Niszczarka do dokumentów porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt
- Co musisz wiedzieć
- Niszczarki niszczą dokumenty, aby upewnić się, że informacje nie mogą być przez nikogo odczytane.
- To, jak szybko i ile kartek jednocześnie może pociąć niszczarka, zależy od modelu.
- Niektóre modele posiadają automatyczny podajnik papieru.
- Istnieją różne rodzaje rozdrabniania – najczęściej spotykanym jest rozdrabnianie krzyżowe.
- Im mniejsze cząstki papieru, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś będzie w stanie odzyskać jakiekolwiek informacje.
- Niektóre niszczarki mogą również ciąć zszywki, spinacze, płyty CD i karty bankowe.
- Cechy takie jak mały wlot mogą pomóc w zapobieganiu urazom.
Czy potrzebuję niszczarki?
Niszczarki, jak sama nazwa wskazuje, tną dokumenty w taki sposób, że zostają one zniszczone – nikt nie będzie w stanie uzyskać dostępu do wrażliwych informacji, które się na nich znajdowały. Niezależnie od tego, czy pracujesz w biurze, czy w domu, nie chcesz, aby takie rzeczy, jak faktury, dokumenty rządowe czy schematy dostały się w niepowołane ręce. Złodzieje mogą wykraść dane osobowe, takie jak adresy, numery ubezpieczenia społecznego i daty urodzenia, a nawet dane bankowe. Naruszenia danych niszczą reputację wielu firm. Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych nie ma jednego prawa dotyczącego ochrony danych, w Europie przepisy GDPR oznaczają, że niszczarki są również prawnie niezbędne do zachowania zgodności z przepisami. Przepisy stanowią, że dokumenty zawierające dane osobowe muszą zostać zniszczone przed ich usunięciem, w przeciwnym razie mogą zostać nałożone poważne kary. Podczas gdy niszczarki są niezbędne do użytku komercyjnego, ze względu na wyżej wymienione zagrożenia, są one również ważnym narzędziem do użytku domowego.
Właściwości i cięcia
Jeśli nie zniszczysz odpowiednio dokumentów, ryzykujesz, że dostaną się one w niepowołane ręce. W przeszłości wrażliwe informacje były palone, ale wiąże się to z pewnymi zagrożeniami – nikt nie chce, aby ogień wymknął się spod kontroli. Ponadto spalanie nie zawsze całkowicie niszczy papier, co oznacza, że niektóre informacje mogą zostać odzyskane.
Pierwsza niszczarka do papieru została zaprojektowana przez Adolfa Ehingera w latach 30. XX wieku. Jego niszczarka działała za pomocą korby i była oparta na maszynce do makaronu. Obecnie niszczarki są napędzane silnikiem, ale podstawowe zasady działania maszyny Ehingera pozostały niezmienione: niszczarki działają dzięki zazębiającym się ostrzom, które obracają się w przeciwnych kierunkach. Okrągłe noże obracają się względem siebie, dzięki czemu papier jest przez nie wciągany. Im więcej noży w niszczarce, tym mniejsze będą kawałki papieru. Długość pasków papieru zależy od tego, jak duża była pierwotnie kartka.
Istnieją również inne rodzaje stylów cięcia, takie jak niszczarki, które wykonują również cięcia ukośne w celu zwiększenia bezpieczeństwa – jak wcześniej, im więcej cięć, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś będzie w stanie zrekonstruować stronę. Czytaj dalej, aby zapoznać się z różnymi stylami cięcia.
Style cięcia
Ściśle rzecz biorąc, istnieją tylko dwa rodzaje cięcia w niszczarkach: cięcie paskowe i cięcie poprzeczne. Jak sama nazwa wskazuje, niszczarki paskowe tną papier na paski. Szerokość tych pasków zależy od modelu niszczarki. Cienkie paski są bezpieczniejsze, ponieważ im cieńszy pasek, tym trudniej jest je ponownie złożyć. Jeszcze bezpieczniejsze od pasków są jednak paski poprzeczne: tną one papier na drobne cząstki, które jeszcze trudniej jest ponownie złożyć.
Cięcie w paski
Cięcia paskowe to najprostsza technika niszczenia. Papier zostaje pocięty na paski o szerokości zazwyczaj od 2 do 12 mm – szerokość zależy od ilości ostrzy tnących. Niszczarki te nie wykonują żadnych cięć poziomych, więc długość pasków zależy tylko od oryginalnego rozmiaru papieru. Stosy pociętego w paski papieru zajmują więcej miejsca niż odpowiednik pocięty poprzecznie, dlatego częściej trzeba opróżniać kosz na śmieci. Niszczarki paskowe mogą niszczyć wiele stron jednocześnie. Z reguły niszczarki paskowe są cichsze niż te z innymi technologiami cięcia.
Zalety
- Możliwość jednoczesnego cięcia większej ilości stron niż w przypadku cięcia poprzecznego
- Cichsze niż inne sposoby cięcia
Wady
- Mniej bezpieczne niż inne cięcia
- Kosz na ścinki musi być opróżniany częściej niż inne ścinki
Cięcie poprzeczne
Niszczarki poprzeczne posiadają dodatkowe ostrza na krawędziach noży tnących, które tną paski na cząstki. Te poziome cięcia zwiększają liczbę kawałków papieru, co sprawia, że strona jest o wiele trudniejsza do ponownego ułożenia.
Zalety
- Więcej cząstek oznacza większe bezpieczeństwo
- Kosz na ścinki zapełnia się wolniej
Wady
- Nie można ciąć tylu stron naraz
- Głośniejsze niż rozdrabnianie na paski
Mikronacięcia
Mikrocięcia są rodzajem cięcia poprzecznego. Papier zostaje pocięty na niezwykle małe cząstki przez wiele ostrzy, co sprawia, że ponowne ich złożenie jest prawie niemożliwe. Technologia ta jest stosowana w sytuacjach, gdy bezpieczeństwo jest najważniejsze, na przykład gdy agencje wywiadowcze muszą zniszczyć wrażliwe informacje.
Jednostka górna
Większość niszczarek jest dostarczana jako kompletne urządzenia, składające się z maszyny tnącej i kosza na śmieci. Wiele modeli posiada funkcję bezpieczeństwa, która oznacza, że ostrza będą działać tylko wtedy, gdy kosz jest przymocowany do górnej jednostki. Zapobiega to kontaktowi ze spodem ostrzy tnących, co mogłoby prowadzić do obrażeń. Po zapełnieniu kosza wiele modeli automatycznie wyłącza ostrza – trzeba opróżnić kosz lub nacisnąć przycisk, aby zmusić niszczarkę do dalszego cięcia.
Na rynku dostępne są niszczarki, które posiadają tylko górny zespół tnący, dzięki czemu można je zamontować bezpośrednio na koszu na śmieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba opróżniać pojemników na odpady, co jest szczególnie przydatne w biurach. Ponieważ kosze na śmieci mają różne kształty i rozmiary, niszczarki te zazwyczaj posiadają adaptacyjny uchwyt, dzięki czemu zawsze są bezpiecznie zamontowane.
Niszczarki z drzwiami
Niszczarki z drzwiami są dość powszechne na rynku. Zamiast zdejmować górną część urządzenia, aby opróżnić kosz, wystarczy otworzyć drzwi, aby uzyskać dostęp do ścinków papieru. Modele te mają zazwyczaj większy kosz zbiorczy niż standardowe niszczarki, ale podobnie jak normalne modele, posiadają system bezpieczeństwa, który oznacza, że ostrza będą się obracać tylko wtedy, gdy drzwi są zamknięte.
Mini rozdrabniacz ręczny
Niszczarki ręczne nie są zbyt powszechne. Wyglądają trochę jak prostownice do włosów i trzeba przytrzymać przycisk przez cały czas niszczenia kartki, bo inaczej ostrza się zatrzymają. Jest to produkt niszowy, tak naprawdę tylko dla osób, które rzadko potrzebują niszczyć dokumenty i chcą mieć coś małego i taniego.
Niszczarki ręczne
Niszczarki ręczne działają za pomocą ramienia korby zamiast silnika. Trzeba jedną ręką podawać papier, a drugą kręcić korbą. Niszczarki te są najlepsze do małych ilości dokumentów, a większość radzi sobie z maksymalnie złożoną kartką A4. Niektóre modele mogą wykonywać cięcia poprzeczne.
Niszczarki ręczne nie nadają się do grubego papieru, kartek, ani do niszczenia wielu stron jednocześnie, ponieważ nie mają wystarczającej mocy. Takie niszczarki prawie zawsze mają w zestawie kosz zbierający. Podczas kręcenia korbą dość mocno się poruszają, więc model, który musisz przymocować do zwykłego kosza nie ma większego sensu, bo byłby zbyt niestabilny. Niszczarki ręczne nie są tak bezpieczne jak silnikowe, ale są tańsze, cichsze i nie wymagają prądu.
Zalety
- Porównywalnie tańsze
- Bardzo cicho
- Brak konieczności stosowania źródła zasilania
Wady
Nie można niszczyć wielu kartek papieru
Męczące w użyciu
Zazwyczaj brak mikroprzycięć
Bezpieczeństwo i ochrona
W UE poziomy bezpieczeństwa niszczarek są od 2012 roku ujednolicone w ramach regulacji DIN 66399.
Co to jest DIN 66399?
Norma DIN 66399 stanowi ramy, dzięki którym wiadomo dokładnie, jaki poziom bezpieczeństwa zapewnia dana niszczarka. Istnieje 7 poziomów DIN, z których każdy odpowiada rosnącym poziomom bezpieczeństwa. Poniższa tabela wyjaśnia różne poziomy bezpieczeństwa objęte normą.
Klasa bezpieczeństwa | Opis | Poziom DIN |
1 – dla dokumentów osobistych, które wymagają normalnego poziomu bezpieczeństwa | Dokumenty wrażliwe pod względem finansowym | 1-3 |
2 – dla danych poufnych, które wymagają wysokiego poziomu bezpieczeństwa | Dokumenty, które zagrażają statusowi ekonomicznemu lub reputacji | 3-5 |
3 – dla wyjątkowo poufnych danych, które wymagają bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa | Dokumenty, które zagrażają życiu, zdrowiu lub wolności | 4-7 |
Trzy klasy bezpieczeństwa wskazują na różne poziomy bezpieczeństwa wymagane przez dokumenty poufne. Poziomy DIN określają, jak bezpiecznie należy je niszczyć. W wyższych poziomach nie ma szans na ponowne złożenie jakichkolwiek papierów – są one całkowicie bezpieczne przed dostaniem się w ręce osób trzecich. Dane zaliczane do określonej klasy bezpieczeństwa muszą być niszczone zgodnie z odpowiednim poziomem DIN, dlatego upewnij się, że każda niszczarka, którą kupujesz, ma takie możliwości.
Jaki poziom bezpieczeństwa jest mi potrzebny?
Niszczarki o poziomie DIN 1 mogą ciąć papier jedynie na stosunkowo szerokie paski. W związku z tym nie nadają się one raczej do dokumentów poufnych. Poziom 2 jest przeznaczony do takich rzeczy jak wewnętrzna komunikacja biurowa. Poziom 3 jest przeznaczony dla informacji prywatnych, takich jak adresy lub numery identyfikacji podatkowej. Poziomy 1-3 są cięte w paski, ale poziom 4 jest cięciem poprzecznym: nadaje się do takich rzeczy jak umowy o pracę, karty wynagrodzeń, karty akcji i wyciągi bankowe. Poziom 5 jest odpowiedni dla dokumentów sądowych. Jeśli masz dane, które mogą zagrozić dużym pieniądzom, powiedzmy dokument patentowy, to poziom 6 jest niezbędny. Cząsteczki z tego poziomu mają co najwyżej 10 mm długości i 1 mm szerokości. Poziom 7 DIN przeznaczony jest dla służb wojskowych i wywiadowczych – cząsteczki są o połowę mniejsze niż w przypadku poziomu 6.
Więcej wskazówek dotyczących zakupów
Istnieje wiele czynników związanych z wielkością rozdrobnienia, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniej niszczarki dla Twoich potrzeb.
Rozmiar dokumentu
Większość niszczarek jest przystosowana do cięcia kartek A4, ponieważ jest to najczęściej spotykany rozmiar. Do większych arkuszy (A3 lub A2) może być potrzebna specjalna niszczarka, która może być bardzo droga. Jednak jeśli silnik jest wystarczająco mocny, powinieneś być w stanie złożyć większe arkusze na wymiar.
Liczba arkuszy
Jeśli musisz zniszczyć wiele dokumentów, zwróć uwagę na to, ile arkuszy niszczarka może przerobić jednocześnie – to znacznie przyspieszy pracę! Niektóre niszczarki są wyposażone w podajniki papieru, co oznacza, że możesz zostawić stosik dokumentów do przerobienia przez urządzenie, zamiast stać i je podawać.
Tylko papier?
Niszczarka, która potrafi ciąć nie tylko papier, jest bardzo przydatna. Możliwość cięcia kart bankowych i płyt CD jest wygodna, ale naprawdę posiadanie niszczarki, która nie będzie się zacinać z powodu zszywek lub spinaczy jest niezwykle pomocne.
Wielkość pojemnika do zbierania odpadów
Wielkość pojemnika określa, jak często należy go opróżniać. Do użytku domowego wystarczy coś pomiędzy 5 a 12 litrów (1,3 do 3,2 galonów). Dla małych biur, które korzystają z niszczarki codziennie, dobry będzie pojemnik o pojemności od 12 do 40 litrów (3,2 do 10,5 galonów). Większe biura potrzebują co najmniej 40 litrów, do 150 (40 galonów).
Wskaźnik poziomu napełnienia
Wskaźnik poziomu napełnienia to przydatna funkcja w niektórych niszczarkach, zwłaszcza jeśli pojemnik na ścinki jest nieprzezroczysty. Jeśli kosz jest pełny, nie będzie można niczego rozdrobnić, więc dioda LED sygnalizująca ten fakt może być bardzo pomocna.
Maksymalny czas pracy
Aby zapobiec uszkodzeniu silnika, prawie wszystkie rozdrabniacze posiadają system zabezpieczający przed przegrzaniem. Gdy ostrza za bardzo się nagrzeją, niszczarka automatycznie się wyłączy, aby się schłodzić. Niektóre niszczarki z wyższej półki mają wentylatory, które wydłużają czas pracy, ale tańsze modele nie.
Automatyczne czuwanie
Niektóre niszczarki posiadają automatyczny tryb czuwania, co oznacza, że jeśli nie zostaną włożone nowe kartki, to urządzenie wyłączy się, a jeśli papier zostanie włożony, to się włączy. Pozwala to zaoszczędzić energię i jest przydatną funkcją bezpieczeństwa.
Odwrócona
Prawie wszystkie niszczarki posiadają funkcję cofania w przypadku zacięcia. Jeśli papier utknie, możesz użyć trybu cofania, aby odblokować zacięcie.
Klapa bezpieczeństwa
Wąska klapka zabezpieczająca zapobiega przed dostaniem się do niszczarki niepożądanych rzeczy, takich jak palce czy krawaty. Wąska szczelina umożliwia wejście pojedynczych kartek – jeśli chcesz rozdrabniać wiele arkuszy naraz, będziesz musiał zdjąć pokrywę.
Szumy robocze
To, jak głośna jest niszczarka podczas pracy, jest ważną rzeczą do rozważenia, zwłaszcza jeśli ma być często używana w biurze. Głośne niszczarki szybko stają się irytujące! Niestety, większość producentów nie podaje, jak głośne są ich urządzenia w decybelach, co utrudnia ich porównanie.
Kółka
Duże niszczarki są trudne do przemieszczania, zwłaszcza gdy są pełne. Wybór modelu na kółkach zapewnia dużą elastyczność.
Konserwacja
Z czasem noże tnące w niszczarce ulegają zużyciu. W przypadku niszczarek poprzecznych dzieje się to szybciej niż w przypadku niszczarek paskowych. Regularne oliwienie niszczarki zapobiegnie jej stępieniu, a także sprawi, że papier będzie nadal prawidłowo podawany. Odpowiednia konserwacja niszczarki zapobiegnie również jej nadmiernemu hałasowi. Im wyższy poziom bezpieczeństwa, tym częściej będziesz musiał przeprowadzać konserwację. Aby naoliwić niszczarkę, musisz albo zakroplić ostrza odpowiednim smarem, albo użyć specjalnego papieru nasączonego olejem.
Zdjęcia 1-16: © FinalCheck