Router Wi-Fi porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt

  • Co musisz wiedzieć
  • Router Wi-Fi pozwala urządzeniom wyposażonym w internet łączyć się z nim bez kabli.
  • Różne modele różnicują się na podstawie tego, jak daleko sięgają, ich prędkości, bezpieczeństwa, a także innych bardziej specyficznych cech.
  • Niektóre modele mają wbudowany dysk twardy, co oznacza, że router może służyć jako domowy serwer multimediów.
  • Wiele urządzeń mobilnych nie posiada interfejsu LAN i wymaga łączności bezprzewodowej, takiej jak Wi-Fi.
  • Istnieją również dodatkowe funkcje, w tym automatyczna sekretarka, możliwość VPN i możliwość kontrolowania dostępu do Internetu dla poszczególnych użytkowników w określonych godzinach.
router wi fi porownanie

Co to jest router Wi-Fi?

WLAN to skrót od Wireless Local Area Network, a Wi-Fi jest najczęściej spotykanym typem sieci WLAN. Jest ona lokalna w tym sensie, że działa tylko na niewielkim obszarze, takim jak dom lub część biura.

Router przesyła dane od dostawcy Internetu do urządzeń takich jak smartfony, tablety i laptopy. Zazwyczaj routery uzyskują dostęp do tych danych za pomocą kabla ethernetowego (lub LAN). Wiele urządzeń mobilnych nie ma portu do podłączenia kabla ethernetowego, więc muszą mieć dostęp do danych bezprzewodowo: router jest więc niezbędny. Dostęp do Internetu odbywa się za pośrednictwem bezprzewodowego punktu dostępu (WAP), który umożliwia urządzeniom łączenie się z routerem.

W przypadku tego rodzaju sieci kluczowe jest połączenie szerokopasmowe. Dane z internetu wędrują albo przez linię telefoniczną, albo przez kabel optyczny. Aby uzyskać dostęp do tych informacji, niezbędny jest router. Router odbiera dane za pomocą kabla, a następnie przesyła je bezprzewodowo do urządzeń takich jak komputery stacjonarne, laptopy, tablety i smartfony. Router stale nadaje na jednej lub kilku częstotliwościach.

Wykorzystanie sieci Wi-Fi wciąż rośnie, podobnie jak popularność urządzeń z dostępem do Internetu. Mobilność jest coraz częściej priorytetem. 10 czy 20 lat temu rynek był zdominowany przez urządzenia stacjonarne, ale teraz równowaga zdecydowanie się przesunęła. W rzeczywistości ludzie mogą teraz łączyć się ze swoimi urządzeniami domowymi przez internet, jeśli są wystarczająco bystrzy. Za pomocą komputera lub smartfona można teraz bezprzewodowo sterować pralką, ogrzewaniem lub lodówką – nawet w podróży.

Ile urządzeń może podłączyć się do routera?

Routery Wi-Fi są szczególne pod tym względem, że użytkownicy mogą podłączyć wiele urządzeń jednocześnie. Podczas gdy bardzo stare routery były w stanie połączyć się z 15 urządzeniami, nowoczesne routery Wi-Fi mogą połączyć się z setkami urządzeń jednocześnie. Im więcej urządzeń jest podłączonych w tym samym czasie, tym bardziej spada prędkość Internetu, ponieważ całkowita przepustowość (której wielkość zależy od dostawcy usług internetowych i modelu routera) musi być równo rozdzielona między wszystkie urządzenia.

Od splątanych kabli do wszystkiego w jednym

Podczas gdy wcześniej do połączenia z internetem potrzebowałeś wielu urządzeń – a mianowicie modemu, przełącznika, routera, a potencjalnie nawet rozgałęźnika – dzięki nowym technologiom komunikacji internetowej większość nowoczesnych routerów Wi-Fi jest wielofunkcyjna i łączy te starsze urządzenia. Sieci Wi-Fi mogą być teraz łatwo obsługiwane za pomocą routera Wi-Fi ze zintegrowanym modemem DSL. Łatwiejsza jest także instalacja, nie jest konieczna konfiguracja i koordynacja z innymi urządzeniami. Routery Wi-Fi to także oszczędność miejsca, ponieważ nie są większe od kieszonkowego (nie licząc anteny).

Routery wykonują wiele różnych zadań

Słowo router pochodzi od routingu, czyli inaczej mówiąc dystrybucji pakietów danych w sieci. Routery są więc zasadniczo urządzeniami, które wysyłają i odbierają pakiety danych. Do routerów Wi-Fi można podłączyć komputery stacjonarne, notebooki, drukarki lub telewizory. Możliwe jest również podłączenie takich rzeczy jak zewnętrzne dyski twarde lub pamięci USB. Obecnie niezwykle pomocne są również kreatory konfiguracji, które umożliwiają podłączenie się do sieci w ciągu kilku minut. Wcześniej podstawowe komponenty musiały być kompatybilne i trzeba było je ręcznie konfigurować.

Powody, dla których warto mieć własny router

Wielu dostawców internetu dołącza do swojej taryfy router Wi-Fi. Klienci kupują na początku umowy, a następnie albo wynająć lub spłacić router w miesięcznych ratach. W przeciwieństwie do tego, jedną z opcji jest użycie niezależnego routera, jeden, który nie jest dostarczany przez dostawcę Internetu, i podłączyć go do normalnej taryfy. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego to ma całkowity sens, czytaj dalej.

functja

Więcej funkcjonalności

Nowoczesne routery Wi-Fi oferują wiele dodatkowych funkcji, w tym automatyczną sekretarkę, możliwość VPN oraz możliwość kontrolowania dostępu do internetu dla poszczególnych użytkowników w określonych godzinach. Routery od dostawców internetu mają zazwyczaj znacznie mniej funkcji. Powodem tego jest to, że te routery są przeznaczone dla ogółu społeczeństwa, który wolałby po prostu postępować zgodnie z instrukcją konfiguracji, a następnie nie mieć nic więcej do czynienia z routerem. W tym przypadku zwracamy się do czytelników, którzy chcą pójść przynajmniej o krok dalej: są zainteresowani przechodzeniem przez menu, indywidualizacją ustawień i dostosowaniem oprogramowania i sprzętu do swoich potrzeb. Jeśli dużo surfujesz po sieci i chcesz mieć możliwość wypróbowania różnych funkcji teraz lub w przyszłości, powinieneś rozważyć zakup własnego, niezależnego routera.

DNS – wyjaśnienie

System nazw domenowych (DNS) odpowiada za nadawanie nazw i identyfikację komputerów w Internecie, czyli najogólniej mówiąc za połączenie domeny z adresem IP. Użytkownicy Internetu znają na ogół tylko nazwę domeny, gdyż jest ona znacznie łatwiejsza do zapamiętania niż ciąg liczb. DNS tworzy adres IP z nazwy domeny, umożliwiając połączenie z adresem internetowym.

wybor dns serwera

Wybierz swój serwer DNS

Jeśli połączenie internetowe jest bardzo wolne, w niektórych przypadkach problem leży w ustawieniach DNS dostawcy usług. Pomyśl o tym jak o utknięciu w ruchu internetowym z brakiem trasy dostępnej do strony internetowej. Jeśli masz router od dostawcy usług internetowych, zmiana ustawień DNS nie jest opcją. Dla „wolnego” routera jednak, elastyczność jest tam: użytkownicy mogą wybrać dowolny DNS-Server chcą. Zamiast korzystać z serwera DNS dostawcy usług, można wybrać, powiedzmy, serwer DNS Google i stamtąd postawić na szybsze połączenie. Wolność wyboru jest w tym przypadku znacznie większa. Jako użytkownik końcowy należy jeszcze pamiętać, że korzystanie z konkretnego Serwera DNS idzie w parze z jego regulacjami dotyczącymi ochrony danych. Tym samym operator może zobaczyć, jakie strony odwiedzasz.

zdalne sterowanie routerem wifi

Zdalny dostęp

Wśród wielu przydatnych funkcji routerów Wi-Fi wyróżnia się zdalny dostęp. Możesz uzyskać zdalny dostęp do swojego routera. Niesie to za sobą kilka praktycznych korzyści, które zostaną tutaj wymienione. Powiedzmy, że potrzebujesz pomocy w konfiguracji routera? Ktoś może pomóc Ci z „zewnątrz”, jak to było. Chcesz rozwiązać problem z routerem kogoś innego, może krewny lub kolega? Chcesz uzyskać zdalny dostęp do plików, muzyki lub zdjęć z dysku twardego podłączonego do routera? Jesteś administratorem zdalnej sieci? Wszystko to nie jest zwykle możliwe w przypadku routera dostarczanego przez dostawcę usług internetowych. Jednak routery takie jak znany FRITZ! Box firmy AVM z Berlina, potrafią to zrobić. W rzeczywistości istnieje obecnie wiele innych modeli, które również oferują możliwość zdalnego dostępu. Warto poświęcić czas na ich porównanie.

szybsze aktualizacje bezpieczenstwa

Szybsze aktualizacje zabezpieczeń

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, routery firm oferujących usługi szerokopasmowe są w wyraźnie gorszej sytuacji. Dostawcy usług zazwyczaj dostarczają swoim routerom kluczowe poprawki bezpieczeństwa później niż producenci tacy jak AVM, Netgear, Asus czy TP-Link. Tego rodzaju aktualizacje oprogramowania sprzętowego zwykle instalują się same bez udziału użytkownika. Szybkie aktualizacje są niezwykle ważne: słaby punkt w systemie operacyjnym routera sprawia, że każde połączenie z Internetem jest podatne na ataki hakerów, co sprawia, że takie rzeczy jak bankowość online są bardzo niebezpieczne.

Sprzęt i interfejsy

Zawsze ważne jest, aby rozważyć różne funkcje i możliwości połączeń przy wyborze modelu routera. Na przykład, interfejs USB jest niezbędny, jeśli chcesz przesyłać strumieniowo rzeczy w obrębie sieci. Z drugiej strony przycisk WPS znacznie ułatwia połączenie z routerem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy:

Polaczenia z routerem
Różne porty w routerze.

Porty Gigabit Ethernet

Porty te są interfejsami LAN o przepustowości 100 megabitów na sekundę. Obok połączenia bezprzewodowego, porty ethernet są bardzo przydatne, zwłaszcza dla często używanych urządzeń, które znajdują się blisko samego routera. Połączenie przewodowe jest zazwyczaj szybsze i mniej narażone na jakiekolwiek problemy z połączeniem niż bezprzewodowe. Konsole do gier i inteligentne telewizory polegają na stabilnym strumieniu danych online, więc posiadanie połączenia LAN jest idealne, natomiast urządzenia mobilne lub urządzenia znajdujące się dalej od routera oczywiście bardziej korzystają z połączenia bezprzewodowego.

Połączenia telefoniczne RJ11 i TAE

Złącza telefoniczne RJ11 i TAE służą do podłączenia do routera telefonów stacjonarnych analogowych i ISDN. Jeśli masz odpowiedni rodzaj umowy, możliwe jest wykonywanie połączeń za pomocą Voice-over-IP za pomocą routera. Podłączenie bezprzewodowych telefonów DECT do routera jest również opcją, co oznacza, że nie będzie już potrzebne połączenie przewodowe.

Przycisk WPS

WPS to skrót od Wi-Fi Protected Setup. Zasadniczo jest to sposób na łatwe połączenie routera z urządzeniami końcowymi, takimi jak repeatery lub drukarki z dostępem do Internetu. Wszystko to odbywa się za pomocą jednego przycisku. Nie ma potrzeby stosowania irytujących, długich kodów dostępu.

 

Przycisk Wi-Fi

Niektóre modele posiadają przycisk, którego naciśnięcie pozwala na dezaktywację sieci Wi-Fi – bez całkowitego wyłączania routera. Ta funkcjonalność jest szczególnie przydatna, gdy chwilowo nie potrzebujemy włączonego internetu, np. podczas wyjazdu na weekend.

Interfejsy USB

Urządzenie powinno mieć wiele interfejsów USB, z których jeden to przynajmniej USB 3.0 lub wyższy, czyli nowoczesny standard. Możesz również podłączyć pamięć USB lub zewnętrzny dysk twardy, aby przesyłać dane przez sieć wewnętrzną lub używać ich jako sieciowej pamięci masowej. Możliwe jest również podłączenie urządzenia NAS (Network Attached Storage) za pomocą USB.

Sieciowa pamięć masowa (NAS)

Network Attached Storage to łatwe w użyciu serwery danych. Można je wykorzystać do posiadania dużej ilości pamięci masowej dostępnej w sieci.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i oprogramowanie, kilka punktów jest krytycznych: dobry firewall, hasło do sieci i bezpieczne hasło dla administratora.

Obsługa IPv6

Każda strona internetowa i każde urządzenie podłączone do Internetu posiada adres IP. Jest to oparte na standardowym protokole internetowym w wersji 4 (IPv4). Ten protokół sieciowy reguluje dystrybucję pakietów danych, dzięki czemu podczas wyszukiwania strony internetowej pojawia się właściwa informacja. W momencie tworzenia protokołu maksymalna ilość adresów IP wynosiła nieco ponad cztery miliardy, a jego twórcy uznali to za wystarczające.

symbol ipv6
Dzięki technologii IPv6 dostępnych jest znacznie więcej adresów IP dla stale rosnącej liczby urządzeń online.

Kiedy IPv4 został przyjęty jako standard na początku lat 80. ubiegłego wieku, gwałtowna ekspansja i rozwój Internetu oraz podłączonych do niego urządzeń nie były jeszcze przesądzone. Ponieważ ilość adresów IP dostępnych w IPv4 jest coraz bardziej ograniczona, nowy standard, IPv6, jest w trakcie zastępowania go. Dzięki niemu możliwe będzie uzyskanie niemal nieskończonej liczby adresów.

Firewall: monitorowanie ruchu danych

Większość urządzeń korzysta z zapory sieciowej, która filtruje ruch danych, aby zapobiec szkodliwemu oprogramowaniu. W tym celu zapora monitoruje przychodzące dane, a następnie izoluje szkodliwy kod, aby uniemożliwić mu dostęp do urządzenia. W rezultacie prawdopodobieństwo zainfekowania komputera trojanem lub wirusem jest znacznie mniejsze.

Zabezpieczenie hasłem obszaru administratora

Dość dużo routerów ma chronioną hasłem strefę administratora. To właśnie tam kontrolujesz ustawienia dotyczące danych połączenia i bezpieczeństwa urządzenia.

Bezpieczne hasła

Pamiętaj, aby zmienić hasło obszaru administracyjnego na routerze dla bezpieczeństwa – wiele modeli po prostu użyć 0000 jako standard fabryczny. Jeśli tak nie jest, to kod fabryczny będzie wydrukowany z tyłu urządzenia.

Szyfrowanie: WPA2 jest kluczowe

Półśrodki nie są na porządku dziennym, jeśli chodzi o szyfrowanie połączenia danych. Ostatecznie wszystko sprowadza się do tego, jak bezpieczna jest Twoja sieć. Na pewno nie chcesz mieć otwartej sieci Wi-Fi, z której każdy może korzystać. Aby kontrolować dostęp, konieczne jest zablokowanie sieci za pomocą hasła. Bez tego obcy mogą wykorzystać Twoje połączenie do działalności przestępczej lub użyć go do skopiowania, kradzieży lub usunięcia danych z innych komputerów w Twojej sieci. WPA2, czyli Wi-Fi Protected Access 2, to obecnie standard blokowania dostępu do połączenia danych. Dostęp jest możliwy tylko po podaniu prawidłowego hasła. Stare standardy WEP i WPA są obecnie uważane za niebezpieczne.

Standardy prędkości Wi-Fi

Jeszcze 10 lub 15 lat temu połączenia Wi-Fi były odrzucane ze względu na szybkość połączenia internetowego w porównaniu z połączeniem przewodowym. Dzięki standardom Wi-Fi 802.11ac i teraz 802.11ax, połączenia bezprzewodowe mogą teraz poważnie konkurować z prędkością kabli LAN. Trzeba jednak powiedzieć, że dzieje się tak tylko w idealnych sytuacjach. Grube ściany i metalowe materiały budowlane mogą zmniejszyć siłę sygnału i zwiększyć Twoją frustrację.

Normy IEEE

Pierwszy patent na sieci bezprzewodowe pochodzi z 1997 roku, z Instytutu Inżynierów Elektroników i Elektroniki (IEEE). Nadal publikują oni każdą zaktualizowaną wersję, przy czym rozwój następuje wraz z nowymi przełomami technicznymi.

802.11ac

Inaczej znany jako Wi-Fi 5, standard WLAN 802.11ac może teoretycznie osiągnąć prędkość do 1300 megabitów na sekundę. Standard ten wykorzystuje do transmisji danych sieć o częstotliwości 5 gigaherców (GHz). Starsze urządzenia, które są kompatybilne tylko z 2,4 GHz, nie są więc w stanie korzystać z tego standardu. Routery 802.11ac są jednak kompatybilne wstecz. Mogą one również transmitować przy użyciu starszego standardu 802.11n w częstotliwości 2,4 GHz, a więc można podłączyć starsze urządzenia, mimo utraty pewnej prędkości.

Routery Wi-Fi 5 charakteryzują się niezwykle szybką transmisją danych i niskimi czasami pingów. Oznacza to, że router obsługujący standard 802.11ac będzie bardzo dobry dla graczy, którzy nie mogą iść na kompromis w kwestii czasu reakcji i szybkości. W gospodarstwach domowych, w których wiele urządzeń surfuje i przesyła strumieniowo jednocześnie, router z obsługą Wi-Fi 5 dobrze poradzi sobie z dużymi pakietami danych.

802.11ax

Wydany w 2020 roku 802.11ax jest najnowocześniejszym standardem Wi-Fi na rynku. Nawiązując do Wi-Fi 5, standard ten nosi nazwę Wi-Fi 6 i 6E. W idealnych warunkach, Wi-Fi 6 może osiągnąć prędkość 10 000 megabitów na sekundę. Podobnie jak wszystkie poprzednie standardy, routery 802.11ax są kompatybilne wstecz. Standard opiera się na poprzednich iteracjach technologii Wi-Fi, nadając w paśmie 6 GHz, co oznacza, że jest znacznie mniej zakłóceń z urządzeniami podłączonymi przez niższe pasma (2,4 i 5 GHz). Pasmo 6 GHz obsługuje również szersze kanały, co oznacza, że można osiągnąć znacznie większą przepustowość danych. Jest to szczególnie ekscytujące dla zastosowań o bardzo dużej przepustowości, takich jak rzeczywistość rozszerzona i gry online. Podczas gdy wyjście z Wi-Fi 5 routerów będzie więcej niż wystarczająco dla większości zastosowań, Wi-Fi 6/6E zdolność na routerze oferuje przyszłościową opcję, choć drogie. Kolejnym punktem do rozważenia jest to, że wiele starszych urządzeń nie będzie 6 GHz kompatybilne, więc jeśli inwestujesz, sprawdź, czy nowe urządzenia mogą łączyć się z tym pasmem.

Co to jest DD-WRT?

DD-WRT to alternatywny, open-source’owy i darmowy linuksowy firmware dla routerów Wi-Fi. Jest kompatybilny z wieloma urządzeniami i może tchnąć nowe życie w stare routery. Oprogramowanie układowe jest idealne dla miłośników techniki, ponieważ może być skomplikowane i nie jest całkowicie wolne od ryzyka: podczas flashowania routera w celu zainstalowania oprogramowania układowego możliwe jest, aby urządzenie było nienaprawialne.

Standardy sieciowe

Od czasu początkowego patentu IEEE w 1997 roku istnieje wiele innych, starszych standardów Wi-Fi. Najmłodszym z nich jest standard 802.11n, wydany w 2009 roku, który nadal oferuje szybkie prędkości transmisji danych.

StandardData wydaniaPasma częstotliwościSzerokość pasmaMaksymalna szybkość transmisji danych
IEEE 802.1119972,4 GHz22 MHz< 2 Mbit/s
IEEE 802.11a19995 GHz20 MHz54 Mbit/s
IEEE 802.11b19992,4 GHz22 MHz11 Mbit/s
IEEE 802.11g20032,4 GHz20 MHz54 Mbit/s
IEEE 802.11n20092,4 GHz/5 GHz20 MHz/40 MHz600 Mbit/s
IEEE 802.11ac20135 GHz20 MHz/40 MHz/80 MHz/160 MHz> 1300 Mbit/s
IEEE 802.11ax20202,4 GHz/5 GHz/6 Ghz20 MHz/40 MHz/80 MHz/160 MHz10.000 Mbit/s
Przegląd standardów sieciowych. Podane prędkości przesyłu danych są teoretycznymi maksimami, w rzeczywistości na prędkość będzie miała duży wpływ odległość i otoczenie.

Szybsze prędkości i silniejsze połączenie: MU-MIMO

Jednym z kolejnych osiągnięć technologicznych jest MU-MIMO. Akronim ten oznacza Multi-User-Multiple-Input-Multiple-Output. Za tą sałatką słowną kryje się funkcjonalność routera, który w zależności od modelu wysyła różną liczbę strumieni danych Wi-Fi do różnych urządzeń, takich jak laptopy, telewizory czy konsole do gier. Podczas gdy system MIMO dla pojedynczego użytkownika wysyła kolejno poszczególne pakiety danych, system MIMO dla wielu użytkowników wysyła te pakiety jednocześnie do wielu urządzeń. Całkowita przepustowość łącza szerokopasmowego jest lepiej rozłożona, co skutkuje mniejszymi opóźnieniami. Co istotne, wszystkie urządzenia odbiorcze muszą być kompatybilne z MU-MIMO, ale większość nowszych urządzeń jest.

pojedynczy uzytkownik mu mimo
A router without MU-MIMO sends data to each device consecutively.
wielokrotny uzytkownik
Router z MU-MIMO wysyła dane do każdego urządzenia jednocześnie, co jest znacznie szybsze.

Strumienie danych: 1×1, 2×2, 3×3, 4×4 – co one oznaczają?

Specyfikacje takie jak 2×2 lub 3×3 odnoszą się do liczby anten nadawczych i odbiorczych, które router ma dla każdego obsługiwanego pasma. W ten sposób łatwiej jest sprawdzić, ile urządzeń może jednocześnie obsługiwać pojedynczy router Wi-Fi i jakie jest jego maksimum, zanim wpłynie na szybkość transmisji danych. W najlepszym przypadku urządzenie ma cztery anteny wysyłające i odbierające (4×4). Stosunek anteny wysyłającej i odbierającej jest zawsze taki sam.

Czy promieniowanie Wi-Fi jest niebezpieczne?

W dzisiejszych czasach promieniowanie jest wszędzie: mikrofale, smartfony, bezprzewodowe telefony stacjonarne i oczywiście także Wi-Fi. Ale czy jest ono rzeczywiście niebezpieczne? Według rządu brytyjskiego „nie ma jak dotąd spójnych dowodów na to, że narażenie na promieniowanie z Wi-Fi i sieci WLAN negatywnie wpływa na zdrowie populacji ogólnej”. Najnowsze badanie przeprowadzone przez niemiecki Departament Ochrony przed Promieniowaniem również sugeruje, że promieniowanie z Wi-Fi nie jest na niebezpiecznym poziomie. Wskaźnik promieniowania zmierzony w tym badaniu był w watach na kilogram, a promieniowanie ze smartfona wynosi mniej więcej 1 W/kg. W przypadku Wi-Fi wartość ta jest o 50-90% niższa. Nie ma jednak długoterminowych badań, ponieważ technologia ta istnieje dopiero od około 20 lat. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami promieniowanie nie jest szkodliwe dla zdrowia, ale dla bezpieczeństwa warto nie umieszczać routera w sypialni. Innym pomysłem może być zaprogramowanie przedziałów czasowych, podczas których urządzenia są w trybie uśpienia i nie promieniują, co wymagałoby tylko ustawienia raz. To jest kinder na portfelu w zakresie kosztów energii elektrycznej, i kinder do planety, jak również. Router Wi-Fi w ciągłym użyciu zużywa między 90 a 180 kWh, co jest w przybliżeniu między 25 a 55 dolarów w obecnych cenach.

Co zrobić, gdy Twój sygnał jest zły?

Jeśli zamierzasz kupić nowy router, przy podejmowaniu decyzji powinieneś upewnić się, że urządzenie ma możliwość obsługi wielu kanałów i optymalizacji transmisji MU-MIMO.

Jeśli masz trudności z uzyskaniem sygnału z routera, najpierw spróbuj przenieść go gdzieś indziej. Najlepiej byłoby umieścić go w centrum domu, gdzieś, gdzie sygnał może swobodnie nadawać. Fale elektromagnetyczne będą odbijane przez betonowe ściany i stalowe materiały budowlane – najlepiej trzymać router z dala od nich. Inne urządzenia również mogą powodować zakłócenia, jeśli nadają z tą samą częstotliwością. Najczęstszymi winowajcami są inne routery używane przez sąsiadów w bloku mieszkalnym. Inne potencjalnie zakłócające urządzenia to mikrofalówki, kable zasilające, lampy i telefony bezprzewodowe.

Żelbetowe ściany, ogrzewanie podłogowe, a nawet drewniane drzwi mogą osłabić sygnał, czasem całkowicie. Biorąc pod uwagę te rzeczy, możliwe jest rozszerzenie zasięgu routera na ogród, balkon lub garaż. Aby zapobiec zakłóceniom ze strony innych sąsiednich sieci, można również skorzystać z rozwiązań technologicznych. Protokół TPC (Transmit Power Protocol) zmniejsza przepustowość danych, gdy tylko inne urządzenie zostanie rozpoznane przez sieć. Routery z protokołem Wi-Fi 802.11ac mogą również przełączać się na różne kanały częstotliwości, gdy tylko pojawią się zakłócenia. Proces ten znany jest jako Dynamic Frequency Selection (DFS). Obie technologie sprawiają, że połączenia są szybsze i mniej narażone na zerwanie.

Technologia Mesh: jak skutecznie połączyć duże obszary

Producenci wymyślili wiele rozwiązań, aby sprostać wyzwaniu, jakim są budynki nieprzyjazne dla sieci. W szczególności technologia Mesh jest obowiązkowym elementem. Zamiast podłączać się do jednego źródła Wi-Fi, na danym obszarze znajduje się wiele punktów dostępowych. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie nieprzerwanego zasięgu sieci w budynkach wielopiętrowych, takich jak bloki mieszkalne, hotele czy kompleksy przemysłowe. Taki system posiada centralny router, z którego sygnał jest przedłużany do poszczególnych węzłów. Technologia ta jest szczególnie przydatna w mieszkaniach i domach wielopiętrowych lub o powierzchni większej niż 100m². Węzłami mogą być repeatery, które odbierają sygnał Wi-Fi i wzmacniają go, lub nośniki sieciowe, które odbierają sygnał z routera poprzez sieć elektryczną.

funkcje zwiazane z siecia mesh
Technologia Mesh umożliwia połączenie w całym gospodarstwie domowym.

Mobilne hotspoty: połączenie w podróży dla odległych miejsc

Mobilne hotspoty umożliwiają połączenie z internetem w każdym miejscu. Te małe urządzenia wymagają karty SIM, a następnie mogą łączyć się z danymi za pomocą sieci telefonii komórkowej. Ogólnie rzecz biorąc, około dziesięciu urządzeń może połączyć się z mobilnym hotspotem. Głównym minusem jest to, że dane mobilne są drogie. Większość kart SIM ma miesięczny limit danych, który może szybko zostać wykorzystany. Niektórzy sprzedawcy oferują specjalne karnety dzienne lub tygodniowe.

Tania alternatywa: wykorzystanie smartfona jako hotspotu

Większość ludzi ma już w kieszeni mobilny hotspot: smartfony. Technologia ta, znana czasem jako osobisty hotspot lub tethering, oznacza, że możesz podłączyć swój tablet lub laptop do telefonu, aby uzyskać dostęp do Internetu. Smartfon łączy się z internetem za pośrednictwem sieci komórkowej, a następnie przesyła ten sygnał do innego urządzenia. Upewnij się, że masz taryfę o stałej stawce za dane, która pozwala na surfowanie bez żadnych dodatkowych kosztów. W każdym razie korzystanie z mobilnego hotspotu powoduje stosunkowo szybkie zużycie limitu danych.

Vectoring: przyspieszenie sygnału

Vectoring to technologia, która wykorzystuje istniejące telefoniczne przewody miedziane (pomyśl o szafkach kablowych, które widzisz na ulicy), aby połączyć domy z internetem za pomocą VDSL. Aby uzyskać tak szybkie połączenie, zwykle konieczne jest użycie kabli światłowodowych. Jednak rozbudowa sieci światłowodowych w całym kraju jest bardzo kosztowna, więc na razie firmy poprawiają istniejące wcześniej sieci. Najnowsza technologia z tym związana znana jest jako Supervectoring. W skrócie, sygnały są łączone razem, co skutkuje prędkością pobierania do 250 Mbit/s.

Wzmacniacze Wi-Fi: rozszerzają obszar sygnału

Repeatery Wi-Fi pozwalają na przedłużenie sygnału routera. Te małe urządzenia elektroniczne mają dwie anteny i podłączają się do gniazdka elektrycznego. Trzeba je skonfigurować tylko raz – proces ten wspaniale współpracuje z WPS przycisk – a następnie pobierają sygnał z routera, wzmacniają go i wysyłają dalej. Urządzenia tego typu są niezwykle prostym i opłacalnym sposobem na przedłużenie sygnału Wi-Fi. Kosztują około 20-25 dolarów. Wiele modeli ma również gniazdo zasilania z przodu, co oznacza, że nie stracisz gniazdka, które mogłoby być potrzebne w innym przypadku.

repeater wi-fi
Rozszerz swoją sieć Wi-Fi za pomocą repeatera.

Zdjęcia 1-6: © FinalCheck | Zdjęcia 7: © Mikko Lemola / stock.adobe.com | Zdjęcia 8-10: © FinalCheck | Zdjęcia 11: © lobro / stock.adobe.com