Elektryczna szczoteczka do zębów porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt

  • Co musisz wiedzieć
  • Elektryczne szczoteczki do zębów usuwają płytkę nazębną skuteczniej niż manualne.
  • Często oferują one dodatkowe funkcje, takie jak masaż dziąseł.
  • Szczoteczki soniczne zapewniają szczególnie dokładne czyszczenie bez uszkadzania dziąseł.
  • Aby osiągnąć najwyższy poziom czystości, niezbędna jest odpowiednia szczoteczka do zębów, a także właściwa technika szczotkowania.

Codzienne wyzwania dla zębów

Czyste i zdrowe zęby stanowią ważną część zadbanego wyglądu. Promienny uśmiech pomaga zagwarantować, że zrobisz udane pierwsze wrażenie. Jednak w wyniku naszych codziennych nawyków nasze zęby są stale narażone na warunki, które sprawiają, że konieczna jest dokładna opieka stomatologiczna. Nie da się uniknąć tego, że w ciągu dnia na naszych zębach tworzą się resztki jedzenia i bakterie. Jest to tzw. płytka nazębna, która nie usuwana regularnie może prowadzić do zapalenia dziąseł i kamienia nazębnego. Ponieważ płytka nazębna często rozwija się w trudno dostępnych miejscach w jamie ustnej, codzienne dokładne czyszczenie jest niezbędne.

Elektryczne szczoteczki do zębów umożliwiają szczególnie skuteczne czyszczenie i pozostawiają długotrwałe uczucie czystości i świeżości w ustach. W porównaniu z tradycyjnymi szczoteczkami do zębów oferują również szereg korzyści.

Korzyści płynące z używania elektrycznej szczoteczki do zębów

Elektryczna szczoteczka do zębów w znacznym stopniu ogranicza konieczność aktywnego szczotkowania. Zamiast tego, główka jest po prostu delikatnie przesuwana po powierzchni zębów. Osoby, które są nieco powolne w godzinach porannych, szczególnie dobrze radzą sobie z używaniem elektrycznej szczoteczki do zębów. Praktyczność elektrycznej szczoteczki do zębów to tylko jedna z wielu jej zalet. Przy użyciu zwykłej manualnej szczoteczki do zębów można spodziewać się od 300 do 600 ruchów na minutę. Natomiast zwykła szczoteczka elektryczna wykonuje ich kilka tysięcy w tym samym czasie. Modele premium są w stanie osiągnąć prawie 50 000 ruchów na minutę. Te szybkie wibracje usuwają płytkę nazębną znacznie skuteczniej niż szczoteczka manualna i pomagają chronić zęby i dziąsła w dłuższej perspektywie.

Szczoteczki manualne a elektryczne

Właściwa opieka stomatologiczna jest ważna nie tylko ze względów kosmetycznych, ale także znacząco przyczynia się do naszego fizycznego samopoczucia. Jeśli zęby ulegną uszkodzeniu, wynikający z tego ból może uniemożliwić spożywanie niektórych pokarmów. Stan zapalny w jamie ustnej jest nie tylko nieprzyjemny, ale może prowadzić do powikłań, jeśli nie jest leczony. Wybór odpowiedniej szczoteczki odgrywa dużą rolę w zdrowiu zębów. Najlepsze rezultaty można osiągnąć za pomocą elektrycznej szczoteczki do zębów używanej w prawidłowy sposób.

manualna i elektryczna szczoteczka do zębów
Elektryczne szczoteczki do zębów mogą prowadzić do dokładniejszego czyszczenia.

Przy prawidłowym użytkowaniu, niezwykle wysoki poziom czystości można osiągnąć również za pomocą manualnej szczoteczki do zębów. Jednak większość z nas, którzy używali klasycznych szczoteczek manualnych wie, że od czasu do czasu mamy tendencję do niedbałego szczotkowania zębów. Łatwość użycia szczoteczki elektrycznej może być zachętą do dłuższego szczotkowania zębów rano i wieczorem. Aby jeszcze bardziej ułatwić to zadanie, wiele modeli oferuje ciekawe dodatki, takie jak timery lub zaprogramowane tryby czyszczenia. Niektóre modele przypominają nawet użytkownikom o zmianie strony. Kolejną zaletą szczoteczek elektrycznych jest możliwość zmiany główki szczoteczki w zależności od tego, co próbujesz wyczyścić.

Z tych powodów elektryczne szczoteczki do zębów okazują się być doskonałą alternatywą dla manualnych. Oscylujące i obracające się włosie usuwa szkodliwą płytkę nazębną nawet z trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej – czyniąc to znacznie dokładniej niż tradycyjne szczoteczki manualne. Ta szczególnie delikatna technika szczotkowania w połączeniu z praktycznym charakterem szczoteczki elektrycznej może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia zapalenia dziąseł. Nawet jeśli szczoteczki elektryczne są znacznie droższe od manualnych, decyzja o zmianie jest więcej niż warta. Modele zdolne do osiągnięcia wspaniałych rezultatów są dostępne za rozsądną cenę. Jedyną rzeczą, której brakuje w przypadku tych modeli, mogą być niektóre z dodanych funkcji.

Plusy
  • Czyszczenie automatyczne
  • Skuteczne usuwanie płytki nazębnej
  • Dokładne czyszczenie między zębami
  • Wiele różnych funkcji
  • Różne przystawki zapewniają elastyczność czyszczenia
Wady
  • Drogi zakup i wysokie koszty utrzymania
  • Wysoki pobór mocy

Jakie rodzaje elektrycznych szczoteczek do zębów są na rynku?

Termin „szczoteczka elektryczna” może odnosić się do trzech różnych technologii, z których wszystkie kontrolują drgania główki szczoteczki. Różnią się one nie tylko rodzajem tworzonego ruchu, ale także ceną. Oprócz powszechnie stosowanych szczoteczek oscylacyjno-rotacyjnych, istnieją również modele soniczne, oraz ultradźwiękowe. Wszystkie modele mają zalety i wady oraz odpowiadają na zróżnicowane potrzeby różnych osób.

rozne rodzaje elektrycznych szczoteczek do zebow
Od lewej do prawej: szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne, soniczne i ultradźwiękowe.

Wszechstronne urządzenie: Oscylacyjno-obrotowa szczoteczka do zębów

Wśród różnych modeli, rotacyjne szczoteczki do zębów – zwane również „oscylacyjnymi” – stanowią najbardziej powszechną odmianę. Można je rozpoznać po typowym, zaokrąglonym kształcie szczoteczki, którą mały silnik elektryczny wprawia w ruch obrotowy. Ruch oscylacyjny oznacza, że główka szczoteczki nie obraca się całkowicie wokół własnej osi, lecz w przód i w tył. Dzięki tej oscylacji szczoteczka poleruje powierzchnię zębów i usuwa płytkę nazębną. Użytkownicy nie muszą samodzielnie wykonywać ruchów szczotkujących – wystarczy przytrzymać szczoteczkę przy zębie z lekkim naciskiem. Obracające się włosie jest szczególnie przydatne do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Jednak w przypadku szczoteczek obrotowych ryzyko uszkodzenia dziąseł jest większe niż w przypadku szczoteczek sonicznych. W związku z tym niektóre modele posiadają czujniki, które uruchamiają alarm w przypadku zbyt silnego nacisku.

W porównaniu z innymi elektrycznymi szczoteczkami do zębów, urządzenia rotacyjne charakteryzują się niską ceną. W pełni wyposażoną, najwyższej klasy szczoteczkę można dostać już za 45 funtów. Pod względem technologii czyszczenia, urządzenia rotacyjne są jednak uważane za nieco przestarzałe. W porównaniu do szczoteczek sonicznych i ultradźwiękowych, ich prędkość ruchu jest niewielka – od 9 000 do 10 000 ruchów na minutę w modelach z najwyższej półki. Spośród trzech opisanych tu technologii, rotacja jest najmniej wydajna, ale i tak znacznie skuteczniejsza niż szczoteczka manualna. Wybór funkcji specjalnych również nie wypada korzystnie. Na przykład specjalne programy dla wrażliwych dziąseł rzadko można znaleźć w urządzeniu rotacyjnym.

Plusy
  • Wiele modeli w przystępnej cenie
  • Skuteczne usuwanie płytki nazębnej
  • Prosta obsługa
Wady
  • Ryzyko uszkodzenia dziąseł przy zbyt dużym nacisku
  • Stosunkowo czasochłonne

Wybór dla wrażliwych zębów: Soniczna szczoteczka do zębów

W przeciwieństwie do szczoteczek rotacyjnych, te szczoteczki wykorzystują przetwornik soniczny do wprawiania w drgania włosia. Oznacza to, że pomimo nazwy, to wcale nie dźwięk usuwa płytkę nazębną. Tutaj wydłużona główka szczoteczki nie porusza się w sposób obrotowy, a raczej szybko kołysze się w przód i w tył. Oznacza to znacznie większą częstotliwość ruchów, a co za tym idzie – lepszą higienę jamy ustnej. Konwencjonalna szczoteczka soniczna osiąga 30 000 ruchów na minutę, podczas gdy modele wysokiej jakości mogą osiągnąć nawet 60 000. Z reguły szczoteczki soniczne są nieco droższe od modeli rotacyjnych.

Ruchowi o wysokiej częstotliwości w szczoteczkach sonicznych nie musi towarzyszyć dodatkowy nacisk na dziąsła. System wibracji wywiera łagodny nacisk na zęby, zapewniając ochronę dziąseł i szkliwa. Przy zakupie nowej szczoteczki sonicznej należy jednak zwrócić uwagę na intensywność drgań. Jeśli jest ona ustawiona zbyt wysoko, szczoteczka może wywołać nieco niekomfortowe odczucia w jamie ustnej i szczęce. Jeśli Twoje zęby są szczególnie wrażliwe, warto kupić urządzenie, w którym poziomy intensywności są regulowane.

Plusy
  • Skutecznie rozluźnia płytkę nazębną
  • Duża powierzchnia szczeciny
  • Delikatne dla dziąseł

Wady

  • Droższe
  • Wibracje mogą być początkowo niekomfortowe

Model Premium: Ultrasoniczna szczoteczka do zębów

Najnowszym osiągnięciem w dziedzinie elektrycznego czyszczenia zębów jest szczoteczka ultradźwiękowa. Nie czyści ona zębów poprzez mechaniczne szczotkowanie, a raczej za pomocą generowanych drgań powietrza. W połączeniu ze specjalną pastą do zębów na zębach powstają mikropęcherzyki, które pękając usuwają zanieczyszczenia z powierzchni zęba. Ultradźwiękowe szczoteczki do zębów osiągają prędkość wibracji do dwóch milionów ruchów na minutę. Ta technologia to obietnica jaśniejszych i zdrowszych zębów, a także dokładniejszej ogólnej higieny jamy ustnej.

Ultradźwiękowe szczoteczki do zębów wymagają od użytkownika przyzwyczajenia się do czegoś nowego. Dzieje się tak dlatego, że szczotkowanie zębów działa zupełnie inaczej niż to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w przypadku szczoteczek manualnych i innych szczoteczek elektrycznych. Podczas używania, szczoteczka ultradźwiękowa jest przytrzymywana przy każdym zębie przez kilka sekund i nie stosuje się żadnego tarcia ani nacisku. Czyszczenie przejmuje sama szczoteczka. Szczotkowanie może trwać nieco dłużej, ale jest łagodniejsze dla zębów i dziąseł.

Wśród szczoteczek elektrycznych najdroższe są szczoteczki ultradźwiękowe. Modele średniej klasy dostępne są w cenie od 130 do 170 funtów. W przypadku urządzeń z najwyższej półki cena może sięgać nawet 430 funtów. Specjalna pasta do zębów potrzebna do szczoteczek ultradźwiękowych jest również znacznie droższa od konwencjonalnych odpowiedników. Dodatkowo, wybór modeli tej nowej technologii jest wciąż dość ograniczony.

Plusy
  • Wysoka częstotliwość drgań
  • Najbardziej dokładne czyszczenie
  • Delikatne czyszczenie
Wady
  • Drogie
  • Potrzebna specjalna pasta do zębów

Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie elektrycznej szczoteczki do zębów

Oprócz technologii czyszczenia, przy wyborze odpowiedniej szczoteczki elektrycznej ważną rolę odgrywają również takie kryteria jak czas pracy baterii i zapotrzebowanie na energię. Szczoteczki zazwyczaj oferują co najmniej dwa tryby czyszczenia, a droższe modele mogą pochwalić się kolejnymi specjalnymi funkcjami. Większość producentów oferuje specjalne główki szczoteczek do czyszczenia określonych części jamy ustnej.

Długotrwała czystość: Wydajność baterii

Im dłużej wytrzymuje bateria szczoteczki elektrycznej, tym lepiej. Jest to ważne kryterium, zwłaszcza dla osób, które dużo podróżują, gdyż nie zawsze w pobliżu znajduje się gniazdko elektryczne. Jeśli chodzi o wydajność baterii, to baterie niklowo-wodorkowe (NiMH) są nieco słabsze od baterii litowo-jonowych. Obrotowa szczoteczka do zębów z akumulatorem NiMH wymaga zwykle doładowania po około siedmiu dniach. Z kolei elektryczne szczoteczki do zębów z bateriami litowo-jonowymi mogą wytrzymać nawet sześć tygodni.

To, jak długo faktycznie wytrzyma bateria, zależy od sposobu korzystania z urządzenia. Producenci podając maksymalny czas pracy baterii zakładają codzienne użytkowanie przez cztery minuty.

Oszczędzaj czas dzięki wodoodpornej szczoteczce do zębów

Wiele osób myje zęby pod prysznicem, aby zaoszczędzić czas rano. Ci, którzy zmieniają szczoteczkę manualną na model elektryczny, mogą się zastanawiać, czy mogą kontynuować ten nawyk. Skrót IP oznaczający „International Protection” wskazuje, w jakim stopniu urządzenia elektryczne są chronione

od wody. Do użytku pod prysznicem szczoteczka elektryczna powinna posiadać certyfikat co najmniej IPX7. Im wyższa liczba na końcu, tym bardziej wodoodporne jest urządzenie.

Szybko, szybciej, najszybciej: Szybkość czyszczenia w centrum uwagi

Skuteczność czyszczenia szczoteczki elektrycznej zależy w dużej mierze od częstotliwości drgań. Im więcej ruchów wykonuje główka szczoteczki na minutę, tym lepszy jest efekt. Wirująca szczoteczka do zębów osiąga od 4 000 do 20 000 drgań na minutę. Szczoteczki soniczne oscylują znacznie szybciej, wykonując do 60 000 ruchów na minutę. Ultradźwiękowe szczoteczki do zębów są natomiast wyraźnie na czele. W tym samym przedziale czasowym udaje im się wykonać kilka milionów drgań. Czyszczenie za pomocą urządzenia o dużej mocy pomaga stworzyć w jamie ustnej dynamiczne przepływy płynów, które wypłukują przestrzenie między zębami.

Tryby czyszczenia: Standardowy, Delikatny, czy Polski?

Większość elektrycznych szczoteczek do zębów posiada różne tryby czyszczenia, które pozwalają użytkownikom wybrać preferowaną metodę czyszczenia. Popularne tryby obejmują: polerowanie, masaż dziąseł lub szczególnie delikatny tryb czyszczenia. Dla większości osób jednak tryb standardowy jest całkowicie wystarczający. Każda dodatkowa funkcja wiąże się z wyższą ceną, więc zastanów się, które tryby są ważne dla Ciebie osobiście.

TrybWynik
Czyszczenie gruntowneDłuższy czas czyszczenia daje lepsze rezultaty
CzułeWolniejsze działanie dla łagodniejszego czyszczenia
MasażMasaż dziąseł
RozjaśnienieZmienna prędkość ma wpływ na polerowanie
Czyszczenie językaCzystszy język
Wspólne tryby czyszczenia i ich rezultaty.

Mixing It Up: Różne główki szczoteczek

Dla zdrowej higieny jamy ustnej ważne jest również, abyś czuł się komfortowo z włosiem szczoteczki do zębów. Na szczęście istnieje typ nasadki dla każdego.

Podobnie jak w przypadku szczoteczek manualnych, pierwsze pytanie, jakie należy zadać w przypadku szczoteczek elektrycznych, dotyczy twardości włosia. Osoby, które mają wrażliwe zęby lub dziąsła, lub które są w trakcie rekonwalescencji po zabiegu stomatologicznym, powinny wybierać miękkie lub bardzo miękkie włosie. Dentyści podkreślają, że twarde włosie nie jest bardziej skuteczne w usuwaniu płytki nazębnej niż miękkie.

W przypadku szczoteczek elektrycznych użytkownicy mogą wybierać spośród różnych nasadek. Nasadki te posiadają włókna o różnych kształtach i długościach, które są dostosowane do konkretnych technik szczotkowania zębów. Przykładem mogą być skośne włókna, które sięgają głęboko w przestrzenie międzyzębowe, ultra cienkie włókna lub specjalne nasadki dla osób noszących aparaty ortodontyczne.

Akcesoria zazwyczaj nie są kompatybilne między producentami. W związku z tym, decydując się na szczoteczkę do zębów, zobowiązujesz się również do zakupu akcesoriów tego producenta.[MTN1] 

Wskazówki dotyczące prawidłowego użytkowania

Nawet przy użyciu szczoteczki elektrycznej zaleca się, aby codziennie rano i wieczorem szczotkować zęby przez co najmniej dwie minuty. Szacuje się, że na każdy kwadrant jamy ustnej przypada około 30 sekund.

Wiele elektrycznych szczoteczek do zębów sygnalizuje, że czas zmienić stronę poprzez krótkie zatrzymanie. Po zakończeniu szczotkowania zaleca się wyczyszczenie szczoteczki. Po każdym użyciu należy opłukać uchwyt i nasadkę szczoteczki pod bieżącą wodą, a następnie pozostawić oba elementy do dokładnego wyschnięcia na powietrzu. Główka szczoteczki powinna być wymieniana mniej więcej co trzy miesiące. Niektórzy producenci sygnalizują konieczność wymiany szczoteczki poprzez blaknące włosie.

szczeka podzielona na cztery kwadranty
Pomocne jest podzielenie szczęki na cztery kwadranty podczas szczotkowania.

Właściwa technika czyszczenia

Chociaż nie musisz już szorować zębów tak agresywnie, szczoteczki elektryczne nie wykonają całej ciężkiej pracy za Ciebie. Zadbaj o to, aby każdemu zębowi poświęcić trochę uwagi i staraj się postępować zgodnie z planem. Szczególnie przydatny może być trzypunktowy plan czyszczenia:

  • Zacznij od powierzchni zębów, które służą do żucia.
  • Przejdź na zewnętrzne powierzchnie zębów.
  • Zakończcie pracę z powierzchniami wewnętrznymi.

Podczas używania elektrycznej szczoteczki do zębów nie trzeba mocno naciskać ani szorować. Szczoteczka automatycznie wykonuje ruchy szczotkujące, dlatego należy ją jedynie prowadzić po powierzchni zębów. Jeśli masz nawyk zbyt mocnego naciskania na zęby podczas szczotkowania, powinieneś pomyśleć o zakupie szczoteczki elektrycznej z regulacją siły nacisku. Techniki szczotkowania różnią się w zależności od rodzaju szczoteczki elektrycznej.

Szczoteczki oscylacyjno-rotacyjne posiadają okrągłą główkę szczoteczki, którą należy używać do szczotkowania każdego zęba z osobna przez kilka sekund. Główkę szczoteczki prowadzi się wzdłuż linii dziąseł równolegle do zębów. Obróć główkę szczoteczki, aby dotrzeć również do przestrzeni między zębami.

Podobnie jak klasyczne szczoteczki manualne, szczoteczki soniczne mają wydłużoną główkę, która chwyta kilka zębów jednocześnie. Podobnie jak w przypadku szczoteczki manualnej, trzyma się ją przy dziąsłach pod kątem 45 stopni. Pozostań tam krótko, aby poluzować płytkę nazębną, a następnie szczotkuj ją od dziąseł w kierunku zębów, aby ją usunąć.

technika szczotkowania
Zwróć uwagę na prawidłową technikę podczas szczotkowania zębów szczoteczką elektryczną.

Po szczotkowaniu należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu przestrzeni między zębami. Do dostania się pomiędzy wąskie szczeliny nadają się nici dentystyczne lub szczoteczki interdentalne. Regularne czyszczenie przestrzeni między zębami zmniejsza ryzyko osadzania się zarazków i atakowania dziąseł lub zębów. Szczoteczki soniczne są w stanie szczególnie dobrze wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. Ruchy o wysokiej częstotliwości generują w ustach strumienie płynu, które wypłukują bakterie z przestrzeni między zębami.

Czy elektryczne szczoteczki do zębów powodują krwawienie dziąseł?

Ze względu na dużą częstotliwość ruchu szczoteczek elektrycznych, wiele osób obawia się, że mogą one uszkodzić szkliwo zębów i dziąsła. Przy zmianie szczoteczki manualnej na obrotową, dziąsła mogą rzeczywiście początkowo krwawić. Zazwyczaj jednak dziąsła przyzwyczajają się do nowego uczucia szczotkowania po jednym do dwóch tygodni. Przy prawidłowym użytkowaniu szczoteczki elektryczne są łagodniejsze dla dziąseł niż szczoteczki manualne, ponieważ wywierają mniejszy nacisk. Zmniejsza to podrażnienie dziąseł i ewentualne uszkodzenia zębów spowodowane szczotkowaniem. Elektryczne szczoteczki do zębów z trybem delikatnego czyszczenia są szczególnie polecane dla osób o wrażliwych dziąsłach. W razie potrzeby szczoteczka może być nawet wyposażona w wyjątkowo miękką główkę.

Optymalna opieka nad osobami noszącymi aparaty ortopedyczne

Płytka nazębna i resztki pokarmu znajdują dodatkowe miejsca do gromadzenia się, gdy nosisz aparat ortodontyczny. Aparaty i druty nie stanowią tak wielkiej przeszkody dla szczoteczki elektrycznej jak dla manualnej. Wręcz przeciwnie, szczoteczki elektryczne docierają i czyszczą te miejsca szczególnie skutecznie. Wielu producentów oferuje specjalne główki szczoteczek przeznaczone do czyszczenia wokół aparatów ortodontycznych. Dla osób noszących aparaty ortodontyczne polecane są szczoteczki soniczne. Dzięki szybkim wibracjom bardzo dokładnie czyszczą przestrzenie pomiędzy wąskimi przestrzeniami.


Zdjęcie 1: © kolesnikovserg / stock.adobe.com | Zdjęcie 2-4: © FinalCheck