Kask na rower porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt
- Co musisz wiedzieć
- Chociaż nie są one obowiązkowe dla rowerzystów, kaski są najlepszym sposobem zapobiegania urazom głowy i śmiertelnym wypadkom na drodze.
- Istnieje wiele różnych typów kasków dla różnych ustawień, takich jak jazda po mieście, wyścigi i kolarstwo górskie.
- Kaski muszą być odpowiednio dopasowane, aby zapewnić najlepsze bezpieczeństwo.
- Wybór odpowiedniego kasku zależy od takich czynników jak jakość wykonania, bezpieczeństwo i komfort.
Kaski rowerowe: ratownik życia czy bezużyteczne akcesoria?
Wypadki rowerowe zdarzają się cały czas. Na przykład w Wielkiej Brytanii w 2019 roku oficjalnie zarejestrowano 16 884 osoby, które zostały poszkodowane w wypadkach rowerowych. Niektóre z tych wypadków doprowadziły do nieodwracalnych uszkodzeń, a w najbardziej tragicznych przypadkach do śmierci. Eksperci od ruchu drogowego i specjaliści medyczni doradzają rowerzystom, aby zawsze nosili kask. Kask nie tylko chroni przed pęknięciami czaszki i skaleczeniami, ale może uratować życie. Oczywiście same kaski nie mogą całkowicie zapobiec obrażeniom. Zmniejszają one jednak znacznie ryzyko uszkodzenia mózgu i pęknięcia czaszki.
Wiele osób i grup działania próbuje wprowadzić obowiązek noszenia kasków przez rowerzystów. Obawą władz jest to, że taki wymóg miałby negatywny wpływ na uczestnictwo w ruchu rowerowym. Istnieją historyczne wzorce społecznego oburzenia przed wprowadzeniem nowych przepisów bezpieczeństwa. Tak było w przypadku wprowadzenia obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa i kasków narciarskich. Oczywiście warunki ruchu i rodzaj drogi odgrywają istotną rolę w bezpieczeństwie ruchu rowerowego. Nie oznacza to jednak, że rowerzyści powinni być zwolnieni z obowiązku noszenia kasku.
Zaleca się, aby dzieci i aktywni rowerzyści zawsze nosili kask – czy to na rowerze górskim, wyścigowym czy BMX. W ten sposób dorośli chronią siebie przed urazami głowy i dają dobry przykład dzieciom. Ryzyko wypadku w przypadku osoby dorosłej jest niewiele mniejsze niż w przypadku dziecka. W rzeczywistości doświadczeni kierowcy często podejmują większe ryzyko. To, że masz na sobie kask, nie daje Ci prawa do łamania innych zasad, takich jak zbyt szybka jazda. Kluczowe jest okazanie szacunku dla innych użytkowników dróg.
Niektórzy postrzegają kaski po prostu jako brzydką przykrość, która psuje ich stylizację. Jest to oczywiście kwestia opinii. Niemniej jednak, próżność nigdy nie powinna mieć pierwszeństwa przed bezpieczeństwem. Niektórzy krytycy zwracają uwagę na badanie z 2007 roku, które twierdzi, że osoby noszące kaski są bardziej narażone na wypadek niż ci, którzy ich nie noszą. Teoria stojąca za tym badaniem jest taka, że rowerzyści i kierowcy samochodów zachowują mniejszą ostrożność, gdy rowerzysta ma na sobie kask. Niezależnie od tej teorii, dla najlepszej ochrony ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj kasku, ponieważ wypadki mogą się zdarzyć w każdym przypadku. Wysokiej jakości kaski są wytrzymałe i dopasowane do kształtu głowy.
Argumenty za i przeciw kaskom
Chociaż próżność jest dla niektórych osób trudną do pokonania przeszkodą, bezpieczeństwo powinno być zawsze Twoim priorytetem. Różne zalety i wady noszenia kasku ilustruje poniższa tabela:
Zalety
- Ochrona głowy w razie wypadku
- Dostępne dla wszystkich grup wiekowych i płciowych
- Wzory na każdy gust
- Indywidualnie regulowane
- Długotrwały
- Stosunkowo niedrogi
Wady
- Dodatkowy ciężar do noszenia na głowie
- Duże różnice między producentami
Kask na każdą okazję
Kaski pochłaniają energię uderzenia i rozpraszają ją poprzez swoją strukturę, chroniąc głowę. W tym celu wykonane są z twardej pianki, inaczej zwanej EPS (expanding polystyrene).
Stabilna, plastikowa skorupa jest potrzebna do ochrony bardziej wrażliwej pianki wewnętrznej. W najlepszych kaskach, wewnętrzna twarda pianka jest wtryskiwana bezpośrednio do zewnętrznej skorupy. Kaski, które są po prostu sklejone, są gorszej jakości. Odporna, twarda skorupa zewnętrzna jest wykonana z ABS, co zapobiega przenikaniu ostrych przedmiotów przez kask. Pomaga to również zminimalizować wszelkie zadrapania, które mogą powstać w wyniku kontaktu z asfaltem.
Podczas gdy drogie modele hard-shell są wykonywane metodą wtryskową, aby zapewnić optymalną ochronę, modele soft-shell również zapewniają dobrą ochronę – tylko nie na tym samym poziomie. Kaski typu soft-shell mają tylko jedną warstwę twardej pianki. W porównaniu do modeli hard-shell są znacznie lżejsze, ale trudniejsze do czyszczenia. Kaski z najwyższej półki mają skorupę z włókna węglowego. Kompozyt z włókna węglowego może wytrzymać dużą siłę, mimo że jest niezwykle lekki.
Formowanie wtryskowe
Formowanie wtryskowe jest powszechną techniką produkcji wielu rodzajów kasków sportowych. Skorupa i twarda pianka są stopione razem pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze, tworząc całkowicie zamkniętą i połączoną strukturę kasku. Ten typ kasku zapewnia znacznie większą ochronę niż prostszy, klejony model. Kaski formowane wtryskowo są również lżejsze i bardziej wytrzymałe.
MIPS
MIPS (Multi-Directional Impact Protection System) to innowacyjna technologia kasków zaprojektowana w celu ochrony przed pośrednimi uderzeniami głowy. Zwykłe kaski absorbują uderzenie statycznie, nie powodując rotacji głowy. Kaski MIPS natomiast redukują siły obrotowe i rotacyjne wywierane na głowę podczas wypadku.
Aby to osiągnąć, zewnętrzna część kasku może poruszać się niezależnie od wnętrza. Oznacza to, że siły obrotowe wywierane na głowę podczas upadku na bok są zredukowane. System został zaprojektowany w oparciu o te same zasady bezpieczeństwa, które można znaleźć w naszych mózgach, które mogą poruszać się niezależnie w naszych czaszkach. Dzięki temu w razie wypadku uderzenia są lepiej absorbowane.
Różne rodzaje kasków rowerowych
Wymagania każdego człowieka co do kasku rowerowego są nieco inne. Ktoś może szukać czegoś zaokrąglonego, co zakrywa tył i boki głowy. Ktoś inny natomiast szuka sportowego kasku z kieszeniami powietrznymi i aerodynamicznym kształtem. W zależności od przeznaczenia, kaski rowerowe mogą się bardzo różnić.
Kaski dla dzieci
Kaski dla dzieci dostępne są w różnych kolorowych wzorach. Niektóre modele mają szczególnie przyciągające wzrok kształty – przód przypominający parasolkę i głęboko osadzony, spłaszczony tył. Posiadają wiele kieszeni wentylacyjnych, pozwalających na swobodną cyrkulację powietrza. Pomimo tych kieszeni powietrznych, kask ten pozostaje niezwykle bezpieczny. Większość modeli można regulować za pomocą paska pod brodą. Są przyjazne dla dzieci i mogą być nawet wyposażone w zintegrowane światła.
Kaski miejskie
Kaski miejskie mają głęboko osadzony tył i subtelną brew. Ten typ kasku obejmuje większą część głowy i nie ma wielu otworów wentylacyjnych. Są one szczególnie popularne wśród rowerzystów BMX i osób dojeżdżających do pracy ze względu na ich fajny design.
Uniwersalny kask turystyczny
Modele te są szczególnie lekkie, mają dużo otworów wentylacyjnych, a także przedłużoną brew z przodu, która chroni przed słońcem i deszczem. Często posiadają lampkę z tyłu, a także odpinany daszek. Kaski te nadają się dla codziennych rowerzystów, którzy chcą być przygotowani na wszystkie ewentualności.
Kaski wyścigowe
Szczególnie lekkie i dobrze wentylowane kaski wyścigowe są natychmiast rozpoznawalne dzięki spłaszczonym czaszkom. Ważą od 7 do 10 uncji (200-300g), a ich lekka aerodynamiczna konstrukcja sprawia, że są wygodne nawet podczas długich podróży. Dodatkową ochronę zapewnia zarówno materiał zewnętrzny, jak i karbonowa struktura wewnętrzna.
Kaski do rowerów górskich
Mimo że kaski do rowerów górskich są zazwyczaj nieco większe i bardziej masywne, nie są one zazwyczaj cięższe od zwykłych kasków. Na przykład kaski MTB w stylu Enduro są zazwyczaj wykonane z półskorupy. Są one lekkie, dobrze wentylowane i wyposażone w zdejmowany daszek. Kaski do rowerów górskich są odpowiednie do jazdy w każdym terenie.
Kaski zjazdowe
Te lekkie, ale wytrzymałe kaski z twardą skorupą w pełni obejmują brodę, szyję i głowę. Zamiast wizjera posiadają gogle ochronne. Zapewniają one pełną ochronę całej głowy i szyi, podobnie jak kaski motocyklowe.
Innowacyjne kaski
Wynalazki takie jak Hairport od Specialized dają możliwość walki z ograniczeniami konwencjonalnego kasku. Porty do włosów pozwalają wygodnie przełożyć warkocz lub kucyk przez tył kasku, nie zasłaniając przy tym widoczności. Odczepiane wizjery to kolejna przydatna innowacja. Eliminują one konieczność noszenia okularów przeciwsłonecznych. Jeśli nosisz okulary, warto kupić specjalne szkła kolarskie, które zapobiegają niewygodnemu ściskaniu boków głowy przez kask. Na rynku ciągle pojawiają się nowe, innowacyjne konstrukcje. Świetnym przykładem są kaski z wbudowaną poduszką powietrzną. Posiadają one czujnik, który rozpoznaje, że upadasz, a następnie uwalnia poduszkę powietrzną wokół głowy.
Rozmiar ma znaczenie
Kask będzie działał prawidłowo tylko wtedy, gdy będzie prawidłowo dopasowany. Przy wyborze kasku priorytetem powinno być jego dopasowanie. Wewnętrzna wyściółka i pasek podbródkowy odgrywają ważną rolę w określeniu, jak kask pasuje do głowy. Jeśli kask nie jest dopasowany, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zsunie się podczas wypadku. Kask nie powinien być ustawiony zbyt skośnie w kierunku tyłu szyi, ani nie powinien być osadzony do przodu na czole, zasłaniając widok. Regulowany plastikowy pierścień wewnątrz kasku jest niezbędny do osiągnięcia idealnego dopasowania, utrzymując kask ciasno na głowie bez jego chwiania się.
Większość kasków ma możliwość regulacji – do 2 cali (5 cm) – za pomocą pokrętła z tyłu. Jest to przydatna funkcja, ale kask, który wybierasz, powinien być dobrze dopasowany bez konieczności regulacji. Jeśli wewnętrzna wyściółka jest zbyt ciasna na głowie, może to prowadzić do podrażnień lub dyskomfortu. Jeśli kask jest zbyt duży, możesz kupić dodatkową wyściółkę wewnętrzną, aby wypełnić pustą przestrzeń. Paski podbródkowe to kolejna ważna cecha zapewniająca idealne dopasowanie. Paski są prawidłowo osadzone na głowie, jeśli tworzą kształt litery V po obu stronach uszu i zapinają się pod brodą. Klipsy podtrzymujące sprawiają, że paski mają odpowiednią długość.
Paski podbródkowe kasku powinny ściśle przylegać do podbródka, nie powodując przy tym dyskomfortu. Pomiędzy podbródkiem a paskiem powinno być miejsce na palec lub dwa. Oznacza to, że w razie wypadku nadal będziesz mógł oddychać. Nie obcinaj paska nożyczkami, jeśli jest zbyt długi, ponieważ możesz potrzebować więcej miejsca do noszenia kasku na czapce w zimie. W zależności od kasku, zapięcie paska podbródkowego jest zazwyczaj magnetyczne lub na klik. Dzieje się tak dlatego, że podczas długodystansowej jazdy na rowerze lub wyścigów, ważne jest, aby móc otworzyć zapięcie jedną ręką podczas jazdy.
Rozmiar
Każda głowa jest inna, dlatego kaski rowerowe występują w różnych rozmiarach. Podobnie jak w przypadku kapeluszy, rozmiary mierzone są od XXS do XXL. Najlepszym sposobem na zmierzenie głowy jest użycie taśmy mierniczej wokół czoła. Im dłuższa taśma, tym większy kask będzie potrzebny. Poniższa tabela zawiera przewodnik po rozmiarach.
- XS: 20-21⅕ cali (51-54cm)
- S: 21⅝-22 cale (55-56cm)
- M: 22⅖-22⅘ cali (57-58cm)
- L: 23⅕-23⅝ cali (59-60cm)
- XL: 24-24⅖ cali (61-62cm)
- XXL: 24⅖-25⅕ cali (62-64cm).
Ze względu na fakt, że rozmiary różnią się znacznie między producentami, należy sprawdzić wymiary za każdym razem, gdy kupujemy nowy kask. Co najważniejsze, na czubku głowy nie powinno być miejsca, w którym kask mógłby się poluzować.
Normy bezpieczeństwa
Aby móc używać kasków w Europie, muszą one przejść testy przewidziane przez GPSR (General Product Safety Regulations). Test ten znany jest jako EN 1078. Została ona przyjęta przez British Standards Institution (BSI), wraz z dodatkowym testem dla dziecięcych kasków rowerowych. Testy te sprawdzają, czy materiały wytrzymują symulacje zderzeń. W USA obowiązują podobne przepisy w ramach ustawy o bezpieczeństwie produktów konsumenckich, opublikowane w Kodeksie Przepisów Federalnych w tytule 16, część 1203.
Porady dotyczące kupna
Oprócz rozmiaru i dopasowania, jest jeszcze kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie nowego kasku. Oczywiście, dodatki mają wyższą cenę. Poniższe cztery kryteria są jednak kluczowe, niezależnie od kosztów:
- Bezpieczeństwo: kaski muszą mieć nie tylko wystarczającą amortyzację, ale także zwracać uwagę na to, jak łatwo je zdjąć i czy mają wbudowane światła.
- Jakość konstrukcji: istotne jest, aby kask nie zniszczył się pod wpływem wysokich lub niskich temperatur.
- Komfort: kask powinien być lekki, dobrze wentylowany i nie drapiący.
- Szkodliwe substancje: upewnij się, że kask nie jest wykonany z żadnych szkodliwych materiałów, takich jak środki zmiękczające plastik.
Dodatki: wentylacja i odblaski
To prawda, że po pewnym czasie każdy dodatkowy ciężar na głowie może Cię obciążyć. W większości przypadków kaski nie są wcale ciężkie – najcięższe, jakie znajdziesz, ważą nie więcej niż 2 funty (1 kg). Jeśli nie chcesz mieć spoconej głowy podczas długich przejażdżek, wybierz kask z otworami wentylacyjnymi. W ten sposób powietrze może przepływać przez przód kasku i wypływać z tyłu, co pomaga zapobiegać gromadzeniu się ciepła. Większość kieszeni wentylacyjnych jest wyposażona w siatkę przeciw owadom, która chroni przed niepożądanymi zwierzętami. Jeśli pada deszcz, ochronna wodoodporna osłona pomaga utrzymać wodę przed dostaniem się przez otwory.
Odblaski można również dodać po obu stronach kasku. Mogą to być paski odblaskowe lub naklejki odblaskowe. Jeśli są one prawidłowo zastosowane, pomagają rowerzyście być lepiej widzianym przez innych użytkowników dróg w nocy. Niektórzy rowerzyści decydują się na noszenie czerwonego światła LED z tyłu kasku.
Chowany daszek może chronić Cię przed przeciągami wiatru, a także jasnym światłem, deszczem, śniegiem i owadami. Oznacza to, że nie będziesz musiał nosić okularów przeciwsłonecznych. Jednocześnie pod przyłbicą powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby można było nosić normalne okulary. Kolorowe odcienie można kupić z receptą. Można również wybierać pomiędzy modelami lustrzanymi i przezroczystymi. Niektóre modele automatycznie rozkładają przyłbicę w zależności od warunków pogodowych.
Kaski rowerowe są dostępne w różnych kolorach i wzorach, od klasycznych monochromatycznych po wersje z uszami zwierząt lub grafiką Star Wars. Czarne kaski nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ trudniej je dostrzec w ciemności, a latem mogą się bardzo nagrzewać.
Kask na całe życie?
Kaski rowerowe są narażone na nieustanny atak pogody. Szkodliwe działanie słońca, wiatru i deszczu sprawi, że w końcu będziesz potrzebował nowego kasku. Dzieje się tak, ponieważ tworzywa termoplastyczne stosowane do ich produkcji – ABS i EPS – ulegają zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych i z czasem w naturalny sposób tracą swoje właściwości. Dlatego większość producentów zaleca wymianę kasku rowerowego co trzy do pięciu lat. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jak trwałe są różne produkty dostępne na rynku. W każdym razie po wypadku należy wymienić kask, nawet jeśli nie widać żadnych uszkodzeń. Nawet najmniejsze pęknięcia – nawet takie, które mogą być niezauważalne dla ludzkiego oka – mogą wpłynąć na ogólną trwałość i możliwości ochronne kasku.
Bezpieczeństwo dla dzieci
Wielu rodziców uwielbia zabierać swoje dzieci na rowery. Zawsze zaleca się, aby dzieci nosiły kask, nawet jeśli same nie jadą na rowerze. Jest to jedyny sposób, aby skutecznie chronić dziecko przed wypadkami. Dzieci często nie są wystarczająco szybkie, aby zareagować na niebezpieczeństwo, ale kask może pomóc zapobiec poważnym obrażeniom.
Jeśli chodzi o przechowywanie, ważne jest, aby nie trzymać kasku w wilgotnym pomieszczeniu. Dzieje się tak dlatego, że materiał może się odkształcić. Kask nie może być dłużej używany, gdy pianka EPS stanie się krucha lub gdy wewnętrzna skorupa oddzieli się od zewnętrznej. Jedną z głównych przyczyn tego rodzaju uszkodzeń jest wystawienie na działanie promieniowania UV. Z tego powodu kasków rowerowych nie należy przechowywać w bezpośrednim świetle słonecznym, w ciepłych bagażnikach samochodowych ani przy kaloryferze. Najlepiej przechowywać kask rowerowy w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu. Kaski dziecięce należy wymieniać znacznie częściej, częściowo dlatego, że dzieci szybko rosną, a częściowo dlatego, że w fazie nauki częściej upadają.
Pielęgnacja i konserwacja
Podczas wycieczki rowerowej na kasku może wylądować mnóstwo różnego rodzaju zabrudzeń, takich jak deszcz, błoto, a nawet owady. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie środki czyszczące nadają się do czyszczenia kasku. Silne środki czyszczące, oleje i rozpuszczalniki nie nadają się do tego zadania, ponieważ zawierają benzen, octan i chlor, wszystkie te substancje mogą zniszczyć plastik i sprawić, że kask będzie porowaty. Letnia woda i płyn do mycia naczyń wystarczą do wyczyszczenia powierzchni kasku bez negatywnego wpływu na materiał pod nim. Jeśli brud jest naprawdę zbity, możesz szorować nieco mocniej gąbką lub podobnym urządzeniem. Musisz jednak być bardziej ostrożny w przypadku wnętrza. Czyszczenie pomiędzy kratkami wentylacyjnymi najlepiej wykonać wilgotną szmatką. Można ją również wykorzystać do czyszczenia pasków.
Brud z ulicy to nie jedyny rodzaj zabrudzenia, który może mieć wpływ na wnętrze kasku rowerowego. Pot, cząstki włosów i inne produkty do włosów również pozostawiają swój ślad, co oznacza, że wewnętrzna wyściółka musi być regularnie czyszczona. Często kaski posiadają zapięcia na rzepy do wewnętrznych wkładek, które można łatwo zdjąć i wyczyścić. Ze względów higienicznych zaleca się, aby od czasu do czasu wyprać te części kasku w pralce w trybie krótkiego prania w temperaturze 30°C. Wysoka temperatura jest tak samo szkodliwa, jak suszenie w suszarce. W żadnym wypadku nie wolno suszyć kasku na słońcu. Podczas ponownego montażu wewnętrznej wyściółki należy zwrócić uwagę na przywrócenie wszystkiego do pierwotnej pozycji.
Zdjęcie 1: © FinalCheck | Zdjęcie 2: © Ermolaev Alexadr / stock.adobe.com | Zdjęcia 3-10: © FinalCheck | Zdjęcie 11: © sanchez / stock.adobe.com