Robot do odkurzania porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt
- Co musisz wiedzieć
- Odkurzacze-roboty nie tylko odciążają swoich użytkowników od części prac domowych, ale dzięki swoim kompaktowym rozmiarom mogą również dotrzeć do miejsc, do których konwencjonalny odkurzacz nie jest w stanie dotrzeć.
- Wyposażone w funkcję timera, elektroniczne pomoce do sprzątania można zaprogramować tak, aby proces sprzątania rozpoczął się automatycznie o późniejszej porze, na przykład podczas nieobecności w domu.
- W zależności od strategii jazdy, roboty próżniowe poruszają się albo niesystematycznie, czyli chaotycznie, albo systematycznie, czyli według pewnego schematu.
- Dzięki czujnikom podczerwieni, ultradźwiękowym lub laserowym autonomiczne pomoce domowe rozpoznają, czy zbliżają się do przeszkody lub przepaści i w razie potrzeby zmieniają kierunek jazdy.
- Aby urządzenie nie wyczerpało się w środku procesu lub było jak najszybciej gotowe do ponownego użycia, zalecany jest model o długiej żywotności baterii w połączeniu z krótkim czasem ładowania.
- Dodatkowy komfort zapewniają praktyczne dodatki, takie jak dodatkowa funkcja mopowania, sterowanie za pomocą aplikacji lub komendy głosowej, a także specjalne szczotki i przystawki do sierści zwierząt.
Samodzielni pomocnicy domowi
Dla wielu osób prace domowe to obowiązek, który chętnie odkłada się na później. Zwłaszcza odkurzanie jest jednym z zadań, które należy wykonywać niemal codziennie, gdyż warstwa kurzu na podłodze jest nieprzyjemna nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Ze względu na ograniczenia czasowe, w codziennym życiu jest to jednak mało możliwe. Ponadto odkurzanie jest nie tylko czasochłonne, ale i energochłonne – zwłaszcza po ciężkim dniu pracy.
Odkurzacze samojezdne wygodnie wykonują pracę samodzielnie, a na dodatek dostają się w trudno dostępne miejsca, takie jak pod łóżkiem, kanapą czy szafkami. Odkurzacze roboty są szczególnie polecane osobom, które w swoim zabieganym dniu pracy z trudem znajdują czas na prace domowe. Osoby z dolegliwościami fizycznymi, które nie są już w stanie odkurzać, również docenią autonomiczne pomoce do sprzątania.
Kurz domowy – co to takiego?
Im więcej osób mieszka w danym gospodarstwie domowym, tym więcej kurzu jest wytwarzane. Kurz jest nie tylko produktem odpadowym włókien, ale składa się również z cząstek organicznych, takich jak martwe płatki skóry, sierść zwierząt i ludzi oraz zarodniki grzybów. Zwłaszcza dywany stanowią idealne palenisko, w którym mnożą się zarazki i bakterie, co może wywoływać alergie, np. podrażnienia skóry. Aby tego uniknąć, ważne jest regularne usuwanie kurzu.
George – praojciec odkurzacza-robota
Odkurzacze robotyczne nie są bynajmniej wynalazkiem XXI wieku. Pierwszy robot domowy, który potrafił samodzielnie odkurzać, został opracowany już w 1949 roku przez Brytyjczyka Tony’ego Sale’a. George, jak go nazwał, ze swoją antenką i świecącymi oczami, mało przypominał jednak znane nam dziś modele. W 1978 roku firma Nintendo stworzyła odkurzacz-robota o nazwie Chiritorie, który posiadał pilota, obrotową oś oraz pojemnik do zbierania odpadów. Choć był znacznie łatwiejszy w obsłudze, był też bardzo chybotliwy. Siedem lat później na rynku pojawił się Dustbot, pierwszy odkurzacz-robot z wbudowanym odkurzaczem, który mógł nawet zasysać okruchy i małe kawałki papieru. Z czasem odkurzacze-roboty stawały się nie tylko mniejsze i bardziej zaawansowane, ale także tańsze. Dziś praktycznych pomocy domowych nie można już kupić za kilka tysięcy dolarów, ale już za zaledwie 200 dolarów.
Miniaturowa mania sprzątania za niewielkie pieniądze?
Ponieważ odkurzacze robotów są mimo wszystko znacznie droższe od zwykłych odkurzaczy, wielu konsumentów zastanawia się, czy tak drogi zakup naprawdę się opłaca. Nie muszą oni jednak wydawać fortuny na solidny odkurzacz robotyczny. Czynnik kosztowy odnosi się nie tylko do siły ssania, ale przede wszystkim do zakresu funkcji urządzenia. Obecnie dostępne są modele w różnych kategoriach cenowych, więc na każdy budżet znajdzie się coś dla siebie. Najtańsze urządzenia zaczynają się od około 50 dolarów, najdroższe kosztują około 1000 dolarów.
Zakres cenowy | Umeblowanie |
50$ do 200$ | Tanie urządzenia radzą sobie głównie z gładkimi podłogami, mają niski czas pracy na baterii, a ich rozpoznawanie pomieszczeń nie jest zbyt zaawansowane. |
200 do 500 dolarów | Urządzenia ze średniej półki cenowej nadają się do różnych rodzajów podłóg, są wyposażone w funkcje programowania i oferują dłuższy czas pracy na baterii przy stosunkowo dużej mocy ssania. |
500$ do 1000$ | Drogie urządzenia są wyposażone w zaawansowane technologicznie funkcje, pracują z dużą mocą i długim czasem pracy na baterii, a także nadają się do dużych pomieszczeń o powierzchni ponad 1000 stóp kwadratowych. |
Zalety
Odkurzacz robot to zazwyczaj płaskie, cylindryczne urządzenie domowe o średnicy około 12 cali i wysokości około 4 cali. Taka konstrukcja pozwala im dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, takich jak pod kanapami i szafami. W zależności od techniki nawigacji, odkurzacz czyści do 850 stóp kwadratowych w jednym przejściu.
Jeśli urządzenie posiada funkcję timera, użytkownik ma możliwość automatycznego rozpoczęcia procesu ssania w późniejszym czasie, na przykład gdy nie ma go w domu. Podczas swojej podróży odkurzacz nie tylko omija przeszkody, ale nawet pokonuje krawędzie dywanów i w porę rozpoznaje schody lub wyższe stopnie, aby uniknąć upadku. Ponieważ ta samowystarczalna pomoc domowa jest zasilana bateriami, należy ją potem naładować. Po zakończeniu odkurzania robot wraca do stacji ładującej i wznawia pracę dopiero wtedy, gdy bateria jest w pełni naładowana – najlepiej w miejscu, w którym wcześniej musiał się zatrzymać z powodu słabnącej mocy baterii. Użytkownik musi się więc martwić jedynie o regularne opróżnianie pojemnika na kurz. Odkurzacze-roboty w ogóle nie potrzebują worków.
Typowa konstrukcja odkurzacza-robota
Decyzja o tym, czy odkurzacz robota powinien być kwadratowy czy okrągły, jest przede wszystkim kwestią estetyki. Dla większości konsumentów okrągły kształt wygląda bardziej nowocześnie i ogólnie bardziej pozytywnie niż kanciasty projekt, który jest często postrzegany jako chłodniejszy. Niektórzy producenci projektują również obudowę w sposób zabawny, aby odkurzacz robota stał się wizualną atrakcją: na przykład istnieje odkurzacz robota w projekcie Darth Vader, który ma efekty dźwiękowe, takie jak typowy grzechot lub syczenie miecza świetlnego i gra Marsz Imperialny.
Pod względem podstawowej konstrukcji większość modeli jest jednak podobna: na górze znajduje się pokrywa pojemnika na kurz, pod którą umieszczono pojemnik na odpady, wyświetlacz LC z elementami sterującymi oraz zderzak z czujnikiem przeszkód. Po bokach znajdują się otwory wylotowe oraz główny wyłącznik zasilania. Na spodzie urządzenia znajdują się styki ładowania z czujnikami upadku, koła i szczotki.
Wady i zalety autonomicznego odkurzacza
Zarówno autonomiczne, jak i skuteczne, odkurzacze robotyczne ułatwiają konsumentom prace domowe i pozwalają zaoszczędzić znaczną ilość czasu. Ponadto docierają do miejsc, które są trudne lub niemożliwe do osiągnięcia za pomocą konwencjonalnego odkurzacza. Ich przyjazna dla pleców obsługa jest optymalna nie tylko dla osób starszych, ale także dla wszystkich, którzy codziennie sięgają po odkurzacz. Odkurzacze robotów są również doskonałe dla alergików: większość modeli posiada filtr HEPA, który dokładnie usuwa nie tylko kurz i pyłki, ale również sierść zwierząt. Kolejną zaletą małych urządzeń, której nie należy lekceważyć, jest to, że są one znacznie cichsze od swoich większych konkurentów.
Filtry HEPA – czyszczenie na wysokim poziomie
Wysokosprawne filtry cząstek stałych do powietrza to tak zwane filtry HEPA. Składają się one z kilku cienkich warstw wykonanych z materiałów syntetycznych, takich jak celuloza czy włókna szklane. Ich gęsto ułożona sieć włókien skutecznie filtruje nawet najmniejsze cząsteczki, dzięki czemu usuwają z powietrza ponad 99,9% wszystkich cząsteczek.
Jeśli jednak ścieżka robotów odkurzających zostanie zablokowana, w zależności od programowania, może zostać wygenerowany komunikat o błędzie, tak aby przerwały one proces czyszczenia. Naturalnymi wrogami robotów odkurzających są dywany o głębokim runie, narożniki, kable, powierzchnie odbijające światło i delikatne przedmioty, takie jak wazony. Podczas gdy dywany o niskim runie zazwyczaj nie stanowią problemu, w przypadku wariantów o głębokim runie istnieje ryzyko, że szczotki utkną w warstwie runa. Inną wadą jest stosunkowo mały pojemnik na kurz, który użytkownicy muszą często opróżniać. Ponadto autonomiczne pomoce domowe są również znacznie droższe niż tradycyjne odkurzacze.
Jeśli jednak spełni się kilka podstawowych wymagań, solidny model może służyć jako godny zamiennik zwykłego odkurzacza:
- Podłogi powinny być głównie gładkimi pokryciami, takimi jak płytki lub podłogi z twardego drewna.
- Dywany nie powinny być wyższe niż cal i nie powinny mieć frędzli.
- Pomieszczenia nie powinny być zbyt kanciaste ani zagracone meblami.
Zalety
- Pracuje samodzielnie
- Duża oszczędność czasu
- Czyści nawet trudno dostępne miejsca
- Stosunkowo cicha praca
- Odpowiednie dla alergików
- Przyjazny dla pleców
Wady
- Słabsza siła ssania
- Słabsze czyszczenie narożników i krawędzi
- Nie nadaje się do głębokiego palenia
- Stosunkowo mały pojemnik na kurz
- Wyższe koszty zakupu
Szczotki, czujniki i kontrola czasu
Dokładny sposób działania odkurzacza robota różni się w zależności od producenta i modelu. Jednak wszystkie są takie same pod jednym względem: poruszają się niezależnie w pomieszczeniu. Aby to osiągnąć, są wyposażone w dwa koła. Dzięki zawieszeniu zapewniają one, że urządzenie z łatwością pokonuje progi drzwi i inne drobne przeszkody. Kierownica, która znajduje się z przodu, nawiguje odkurzaczem w dowolnym kierunku po pomieszczeniu. Dzięki takiej kombinacji kół, robot jest bardzo mobilny i może dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc.
Na spodzie urządzenia znajdują się przeciwbieżnie obracające się szczotki, które najpierw rozluźniają brud, a następnie transportują cząsteczki pod obudowę. Tam robot zasysa brudne powietrze i wprowadza je przez otwór do wnętrza odkurzacza, gdzie znajduje się pojemnik na kurz, który zbiera zanieczyszczenia. Modele ze szczotkami bocznymi jeszcze dokładniej czyszczą narożniki i krawędzie z cząsteczek brudu i kurzu. Po zakończeniu sprzątania użytkownicy ręcznie opróżniają pojemnik na zanieczyszczenia.
Aby odkurzacz mógł wykrywać większe przeszkody, wyposażony jest w czujniki. Są to nadajniki, które informują robota o obszarze, który ma być odkurzony. System nawigacji sprawia, że z jednej strony urządzenie czyści każdą powierzchnię w pomieszczeniu, a z drugiej unika zderzeń lub kolizji z meblami, ścianami czy zabawkami. Czujnik kolizji sprawia, że robot odkurzacz zmienia kierunek jazdy, gdy tylko wpadnie na przeszkodę. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w czujniki podczerwieni, ultradźwiękowe lub laserowe, dzięki którym robot odkurzacz w porę rozpoznaje obiekt, który znajduje się na drodze i przejeżdża wokół niego. Czujnik upadku rejestruje stopnie i inne przepaści, a on sam zapobiega upadkowi robota.
Gotowi na wszystko: różne tryby czyszczenia
W zależności od powierzchni, stopnia zabrudzenia i struktury pomieszczenia, odpowiednie są różne zasady sprzątania. Najnowsze odkurzacze-roboty są więc wyposażone w różne tryby pracy, aby być przygotowanym na każdą sytuację:
Tryb dywanowy
Dzięki wbudowanym czujnikom nowoczesne roboty próżniowe rozpoznają, czy dana powierzchnia to gładka twarda podłoga czy dywan i odpowiednio dostosowują proces czyszczenia. Jeśli jest to dywan, inteligentne urządzenie automatycznie przełącza się na tryb dywanowy. Na przykład na podłogach dywanowych zmieniają prędkość szczotek i jednocześnie zwiększają moc ssania. Na gładkich podłogach oszczędzają więcej baterii.
Tryb turbo
Włączając tzw. tryb turbo, zwany również „max power”, odkurzacz robotyczny uzyskuje znacznie większą siłę ssania; oznacza to, że zwiększa się prędkość obrotowa szczotki głównej.
Tryb krawędziowy
W trybie Edge czyszczenie narożników i krawędzi jest szczególnie dokładne dzięki szczotkom bocznym.
Tryb intensywny
Specjalny tryb czyszczenia włączany jest ręcznie lub automatycznie dla szczególnie zabrudzonych powierzchni. Często wewnątrz urządzenia znajdują się dodatkowe czujniki, które sprawdzają wizualnie lub akustycznie stopień zabrudzenia podłogi. Akustycznie działa to na przykład poprzez wykrywanie hałasu, jaki wywołuje gruby brud podczas wirowania w pojemniku zbiorczym. Wizualnie, bariera świetlna identyfikuje cząstki brudu. Robot odkurzający czyści odpowiednie obszary bardziej intensywnie, na przykład przejeżdżając po nich kilka razy.
Strategie napędowe
Jeśli chodzi o system nawigacji, istnieją dwa rodzaje odkurzaczy robotów: urządzenia pracujące według zasady systematycznego sprzątania oraz takie, które jeżdżą po obszarach chaotycznie. Te drugie są znacznie tańsze.
Szansa jako czynnik decydujący: niesystematyczna strategia jazdy
Najbardziej rozpowszechnione odkurzacze robotyczne to wciąż te o niesystematycznej zasadzie sprzątania, ponieważ są szczególnie tanie w zakupie. W tym kontekście niesystematyczność oznacza, że robot odkurzacz odkurza bez wcześniej ustalonego wzoru i znajduje drogę wyłącznie na podstawie czujników kontaktowych. Ta przypadkowa zasada, która jest również nazywana trybem zygzakowatym, często prowadzi do tego, że niektóre obszary nie są w ogóle czyszczone lub są czyszczone kilka razy. Gdy tylko pomocnik sprzątający natrafi na przeszkodę, czy to w postaci szafy, czy też przedmiotu dekoracyjnego, zmienia kierunek jazdy i znów jedzie prosto, aż na coś wpadnie – lub aż rozładuje się jego bateria. Metoda ta pozwala wprawdzie na usunięcie trudnych do usunięcia zabrudzeń, jednak aby uzyskać jednolity efekt, użytkownicy muszą często wykonywać ją samodzielnie. Decydującą rolę odgrywa tu również czynnik czasu: im dłużej trwa proces, tym większe prawdopodobieństwo, że każda plama zostanie rzeczywiście wyczyszczona.
Do robota przymocowany jest rodzaj zderzaka, który w momencie zetknięcia z przeszkodą uruchamia jeden z zazwyczaj trzech mikroprzełączników i odpowiednio obraca się w lewo, w prawo lub do tyłu. Roboty z takimi czujnikami dotyku nieustannie zderzają się więc z meblami czy ścianami, ale są tak skonstruowane, że ani przedmioty, ani same roboty nie ulegają uszkodzeniu. Jeśli np. prawa krawędź urządzenia na coś wpadnie, to najpierw próbuje ono przesunąć się w prawo. Jeśli to się nie uda, odwraca się pod tym samym kątem, aż będzie mógł kontynuować proces czyszczenia.
W podejściu niesystematycznym rozróżnia się strategię ameby i strategię losową, które są bardzo podobne, przynajmniej pod względem chaotycznego stylu jazdy. W przypadku strategii ameby roboty poruszają się jak najdłużej w linii prostej, a w przypadku kolizji zgłoszonej im przez czujniki stykowe zmieniają kierunek jazdy tak, aby ponownie pokonać długą linię prostą. Natomiast urządzenie o strategii losowej losowo przerywa jazdę po linii prostej i wybiera swój nowy kierunek jazdy zgodnie z zasadą losowości. Roboty próżniowe pracujące zgodnie z zasadą losową chybiają mniej niż ich amebowe odpowiedniki i są odpowiednio bardziej wydajne niż strategia amebowa, ale w pomieszczeniach labiryntowych lub ciasno umeblowanych częściej zdarza się, że przy obu sposobach prowadzenia roboty utkną.
Postępowanie według określonego schematu: strategia systematycznej jazdy
Ponieważ czysto przypadkowe jazdy mogą pominąć jedno lub dwa miejsca lub przejechać po tych samych miejscach dwa razy, nie są zbyt wydajne. Jazda według planu ma więcej sensu, ponieważ obszar, który ma zostać oczyszczony, jest wcześniej mapowany za pomocą kamery lub lasera, a następnie przejeżdżany według określonego schematu, na przykład w formie spirali. Systematyczne roboty odkurzające są więc bardziej inteligentne i mają bardziej złożone czujniki, które analizują otoczenie, aby w razie potrzeby w porę wyhamować i zmienić kierunek jazdy. Do obliczania odległości producenci stosują obecnie zaawansowane czujniki podczerwieni lub ultradźwiękowe, a także technologie laserowe. Ponieważ robot zna dokładną odległość, w idealnym przypadku nie dochodzi już do kolizji. Zamiast tego zatrzymuje się i zmienia kierunek. Aby zrekompensować wady różnych czujników, często stosuje się kilka technologii. Czujniki podczerwieni mają problemy z głęboko czarnymi obiektami, ponieważ odbijają one sygnał pomiarowy i dlatego są pomijane. Z kolei czujniki ultradźwiękowe zmagają się z wąskimi obiektami, które inaczej odbijają dźwięk.
Pomiar przez śledzenie ścian
Z reguły wszystkie nowoczesne odkurzacze robotów opanowały strategię śledzenia ścian. Najpierw próbują przejechać wzdłuż ścian pomieszczenia – z jednej strony, aby oczyścić ten obszar, a z drugiej, aby zmierzyć pomieszczenie. Wszelkie meble stojące przy ścianie są omijane. Pomocne są tu również obracające się szczotki boczne, które zbierają brud z okolic krawędzi.
Na miejscu: napęd spiralny
Inną strategią nowoczesnych odkurzaczy-robotów jest tryb spiralny, zwany też trybem punktowym, w którym urządzenie pokonuje pewną odległość od punktu centralnego na zewnątrz lub odwrotnie po spirali. Ten tryb jest stosowany w przypadku większych otwartych przestrzeni lub dużych obszarów zabrudzeń w danym miejscu, ponieważ ścieżki lekko się nakładają i w ten sposób precyzyjnie czyszczą dany obszar.
Mapowanie pomieszczeń za pomocą kamery
Niektórzy producenci stawiają na wbudowane kamery na górze urządzenia, które skanują pomieszczenie, a następnie tworzą swego rodzaju mapę. Rejestrują pozycje lub rozmiary mebli i dzielą pomieszczenie na poszczególne segmenty. Za pomocą mapowania pomieszczeń, czyli rozpoznawania pomieszczeń, roboty mogą sprzątać pomieszczenie w sposób zaplanowany, szybki i szczególnie wydajny, pas po pasie.
Wirtualne ściany dzięki technologii latarni morskich
Szczególną cechą jest tzw. technologia latarni, dzięki której użytkownicy mogą uczynić pewne strefy w pomieszczeniu niedostępnymi dla robota odkurzającego, np. ze względów bezpieczeństwa. Zwykle polega to na zastosowaniu plastikowego cylindra wielkości dłoni, który emituje promienie podczerwone i jest włączany po naciśnięciu przycisku. Jeśli w danym miejscu umieszczona jest latarnia, czyli wirtualna bariera, urządzenie nie może wjechać na ten teren. Gdy tylko robot zaczyna się poruszać, ta wirtualna ściana zostaje aktywowana.
Użytkownicy mogą na przykład użyć go do zablokowania progów drzwiowych, aby robot odkurzacz czyścił tylko pożądane pomieszczenie. Technologia ta jest również korzystna, gdy konsumenci chcą oddzielić pewne przedmioty, takie jak miska na wodę ich pupila lub wazon na podłodze, aby nie rozlać wody lub nie uszkodzić delikatnego przedmiotu. Ponadto można również wyłączyć cały obszar roboczy, na przykład biurko, przy którym aktualnie się siedzi, lub obszar wokół kosza dla psa, w którym śpi czworonożny przyjaciel.
Która strategia jest właściwa?
Z reguły im więcej czujników dołączonych do odkurzacza robota, tym skuteczniejszy jest jego tryb pracy. Jeśli w pobliżu podłogi znajduje się dużo głęboko czarnych mebli, czujniki podczerwieni nie wystarczą. Jeśli w domu znajdują się schody, zaleca się również, aby odkurzacz robot był wyposażony w czujnik upadku. O ile w dużych pomieszczeniach z niewielką ilością mebli idealna jest zaplanowana, równoległa strategia jazdy, o tyle w pakownych pomieszczeniach, gdzie krzesła, kanapy i inne obiekty utrudniają nawigację, bardziej odpowiednia jest strategia losowa.
Kryteria zakupu
Ze względu na różne funkcje, jakie niosą ze sobą odkurzacze robotów, wielu konsumentów ma problem z podjęciem decyzji o zakupie. Co zatem jest ważne przy zakupie odkurzacza robota?
Wysokość
Zasadniczo wszystkie odkurzacze robotów charakteryzują się niewielką wysokością. W zależności od modelu wynosi ona od trzech do czterech centymetrów. Im niższa wysokość, tym większe prawdopodobieństwo, że dotrą pod łóżka, kanapy i szafki, do których zwykły odkurzacz by nie dotarł. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem zmierzyć odległości między podłogą a meblami. Jednak wyżej zabudowane odkurzacze robotów również mają swoje zalety, ponieważ łatwiej pokonują małe stopnie i dywany.
Pojemność
Pojemność pojemnika na kurz jest również związana z wysokością, ponieważ im wyższy jest robot, tym większy jest zwykle pojemnik na kurz. Pojemność zwykle waha się między 7 a 27 uncjami. Im większy i brudniejszy obszar, tym szybciej zapełnia się pudełko. Ponieważ pudełko o pojemności 7 uncji musi być opróżniane odpowiednio często, w wielu przypadkach bardziej wskazany jest wybór wielkości pomiędzy 17 a 20 uncji. Zależy to jednak nie tylko od wielkości sprzątanej powierzchni, ale także od innych okoliczności, np. czy w domu są zwierzęta domowe lub dzieci, które powodują większe zabrudzenia.
Siła ssania
Moc wyjściowa odkurzacza robota mieści się zazwyczaj w przedziale dwucyfrowym. W przeciwieństwie do swoich dużych konkurentów, którzy pracują z mocą ponad 1000W, tutaj wysoka moc wyjściowa nie jest konieczna do uzyskania zadowalającej skuteczności sprzątania. Większa moc nie musi oznaczać większej siły ssania, ale przede wszystkim większe zużycie prądu. Roboty o mocy 40W często odkurzają równie skutecznie jak konwencjonalny odkurzacz o znacznie większej mocy. Powód: w przeciwieństwie do standardowych odkurzaczy, robot nie musi transportować odkurzanego materiału przez długą rurę do pojemnika na kurz.
Poziom hałasu
Chociaż małe pomoce domowe nie są całkowicie bezgłośne, ich poziom hałasu wynoszący od 50 do 70 dB jest niższy niż poziom hałasu konwencjonalnego odkurzacza, który osiąga średnio 70-80 dB. Dla porównania: normalna głośność radia lub telewizora wynosi około 60 dB. Zatem odkurzacz-robot mógłby ewentualnie przeszkadzać w wieczorze filmowym. Dlatego dobre urządzenia wyposażone są w funkcję timera, dzięki któremu użytkownik może rozpocząć proces odkurzania, gdy nie ma go w domu.
Filtr
Ponieważ nie ma sensu, aby robot odkurzacz zbierał kurz, a następnie wydmuchiwał go z powrotem do powietrza, wszystkie nowoczesne modele mają tak zwany filtr HEPA (High Efficiency Particulate Airfilter). Filtry te filtrują pyłki, azbest, roztocza, cząstki zawieszone, bakterie i wirusy z zasysanego powietrza, zanim zostanie ono ponownie wydmuchane, dzięki czemu alergicy w szczególności zyskują na wartości.
Żywotność baterii
W przeciwieństwie do swoich dużych konkurentów, odkurzacze robotów są wyposażone w baterię, a nie w przewód. Większość modeli jest zaprojektowana tak, że ich bateria trwa co najmniej 45 minut, zanim trzeba będzie ją naładować. Kilka nowoczesnych robotów odkurzających może nawet wytrzymać od 1,5 do 2 godzin. Wygodnie, większość modeli ma wyświetlacz, który informuje użytkownika o aktualnym poziomie baterii. Gdy bateria jest na wyczerpaniu, robot automatycznie jedzie do swojej stacji ładowania. Ogólnie rzecz biorąc, odkurzacz robot powinien być w stanie posprzątać powierzchnię około 200 stóp kwadratowych w 60-80 minut, czyli na jednym ładowaniu baterii. Im większy obszar, tym mocniejsza powinna być bateria. Do dużych powierzchni zalecany jest model z kilkoma bateriami. W pomieszczeniach z wieloma narożnikami lub przeszkodami proces czyszczenia będzie naturalnie trwał dłużej.
Czas ładowania
Podobnie jak żywotność baterii, czas ładowania różni się w zależności od producenta. Zakres ten wynosi od jednej godziny do pięciu godzin. Większość odkurzaczy robotów potrzebuje jednak stosunkowo długiego czasu, a mianowicie średnio od trzech do pięciu godzin. W zamian za to niezależnie jeżdżą z powrotem do swojej stacji ładowania i kontynuują pracę dopiero po pełnym naładowaniu. Jeśli więc chcesz używać odkurzacza robota bardziej spontanicznie, powinieneś kupić model o krótkim czasie ładowania, czyli od jednej do trzech godzin.
NiMH czy Li-Ion: który akumulator jest najlepszy?
Przy zakupie odkurzacza robota klienci decydują się na wybór pomiędzy akumulatorem NiMH a Li-Ion. Prawdą jest, że akumulatory niklowo-wodorkowe są lepsze od swoich poprzedników, akumulatorów niklowo-kadmowych, w tym sensie, że nie podlegają efektowi pamięci i mają większą gęstość energii. Jednak przy gęstości 0,28 megadżula na kilogram, ich gęstość energii jest nadal niższa niż w przypadku baterii litowo-jonowej przy gęstości 0,65 megadżula na kilogram. Oznacza to, że ten ostatni nie tylko wytrzymuje dwa razy więcej cykli ładowania (500 do 800) niż akumulator NiMH (350 do 500), ale też żyje znacznie dłużej, od 2,7 do 4,4 lat zamiast zaledwie 2,0 do 2,7 lat.
Praktyczne dodatki
Istnieją znaczne różnice w wyposażeniu i zakresie dostawy. Podczas gdy w niektórych urządzeniach zakres funkcji jest bardzo ograniczony, niektóre modele z wyższej półki cenowej są wyposażone w liczne dodatkowe funkcje. Ale które dodatki faktycznie są tego warte?
Sterowanie czasowe: funkcja timera
Chociaż robot zwykle startuje ze swojej stacji ładującej na timerze, a także samodzielnie do niej wraca, konsumenci muszą przenosić urządzenie na inne piętra (zwykle o wadze od 3 do 9 lb), ponieważ nie potrafi ono wchodzić po schodach. Funkcja timera pozwala użytkownikom na korzystanie z urządzenia w dowolnym czasie, ponieważ mogą oni ustawić, kiedy i jak długo ma trwać sprzątanie. W przypadku większych powierzchni polecana jest również tzw. funkcja multiroom, dzięki której odkurzacz-robot po naładowaniu kontynuuje swoją pracę dokładnie w miejscu, w którym wcześniej ją zakończył.
Dokowanie, ładowanie, opróżnianie: stacja ładująca
Przed zakupem odkurzacza robota konsumenci powinni dowiedzieć się, czy stacja ładująca jest objęta zakresem dostawy. Gdy tylko czas pracy baterii dobiega końca, system sygnalizuje robotowi przerwanie procesu czyszczenia i skierowanie się do stacji ładującej. Trafia tam dzięki wiązce podczerwieni. Za pomocą czujnika 360 stopni robot odkurzacz lokalizuje sygnał z każdego kierunku. Po zlokalizowaniu sygnału natychmiast kieruje się do stacji ładowania, aby tam zadokować. Jeśli styki ładowania znajdują się z tyłu, urządzenie odwraca się, aby zaparkować we właściwym kierunku.
Najnowocześniejsze urządzenia osiągnęły już etap, w którym automatycznie opróżniają swój pojemnik na kurz w stacji ładowania, co czyni je jeszcze bardziej samowystarczalnymi i zwalnia użytkownika z kolejnej czynności manualnej.
Wygodne sterowanie za pomocą pilota i aplikacji
Za pomocą pilota użytkownicy mogą wygodnie sterować swoim odkurzaczem-robotem na odległość, np. aby wyciągnąć go spod łóżka lub ustawić timer. Najlepiej, jeśli za pomocą pilota można również wybrać tryby czyszczenia. Pilot jest również praktyczny, jeśli na przykład okruchy spadną na podłogę podczas jedzenia i chcesz przywołać urządzenie do siebie. Odkurzacze robotów z połączeniem Wi-Fi idą o krok dalej, ponieważ można je kontrolować za pomocą aplikacji. W ten sposób użytkownicy mogą uruchomić swoje urządzenie będąc w ruchu. Ponadto mogą kontrolować pracę urządzenia za pośrednictwem aplikacji: pokazuje ona, czy wykonało już wszystkie czynności, czy sprzątanie zakończyło się sukcesem, czy może utknęło na przeszkodzie. Dzięki połączeniu z inteligentnym domem, na przykład za pośrednictwem wirtualnego asystenta Alexa, niektóre odkurzacze robotyczne mogą być obsługiwane głosowo. Niemniej jednak lepiej, jeśli model posiada również przyciski na wypadek przerwania połączenia Wi-Fi.
Robot hybrydowy: połączenie funkcji mopowania i odkurzania
Niektóre roboty próżniowe wyposażone są również w funkcję mopowania, dzięki czemu nie tylko odkurzają zanieczyszczenia, ale również mopują podłogę. Ponieważ takie urządzenia łączą dwie czynności w jednej, to dodatkowe wyposażenie jest szczególnie polecane w gospodarstwach domowych, w których podłogi wymagają regularnego mopowania. Funkcja ta nie nadaje się jednak do podłóg pokrytych dywanami, a jedynie do podłóg twardych, takich jak płytki, parkiet czy laminat. Podczas gdy niedrogie modele wykorzystują odłączane mokre ściereczki, które nie mopują zbyt skutecznie, droższe urządzenia posiadają połączony zbiornik na wodę i kurz. Zbiornik na wodę składa się z dzielonego zbiornika, który oddziela czystą wodę od brudnej.
Zoptymalizowany dla sierści zwierząt domowych
Ponieważ w gospodarstwach domowych ze zwierzętami istnieje ryzyko, że sierść zwierzęcia owinie się wokół szczotek i zablokuje je, istnieją specjalne roboty odkurzające wyposażone w gumowe rolki. Te z łatwością transportują sierść zwierząt domowych wewnątrz odkurzacza. Inne roboty odkurzające wyposażone są w specjalne szczotki, które skuteczniej usuwają sierść zwierząt domowych z dywanów i podłóg. Najlepiej, jeśli w zakresie dostawy znajduje się kilka przystawek i urządzeń ssących do różnych obszarów zastosowania.
Pokonywanie przeszkód dzięki napędowi na wszystkie koła i wspomaganiu wspinaczki
Ponieważ progi i dywany są często przeszkodami nie do pokonania dla małych robotów, niektóre modele posiadają tzw. pomoce wspinaczkowe mocowane do kół napędowych. Dodatkowo posiadają one napęd na wszystkie koła, dzięki czemu mogą bez problemu pokonywać różnice wysokości sięgające nawet cala.
Praktyczne wskazówki dotyczące sprzątania
Chociaż odkurzacz-robot zdejmuje z użytkownika wiele pracy, nie zapominaj, że od czasu do czasu wymaga on również czyszczenia. Tylko ci, którzy regularnie konserwują swoje roboty, będą czerpać z nich długoterminowe korzyści. Jest w tym coś więcej niż opróżnianie pojemnika na kurz, a mianowicie czyszczenie
- szczotka główna: ponieważ szczotka główna jako pierwsza ma kontakt z brudną podłogą, zbiera się tu dużo brudu, kurzu i włosów. Zanim użytkownik wyczyści szczotkę za pomocą letniej wody i dołączonego w dostawie narzędzia do czyszczenia, należy ręcznie usunąć z włosia grubsze zanieczyszczenia, takie jak włosy,
- szczotki boczne: ponieważ w gwincie również gromadzi się wiele zanieczyszczeń, zaleca się odkręcenie śrub i wyjęcie szczotek z uchwytu. Po usunięciu brudu w gwincie, kolejnym krokiem jest usunięcie włosów i okruchów, które przykleiły się do szczotek. Po usunięciu grubego brudu użytkownicy trzymają szczotki pod ciepłą wodą, aby usunąć również drobny pył,
- koła: brud gromadzi się zwłaszcza w obudowach kół. Należy je regularnie usuwać, aby zapewnić sprawne działanie urządzenia,
- pojemnik na kurz: najlepiej, aby użytkownicy otwierali pojemnik na kurz bezpośrednio nad koszem na śmieci, ponieważ mogą z niego wypadać zanieczyszczenia. Należy go nie tylko regularnie opróżniać, aby mógł dalej zbierać kurz, ale także czyścić szczotką, aby nie był zbyt zakurzony. Można również użyć gorącej wody, aby usunąć zarazki. Następnie użytkownicy powinni go dokładnie wysuszyć przed ponownym użyciem,
- czujniki: użytkownicy powinni czyścić wrażliwe czujniki tylko bardzo ostrożnie za pomocą ściereczki z mikrofibry. Nie zaleca się stosowania chemicznych lub opartych na alkoholu środków czyszczących, ponieważ mogą one uszkodzić czujniki,
- filtr: jeśli filtr można umyć, można zaoszczędzić na wymianie lub dwóch. Aby go wyczyścić, wystarczy przytrzymać go pod bieżącą wodą, a następnie pozostawić do wyschnięcia,
- otwór ssący: otwór ssący, z którego kurz wpada do pojemnika na kurz, jest często zaniedbywany, ale on również wymaga regularnego czyszczenia, ponieważ tutaj również gromadzi się brud,
- i powierzchni: aby usunąć osady brudu na powierzchni urządzenia, wystarczy wilgotna szmatka, którą użytkownicy wycierają górę, dół i boki.
Oprócz czyszczenia należy również sprawdzić, czy bateria wymaga wymiany. Po pewnym czasie (zwykle od dwóch do czterech lat) staje się on mniej skuteczny lub, w najgorszym przypadku, uszkodzony. Aby ją wymienić, użytkownicy odwracają odkurzacz do góry nogami, otwierają pokrywę, wyjmują baterię i wkładają baterię zastępczą. Starej baterii nie należy następnie wyrzucać do odpadów resztkowych, ale zgodnie z prawem lokalnym lub stanowym. Często centra ulepszeń domowych lub sklepy z artykułami biurowymi oferują pudełka do zbierania przez organizacje takie jak Earth911.
Zdjęcia 1-19: © FinalCheck