Telewizor 4K porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt
- Co musisz wiedzieć
- Dzięki wysokiej ostrości obrazu, wspaniałym kolorom i bogatym kontrastom, telewizory 4K oferują zapierającą dech w piersiach jakość obrazu.
- Telewizory 4K charakteryzują się dużą gęstością pikseli, dzięki czemu nawet na dużych ekranach uzyskuje się obraz o doskonałej jakości.
- Treści telewizyjne, które nie są nadawane w 4K, pojawiają się lepiej na telewizorach 4K niż na Full HD.
- Dostawcy telewizji kablowej i usługi strumieniowania wideo coraz częściej nadają w 4K, a także niektórzy cyfrowi nadawcy Freeview.
Ostrość 4K
Jeśli chcesz mieć telewizor o niesamowitej ostrości obrazu i bogatych kolorach, 4K to droga do celu. Telewizory 4K z ogromnymi ekranami są wyraziste, dzięki czemu idealnie nadają się do kina domowego. W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć przy zakupie telewizora 4K.
Co to jest 4K?
Telewizory 4K charakteryzują się niesamowitą jakością obrazu. Głównym powodem jest to, że mają niezwykle wysoką gęstość pikseli – 4K oznacza, że ekran ma około 4000 pikseli na każdej linii poziomej. Oznacza to, że nawet 65 i 75-calowe modele są ostre i wyraziste. Telewizory 4K zazwyczaj wykorzystują również zaawansowane technologie wyświetlania, takie jak HDR, OLED czy QLED, które pozwalają uzyskać żywe kolory o bogatym kontraście.
Dwie najczęstsze rozdzielczości, jakie można uzyskać w telewizorach 4K to:
- UHD (Ultra High Definition), określany również jako „4K HD”, „UHD 4K” lub „4K Ultra HD”: 3.840 × 2.160 pikseli.
- Cinema 4K, zwana również „DCI 4K” lub po prostu „4K”: 4096 × 2160 pikseli.
Telewizory 4K dostępne obecnie na rynku znane są również jako telewizory UHD. Najmniejsze modele mierzą 40 cali po przekątnej i zaczynają się od około 300 dolarów. Większe modele zaczynają się od 400 dolarów, a największe ekrany mogą przekraczać 100 cali i kosztować ponad 10 000 dolarów.
4K vs HD ready i Full HD
Ekrany HD ready mają rozdzielczość 1280 x 720 pikseli i często są sprzedawane jako 720p. Są one naprawdę dobre tylko dla mniejszych ekranów, a obecnie nie znajdziesz wielu nowoczesnych telewizorów z taką rozdzielczością.
Full HD jest znacznie ostrzejszy niż HD ready, a jego rozdzielczość wynosi 1920 x 1080p (często określana jako 1080p). Rozdzielczość Full HD oferuje bardzo dobrą jakość obrazu dla telewizorów do 40 cali. Do 50 cali, obraz jest nadal dobry. Powyżej tego rozmiaru, będziesz chciał uzyskać telewizor UHD 4K.
Dlaczego warto zaopatrzyć się w telewizor 4K?
Wyjątkowa jakość obrazu w telewizorach 4K nie wynika tylko z liczby pikseli. Przewyższają one ekrany o niższej rozdzielczości pod wieloma względami. Oznacza to, że treści, które nie są nadawane w jakości 4K, nadal będą wyglądać lepiej niż na telewizorze Full HD. Jednym z najważniejszych powodów jest to, że większość telewizorów 4K ma HDR. HDR to skrót od High Dynamic Range i oznacza, że ekran ma bardzo silne kontrasty i niezwykle drobne niuanse kolorystyczne.
HDR jest ulepszeniem starszej technologii SDR (Standard Dynamic Range). Współczesne telewizory mogą wyświetlać 10-bitowe sygnały wideo, co oznacza, że mają 1024 różne poziomy jasności. Dla porównania: starsze telewizory, które są kompatybilne z sygnałami 8-bitowymi, mogą wyświetlać tylko 256 poziomów jasności. Ten rozszerzony zakres kontrastu HDR daje znacznie większą głębię kolorów i poprawia ostrość.
Obecnie istnieją cztery różne formaty HDR:
- HLG
- HDR10
- HDR10+
- Dolby Vision (DV)
Różnią się one nie tylko liczbą poziomów jasności, ale także metadanymi, które – jeśli są stosowane – są dynamiczne lub statyczne. W przypadku metadanych dynamicznych wartości kontrastu są obliczane i dostosowywane indywidualnie dla każdej sceny, dzięki czemu treści telewizyjne wyglądają szczególnie realistycznie. W wariancie statycznym metadane są przesyłane tylko raz, a więc pozostają takie same dla całego materiału wideo; powoduje to pewną utratę jakości w bardzo jasnych lub bardzo ciemnych scenach. HLG i HDR10 są formatami statycznymi, natomiast bardziej zaawansowane standardy HDR10+ i Dolby Vision transmitują dynamicznie.
HDR tworzy bogate czernie, a nawet neonowe kolory, które wyglądają autentycznie. Jeśli obraz wideo jest prześwietlony, na przykład przez światło słoneczne, jasność jest korygowana, dzięki czemu obraz staje się ostrzejszy i ujawnia więcej drobnych szczegółów.
Upscaling
Zwiększanie rozdzielczości oznacza, że telewizor dostosowuje obraz o niższej rozdzielczości do swojego rozmiaru ekranu. Bez skalowania, na przykład film w Full HD zająłby tylko 25 procent powierzchni ekranu telewizora 4K i byłby wyświetlany pomiędzy szerokimi czarnymi pasami. Upscaling rozciąga obraz poprzez sztuczne zwiększenie liczby pikseli. W zasadzie istnieją dwie różne metody: powtarzanie pikseli i interpolacja biliniowa.
Powtórzenie pikseli to prostszy, ale i mniej satysfakcjonujący wariant. Tutaj poszczególne piksele są „kopiowane”, a następnie wyświetlane w większej liczbie. W ten sposób na przykład piksel w rozdzielczości Full HD jest zwiększany czterokrotnie. Jakość obrazu nie zwiększa się jednak czterokrotnie, a obraz będzie wydawał się rozpikselowany.
Z drugiej strony interpolacja biliniowa zwiększa liczbę pikseli w bardziej złożony sposób. Powiększa ona obrazy poprzez obliczenie średniej wartości pomiędzy dwoma sąsiadującymi pikselami w oryginalnym obrazie, a następnie wyświetlenie dodatkowych pikseli przy użyciu tych danych. Dzięki temu przejścia między pikselami wyglądają znacznie płynniej. Jednak obraz nadal jest mniej ostry niż w rozdzielczości natywnej.
Technologia upscalingu jest coraz lepsza, ale różni się w zależności od producenta. Jakość upscalowania zależy nie tylko od procesu, ale także od siły chipu upscalującego. Obraz skalowany do 4K może nie do końca odpowiadać natywnemu wyświetlaczowi 4K, ale często jest do niego zbliżony. Wraz z rozwojem technologii skalowania, różnica ta staje się coraz mniejsza.
Znalezienie odpowiedniego telewizora 4K
Wybór odpowiedniego dla Ciebie telewizora zależy od kilku czynników, w tym od Twoich osobistych potrzeb. Najważniejsze z nich to rozmiar ekranu, technologia wyświetlania (taka jak OLED lub QLED) oraz interfejsy. Czytaj dalej, aby uzyskać przegląd.
Wielkość ekranu
Ponieważ mniejsze ekrany mogą nadal wyglądać dobrze w Full HD, telewizory 4K często występują w rozmiarach 40-calowych i większych. Na przykład można uzyskać naprawdę ostre telewizory 4K z 80-calowymi ekranami.
Przy wyborze rozmiaru ekranu należy wziąć pod uwagę odległość między miejscem siedzącym a ekranem. Im dalej jesteś od ekranu, tym większy może on być. Tak długo, jak odległość, w której siedzisz, jest co najmniej półtora raza większa niż rozmiar ekranu mierzony po przekątnej, nie zobaczysz siatki pikseli na ekranie 4K. Na przykład, jeśli masz 50-calowy ekran, możesz siedzieć w odległości około 6 stóp od niego. Dla porównania, w przypadku telewizorów Full HD obliczenie to wynosi trzykrotność przekątnej ekranu.
To powiedziawszy, idealna odległość jest subiektywna od osoby do osoby. Jedyną ważną rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że ekrany 4K oferują większą elastyczność niż Full HD, ponieważ możesz usiąść dużo bliżej, nie zaczynając widzieć poszczególnych pikseli. Jest to szczególnie ważne w mniejszych pomieszczeniach.
Przekątna wyświetlacza | Odległość od miejsca siedzącego |
---|---|
40-cali | 4’11” (1,52m) |
42 cali | 5’2” (1,6m) |
47 cali | 5’10” (1,8m) |
48 cali | 5’11” (1,8m) |
50 cali | 6’2” (1,9m) |
55 cali | 6’10” (2,1m) |
60 cali | 7’6” (2,3m) |
65 cali | 8’2” (2,5m) |
75 cali | 9’6” (2,9m) |
86 cali | 10’10” (3,3m) |
OLED vs QLED
Dwie główne technologie wyświetlania spotykane obecnie w telewizorach 4K to OLED i QLED. OLED został opracowany przez LG, QLED przez Samsunga. Chociaż te dwie firmy są liderami rynku, można uzyskać telewizory 4K wykonane przez innych producentów teraz też. To, na jaki typ ekranu powinieneś się zdecydować, zależy od Twoich własnych potrzeb.
OLED
Ekrany OLED nie są podświetlane, ponieważ mają samoświecące piksele LED. O w OLED oznacza organiczny.
Czy organiczne diody elektroluminescencyjne w telewizorach OLED są organiczne?
Założenie, że organiczne diody elektroluminescencyjne ekranów OLED reprezentują struktury biologiczne, jest powszechnym błędem. Organiczne oznaczają tu po prostu, że są to związki węgla. Dla odróżnienia ich od krystalicznych diod LED możliwe byłoby również określenie „plastikowe diody LED”.
Zalety OLED
Telewizory OLED są bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o doskonałe czernie. W porównaniu do QLED, mają bogatsze czernie. Ekrany OLED są również bardziej responsywne i mają wyższą częstotliwość odświeżania. Dzięki temu są dobrym wyborem dla graczy i fanów kina.
Kolejną zaletą OLED jest to, że można doskonale widzieć ekran pod każdym kątem. Dzieje się tak dlatego, że diody LED emitują światło pod szerszym kątem niż w przypadku podświetlenia. Ekrany OLED są więc dobrym rozwiązaniem, gdy wiele osób ogląda ten sam ekran.
Ekrany OLED są również energooszczędne, ponieważ nie posiadają podświetlenia.
Kto zajmuje się produkcją telewizorów OLED?
Przez długi czas LG było jedynym producentem wytwarzającym telewizory OLED. Obecnie można je dostać u innych producentów, takich jak Philips czy Sony. W momencie premiery ta innowacyjna technologia LED była bardzo droga, ale teraz telewizory OLED są znacznie bardziej przystępne cenowo.
QLED
QLED to dalszy rozwój technologii LED. Q oznacza quantum dots i odnosi się do specjalnych nanocząstek, które tworzą dodatkową warstwę ekranu. Podobnie jak zwykłe wyświetlacze LED, ekrany QLED wymagają podświetlenia. Kropki kwantowe poprawiają jakość obrazu.
Zalety QLED
Telewizory QLED są niezwykle jasne bez utraty dokładności kolorów. Telewizory OLED są znacznie ciemniejsze, więc w jasnych pomieszczeniach QLED jest drogą.
Technologia kropek kwantowych zapobiega również wypalaniu się obrazu. Z kolei telewizory OLED mogą się wypalać, choć rzadko. Aby wypalić obraz w telewizorze OLED, trzeba by go wyświetlać przez co najmniej 10 godzin dziennie przez wiele tygodni. Nowoczesne telewizory OLED są również często wyposażone w ochronne wygaszacze ekranu, aby jeszcze bardziej zapobiec wypaleniu. To powiedziawszy, jeśli chcesz grać bezpiecznie, przejdź do QLED TV.
Kto zajmuje się produkcją telewizorów QLED?
Obok Samsunga, Hisense i TCL również produkują telewizory QLED. Ci trzej producenci określają się jako QLED Alliance i pracują nad wprowadzeniem innowacji z wykorzystaniem tej technologii.
Smart TV
Prawie wszystkie nowe telewizory to telewizory typu smart. Mogą one łączyć się z internetem za pomocą Wi-Fi lub kabla ethernetowego, co oznacza, że możesz korzystać z usług strumieniowych, takich jak YouTube lub Netflix. Wiele firm zajmujących się streamingiem wideo oferuje teraz także coraz więcej treści w 4K.
Do połączenia ze smart TV można również wykorzystać smartfon lub tablet. Oznacza to, że możesz go używać do przeglądania stron internetowych lub pokazywania zdjęć i filmów bezpośrednio z telefonu.
Zakrzywione telewizory
Kiedy w 2014 roku na rynku pojawiły się pierwsze zakrzywione telewizory, wywołały spore poruszenie. W międzyczasie jednak hype znacznie przygasł. O ile w pewnych sytuacjach są one niezwykle dobre, o tyle w innych nie są najlepsze.
Wklęsłe wyświetlacze lepiej harmonizują z polem widzenia ludzkiego oka niż płaskie. Innymi słowy, zakrzywione ekrany są trochę jak ergonomia dla Twoich oczu. Przy idealnej odległości siedzenia, postrzegasz kolory i kontrasty na krawędziach ekranu w taki sam sposób jak na środku. To poprawia głębię obrazu i sprawia, że obraz wydaje się większy.
Zakrzywione telewizory nie są jednak pozbawione problemów. Aby opisane powyżej zalety działały, trzeba siedzieć centralnie przed telewizorem i dość blisko niego. Jeśli nie siedzisz centralnie, obraz będzie mniej ostry i z gorszym kontrastem. To sprawia, że są one gorsze do oglądania z rodziną lub przyjaciółmi. Są też dość podatne na odbicia – bardziej niż płaskie ekrany. Jeśli nie są to dla Ciebie problemy, to zakrzywiony ekran może być dobrym rozwiązaniem.
Ponieważ efekt zakrzywionego ekranu działa tylko na większych ekranach, zaczynają się one od 49 cali. Ceny zaczynają się od około 500 dolarów.
Interfejsy i porty
Rodzaj i liczba interfejsów i portów w każdym telewizorze to ważne kryterium zakupu. Czytaj dalej, aby poznać szczegóły, o których warto wiedzieć.
HDMI
Nowoczesne telewizory 4K zwykle mają w standardzie kilka interfejsów HDMI, ale ich liczba może być różna. Powinieneś wybrać telewizor z co najmniej 2 portami HDMI, a najlepiej więcej. To dlatego, że będziesz musiał podłączyć całkiem sporo rzeczy, takich jak odtwarzacze Blu-Ray, konsole do gier, systemy dźwiękowe i odbiorniki satelitarne. Jeśli nie masz wystarczająco dużo, będziesz musiał odłączyć i ponownie podłączyć rzeczy.
Inną rzeczą do rozważenia jest to, jaki typ HDMI obsługuje Twój telewizor. Wiele opcji budżetowych obsługuje tylko HDMI 1.4. To działa dla 4K, ale tylko przy 30 klatkach na sekundę. HDMI 2.0 i wyższe przesyłają wideo przy 60 klatkach na sekundę. Będziesz także potrzebował HDMI 2.0 dla HDR.
gniazdo CI+
Gniazda CI+ są przeznaczone na karty chipowe do aktywacji płatnych kanałów. W przeciwieństwie do poprzedniego standardu CI, CI+ umożliwia odbiór w wysokiej rozdzielczości, więc można oglądać w HD. Wszystkie obecne telewizory posiadają gniazdo CL+.
USB
Jeśli telewizor ma port USB, możesz podłączyć pamięć z zewnętrznymi nośnikami, takimi jak zdjęcia czy muzyka. Niektóre telewizory mają opcję nagrywania treści bezpośrednio na USB lub dysk twardy.
Ethernet, Wi-Fi i Bluetooth
Telewizory z obsługą internetu zawsze posiadają port ethernetowy, a często także Wi-Fi. Umożliwia to dostęp do serwisów streamingowych i innych internetowych bibliotek multimedialnych. Jeśli telewizor ma Bluetooth, można do niego podłączyć także mysz i klawiaturę.
Który typ tunera jest najlepszy?
Tuner to odbiornik, który jest wbudowany w telewizor. Filtruje on sygnały nadawcze, które przychodzą przez antenę, kabel lub antenę satelitarną. Starsze telewizory zazwyczaj mają podwójny tuner, co oznacza, że mogą obsługiwać tylko dwa rodzaje odbioru, antenę i telewizję satelitarną. Potrójny tuner jest jednak lepszy, ponieważ otwiera wszystkie trzy sposoby odbioru – obejmuje antenę, telewizję satelitarną i kablową. Potrójne tunery obejmują wszystkie podstawy, więc nie musisz używać zewnętrznego odbiornika z własnym pilotem. Potrójne tunery są standardem w telewizorach 4K o przekątnej ekranu 55 cali lub większej.
Częstotliwość odświeżania
Częstotliwość odświeżania, znana również jako częstotliwość odświeżania, jest ważnym czynnikiem określającym jakość obrazu. IT odnosi się do liczby obrazów, które telewizor może wyświetlić w ciągu sekundy i jest podawana w hercach (Hz). Na przykład, ekran o częstotliwości 120 Hz może wyświetlać 120 klatek na sekundę.
Częstotliwość odświeżania obrazu w większości programów telewizyjnych, starszych konsolach do gier i odtwarzaczach Blu-Ray wynosi 50-60 herców. Telewizory pracujące z wyższą częstotliwością wstawiają obrazy pośrednie, które same obliczają, np. jeden obraz pomiędzy każdymi dwoma obrazami. W ten sposób film o częstotliwości 50 Hz może być odtwarzany na ekranie o częstotliwości 100 Hz. Wyższa częstotliwość odświeżania sprawia, że obraz jest bardziej płynny i ostrzejszy w szczegółach. Jest to szczególnie ważne w przypadku szybkich ruchów, np. w transmisjach sportowych, filmach akcji czy grach wideo. Fani piłki nożnej, wielbiciele Vin Diesla i gracze powinni wybrać telewizor, który może odtwarzać co najmniej 100 klatek na sekundę.
Częstotliwość odświeżania 100 herców lub wyższa jest również zalecana dla każdego, kto chce mieć duży telewizor 4K. Im większy ekran, tym bardziej spada ostrość. W przypadku mniejszych telewizorów 50 herców jest całkowicie wystarczające – zwłaszcza jeśli oglądasz tylko treści takie jak wiadomości, talk show czy codzienne mydła.
Niektórzy producenci reklamują, że ich telewizory mają częstotliwość odświeżania na poziomie 400, a nawet 800 ´Hertzów. Jednak przy 200 klatkach na sekundę ludzkie oko stopniowo osiąga swoje granice – od tej wartości różnice są ledwo dostrzegalne, jeśli w ogóle. Innymi słowy, nie potrzebujesz telewizora o częstotliwości 800 herców, tak jak nie potrzebujesz miejskiego samochodu z silnikiem odrzutowym.
Zdjęcie 1: © FinalCheck | Zdjęcie 2: © michalsteflovic / stock.adobe.com | Zdjęcie 3: © FinalCheck | Zdjęcie 4: © MclittleStock / stock.adobe.com | Zdjęcie 5: © Vitaly Krivosheev / adobe.stock