Suszarka porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt
- Co musisz wiedzieć
- Pralko-suszarki to urządzenia kombinowane 2 w 1, które łączą w sobie cechy pralki i suszarki.
- Większość pralko-suszarek to urządzenia ładowane od przodu, ale można też dostać modele ładowane od góry.
- Najpopularniejsze rodzaje technologii osuszania to pompy ciepła i skraplacze.
- Wybierając model trzeba wziąć pod uwagę pojemność, ilość programów prania i suszenia, bezpieczeństwo oraz dodatkowe funkcje.
- W zależności od modelu, pralko-suszarki mogą być dość energooszczędne, ale tylko wtedy, gdy również prawidłowo je wykorzystasz.
Pranie i suszenie w jednym urządzeniu
Pralki już od jakiegoś czasu są nieodzownym elementem większości gospodarstw domowych. Ale co zrobić z mokrym, czystym praniem? Dwie klasyczne opcje to suszarka lub suszarka bębnowa, ale czasami po prostu nie ma wystarczająco dużo miejsca na obie te rzeczy.
W zasadzie, tam są dwa rozwiązania ten kwestia przestrzeń. Pierwszy jest dostawać pralkę i upadek suszarkę które mogą stawiać na wierzchu each inny, ale to jest trochę nieelegancki rozwiązanie i wciąż może podlegać zwężenia dostępny przestrzeń. Drugi rozwiązanie jest dostawać 2-in-1 pralko-suszarkę, która łączy cechy w urządzeniu ten sam rozmiar jako standardowa pralka.
8 kluczowych zalet pralko-suszarek
Oczywiście najsilniejszym argumentem za pralko-suszarką jest to, że zajmuje ona mniej miejsca – tyle samo, co standardowa pralka. Poza kwestią wielkości, istnieje kilka innych argumentów przemawiających za pralko-suszarką w porównaniu do dwóch pojedynczych urządzeń:
Zalety
- Oszczędność miejsca
- Oszczędza koszt suszarki bębnowej
- Możliwość prania i suszenia bez przemieszczania bielizny
- Potrzebne tylko jedno przyłącze prądu i wody
Wady
- Nie można jednocześnie prać i suszyć
- Wydajność suszenia niższa niż wydajność prania
- Zużycie energii wyższe niż w przypadku pojedynczych urządzeń
W porównaniu do suszenia powietrzem, istnieją również pewne zalety i wady, które należy rozważyć:
Zalety
- Nie trzeba rozwieszać prania
- Nie potrzeba miejsca na suszenie
- Pranie schnie szybciej
- Nie zwiększa wilgotności w Twoim domu
Wady
- Suszenie zużywa energię elektryczną
- Pralko-suszarki są droższe od pralek
Porady dotyczące kupna
Wybierając pralko-suszarkę należy zwrócić uwagę na wybór programów prania i suszenia, pojemność oraz czy posiada ona jakieś dodatkowe funkcje ułatwiające życie.
Kwestia wielkości
Pralko-suszarki mają różne pojemności do prania i suszenia. Jako ogólna zasada, większość modeli ma pojemność prania 1,7 do 2 stóp sześciennych (7-8kg), podczas gdy ich odpowiednia pojemność suszenia będzie 1 do 1,2 stóp sześciennych (4-5kg). Powodem tego jest fakt, że mokre pranie zajmuje mniejszą objętość niż suche, co oznacza, że można zmieścić więcej rzeczy w cyklu prania niż suszenia.
Wskazówka
Przy wyborze pralko-suszarki bardzo ważne jest, aby zdecydować się na model o pojemności jak najbardziej odpowiadającej potrzebom.
Ponieważ pojemności pralko-suszarek są różne dla prania i suszenia, jeśli zrobisz pełny ładunek prania, będziesz musiał usunąć część mokrego prania przed rozpoczęciem cyklu suszenia. Jednakże, ponieważ większość ludzi nie zakłada cyklu prania z całkowicie pełnym ładunkiem, nie zawsze jest to problem.
Odpowiednia dla Ciebie pojemność zależy od kilku czynników:
- Ile osób będzie chciało jednocześnie prać i suszyć swoje pranie?
- Jak często osoby w Twoim gospodarstwie domowym robią pranie?
- Czy osoby w Twoim gospodarstwie domowym robią dodatkowe pranie ze względu na pracę lub uprawianie sportu?
Jak można się domyślić, nie ma twardej i szybkiej zasady określania odpowiedniej pojemności dla Ciebie. Poniższa tabela zawiera przybliżone wskazówki:
Pojemność znamionowa | Wielkość gospodarstwa domowego w osobach | Suitable for |
1 ft³ (4 kg) | 1 lub 2 | Jednoosobowe gospodarstwo domowe, pary z niewielkim obciążeniem praniem |
1,2 ft³ (5 kg) | 2 lub 3 | Przeciętne gospodarstwo domowe |
1,4 ft³ (6kg) | 3 lub 4 | Rodzina o dużej objętości |
1,7 ft³ (7kg) | 4 lub 5 | Duża rodzina z dużą ilością prania |
2 ft³ (8kg) | Więcej niż 5 | Duże rodziny |
Jakie są najważniejsze programy, które warto mieć?
Po podjęciu decyzji o pojemności, kolejną rzeczą, którą należy sprawdzić jest to, jakie programy prania i suszenia posiada dany model. Poniższe programy prania są niezbędne – należy pamiętać, że dokładne nazwy mogą się różnić w zależności od producenta:
- Łatwa pielęgnacja
- Kolor
- Kuchnia pranie
- Delikatesy
- Pranie na zimno
- Intensywny był
- Krótkie pranie
- Pranie bawełny
- Płukanie
Podobnie pralko-suszarka powinna mieć następujące opcje suszenia:
- Delikatne suszenie
- Szafa sucha
- Prasować na sucho
- Ochrona przed zagnieceniami
Oprócz tych podstawowych programów, niektóre modele posiadają funkcję, która może pomóc w zapobieganiu zagnieceniom poprzez użycie pary. Większość nowoczesnych urządzeń posiada również tryb ekologiczny, który trwa nieco dłużej, ale pozwala zaoszczędzić energię elektryczną i wodę. Inne nieistotne tryby obejmują te dla tkanin syntetycznych, zasłon, jedwabiu i dżinsu.
Cechy zapewniające wygodę i bezpieczeństwo
Oprócz podstawowych trybów prania, wiele pralko-suszarek jest wyposażonych w różne funkcje, aby uczynić Twoje życie bezpieczniejszym i łatwiejszym. Czytaj dalej, aby uzyskać przegląd.
Czujnik obciążenia
Funkcja ta wyczuwa, ile prania znajduje się w bębnie pralki i automatycznie dostosowuje czas pracy oraz ilość wody potrzebnej do przeprowadzenia cyklu. W rezultacie ładunek zostanie wyprany tak efektywnie, jak to tylko możliwe. Niektóre modele posiadają nawet czujniki informujące o tym, ile dokładnie detergentu należy użyć w zależności od ładunku.
AquaStop
Większość nowoczesnych zmywarek posiada funkcje bezpieczeństwa, takie jak zabezpieczenie przed przepełnieniem i AquaStop. Chroni to przed uszkodzeniem wody. W przypadku uszkodzenia węża dopływowego, system odetnie dopływ wody, aby zapobiec zalaniu.
Panel sterowania
Ze względu na mnogość różnych programów i funkcji w nowoczesnych urządzeniach, posiadanie wyświetlacza jest obecnie niezbędne. Podczas gdy wiele modeli nadal działa przy użyciu pokrętła do ustawiania różnych programów, często mają wyświetlacze i przyciski (czasami nawet ekrany dotykowe) do ustawiania dodatkowych parametrów lub różnych czasów rozpoczęcia. Niektóre modele będą również w stanie samodzielnie rozwiązywać wszelkie problemy i pokazywać je na swoim wyświetlaczu.
Inteligentna łączność
Pralko-suszarki mogą dziś również łączyć się z internetem. Modele z inteligentną łącznością mogą łączyć się z domową siecią Wi-Fi, co oznacza, że możesz sterować nimi z dowolnego miejsca za pomocą smartfona. Możesz na przykład ustawić pranie, gdy jesteś w pracy i zaprogramować je od tego momentu do zakończenia, gdy wrócisz do domu.
Hałas
Żadna pralko-suszarka nie powinna przekraczać 60 decybeli podczas prania i 80 decybeli podczas suszenia. Są to jednak nadal dość głośne poziomy głośności, dlatego jeśli zależy nam na szczególnie cichej pralce to będziemy musieli poszukać modelu z tzw. cichym silnikiem. W tym celu producenci wyposażają swoje urządzenia w silniki inwerterowe, które są cichsze i mniej wibrują, co sprawia, że są też trwalsze od standardowych pralek. Takie modele wytwarzają około 50 decybeli podczas prania i mniej niż 80 decybeli podczas suszenia.
Regulowana prędkość wirowania
Prędkość wirowania jest mierzona w obrotach na minutę (RPM). Im wyższe obroty podczas ostatniego cyklu płukania podczas prania, tym mniejsza jest wilgoć resztkowa w praniu, dzięki czemu szybciej się ono suszy. Jednak wysokie obroty mogą uszkodzić niektóre tkaniny, dlatego warto zaopatrzyć się w pralkę, która umożliwia ręczne ustawienie tej wartości.
Rodzaje pralko-suszarek i ich działanie
Pralko-suszarki są dostępne w wielu różnych stylach, z różnymi technologiami suszenia. Nie ma czegoś takiego jak najlepsza pralko-suszarka, ponieważ różne konstrukcje mają swoje własne zalety i wady. Czytaj dalej, aby uzyskać bardziej szczegółowy przegląd głównych typów konstrukcji, których można się spodziewać na rynku.
Ładowacze czołowe i ładowacze górne
Pralko-suszarki, podobnie jak standardowe pralki, występują w dwóch głównych konstrukcjach. W zależności od tego, gdzie są drzwi do załadowania bębna piorącego, są one znane jako ładowane od przodu i ładowane od góry.
Ładowacze czołowe
Ładowacze czołowe stanowią 90% pralko-suszarek sprzedawanych na rynku. Mają one takie same wymiary jak typowa pralka. Jeśli masz miejsce w domu, możemy zdecydowanie polecić przejście na pralkę ładowaną od przodu, ponieważ mają one liczne zalety w porównaniu z pralkami ładowanymi od góry, a na rynku jest o wiele więcej modeli do wyboru.
Jeśli chcesz zintegrować swoje urządzenia pod blatami kuchennymi, upewnij się, że otrzymujesz model ze zdejmowaną płytą górną – producenci zazwyczaj określają, czy dany model może być wbudowany. Mimo to nie można uzyskać w pełni zintegrowanych pralko-suszarek, ponieważ przednie drzwi są zakrzywione i wykonane ze szkła – można jednak umieścić drzwi szafki przed urządzeniem. Zależnie od modelu, pralko-suszarki ładowane od przodu mają pojemność między 1,7 a 2 stopy sześcienne (7-8kg) dla prania i 1 do 1,2 stopy sześciennej (4-5kg) dla suszenia. To jest więcej niż to, co zwykle dostaje się z maszynami ładowanymi od góry. Ze względu na szeroką konstrukcję, modele te są również bardzo stabilne. Pralki ładowane od przodu mają również szerszy zakres trybów i programów niż pralki ładowane od góry.
Oczywiście, jak w przypadku każdej konstrukcji, są też pewne wady, co pokazuje poniższe porównanie:
Zalety
- Duża pojemność
- Wiele programów prania
- Cichy
- Stabilny
- Górna półka może być używana do przechowywania lub usunięta w celu integracji
- Szeroki wybór modeli na rynku
Wady
- Zajmują dużo miejsca
- Ładowanie i załadunek wymaga schylania się
- Przerwanie i dodanie prania nie jest możliwe
- Uszczelki mogą się zniszczyć i przeciekać
Ładowacze czołowe
Chociaż top-loading pralko-suszarki są gorsze od ich front-loading kuzynów w wielu aspektach, mają jedną zasadniczą zaletę. Powodem, dla którego wiele osób kupuje pralko-suszarki w pierwszej kolejności, są ograniczenia przestrzenne, a pralki ładowane od góry są znacznie bardziej kompaktowe niż pralki ładowane od przodu. Oznacza to, że można je zmieścić w bardzo ciasnych miejscach. Ponadto można przerwać cykl prania w pralkach ładowanych od góry (ponieważ woda nie wypływa po otwarciu drzwi), aby dodać dodatkowe pranie.
Jednak ze względu na swoją smukłą konstrukcję, pralki ładowane od góry są często dość niestabilne i głośne. Podobnie, ponieważ musisz mieć dostęp do górnej części urządzenia, nie możesz umieścić ich pod żadnymi blatami. W rzeczywistości, musisz zostawić ponad stopę (30cm) wolnej przestrzeni nad swoją ładowarką, abyś mógł prawidłowo otworzyć drzwi.
Ładowacze górne nie są szczególnie popularne, co oznacza, że na rynku nie ma tak wielu modeli do wyboru. Oznacza to również, że ceny są zazwyczaj nieco wyższe w porównaniu do ładowaczy czołowych.
Zalety
- Bardzo wąski
- Załadunek i rozładunek w pozycji stojącej
- Nieprzeciekająca
- Pranie może być dodawane w trakcie cyklu
Wady
- Nie nadaje się do montażu pod blatami
- Nad urządzeniem musi pozostać wolna przestrzeń
- Mniejsza pojemność
- Głośno
- Mały wybór produktów
- Stosunkowo drogie
Technologie suszenia
W pralko-suszarkach można uzyskać różne technologie suszenia, ale wszystkie one są zasadniczo oparte na kondensacji. Innymi słowy, opierają się na wykorzystaniu ciepłego powietrza do wchłonięcia wilgoci z mokrego prania. Różnica w technologii polega na tym, jak pralko-suszarki ogrzewają to powietrze. Odbywa się to albo za pomocą kondensatora, albo pompy ciepła. Ponadto, można również uzyskać suszarki na powietrze wylotowe, ale są one obecnie dość przestarzałe.
Osuszanie skraplacza i pompy ciepła opiera się na tym samym procesie – pompy ciepła są zmodernizowanym rozwinięciem skraplaczy, które zapewniają większą wydajność.
Pompy ciepła
Pierwszy osuszacz z pompą ciepła pojawił się na rynku w 2015 roku i od tego czasu badania wykazały, że są one znacznie bardziej wydajne niż kondensatory. Dzieje się tak, ponieważ pompy ciepła wykorzystują wymiennik energii do ponownego wykorzystania energii cieplnej pobranej z wilgotnego powietrza wylotowego. Innymi słowy, powietrze wylotowe ogrzewa powietrze wlotowe, a powietrze wlotowe jednocześnie chłodzi powietrze wylotowe, aby skroplić nadmiar wody. W rezultacie suszarki z pompą ciepła są do 40% bardziej wydajne niż suszarki kondensacyjne.
Temperatura otoczenia ma znaczenie
Suszarki z pompą ciepła pracują najlepiej w temperaturze pokojowej. Jeśli urządzenie znajduje się w zimnej piwnicy, będzie potrzebowało więcej czasu i energii na ogrzanie powietrza wlotowego.
Suszarki z pompą ciepła mogą być bardziej wydajne, ale są też obecnie droższe od suszarek kondensacyjnych. Ceny jednak wciąż spadają, więc można się spodziewać, że wkrótce wszystkie nowe suszarki do pralek będą wyposażone w pompy ciepła.
W porównaniu ze skraplaczami pompy ciepła mają pewne wyraźne zalety, ale też pewne wady:
Zalety
- Niskie zużycie energii
- Wysoka efektywność energetyczna
- Delikatne suszenie
- Brak konieczności stosowania dodatkowej wody do chłodzenia powietrza wylotowego
Wady
- Drogie
- Suszenie trwa dłużej
- Wolniejsze przy niższych temperaturach otoczenia
- Głośno
Skraplacze
Zasadniczo skraplacze nie różnią się zbytnio od pomp ciepła. Główna różnica polega na tym, że kondensatory wykorzystują elektryczny element grzewczy do podgrzewania powietrza, które jest pompowane do bębna. W przeciwieństwie do pomp ciepła. energia użyta do tego celu nie jest ponownie wykorzystywana – zamiast tego jest odprowadzana z pralko-suszarki do otaczającego powietrza.
Suszarki kondensacyjne chłodzą ciepłe i wilgotne powietrze wylotowe za pomocą powietrza lub wody. Oznacza to, że urządzenie może emitować znaczną ilość ciepła, co może okazać się korzystne zimą w chłodniejszych pomieszczeniach. Jedną z wad tej metody jest to, że zużywa ona nadmiar wody.
Zalety
- Szybkoschnący
- Ciszej niż pompy ciepła
- Taniej niż pompy ciepła
Wady
- Niska efektywność energetyczna
- Mniej delikatne dla Twojego prania ze względu na wyższą temperaturę
- Dodatkowa woda potrzebna do chłodzenia
Powietrze wylotowe
Osuszacze spalinowe są obecnie bardzo przestarzałe. Suszarki te tłoczą ciepłe powietrze przez obracający się bęben, a następnie wypompowują je przez wąż wydechowy. Technologia ta jest niezwykle nieefektywna i w dzisiejszych czasach w dużej mierze przestarzała. Ponadto nadmiar ciepła i wilgoci może prowadzić do rozwoju pleśni, zwłaszcza wokół węża wylotowego.
Zalety
- Bardzo tanio
- Cichy
- Szybkie schnięcie
- Brak konieczności opróżniania zbiornika skraplacza
Wady
- Bardzo nieefektywne
- Wysoki pobór mocy
- Emituje wilgotne powietrze i ciepło
- Potrzebuje węża wydechowego, który wychodzi na zewnątrz
Korzystanie z pralko-suszarki
Kiedy już masz swoją pralko-suszarkę, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć, aby zapewnić jej jak najbardziej wydajną pracę i długą żywotność.
Lokalizacja
Najlepszy położenie dla twój pralko-suszarki zależy od typ suszenia technologia ono używa.
Osuszacze powietrza wylotowego
Te suszarki potrzebują outletu wąż, który znaczy one są najlepszy lokalizujący blisko okno lub zewnętrzni ściany twój dom. Nie wypuszczaj powietrza wylotowego do domu, ponieważ zwiększy ono wilgotność i spowoduje powstanie pleśni.
Suszarki kondensacyjne chłodzone powietrzem
Suszarki kondensacyjne wykorzystujące powietrze z otoczenia najlepiej instalować w chłodniejszych, suchych pomieszczeniach – innymi słowy, nie umieszczaj ich w łazience czy kuchni. Będą potrzebowały zasilania w prąd i wodę, więc upewnij się, że masz je w pobliżu.
Osuszacze skraplające i pompy ciepła chłodzone wodą
Te pralko-suszarki są generalnie dość niewymagające, jeśli chodzi o lokalizację. Najlepiej pracują w normalnej temperaturze pokojowej, potrzebują zasilania i wody, więc gdzieś, jak Twoja kuchnia czy łazienka, sprawdzą się dobrze.
Niezależnie od lokalizacji, rozumie się samo przez się, że Twoja pralko-suszarka musi być na stabilnej, płaskiej powierzchni, a drzwi załadunkowe muszą być swobodnie dostępne. Jeżeli twój maszyna jest na nachyleniu, ja może uszkadzać silnik podczas wirowania cykl. Ponieważ te urządzenia mogą ruszać się wokoło podczas szybkich wirowań, ja jest dobrym pomysłem mieć trochę przestrzeń między one i ściany lub inny meble.
Co można, a czego nie można włożyć do pralko-suszarki?
Nie wszystko można włożyć do pralko-suszarki. Niektóre tkaniny i materiały są delikatne, więc zawsze sprawdzaj. Często zdarza się, że coś można prać w pralce, ale nie można suszyć w suszarce bębnowej.
Nie nadaje się do suszenia w suszarce bębnowej
Niektórych tekstyliów nigdy nie należy suszyć w suszarce bębnowej. Należą do nich:
- Jedwab
- Wełna
- Tkaniny syntetyczne
Postępuj zgodnie z instrukcją pielęgnacji
Aby być po bezpiecznej stronie, zawsze najlepiej jest sprawdzić instrukcje na ubraniach. Istnieją pewne standardowe symbole, które wskazują, co można, a czego nie można zrobić z tkaniną. Są one zawsze w tej samej kolejności i przedstawiają się następująco:
- Miska do mycia: mycie
- Trójkąt: wybielacz
- Kwadrat: suszenie
- Żelazo: żelazo
- Koło: pralnia chemiczna
Tak więc w przypadku pralko-suszarek najistotniejsze są symbole miski do prania i kwadratu:
Mycie
Liczba wewnątrz miski do prania wskazuje maksymalną temperaturę prania. W niektórych przypadkach będzie ona oznaczona kropkami wewnątrz misy. Jedna kropka oznacza maksymalną temperaturę 30 °C (85 °F), dwie kropki oznaczają 60 °C (140 °F), a trzy kropki oznaczają 90 °C (195 °F). Jeśli pod koszem znajduje się jedna linia, oznacza to, że tkanina powinna być tylko delikatnie odwirowana. Dwie linie oznaczają, że tkaniny nie należy w ogóle odwirowywać. Ręka w misce oznacza, że nie należy prać w pralce – zamiast tego należy prać ręcznie. Jeśli miseczka jest przekreślona, oznacza to, że tkaniny nie należy w ogóle prać.
Suszenie
Puste kółko wewnątrz kwadratu oznacza, że pranie nadaje się do suszenia w suszarce. Przekreślone kółko oznacza, że nie należy suszyć w suszarce bębnowej. Jedna kropka oznacza, że należy suszyć delikatnie, dwie kropki oznaczają bardzo delikatne suszenie, a trzy kropki oznaczają wyjątkowo delikatne suszenie.
Zdjęcia 1-9: © FinalCheck