Ekspres do kawy porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt

  • Co musisz wiedzieć
  • Ekspres do kawy z filtrem to nadal pierwszy wybór w wielu gospodarstwach domowych: woda, filtr i kawa w proszku – to wszystko, czego potrzeba do przygotowania popularnego gorącego napoju.
  • Ekspresy do kawy z wbudowanym młynkiem zapewniają świeży smak przed każdym parzeniem.
  • Dzięki ekspresowi z filtrem możliwe jest przygotowanie większych ilości kawy za jednym razem. Szczególnie praktyczne są modele z dwoma dzbankami.
  • Przydatne funkcje dodatkowe, takie jak timer do automatycznego rozpoczęcia parzenia czy blokada kapania, za pomocą której można w każdej chwili przerwać proces, zwiększają poziom komfortu.

Antyk czy klasyka z kultowym czynnikiem?

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Stany Zjednoczone zajmują piąte miejsce w ogólnej konsumpcji kawy z około sześcioma milionami 132 funtowych (60kg) torebek rocznie. Zaskakująco, cztery kraje, które spożywają najwięcej filiżanek dziennie na głowę mieszkańca, znajdują się w Europie Północnej, a mianowicie Finlandia (4 filiżanki), Norwegia (3 filiżanki), Dania (2 filiżanki) i Islandia (2 filiżanki). Kofeinowy gorący napój występuje w wielu odmianach i jest szczególnie ceniony za swoje pobudzające działanie.

Czasy kawy jako ekskluzywnego przysmaku dla crème de la crème już dawno minęły. Kiedyś serwowano ją w specjalnie wyposażonych kawiarniach, które stały się chętnie odwiedzanymi miejscami spotkań artystów, filozofów i naukowców. Obecnie kawę można łatwo i wygodnie przyrządzić także w domu; napój budzący, który kiedyś był zarezerwowany dla nielicznych koneserów, zrobił błyskotliwą karierę jako napój dla mas. Dzięki porannej, orzeźwiającej filiżance wiele osób z werwą rozpoczyna nowy dzień. Poza działaniem witalizującym, ważną rolę odgrywa również element towarzyski – czy to po południu przy ciastku, czy podczas krótkiej przerwy na kawę z kolegami lub jako ukoronowanie wystawnego obiadu.

Napełnij filtr, wlej wodę do zbiornika, włącz ekspres i już po kilku minutach palony aromat świeżo zaparzonej kawy rozchodzi się po pomieszczeniu. Pomimo różnorodności napojów kawowych, takich jak cappuccino czy latte macchiato, oraz alternatyw, od ekspresów na kapsułki po prasy francuskie, ten klasyk wciąż jest bardzo popularny w wielu gospodarstwach domowych. Wynika to również z faktu, że niektóre modele są obecnie wyposażone w zintegrowane młynki, które pod względem smaku konkurują z w pełni automatycznymi ekspresami do kawy. Nowe funkcje, takie jak timer, zwiększają wygodę, co pozwala konsumentom cieszyć się wytęsknioną filiżanką kawy bezpośrednio po wstaniu z łóżka, bez konieczności krzątania się z proszkiem i filtrem wcześnie rano.

Nieskomplikowany, niedrogi, szybki: odrodzenie filtracyjnego ekspresu do kawy

Obok wszystkich nowoczesnych sposobów parzenia kawy, filtrowanie jest klasyczną opcją, która jest w użyciu od wielu dekad. Wielu purystów pozostaje wiernych dawnej królowej wśród ekspresów do kawy. W porównaniu z ekspresami kapsułkowymi, ekspresy filtrujące są nie tylko tańsze w zakupie, ale również mają znacznie niższe koszty eksploatacyjne: podczas gdy użytkownicy ekspresów kapsułkowych płacą od 30 do 60 centów za filiżankę, filiżanka kawy z filtra kosztuje zaledwie siedem do dziesięciu centów. Kolejna zaleta: ekspresy do kawy z filtrem mają lepszy bilans ekologiczny niż ekspresy na kapsułki i pady – zwłaszcza, gdy używają stałego filtra. W przeciwieństwie do większości ekspresów do kawy, są one również bardzo łatwe w obsłudze i konserwacji. Użytkownicy ekspresu filtrującego muszą jednak obejść się bez specjałów kawowych, takich jak cappuccino czy latte macchiato.

Tym, którzy cenią sobie pewien zakres funkcji programu, oferowane są teraz praktyczne funkcje, takie jak timer. Ta funkcja oszczędzająca czas jest szczególnie pomocna w sytuacjach, gdy użytkownicy się spieszą, ponieważ przygotowanie jednej filiżanki kawy z filtra trwa stosunkowo długo. Dzięki zintegrowanemu młynkowi, ekspresy do kawy mielą nawet świeże ziarna automatycznie, w porcjach i z delikatnym aromatem.

Ponieważ urządzenia te mogą przygotować dużą ilość, a mianowicie osiem do dwunastu filiżanek, w jednym przebiegu, ekspresy do kawy z filtrem są szczególnie przydatne dla osób często pijących kawę, rodzin i biur. Prawie wszystkie modele posiadają również termos lub płytę grzejną, która utrzymuje ciepło kawy przez dłuższy czas. Zbiornik wody jest zazwyczaj łatwy do wyjęcia i czyszczenia. Wyposażony w filtr, zapobiega osadzaniu się kamienia i innych osadów.

Zalety

  • Jednoczesne przygotowanie dużych ilości
  • Prawie żadnych odpadów (przy zastosowaniu stałych filtrów)
  • Łatwa obsługa, konserwacja i czyszczenie
  • Niskie koszty pozyskania i kontynuacji
  • Dzięki zintegrowanemu młynkowi można używać świeżych ziaren.
  • Oszczędność czasu dzięki wstępnemu programowaniu za pomocą timera

Wady

  • Nie ma możliwości uzyskania specjałów kawowych
  • Stosunkowo długi czas przygotowania

Producenci i ceny: kto zaparza najlepszą kawę?

Na rynku ekspresów do kawy panuje gorąca atmosfera. Podczas gdy niektóre firmy specjalizują się w ekspresach w pełni automatycznych lub ekspresach do espresso, inne projektują głównie ekspresy filtrujące. Do najbardziej znanych producentów ekspresów do kawy należą Bosch, DeLonghi, Jura, Krups, Melitta, Petra, Philips, Senseo, Siemens, Tchibo i WMF. Ekspresy z filtrem nie muszą być drogie, aby kawa smakowała dobrze. Solidne maszyny bez technicznych gadżetów można kupić już za 25 dolarów. Z kolei maszyny wysokiej jakości zaczynają się od około 50 dolarów.

Jeśli w zestawie znajdują się takie dodatki jak timer czy program odkamieniania, kupujący muszą liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami, sięgającymi nawet 100 dolarów za ekspres do kawy. Im więcej opcji oferuje ekspres do kawy, tym będzie on droższy. Modele z własnym młynkiem i szerokim zakresem funkcji mają przedział cenowy od 120 do 150 dolarów. Wysokiej jakości modele z wyższej półki kosztują nawet 300 dolarów.

Różne rodzaje

Ekspresy filtrujące w zasadzie wszystkie działają na tej samej zasadzie. W przeciwieństwie do parzenia ręcznego, konsumenci nie muszą ciągle dolewać gorącej wody; ekspres robi to automatycznie. Użytkownicy najpierw umieszczają filtr w obrotowym uchwycie filtra, wsypują do niego pożądaną ilość kawy w proszku, a następnie napełniają wodą pojemnik na wodę. Pod filtrem umieszczany jest dzbanek. W niektórych modelach zaparzona kawa zbiera się w izolowanym naczyniu, które utrzymuje jej ciepło. Inne modele posiadają płytę grzejną, na której umieszcza się szklany garnek z żaroodpornego szkła, dzięki czemu kawa utrzymywana jest w stałej temperaturze – bardziej stałej, ale związanej z kosztami energii elektrycznej.

Po włączeniu woda przepływa ze zbiornika przez rurę spustową do kotła. Tam jest podgrzewana przez wężownicę do temperatury od 196 do 205 °F (91 do 96 °C), a następnie pompowana przez rurę pionową do filtra pod ciśnieniem pary. Ekspresy filtrujące wykorzystują więc jedynie ciśnienie, które powstaje podczas szybkiego podgrzewania zimnej wody. Woda przesącza się pojedynczymi strumieniami przez proszek kawowy w filtrze, wydając przy tym charakterystyczne bulgotanie i syczenie. W trakcie tego procesu z proszku wydobywane są wszystkie istotne aromaty i substancje gorzkie.

Świeżo zmielony i podwójnie porcjowany

Chociaż wszystkie ekspresy do kawy z filtrem działają według tej samej podstawowej zasady, istnieją jednak cechy szczególne. Rozróżnia się ekspresy z młynkiem i bez oraz modele z jednym lub dwoma dzbankami.

Maszyny filtrujące z rozdrabniaczem

Im świeższa kawa w proszku, tym bardziej aromatyczny jest otrzymany produkt. Ekspres do kawy ze zintegrowanym młynkiem nad filtrem zapewnia świeżo zmieloną kawę przez cały czas. Eliminuje to konieczność żmudnego mielenia przez osobny młynek do kawy. Ekspresy mielą ziarna bezpośrednio przed zaparzeniem. Użytkownicy wybierają stopień zmielenia i liczbę filiżanek za pomocą wyświetlacza lub klawiatury sterującej. Następnie odpowiednia ilość proszku jest dodawana do filtra. Poza tym ekspres do kawy z młynkiem działa pod względem procesu parzenia dokładnie tak samo jak klasyczny ekspres z filtrem. Zazwyczaj w większości modeli z młynkiem możliwe jest również stosowanie kawy w proszku. Oznacza to, że konsumenci mogą korzystać z ekspresu nawet wtedy, gdy nie mają pod ręką ziaren, a jedynie proszek.

Należy rozróżnić młynki ceramiczne od stalowych: ceramiczne starczają na dłużej, nie nagrzewają się tak bardzo i są cichsze, natomiast młynki stalowe są tańsze i bardziej wytrzymałe, ale również głośniejsze; nagrzewają się również bardziej niż ich ceramiczne odpowiedniki, co powoduje zmiany w smaku. Do codziennego użytku wystarczą tańsze młynki stalowe.

Szlifierki różnią się nie tylko materiałami, z których są wykonane, ale także sposobem funkcjonowania. W zależności od zastosowanej technologii, młynki osiągają różne rezultaty, o czym zainteresowani powinni wiedzieć przed zakupem.

Wyróżnia się następujące wzory:

Ekspres do kawy-meadia_elementy-Młyn stożkowa
Młyn stożkowa

Głośne młynki stożkowe mielą ziarna pomiędzy dolnym elementem przypominającym stożek a górnym elementem przypominającym lejek, przy czym odległość pomiędzy tymi dwoma elementami decyduje o stopniu rozdrobnienia. Im mniejsza odległość, tym drobniejszy proszek. Pomimo stosunkowo dużej powierzchni mielenia, młynki stożkowe wymagają niewiele miejsca w maszynie. Niższa prędkość obrotowa oznacza również, że nie występuje intensywne ciepło, które mogłoby wpłynąć na aromat.

ekspres do kawy-meadia_elementy_młyn_tarczowa
Młyn tarczowa

Młynki tarczowe są nie tylko tańsze, ale i cichsze. Składają się z dwóch tarcz, jedna na drugiej, które obracają się w przeciwnych kierunkach do siebie i mielą ziarna w trakcie procesu. Siła odśrodkowa transportuje proszek na zewnątrz, co powoduje bardzo równomierne, drobne mielenie. Również w tym przypadku odległość między elementami decyduje o stopniu zmielenia. W porównaniu do młynków stożkowych, młynki tarczowe nie tylko wymagają więcej miejsca w urządzeniu, ale również bardziej się nagrzewają ze względu na wyższą prędkość obrotową.

mlyn ostrzowa
Młyn ostrzowa

Ze względu na dwa ostrza, które mielą ziarna poprzez obrót, młynki ostrzowe przypominają blendery. Choć są tanie i łatwe w czyszczeniu, nie ma możliwości ustawienia różnych stopni mielenia. Dodatkowo nagrzewają się tak bardzo, że część aromatu zostaje utracona. Ponieważ powoduje to bardzo nierówne mielenie, młynki udarowe nie są już prawie w ogóle używane.

Maszyny filtrujące z dwoma garnkami

Dla osób często pijących, biur i restauracji, które wymagają szczególnie dużych ilości kawy, dostępne są obecnie ekspresy z podwójnym termosem. Ekspresy z podwójnym termosem zajmują więcej miejsca niż urządzenia z pojedynczym dzbankiem, ale użytkownicy korzystają z dwukrotnie większej ilości kawy na jeden proces parzenia. Okazuje się to również praktyczne, gdy odwiedza nas wielu gości. Ekspresy te mają zazwyczaj dwa oddzielne systemy grzewcze i zbiorniki na wodę, dzięki czemu obie strony mogą być włączane niezależnie. Poza samym zdublowaniem wszystkich elementów i procesów, parzenie kawy jest takie samo jak w przypadku zwykłego ekspresu z filtrem.

Dzięki podwójnemu ekspresowi do kawy konsumenci mogą idealnie przygotować nie tylko kawę, ale także herbatę. Aby to zrobić, umieszczają w urządzeniu specjalne sitko do herbaty, które często jest już zawarte w zakresie dostawy. W ten sposób mogą jednocześnie przygotowywać osobno kawę i herbatę, co jest nie tylko wygodne, ale także oszczędza czas.

Najważniejsze kryteria zakupu

Wiele drobnych szczegółów w procesie mielenia i parzenia decyduje o niuansach smakowych kawy, jej zapachu, konsystencji, posmaku i odczuciu w ustach. Aby mieć pewność, że kupujący i ekspres są do siebie idealnie dopasowani, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych cech różnych modeli. Różnice występują nie tylko w wyglądzie, ale także w pojemności, rodzaju dzbanka i rodzaju filtra. W zależności od indywidualnych zachowań w zakresie użytkowania, konsumenci mogą mieć swoje własne, specyficzne wymagania wobec ekspresu.

Od kropli do kropli: system zaparzania

W tańszych ekspresach do kawy stosuje się pompę typu airlift, w której zimna woda spływa ze zbiornika do podgrzewanej rury. Gdy woda się nagrzewa, powstają pęcherzyki pary. Powoduje to wzrost ciśnienia, w wyniku czego zamyka się zawór zwrotny w wężu dopływowym. Zagotowana woda unosi się w górę przez rurkę i ląduje kropla po kropli na proszku kawowym. Następnie ciśnienie ponownie spada, zawór zwrotny otwiera się, a nowa woda napływa aż do opróżnienia zbiornika. Wadą tej metody jest z jednej strony to, że woda szybko stygnie podczas procesu, a z drugiej strony to, że tylko niewielka ilość wody ma kontakt z dużą ilością fusów z kawy, co może sprawić, że kawa będzie miała kwaśny smak.

Wyższej jakości ekspresy wykorzystują metodę bezpośredniego parzenia, będącą techniczną adaptacją metody ręcznego naparu. W przeciwieństwie do pompy airlift, cała woda jest podgrzewana w zbiorniku, a następnie otwiera się zawór, aby zalać proszek strumieniem wody, dzięki czemu staje się on wilgotny i pęcznieje. Ten system parzenia ma dwie wyraźne zalety: po pierwsze, większa ilość wody ma kontakt z kawą w proszku, a po drugie, woda nie stygnie zbyt szybko, dzięki czemu wszystkie aromaty mogą się intensywnie rozwinąć, bez uwalniania zbyt wielu gorzkich substancji.

Temperatura parzenia: kwestia gustu

Temperatura wody odgrywa w procesie parzenia decydującą rolę dla jakości i smaku kawy. Im wyższa moc ekspresu, tym bardziej może on podgrzać wodę. Dlatego moc musi być wystarczająco wysoka (co najmniej 1000W), aby osiągnąć temperaturę wymaganą do uwolnienia istotnych składników i delikatnych aromatów w kawie.

Idealna temperatura parzenia, w której woda łączy się z kawą w proszku, wynosi od 196 do 205 °F (91 do 96 °C). Zbyt wysoka temperatura uwalnia więcej gorzkich substancji w kawie, przez co staje się ona mocna, gorzka i kwaśna; z kolei zbyt zimna woda ma tendencję do tworzenia mdłego smaku, ponieważ wydobywa się z niej zbyt mało substancji aromatycznych. W zależności od rodzaju ziaren, odpowiednie są różne temperatury: Arabica na przykład wymaga nieco wyższych temperatur niż Robusta. Idealna temperatura parzenia zależy również od stopnia zmielenia ziaren: na przykład drobno zmielona kawa wymaga niższej temperatury, wynoszącej około 194 °F (90 °C). Dlatego też zaleca się, aby konsumenci dopasowywali wybór ziaren do określonej temperatury parzenia. Większość ekspresów filtrujących automatycznie reguluje temperaturę parzenia.

Moc

Moc ekspresu do kawy decyduje o wytwarzaniu przez niego temperatury. Określona moc jest zatem wskaźnikiem tego, jak gorąca staje się woda i jak szybko odbywa się proces parzenia. Oznacza to, że moc ma bezpośredni wpływ na jakość produktu końcowego. W przypadku większości ekspresów wynosi ona od 600 do 1500W. Jeśli chcemy zainwestować w wysokiej jakości, aromatyczną kawę, powinniśmy szukać mocy co najmniej 1000W. Należy jednak pamiętać również o tym, że ekspres do kawy o większej mocy zużywa więcej energii elektrycznej.

Dłuższe jest lepsze: czas cyklu

Jeśli się spieszysz lub masz gości, najkrótszy możliwy czas cyklu jest zaletą. Szczególnie szybkie ekspresy do kawy mogą napełnić litrowy dzbanek w ciągu sześciu do siedmiu minut. Zazwyczaj proces dla takiej ilości kawy trwa osiem do dziesięciu minut. Jednak dłuższy czas parzenia jest również korzystny: jeśli ekspres do kawy dłużej zaparza, zapobiega nierównomiernej ekstrakcji w niewłaściwej temperaturze. Gorąca woda potrzebuje czasu, aby uwolnić aromat z proszku. Dlatego nie zaleca się czasów parzenia krótszych niż sześć minut. Czas parzenia zależy również od stopnia zmielenia kawy: im drobniejszy proszek, tym dłuższy czas parzenia.

Filtrowanie jest niezbędne: typ filtra

Większość konsumentów używa bezsmakowych, wytrzymałych filtrów papierowych do ekspresu do kawy, ponieważ wymagają one najmniejszej konserwacji. Po przepuszczeniu kawy filtr ląduje w odpadach lub na kompoście, więc użytkownicy muszą umieszczać nowy papierowy filtr w uchwycie przy każdym parzeniu.

Filtry stałe, na przykład wykonane z porcelany lub drobnej metalowej siatki, są bardziej przyjazne dla środowiska i tańsze w dłuższej perspektywie. Również w tym przypadku proszek trafia bezpośrednio do filtra. Ponieważ użytkownicy muszą je zawsze czyścić przed kolejnym użyciem, wymagają one znacznie więcej wysiłku w codziennym użytkowaniu. Jeśli stały filtr nie jest jeszcze zawarty w zakresie dostawy pożądanego modelu, można je zazwyczaj bez problemu doposażyć. Niezależnie od rodzaju filtra należy pamiętać o zakupie odpowiedniego rozmiaru.

Garnek termiczny lub płyta grzewcza: opcje podgrzewania

Osoby, które piją kawę przez cały dzień, najlepiej poradzą sobie z użyciem garnka z termosem (zwykle wykonanego ze stali nierdzewnej), który utrzymuje ciepło kawy przez kilka godzin. Z kolei w przypadku szklanego dzbanka użytkownicy mogą zawsze zobaczyć, ile kawy pozostało. W tym przypadku warto zadbać o zintegrowanie płyty grzejnej, aby kawa nie ostygła, jeśli nie zostanie wypita wkrótce po zaparzeniu. Jednak to nie tylko zużywa energię elektryczną, ale także zmienia smak kawy ze względu na ciągłe podgrzewanie. Często w późniejszym czasie można dokupić bardziej energooszczędny garnek termiczny, który pasuje do urządzenia.

Utrzymuj go w stanie gorącym

Płyta grzejna utrzymuje ciepło kawy do 40 minut, po czym wyłącza się automatycznie. Jeśli kawa jest podgrzewana zbyt długo (ponad 30 minut), jej smak może stać się gorzki. Ponadto, proces ten stale zużywa niewielkie ilości energii elektrycznej.

Zwiększa wygodę: wyjmowany zbiornik na wodę

Jeśli jesteś zmęczony ciągłą koniecznością używania osobnego dzbanka do napełniania zbiornika na wodę, powinieneś upewnić się, że jest on wyjmowany. Wyjmowany zbiornik na wodę nie tylko ułatwia napełnianie, ale jest szczególnie korzystny, ponieważ można go łatwo umyć pod bieżącą wodą. Często nadaje się nawet do mycia w zmywarce.

Najlepiej, gdy zbiornik na wodę jest skalowany, aby użytkownicy mogli określić dokładną ilość potrzebnej wody. Czytelny wskaźnik poziomu wody z boku urządzenia również pomaga zmierzyć dokładną ilość potrzebnej wody.

Indywidualni koneserzy czy społeczności biurowe: pojemność

Model, który najlepiej spełni Twoje potrzeby, zależy od liczby osób korzystających z ekspresu oraz od ilości kawy, jaką wypija jedna osoba. Gospodarstwa jednoosobowe są zazwyczaj zadowolone z ekspresu, który zaparza od trzech do sześciu filiżanek na jeden proces parzenia. Jeśli głównie korzystasz z ekspresu filtrującego w pojedynkę i pijesz tylko jedną filiżankę kawy rano, dobrym wyborem będzie model o mniejszej pojemności około 20 do 35 uncji (0,6 do 1,0 litra). Jeśli jednak z ekspresu korzysta kilka osób w gospodarstwie domowym, jeśli ktoś pije większe ilości kawy lub jeśli jest on używany jako urządzenie biurowe, odpowiedni będzie model o pojemności napełniania co najmniej 50 uncji (1,5 litra). Odpowiada to dziesięciu do dwunastu filiżanek na jeden proces parzenia.

Przydatne funkcje dodatkowe

Oprócz prostych ekspresów filtrujących, które koncentrują się na swojej głównej funkcji, czyli parzeniu kawy, istnieją również modele wyposażone w liczne dodatkowe funkcje, dzięki którym codzienne użytkowanie staje się wygodniejsze i efektywniejsze:

timer

Timer

Ekspres do kawy z wbudowanym timerem oferuje luksus budzenia się w kuchni przy aromatycznym zapachu świeżej kawy. Dzięki sterowaniu za pomocą timera, ekspres filtrujący automatycznie rozpoczyna proces parzenia o zaprogramowanej godzinie. Użytkownicy wcześniej napełniają urządzenie odpowiednią ilością wody i proszku, a ono samo wykonuje resztę.

automatyczne wylaczanie

Automatyczne wyłączanie

Funkcja automatycznego wyłączania zapewnia, że urządzenie samo się wyłączy po określonym czasie w trosce o środowisko i bezpieczeństwo. Często urządzenia umożliwiają ustawienie czasu bezczynności na 30, 60 i 90 minut. Większość urządzeń z funkcją utrzymania ciepła posiada również funkcję automatycznego wyłączenia. Po około 15 minutach dezaktywują one płytę grzejną.

odkamieniania

Program odkamieniania

Większość ekspresów do kawy ma wskaźnik, który zapala się, gdy nadchodzi czas na odkamienianie. Tylko kilka modeli posiada również automatyczny program odkamieniania, który oszczędza użytkownikom kłopotów związanych z tym procesem. Równie niewiele ekspresów posiada zintegrowany program, który przeprowadza w pełni automatyczny proces płukania za naciśnięciem przycisku.

funkcje aromatu

Funkcje aromatu

Urządzenie, które pozwala na równomierną cyrkulację kawy w naczyniu w miarę jej napływania, zapewnia optymalne rozwinięcie aromatu. Dodatkowo zawór aromatyczny zapewnia idealną temperaturę parzenia. W szczególnie zaawansowanych modelach możliwe jest nawet określenie smaku kawy od łagodnego-aromatycznego do mocnego-intensywnego poprzez skalę ziaren. W zależności od ustawienia woda nagrzewa się szybko lub powoli, uwalniając różne ilości substancji aromatycznych.

kroplowka

Kroplówka

Funkcja drip stop zatrzymuje proces parzenia natychmiast po wyjęciu garnka. Dzięki temu w każdej chwili można przerwać proces parzenia poprzez wyciągnięcie naczynia. Urządzenie jest zintegrowane bezpośrednio z filtrem obrotowym. Oszczędza to kropli kawy na płycie grzewczej, a tym samym dodatkowy wysiłek związany z czyszczeniem.

Wskazówki dotyczące obsługi i pielęgnacji

Wszystko zależy od składników: oprócz wyboru odpowiedniego ekspresu do kawy, o aromacie, smaku i jakości popularnego gorącego napoju decydują również takie czynniki jak ziarna kawy i sposób ich mielenia.

Właściwa jakość fasoli

Do przygotowania kawy najczęściej wykorzystywane są ziarna arabiki. Te delikatne, owocowe ziarna prawie nie mają kwasowości i mają niską zawartość kofeiny od 1,1% do 1,7%. Istnieją również ziemiste i mocne ziarna Robusty o nieco większej kwasowości i zawartości kofeiny (2% do 4,5%). Z kolei ziarna Liberica smakują bardziej cierpko i intensywnie. Ich kwasowość jest bardzo niska, ale zawartość kofeiny jest wyższa niż w ziarnach Arabica i Robusta, a mianowicie od 3% do 4%. Koneserzy chętnie sięgają również po ziarna Excelsa o ziemistym, mocnym aromacie, prawie żadnej kwasowości i wysokiej zawartości kofeiny.

Wielu producentów oferuje mieszanki kawowe, które zawierają kilka rodzajów ziaren. Dzięki specjalnym proporcjom mieszania uzyskuje się bardzo indywidualne, precyzyjnie stopniowane smaki. Przy wyborze rodzaju kawy, ostatecznie sprowadza się to do osobistego gustu. Na przykład, jeśli masz wrażliwy żołądek, powinieneś wybrać łagodną, mało kwaśną odmianę z niewielką ilością gorzkich substancji.

Odpowiedni stopień szlifu

Oprócz rodzaju ziaren, o aromacie i smaku decyduje również stopień zmielenia proszku. Określa on, jak długo proszek może mieć kontakt z wodą, aby uwolnić odpowiednią ilość aromatu do filiżanki. Sztuką jest wydobycie tylko 18% do 22% aromatu, aby kawa nie miała gorzkiego smaku. Im drobniej zmielona jest kawa, tym krótszy powinien być czas kontaktu z wodą. Drobno zmielony proszek ma większą powierzchnię niż kawa grubo zmielona, więc w tym samym czasie parzenia rozpuszcza się więcej składników niż w przypadku kawy grubo zmielonej. Chodzi więc o optymalne dopasowanie stopnia zmielenia i czasu kontaktu z wodą.

Ponieważ aromat przemysłowo wstępnie zmielonej kawy szybko ulatnia się pod wpływem dłuższego kontaktu z powietrzem, warto samodzielnie zmielić ziarna. Dla koneserów najlepszym rozwiązaniem jest ekspres filtrujący z wbudowanym młynkiem lub zewnętrzny elektryczny młynek do kawy.

Odpowiednia ilość

Aby kawa smakowała dobrze, stosunek ilości kawy w proszku i wody musi być właściwy. Jeśli ilość proszku jest zbyt duża lub ilość wody zbyt mała, kawa będzie zbyt mocna; jeśli jest odwrotnie, będzie miała smak wodnisty. Ponieważ użytkownicy ekspresów z filtrem muszą sami porcjować kawę, w przeciwieństwie do ekspresów kapsułkowych, padowych czy w pełni automatycznych, wielu zadaje sobie pytanie, ile proszku potrzebują na filiżankę. Zazwyczaj około 8 gramów proszku wystarcza na filiżankę o pojemności 5 uncji (150 ml). Konsumenci mogą zmierzyć te ilości za pomocą wagi, aby je przetestować. Najlepiej byłoby, gdyby konsumenci eksperymentowali i sprawdzali, jaką moc preferują.

prawidlowa kwota
Udana kawa zależy również od dozowania proszku.

Do porcjowania nadaje się również łyżeczka do kawy. Obowiązuje tu zasada: jedna łyżeczka plus jedna dodatkowa łyżeczka na jedną filiżankę. Na pięć filiżanek potrzeba sześciu pełnych łyżeczek. Lekko uformowana łyżka stołowa odpowiada 7-9 gramom, lekko uformowana łyżeczka – 3-4 gramom. W najlepszym przypadku dołączana jest łyżka do serwowania.

Właściwe czyszczenie

Przy odpowiedniej pielęgnacji filtrujące ekspresy do kawy mają długą żywotność. Czystość ma również wpływ na smak. Kamień, resztki kawy i inne zanieczyszczenia gromadzą się w urządzeniach i wpływają na ich jakość. Jeśli kamień osadzi się na spirali grzewczej, wpływa to nie tylko na wytwarzaną temperaturę, ale także prowadzi do większego zużycia energii, ponieważ nagrzewanie trwa dłużej.

Jeśli urządzenie filtrujące ma program płukania lub odkamieniania, użytkownicy mogą po prostu uruchomić go pod koniec dnia, aby urządzenie było gotowe na następny dzień. W przeciwnym razie użytkownicy będą musieli zrobić to sami. Wcześniej powinni przeczytać instrukcję obsługi, aby dowiedzieć się, jakie środki czyszczące są dozwolone.

Do usuwania kamienia zazwyczaj wystarczają domowe sposoby: użytkownicy całkowicie napełniają zbiornik na wodę, dodają łyżkę kwasku cytrynowego i przepuszczają ten roztwór przez ekspres do kawy. Następnie spłucz dwukrotnie czystą wodą. Alternatywnie można użyć esencji octu lub specjalnych odkamieniaczy z drogerii. Niektóre ekspresy informują swoich właścicieli poprzez wskaźnik, kiedy należy przeprowadzić odkamienianie. Zwykle filtry do kawy wymagają odkamieniania od dwóch do czterech razy w roku. Częstotliwość zależy również od twardości wody, którą można sprawdzić za pomocą specjalnych pasków testowych lub na stronach przeglądowych miejskich dostawców wody w Internecie. Im twardsza woda, tym częściej należy odkamieniać.

W przeciwieństwie do termosów, szklane garnki można zazwyczaj myć w zmywarce. Wyjmowane pojemniki na wodę i stałe filtry można po prostu opłukać gorącą wodą. Ze względów higienicznych należy również w regularnych odstępach czasu przecierać powierzchnię obudowy suchą lub wilgotną szmatką. Ponieważ części urządzenia znajdujące się wewnątrz nie mają kontaktu z kawą, konserwacja i pielęgnacja są znacznie łatwiejsze niż w przypadku w pełni automatycznych ekspresów do kawy.

Alternatywy

W dzisiejszych czasach kawę przygotowuje się na wiele różnych sposobów. Oprócz klasycznego ekspresu filtracyjnego, który jest szczególnie polecany dla rodzin i osób często pijących kawę, stosuje się również ekspresy na kapsułki i pady, ekspresy do kawy, a także ekspresy w pełni automatyczne, w zależności od preferencji smakowych i przeznaczenia.

kapsuly i pady maszyny

Ekspresy na kapsułki i pady: dla szybkiej przyjemności picia kawy

Ekspresy do kawy z pojedynczym pojemnikiem przygotowują kawę szybko i nieskomplikowanie. Ponieważ zamknięte w aromacie kapsułki lub strąki są już porcjowane, nie ma potrzeby mielenia ani odmierzania proszku. Użytkownicy po prostu wkładają wybraną kapsułkę lub kapsułkę, naciskają przycisk start i w ciągu kilku sekund kawa spływa do filiżanki. W przypadku niektórych ekspresów na pady możliwe jest nawet przygotowanie dwóch napojów jednocześnie. Niektóre modele wyposażone są również w spieniacz do mleka. Podczas gdy zużyty pad zwykle trafia do odpadów organicznych, kapsułki muszą trafić do odpadów domowych, co nie do końca czyni je przyjaznymi dla środowiska. Ponieważ zawierają zarówno plastik, jak i aluminium, generują trudno degradowalne góry odpadów rocznie. Ponadto koszty związane z ciągłym odkupywaniem stosunkowo drogich kapsułek są znacznie wyższe niż w przypadku innych wariantów.

ustawiacz maszyny

Ekspresy portafilter: dla tradycyjnych koneserów

Tradycyjne ekspresy do kawy, zwane również portafilterami, to prawdziwa przyjemność z picia kawy. Użytkownicy wsypują wybrany przez siebie proszek do portafiltra, przykręcają go do ekspresu i w ciągu kilku sekund mogą zaparzyć kawę lub espresso za pomocą jednego przycisku. W przeciwieństwie do ekspresów na kapsułki lub w pełni automatycznych, ekspresy portafiltrowe są tylko półautomatyczne. Często w zestawie znajduje się spieniacz do mleka. Chociaż cena zakupu ekspresu portafiltrowego jest wysoka, to koszty późniejsze są bardzo niskie. Ponadto, ekspresy do kawy wzbudzają zachwyt wymagających koneserów dobrej kawy o aromatycznym smaku i delikatnej cremie.

moka pot

Moka pot: dla zapalonych miłośników zapachów

Miłośnicy aromatycznej kawy wolą własnoręcznie przygotować swój ulubiony gorący napój. Z moka pot niezwykle aromatyczna kawa we włoskim stylu jest szczególnie udana. Urządzenie składa się z dwóch części i działa na zasadzie pary. Użytkownicy po prostu umieszczają ekspres na płycie grzewczej, gdzie ciepło powoduje, że wstępnie napełniona woda odparowuje i w ciągu kilku sekund przeciska się przez proszek. Kawa zbiera się w górnym pojemniku, skąd można ją teraz przelać do filiżanki.

french press

Prasa francuska: dla mocnego aromatu

Parzenie kawy za pomocą cafetiere, zwanej również prasą francuską lub tłokiem do kawy, to szybka i nieskomplikowana metoda. Najpierw użytkownicy wsypują kawę w proszku do szklanego pojemnika, następnie mieszają ją z gorącą wodą i po około czterech minutach powoli naciskają tłok, aby oddzielić kawę od proszku. Ponieważ w tej technice parzenia kawa w proszku ma stały kontakt z wodą, zanim zostanie oddzielona przez sitko, a nie filtr o drobnych oczkach, w rezultacie uzyskuje się mocny, pełny aromat.

w pelni automat czne ekspresy do kawy
W pełni automatyczne ekspresy do kawy: do wszechstronnej pielęgnacji

Dzięki temu wielozadaniowemu ekspresowi do kawy można wygodnie przygotować wiele różnych specjałów kawowych. Ziarna znajdują się w pojemniku i są mielone porcjami przez zintegrowany młynek bezpośrednio przed procesem parzenia za pomocą jednego przycisku. Moc, ilość wody i temperaturę można zwykle regulować indywidualnie. Wiele modeli posiada również spieniacz do mleka do przyrządzania kreacji na bazie mleka, komorę na proszek do drugiego rodzaju kawy oraz wyświetlacz z nawigacją po menu. Ze względu na technologię parzenia i system spieniania mleka, szczególnie ważne jest tutaj regularne czyszczenie, aby zapobiec powstawaniu zarazków.

Zwłaszcza dla osób indywidualnych lub pijących okazjonalnie dobrze jest używać ekspresu na kapsułki lub wkłady. Ekspresy do kawy z portafiltrem są odpowiednie dla wymagających kawoszy. Nieskomplikowane moka pots są warte uwagi dla każdego, kto ceni sobie niedrogie, szybkie rozwiązanie. Ci, którzy preferują mocny aromat w kawie, mogą zwrócić się w stronę prasy francuskiej. W pełni automatyczne ekspresy do kawy to najlepszy wybór dla użytkowników, którzy lubią eksperymentować i korzystać z szerokiego wyboru. Dla większych gospodarstw domowych, które chcą zainwestować mniej pieniędzy i czasu, bardziej odpowiednie są jednak stare, dobre ekspresy z filtrem.


Zdjęcia 1-14: © FinalCheck