fotograficzny i inne rodzaje papieru powlekanego nie są w stanie wytrzymać wysokich temperatur i mogą uszkodzić drukarkę.

Jeśli sporadycznie chcesz drukować obrazy o wyższej jakości, drukujesz mniej niż 100 stron tygodniowo lub czasami chcesz drukować na takich rzeczach jak folia lub płyty CD, prawdopodobnie najlepiej będzie pozostać przy drukarce atramentowej.

Drukarki LED

Drukarki LED zostały wynalezione przez firmę OKI w latach 80. i dalej rozwijane w latach 90. przez firmę Casio. Są one dość podobne do drukarek laserowych. Z tego powodu drukarki LED często są mylone z drukarkami laserowymi w codziennej rozmowie. W przeciwieństwie do tradycyjnych drukarek laserowych, drukarki LED nie wykorzystują lustra, ani nie skanują dokumentu od końca jednego wiersza do następnego. Zamiast tego poszczególne linie oryginalnego dokumentu są przechwytywane przez diodę elektroluminescencyjną przed przeniesieniem ich na bęben światłoczuły. Znane jako „system jednoprzebiegowy”, drukarki LED również nie przenoszą kolorów indywidualnie na papier, a raczej wszystkie razem w jednym kroku.

Zalety
  • System jednoprzebiegowy sprawia, że LED jest szybszy od drukarek atramentowych i laserowych, ponieważ szablony są kopiowane szybciej.
  • Bardziej kompaktowy montaż niż w przypadku drukarek laserowych
  • Brak ruchomych części, zwiększona stabilność
  • Ostrzejszy druk na marginesach
Wady
  • Kontrast i gradacja kolorów nie tak dobre jak w przypadku drukarek atramentowych
  • Droższe od drukarek atramentowych
  • Wydajność drukowania powyżej tego, co jest potrzebne do użytku domowego
  • Bardziej energochłonne
  • Łuszczenie się papieru jest możliwe, gdy papier jest pognieciony
  • Nie można zrezygnować z drukowania w połowie drogi
  • Potrzeba więcej pamięci wewnętrznej
  • Wydziela ozon i mikrocząsteczki
  • Druk możliwy tylko na elastycznym, odpornym na temperaturę materiale

Coraz więcej drukarek jest produkowanych z wykorzystaniem technologii LED. Dotyczy to głównie modeli stosowanych w średnich i dużych biurach, które muszą radzić sobie z dużą prędkością druku. Codzienne użytkowanie podczas pracy w domu nie zbliża się do wykorzystania możliwości drukarki LED.

Drukarki fotograficzne

Nie ma jednej, ujednoliconej definicji tego, czym jest drukarka fotograficzna. Niezależnie od zastosowanej technologii druku, każda drukarka, która może drukować dobrej jakości zdjęcia, może być technicznie sklasyfikowana jako drukarka fotograficzna. Najważniejsze jest to, że drukarka fotograficzna może drukować w wysokiej rozdzielczości zdjęcia bez obramowania. Można to osiągnąć za pomocą najwyższej klasy drukarek atramentowych, a także za pomocą drukarek termosublimacyjnych, czyli prościej mówiąc „drukarek termicznych”, które działają poprzez odparowanie kolorowego wosku.

Rozwój fotografii w smartfonach przyczynił się do wzrostu popularności mobilnych drukarek kompaktowych od czasu ich wynalezienia w 2008 roku. Drukarki te wykorzystują bezatramentową „technologię druku zink”. „Zink” w tym przypadku nie ma nic wspólnego z pierwiastkiem chemicznym, jest to raczej portmanteau słów „zero” i „atrament”. Chociaż drukarki Zink nie wymagają wkładów atramentowych, to wymagają specjalnego papieru fotograficznego. Papier ten zawiera kolorowy pigment, który zaczyna się rozwijać pod wpływem ciepła. Drukarki mobilne rzadko są większe od smartfona i świetnie nadają się do natychmiastowego drukowania zdjęć w stylu polaroidów, gdy jesteś poza domem. Warto pamiętać, że rozdzielczość obrazu nie jest szczególnie wysoka, a dostępnych jest tylko kilka różnych formatów. Koszty eksploatacji są również wysokie ze względu na konieczność stosowania specjalistycznego papieru.

Seria Selphy firmy Canon to przykład kompaktowej, atramentowej drukarki fotograficznej kompatybilnej z Wi-Fi. Drukarki te są specjalnie skonfigurowane do drukowania zdjęć. Mogą być używane i utrzymywane bez potrzeby korzystania z komputera i zapewniają narzędzia do edycji i optymalizacji obrazu. Do tego wymagają specjalnego atramentu i papieru fotograficznego.

Konwencjonalne drukarki atramentowe mogą być również skonfigurowane do drukowania zdjęć. Ponieważ wiele modeli jest w stanie tworzyć wydruki o bardzo wysokiej rozdzielczości, stanowią one dobrą opcję do tego celu. Można zmienić ustawienia tak, aby drukowały obrazy bez obramowania, bez nadmiaru tuszu na krawędziach.

Zalety i wady drukarek fotograficznych zostały wymienione w poniższej tabeli:

Zalety
  • Najwyższa jakość druku
  • Druk bez obramowania
  • Wysoka rozdzielczość
  • Kompaktowy
  • Nie wymaga podłączenia do komputera
Wady
  • Czasami ograniczone do drukowania zdjęć
  • Konieczność stosowania drogiego papieru specjalnego
  • Szczególnie drogi atrament i dodatkowe uzupełnienia atramentu
  • Duże zużycie atramentu
  • Funkcje specjalne, które nie są potrzebne do użytku biurowego
  • Niska prędkość drukowania

Drukarki fotograficzne lub drukarki atramentowe przeznaczone specjalnie do drukowania zdjęć są tak naprawdę przeznaczone tylko dla fotografów hobbystów, którzy chcą używać swoich drukarek przede wszystkim do drukowania zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Do drukowania dokumentów są one często zbyt wolne i zużywają zbyt dużo atramentu. Co więcej, technologię atramentową (zdolną do drukowania zdjęć o wysokiej jakości) można również uzyskać w urządzeniach typu all-in-one. Wiele drukarek jest zoptymalizowanych do drukowania zdjęć dzięki posiadaniu wielu interfejsów, gniazda kart SD, opcji przetwarzania obrazu oraz piątego wkładu z atramentem, zwłaszcza dla czarnego atramentu. Pozwala to na drukowanie zdjęć, które pod względem rozdzielczości szczegółów i głębi kolorów w każdym calu dorównują odbitkom naświetlanym chemicznie. W ten sposób nowsze modele mogą uzyskać błyszczące, wierne kolory wydrukowane na specjalnie powlekanym papierze. Urządzenia typu all-in-one mogą łączyć w sobie funkcjonalność zarówno drukarki fotograficznej, jak i drukarki do domowego biura.

Drukarki All-in-one

Urządzenia wielofunkcyjne występują w wersjach 3-w-1, które mogą drukować, skanować i kopiować, a także w wersjach 4-w-1, które mogą również faksować. Można też wybrać urządzenie czarno-białe lub kolorowe. Drukarki czarno-białe można kupić bardzo tanio, choć nie nadają się one do drukowania zdjęć. Dla naszego porównania przyjrzymy się tylko kolorowym urządzeniom 4 w 1. Jeśli możesz obejść się bez faksu, to dość dużo modeli 4w1 ma swój odpowiednik 3w1 tego samego producenta.

Nie ma prostego sposobu na podjęcie decyzji pomiędzy drukarkami atramentowymi, laserowymi i LED, jeśli chodzi o drukarki all-in-one.

Cena drukarki all-in-one jest zazwyczaj znacznie niższa niż koszt zakupu wszystkich poszczególnych urządzeń osobno. Ponadto drukarki All-in-one są o wiele bardziej kompaktowe i oszczędzają miejsce, w porównaniu z posiadaniem wielu niezgrabnych urządzeń. Jakość skanowania nie dorównuje jednak wyspecjalizowanym skanerom, zwłaszcza jeśli chodzi o głębię ostrości. Jednak do użytku domowego lub do codziennych zadań biurowych, drukarki all-in-one są zwykle bardziej niż kompetentne. Jakość samej części drukarki jest na równi ze standardowymi drukarkami.

Kopiowanie, drukowanie i skanowanie za pomocą urządzeń wielofunkcyjnych jest możliwe za pośrednictwem aplikacji, usługi w chmurze, interfejsu do przechowywania multimediów lub wyświetlacza sterującego, a wszystko to bez konieczności włączania komputera.

Zalety
  • Taniej niż kupować trzy lub cztery pojedyncze urządzenia
  • Oszczędność miejsca
  • Nie wymaga podłączenia do komputera
  • Funkcja kopiowania
  • Jedno sterowanie dla wielu funkcji
  • Potrzebne jest tylko jedno gniazdo zasilania
  • Niższe zużycie energii niż w przypadku pojedynczych urządzeń
  • Konfiguracja z jednego urządzenia
Wady
  • Większa niż samodzielna drukarka
  • Skaner często nie spełnia standardów skanera dedykowanego
  • Całe urządzenie może zostać uszkodzone w wyniku nieprawidłowego działania lub uszkodzenia, a nie tylko jeden komponent

Urządzenia wielofunkcyjne można kupić tanio i są one kompaktowym, wielofunkcyjnym narzędziem na każdą okazję, czy to w domu, czy w biurze. Drukowanie i skanowanie to tylko dwie z wielu funkcji, które oferują, aby pomóc we wszystkich rodzajach zadań domowych. Urządzenia wielofunkcyjne są szczególnie przydatne dla tych, którzy dokładnie wiedzą, jakich funkcji potrzebują i jak dużo planują drukować. Koszty eksploatacji tonera i papieru są takie same jak w przypadku oddzielnych urządzeń, dlatego należy je rozważyć przed zakupem. Z tego powodu urządzenia wielofunkcyjne z drukarkami laserowymi są dobrym pomysłem, jeśli dużo drukujesz. Z kolei modele z drukarką atramentową są lepszym rozwiązaniem, jeśli drukuje się stosunkowo mniej, ale chce się też od czasu do czasu drukować zdjęcia.

Kryteria zakupu

Na rynku jest mnóstwo drukarek all-in-one oferujących różne technologie i funkcje. W związku z tym istnieją duże różnice w cenach poszczególnych modeli. Unikaj podejmowania decyzji pod wpływem impulsu i kupowania najtańszej oferty na rynku. Dla każdego zainteresowanego zakupem drukarki all-in-one istotne jest szczegółowe przemyślenie własnych wymagań. Dzięki temu będziesz w stanie porównać, które urządzenie all-in-one będzie najlepiej spełniało Twoje potrzeby.

Rozdzielczość drukowania i skanowania

Rozdzielczość jest mierzona w dpi, co oznacza „dots per inch”, czyli piksele na cal (2,54 cm). Wymiary te dają nam wskazówkę na temat jakości drukarki.

Jeśli chcesz drukować tylko dokumenty tekstowe, nie musisz zwracać uwagi na rozdzielczość druku. Rozdzielczość 600 x 600 dpi jest całkowicie zadowalająca dla dobrej jakości druku w drukarce laserowej. Rozdzielczość 1200 x 1200 dpi jest konieczna tylko w przypadku wyjątkowo szczegółowych obrazów lub kolorowych grafik.

Wysoka rozdzielczość jest szczególnie ważna, jeśli chcemy wydrukować zdjęcia. Rozdzielczość uzyskiwana przez drukarki atramentowe jest na ogół znacznie wyższa niż rozdzielczość uzyskiwana przez drukarki laserowe. Uwaga dotycząca bardzo wysokiej rozdzielczości: wartości takie jak 9 600 x 2 400 dpi lub 57 60 x 1 440 dpi są interpolowane i obliczane przez komputer, dlatego mogą nie odpowiadać rzeczywistym wydrukom końcowym. Bardziej istotna jest wartość rozdzielczości wydruku, choć producenci rzadko podają tę informację. Na przykład w przypadku reprodukcji drogich druków artystycznych rozdzielczość 2,400 x 2,400 dpi jest całkowicie wystarczająca, pod warunkiem, że stosuje się również wysokiej jakości atrament i odpowiedni papier.

Rozdzielczość nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na jakość wydruku: wybór papieru i jakość atramentu również odgrywają ważną rolę, zwłaszcza w przypadku drukarek atramentowych. Jeśli atrament jest zbyt gęsty lub krople atramentu wpadają jedna w drugą, drobne kontury mogą stać się niewyraźne i rozmyć się.

To samo dotyczy skanerów. Jeśli chcesz zdigitalizować swoje zdjęcia, zwróć uwagę na jakość skanowania. Z drugiej strony, jeśli chcesz tylko zdigitalizować i zarchiwizować codzienne dokumenty i rachunki, możesz śmiało postawić na skanery o niższej rozdzielczości.

Szybkość drukowania i skanowania

Prędkości drukowania i skanowania są zwykle podawane w stronach na minutę.

Większa prędkość drukowania wyraźnie przekłada się na koszt drukarki. Dlatego warto rozważyć, czy potrzebujesz urządzenia zdolnego do szybkiej obsługi dużych zadań drukowania.

Ze względu na wykorzystywaną technologię, drukarki laserowe mają zazwyczaj większą prędkość drukowania niż drukarki atramentowe. W większości przypadków mogą one drukować w kolorze równie, a przynajmniej prawie równie szybko jak w czerni i bieli. Jedynie drukarki LED są szybsze przy porównywaniu prędkości.

dwie drukarki
Im więcej drukujesz, tym ważniejsza staje się szybkość drukowania.

Liczba dysz odgrywa ważną rolę w szybkości działania drukarki atramentowej. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej dysz ma drukarka, tym szybciej może drukować. Kolejność dysz jest również ważna, ponieważ kontroluje ona szybkość przesuwania się głowicy drukującej po papierze. Liczby podawane przez producentów dotyczące szybkości drukowania na drukarkach atramentowych są często nierealistycznie wysokie i zależą w dużym stopniu od poziomu jakości ustawionego podczas procesu drukowania. Drukarki atramentowe zazwyczaj potrzebują znacznie więcej czasu na wydruk kolorowy niż na zwykły czarno-biały. Dłuższy czas drukowania w przypadku drukarek atramentowych idzie w parze ze wzrostem jakości druku. Informacje dotyczące szybkości drukowania w drukarkach laserowych są z kolei zazwyczaj poprawne.

Technologia drukarek atramentowych rozwinęła się na tyle, że obecnie pracują one znacznie szybciej. Szybkość drukowania przekłada się bezpośrednio na cenę. To samo dotyczy modułu skanującego. Tutaj również spowolnienie przychodzi z oszczędnościami. Jeśli rzadko drukujesz i skanujesz, możesz poczynić znaczne oszczędności w tym zakresie. Tymczasem, jeśli szybkość drukowania jest dla Ciebie ważna, wybierz urządzenie typu all-in-one z drukarką laserową lub drogi model atramentowy.

Objętość druku

Wraz z szybkością drukowania, jeśli planujesz dużo drukować, powinieneś zwrócić mniejszą uwagę na cenę przy zakupie, a większą na koszty bieżące za papier, tusz i toner. Patrząc w ten sposób, drukarki atramentowe są zazwyczaj dużo droższe od laserowych. Tonery do drukarek LED i laserowych wystarczają na ogół na znacznie dłużej niż te do drukarek atramentowych. Wysoki poziom druku szybko stawia pod znakiem zapytania stosunkowo niską cenę przy zakupie drukarek atramentowych all-in-one.

W przypadku drukarek atramentowych zawsze istnieje ryzyko, że jeśli nie będziesz dużo drukować, głowica drukująca i wkłady atramentowe mogą wyschnąć. Czyszczenie głowicy drukującej po długim okresie nieużywania również powoduje marnowanie atramentu.

Używanie drukarki atramentowej do większych zadań drukowania (kilkaset stron) może często prowadzić do frustracji. Dzieje się tak dlatego, że wkłady z reguły mają znacznie mniejsze pokrycie niż toner i w związku z tym muszą być częściej wymieniane. Jeśli planujesz używać drukarki atramentowej do drukowania dużych ilości stron, rozważ sprawdzenie, czy dla wybranego modelu dostępne są wkłady XL lub XXL.

Interfejsy drukarek

Drukarki all-in-one oferują bogactwo różnych interfejsów i połączeń bezprzewodowych. Przed zakupem należy zapoznać się z najważniejszymi i najczęściej zintegrowanymi funkcjami, aby oddzielić cechy ważne od mniej istotnych.

wifi
Wi-Fi

Połączenia bezprzewodowe są standardem w drukarkach all-in-one. Jeśli tylko urządzenie jest podłączone za pomocą Wi-Fi do routera DSL, wszystkie urządzenia podłączone do tej sieci mają dostęp. Jest to przydatne, gdy kilka komputerów w domu lub biurze musi połączyć się z drukarką, ale drukarka nie jest umieszczona w pobliżu miejsca pracy lub znajduje się w innym pomieszczeniu. Nawet jeśli drukarka jest umieszczona tuż obok komputera, nie ma potrzeby łączenia ich kablem, o ile urządzenie ma włączoną funkcję Wi-Fi.

wifi direct
Wi-Fi direct

Nowoczesne drukarki wielofunkcyjne są zazwyczaj wyposażone również w funkcję Wi-Fi Direct. Oznacza to, że drukarka może łączyć się za pomocą kanałów bezpośrednich. Zamiast przez kabel, dane są przesyłane z komputera, smartfona lub aparatu cyfrowego bezpośrednio do drukarki. Od konwencjonalnego Wi-Fi różni się to tym, że do przesyłania danych nie jest wymagany ani punkt dostępu do Internetu, ani router – urządzenie zgodne z Wi-Fi zapewnia to samo. Urządzenia zgodne z Wi-Fi Direct mają tę zaletę, że dokumenty mogą być drukowane bezpośrednio ze smartfona lub tabletu bez konieczności włączania komputera lub laptopa. Można to kontrolować za pomocą aplikacji poszczególnych producentów. Aby to było możliwe, drukarka musi obsługiwać określone funkcje. Przykładem może być AirPrint dla produktów Apple.

usb
USB

Szczegóły dotyczące interfejsów USB często nie są szczegółowo opisane w instrukcjach obsługi urządzeń all-in-one. Kiedy urządzenie mówi, że jest „kompatybilne z USB 2.0”, nie potwierdza to, czy dany port jest portem o pełnej czy dużej prędkości. Jest to jednak zazwyczaj nieistotne w przypadku połączeń USB między drukarką a komputerem, ponieważ prędkość drukowania jest określana przez pojemność tuszu i tonera w drukarce, a nie przez prędkość transferu danych. Niektóre drukarki oferują możliwość drukowania lub faksowania bezpośrednio z pamięci USB bez konieczności korzystania z komputera. W tym celu urządzenia muszą posiadać osobne podłączenie do pamięci USB lub zewnętrznego dysku twardego. Jeśli taka funkcja jest dostępna, to na pewno jest wymieniona przez producenta. Podobnie jest ze slotami na karty SD, które pozwalają na natychmiastowe drukowanie zdjęć.

bluetooth
Bluetooth

Bluetooth wykorzystuje sygnał radiowy i jest obecnie coraz bardziej popularny. Głośniki, elektryczne szczoteczki do zębów, a teraz także niektóre drukarki all-in-one są wyposażone w Bluetooth. Jeśli znajdujesz się w pewnej odległości od drukarki, możesz wysłać dokumenty z laptopa, smartfona lub tabletu i zlecić ich wydrukowanie przez Bluetooth. Ci, którzy często drukują ze swojego smartfona, mogą skorzystać z tej techniki, ponieważ bateria telefonu może być zachowana dzięki wykorzystaniu Bluetooth.

nfc
NFC (Near Field Communication)

Ta forma połączenia bezprzewodowego wykorzystuje indukcję elektromagnetyczną. Jest ona powszechnie stosowana przez drukarki laserowe. NFC jest wykorzystywana do płatności zbliżeniowych, gdzie małe sumy pieniędzy są przekazywane przez chip. Komunikacja bliskiego pola jest często wykorzystywana przez przedsiębiorstwa, w których jednocześnie pracuje wiele różnych urządzeń, ponieważ można wprowadzić hasło zabezpieczające. Funkcja ta nie jest na ogół uważana za przydatną do użytku prywatnego.

chmura drukowanie
Google Cloud Print

Urządzenia zgodne z Google Cloud Print umożliwiają drukowanie bez konieczności przebywania w tej samej sieci. Oznacza to, że dokumenty można drukować w domu za pomocą Google Cloud, nawet jeśli jest się poza domem. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

  • Podłączenie drukarki do sieci
  • Podłączenie sieci do Internetu
  • Utwórz konto Google
  • Użyj Google Chrome jako przeglądarki internetowej
  • Zainstaluj Google Cloud Drive (za darmo)
  • W ustawieniach przeglądarki Chrome przejdź do ustawień zaawansowanych i kliknij opcję „Google Cloud Print” pod przyciskiem „Zarządzaj” i dodaj drukarkę.

To powinno zapewnić, że drukarka jest dostępna online na Twoim koncie Google. Dzięki temu można drukować przez Google Chrome za pośrednictwem urządzenia mobilnego.

airprint
AirPrint

AirPrint to interfejs oprogramowania, który umożliwia bezprzewodową komunikację między drukarką a urządzeniem z systemem iOS/macOS obsługiwanym przez sieć Wi-Fi. Użytkownicy produktów Apple powinni zwrócić uwagę na kompatybilność z AirPrint przy zakupie nowej drukarki.

mopria
Mopria

Użytkownicy smartfonów z systemem Android, którzy często chcą drukować za pomocą wielu drukarek różnych producentów, mogą znaleźć dobre zastosowanie dla aplikacji Mopria. Mopria jest alternatywą dla AirPrint firmy Apple. W porównaniu z aplikacjami udostępnianymi przez poszczególnych producentów, Mopria oferuje mniej programowalnych opcji. Przykładem może być wybór papieru. Mopria nie jest skonfigurowana do skanowania, ale może płynnie drukować z drukarkami dowolnego producenta.

Aplikacje wykonane przez producenta

Każdy producent omawianych produktów oferuje własną aplikację, obsługującą urządzenia kompatybilne z jego własnymi produktami. Te stworzone przez producentów aplikacje to najbardziej bezpośredni sposób na bezprzewodowe połączenie drukarek all-in-one ze smartfonami lub tabletami. Kontrolują one rozmiar i jakość używanego papieru, a także szereg innych specyfikacji drukowania i skanowania.

Dodatki i funkcje specjalne

Specyfikacja techniczna, jakość i szybkość to tylko połowa tego, co sprawia, że drukarka typu all-in-one jest najlepsza. Resztę stanowią dodatki, funkcje dodatkowe i sztuczki. Jeśli czegoś brakuje w danym modelu, istnieje prawdopodobieństwo, że lepsza alternatywa nie jest daleko. Poniższe funkcje nie są dostarczane w standardzie, ale mimo to mogą być interesujące.

Druk bez obramowania

Jeśli często drukujesz zdjęcia lub grafiki w dużych ilościach i męczy Cię ręczne usuwanie obramowania, wybierz drukarkę typu all-in-one, która obsługuje drukowanie bez obramowania. Drukarki atramentowe są najlepiej wyposażone technicznie, aby poradzić sobie z tym rodzajem druku. Drukowanie bez obramowania jest zazwyczaj możliwe tylko w określonych formatach, które są wyraźnie podane przez producenta. Są to najczęściej formaty zdjęć, takie jak 10 x 15 cm lub 9 x 13 cm. Drukowanie zdjęć w formacie A4 jest zazwyczaj możliwe tylko w niektórych modelach i wymaga pewnej wstępnej konfiguracji. Jeśli drukarka jest w stanie drukować w formacie A4 jako standardowa opcja drukowania, będzie to wymienione w szczegółach producenta.

Drukowanie i skanowanie dwustronne

Termin druk dwustronny odnosi się do zdolności niektórych drukarek typu all-in-one do automatycznego drukowania na obu stronach kartki papieru bez konieczności ręcznego wyjmowania i wymiany papieru. Ta funkcja pozwala zaoszczędzić czas i papier. Szczególnie opłaca się zainwestować w tę funkcję, gdy drukujemy w dużych ilościach. Większość urządzeń all-in-one w naszym porównaniu posiada tę funkcję, niezależnie od technologii druku, z której korzystają.

Nieco inaczej działa automatyczne skanowanie dwustronne. Jest ono dostępne tylko w modelach z wyższej półki i występuje głównie w drukarkach laserowych i LED. Do dwustronnego skanowania dokumentów potrzebny jest automatyczny podajnik dokumentów. Urządzenia, które mogą wykonywać skanowanie dwustronne, mogą również wykonywać automatyczne dwustronne kserowanie.

Kolorowy wyświetlacz i ekran dotykowy

Nawet w świecie drukarek all-in-one ekrany dotykowe są w niepowstrzymanym marszu do przodu. Nie doszliśmy jednak jeszcze do momentu, w którym każdy model je posiada. Ekrany dotykowe sprawiają, że korzystanie z panelu sterowania drukarki jest łatwiejsze i bardziej intuicyjne niż poruszanie się po nim za pomocą przycisków.

Wszystkie ustawienia i opcje sterowania (w tym te dotyczące oprogramowania do drukarek lub aplikacji na smartfony do drukowania, skanowania, kserowania i faksowania) można kontrolować bezpośrednio w aplikacji, bez konieczności korzystania z zewnętrznego komputera, laptopa czy smartfona. Dzięki temu można szybko i nieskomplikowanie drukować z pamięci USB, karty SD albo chmury, a także edytować, drukować z szablonu, faksować czy przesyłać do chmury.

Automatyczny podajnik dokumentów (ADF)

Niezwykle przydatną funkcją jest automatyczny podajnik dokumentów (ADF). W zależności od modelu, podajnik dokumentów może być wypełniony papierem, który następnie automatycznie ładuje je do urządzenia kawałek po kawałku. Następnie są one przepuszczane przez skaner, zanim wyjdą po drugiej stronie. Automatyczny podajnik jest zwykle niezbędny do skanowania dwustronnego. Jeśli jednak drukarka posiada ADF, nie oznacza to, że koniecznie może skanować dwustronnie. Jeśli zamierzasz dużo skanować i kopiować, ta funkcja jest naprawdę zbawienna, ponieważ skaner działa automatycznie, więc nie musisz ręcznie podawać każdego arkusza.

Drukowanie w formacie A3

Możliwość drukowania dokumentów w formacie A3 to naprawdę wyjątkowa funkcja, której nie potrafi większość drukarek all-in-one. Wynika to w dużej mierze z faktu, że niewiele osób potrzebuje drukować w formacie A3 – ani w domu, ani w biurze. Technologia, która umożliwia drukowanie na urządzeniu o tak małej budowie jak drukarka A4, jest dostępna dopiero od niedawna. Jeśli szukasz tej funkcji, powinieneś skupić się bezpośrednio na modelach, które ją oferują. Modele, które są w stanie drukować w formacie A3, zazwyczaj nie oferują zintegrowanej funkcji faksu.

Wkłady drukujące

Zawsze powinieneś wziąć pod uwagę koszt wymiany wkładów atramentowych przy podejmowaniu decyzji o wyborze modelu do zakupu. Koszty mogą naprawdę zacząć się sumować, gdy trzeba regularnie wymieniać kolorowe wkłady i toner. Producenci zalecają używanie produktów własnej marki, ale jest to oczywiście najdroższa dostępna opcja. Używanie wkładów i tonerów innych producentów nie powinno mieć żadnego wpływu na gwarancję producenta.

kartridż z atramentem z portfelem
Na rynku dostępne są różne rodzaje wkładów atramentowych.

Wkłady z pojedynczym atramentem

Kupując drukarkę warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona dostarczana z pojedynczymi, wymiennymi wkładami, czy z wkładem wielorazowym.

Wybierając drukarkę, sprawdź informacje producenta dotyczące wkładów atramentowych. Jeśli kolorowy wkład ma jeden kod produktu, to jest to wkład wielotuszowy. Ten typ wkładu musi być całkowicie wymieniony za każdym razem, gdy skończy się jeden konkretny kolor. Powoduje to znacznie wyższe koszty, ponieważ wyrzucasz pieniądze za każdym razem, gdy wyrzucasz stary wkład. Z tego powodu zalecamy szukanie modelu z czterema do pięciu oddzielnych wkładów atramentowych.

Wkłady drukujące

Zawsze należy rozważyć koszt wymiany wkładów atramentowych przy podejmowaniu decyzji o wyborze modelu do zakupu. Koszty mogą naprawdę zacząć się sumować, gdy trzeba regularnie wymieniać kolorowe wkłady i toner. Producenci zalecają używanie produktów własnej marki, ale jest to oczywiście najdroższa dostępna opcja. Używanie wkładów i tonerów innych producentów nie powinno mieć żadnego wpływu na gwarancję producenta.

Tusz i toner marki własnej

Każdy producent oferuje wkłady atramentowe i tonery do własnych modeli drukarek. Wkłady marki własnej zapewniają dobre wykończenie i idealne pokrycie, wraz z wysokiej klasy odwzorowaniem kolorów i głębokim cieniowaniem. Mają gwarancję kompatybilności i są łatwe w instalacji. Wkłady i toner marki własnej to jednak najdroższe dostępne opcje. Ceny i pokrycie różnią się w zależności od producenta. Wkłady XL, a nawet XXL, które czasami mogą osiągnąć takie samo pokrycie jak kilka tonerów, są dostępne dla prawie wszystkich modeli drukarek atramentowych.

Uzupełnianie wkładów i tonerów

Wkłady uzupełniające wykorzystują obudowę wkładu oryginalnego producenta. Inny usługodawca następnie napełnia kartridż resetując chip kartridża tak, że może on być ponownie rozpoznany przez drukarkę. Jeśli możesz tolerować niewielką utratę jakości, to wkłady wielokrotnego napełniania są tańszą i bardziej przyjazną dla środowiska alternatywą dla zakupu świeżych wkładów własnej marki.

Można również uzupełniać własne wkłady. W zależności od modelu drukarki dostępne są różne metody.

Kompatybilne wkłady

Jeśli szukasz oszczędności, możesz również kupić wkłady i tonery ze źródeł zewnętrznych. Ważne, aby upewnić się, że wkłady są kompatybilne z Twoim modelem drukarki. Pod względem jakości i wydajności są one zazwyczaj tak samo dobre jak produkty marki własnej producenta. Chociaż często są one nieco bardziej marnotrawne, często dostarczane są z nieco większą ilością atramentu, jak również. W porównaniu z tuszem marki własnej, kolorowe wydruki są czasem nieco mniej intensywne.


Zdjęcie 1: © fotofabrika / stock.adobe.com | Zdjęcie 2-13: © FinalCheck | Zdjęcie 14: © bpstocks / stock.adobe.com