Czytnik e-booków porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt
- Co musisz wiedzieć
- Czytniki e-booków pozwalają na stworzenie zajmującej niewiele miejsca kolekcji książek.
- Czytniki są wyposażone w długotrwałe baterie i obszerną przestrzeń do przechowywania, aby zapewnić długotrwałą przyjemność czytania.
- Technologia E-ink zastosowana w wyświetlaczu symuluje zadrukowany papier.
- Trzy największe marki czytników to Kindle, Tolino i Pocketbook.
Alternatywa dla czytelników
Jeśli lubisz czytać, masz teraz możliwość robienia tego – jak prawie wszystko inne – cyfrowo. Czytnik e-booków, zwany również e-czytnikiem lub urządzeniem do czytania e-booków, to specjalne urządzenie do czytania e-booków, które jest uważane za nowoczesną alternatywę dla książek drukowanych. E-booki można czytać nie tylko na czytnikach e-booków, ale także na komputerach, tabletach i smartfonach za pomocą oprogramowania lub aplikacji do e-booków. Ważną zaletą e-czytników są jednak stosowane wyświetlacze e-ink, które zapewniają jakość wyświetlania bardzo zbliżoną do papieru drukowanego.
Lekki i wszechstronny – zalety e-czytnika
Podstawową zaletą czytników e-booków jest ich elastyczność. Umożliwiają one czytanie w dowolnym czasie i miejscu. Czytniki mogą czytać e-booki na wielu urządzeniach, zwykle do sześciu różnych. Postęp czytania jest zazwyczaj synchronizowany, więc w przypadku zapomnienia czytnika lub jego ładowania można bez problemu kontynuować czytanie na komputerze lub telefonie komórkowym. Czytniki są też łatwiejsze do przenoszenia, ponieważ są znacznie lżejsze od książek. Dlatego łatwiej je trzymać i mieszczą się w większości kieszeni. Są idealne w podróży, ponieważ nie dodają niepotrzebnego ciężaru do bagażu.
Pod względem cenowym warto też zaopatrzyć się w e-czytnik, bo choć jego zakup jest droższy niż książki w twardej oprawie, to na dłuższą metę jest to zazwyczaj tańsza alternatywa dla kolekcjonowania książek. E-booki kosztują do 20% niż książki papierowe, czasem oszczędność jest jeszcze większa. Wiele e-booków jest też oferowanych bezpłatnie.
Klasyka literatury światowej za darmo
E-booki, których autor nie żyje od bardzo dawna, są zazwyczaj darmowe. W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych prawa autorskie wygasają po 70 latach od odejścia autora dzieła i stają się domeną publiczną. Istnieje kilka stron internetowych, które oferują duży zbiór e-booków za darmo.
Jeśli zgubisz książkę lub ulegnie ona uszkodzeniu, musisz ją ponownie kupić, co jest nie tylko irytujące, ale i kosztowne. W przypadku e-czytnika nie masz tego zmartwienia, ponieważ książki nie mogą się zdeformować. Raz zakupione, mogą być zwykle pobierane tak często, jak chcesz. Więc nawet jeśli przypadkowo usuniesz e-booka lub twój czytnik zostanie skradziony, nadal możesz uzyskać dostęp do książki w dowolnym momencie. Pobieranie e-booków jest szybkie i zazwyczaj nieskomplikowane. Oszczędza Ci to wycieczki do księgarni lub czekania na przesyłkę.
W pamięci czytnika e-booków jest miejsce na wiele książek. W związku z tym jest to urządzenie zajmujące niezwykle mało miejsca. Oznacza to, że regały i miejsca do przechowywania książek nie są już potrzebne. Nie trzeba też wycierać książek, ponieważ książki cyfrowe nie zbierają kurzu. Pojemność pamięci masowej jest również praktyczna, gdy jesteś w podróży, ponieważ w każdej chwili możesz wybrać nową książkę z obszernej biblioteki. Dzięki funkcji sortowania możesz ułożyć swoje książki dokładnie tak, jak chcesz: alfabetycznie, według gatunku lub daty publikacji – możliwości jest wiele.
Szczególnie wygodną funkcją jest to, że czcionkę na e-czytniku można dowolnie powiększać lub zmniejszać. Oznacza to, że osoby z różnymi wadami wzroku mogą korzystać z czytnika bez konieczności używania okularów do czytania. Dzięki podświetleniu wyświetlacza, które posiada obecnie duża liczba urządzeń, można również czytać e-booki o każdej porze dnia i nocy. Nie potrzeba ani światła dziennego, ani lampy.
Dla czytelników obcojęzycznych książek lub tekstów non-fiction czytnik e-booków oferuje różne funkcje, które ułatwiają czytanie. W przypadku obcych słów można bezpośrednio wyświetlić tłumaczenie lub sprawdzić je. Nie jest do tego potrzebny żaden dodatkowy słownik, co upraszcza cały proces. Funkcja wyszukiwania w czytniku umożliwia szybkie i łatwe znalezienie konkretnych stron. Wiele modeli oferuje również możliwość zaznaczania fragmentów tekstu lub dodawania notatek. Jest to szczególnie praktyczne w przypadku tekstów specjalistycznych.
Niektóre e-czytniki oferują nawet więcej niż tylko doświadczenie czytania. Można również używać urządzenia do otwierania linków, grania w małe gry lub pliki audio. W przeciwieństwie do smartfonów czy tabletów, czytniki e-booków mają jednak znacznie dłuższą żywotność baterii.
Tymczasem większość nowo wydawanych książek ukazuje się również jako e-booki. Niektóre książki są nawet dostępne tylko w wersji cyfrowej. E-czytnik oferuje oszczędność miejsca, czasu, wszechstronny i elastyczny sposób czytania i gromadzenia książek. Kto nie chce rezygnować z wrażenia, jakie daje książka drukowana, może zakupić e-czytnik jako dodatek, np. w przypadku podróży z ograniczonym bagażem.
Jakie są różnice między e-czytnikiem a tabletem?
Czytniki e-booków przypominają z wyglądu tablety, ale poza tym mają ze sobą niewiele wspólnego. Ale na czym polega różnica? W przeciwieństwie do tabletów, czytniki e-booków nie potrzebują podświetlenia. Dzięki technologii E-ink czas pracy na baterii czytnika jest znacznie dłuższy niż tabletu. Technologia wyświetlania sprawia również, że oczy użytkowników czytników e-booków nie są tak bardzo obciążone. Wyświetlacz tabletu jest wysoce refleksyjny, czego nie można powiedzieć o e-czytniku. Oznacza to, że użytkownicy mogą korzystać z niego również w bezpośrednim świetle słonecznym i widzieć wszystko doskonale. E-czytniki są również często łatwiejsze w obsłudze, ponieważ są zazwyczaj lżejsze niż tablety. Podczas gdy na tablecie można zazwyczaj zainstalować wiele różnych aplikacji, czytniki e-booków nadają się zazwyczaj tylko do czytania książek elektronicznych.
Jak znaleźć właściwy czytnik e-booków
Ponieważ na rynku jest obecnie wiele różnych e-czytników, warto wiedzieć, co jest ważne przy zakupie jednego z nich. Szczególnie ważne są aspekty techniczne, takie jak czas pracy na baterii, pamięć czy wyświetlacz. W zależności od tego, jak drogi może być czytnik, oferuje on również różną ilość miejsca na e-booki oraz szeroki zakres funkcji.
Format pliku
Kupując e-booka, pamiętaj, aby sprawdzić jego format, ponieważ nie wszystkie e-czytniki obsługują każdy format. Najbardziej odpowiedni jest format EPUB, który jest odtwarzany przez prawie wszystkie czytniki. Jest to otwarty, niezastrzeżony format oparty na XML, w którym teksty dostosowują się do wielkości wyświetlacza danego czytnika. Tylko w przypadku modeli Kindle nie ma mowy o tym formacie, ponieważ Amazon stawia na własne formaty AZW i MOBI.
Większość czytelników radzi sobie również z dokumentem PDF, ale ten ma stałe specyfikacje układu, dlatego nie można dostosować tekstów. Na przykład nie można zmienić rozmiaru tekstu, akapitów i odstępów między wierszami, co w przypadku powieści jest raczej utrudnieniem. W przypadku prac ilustrowanych, takich jak książki dla dzieci, komiksy i książki referencyjne, jest to jednak powszechny i niezbędny format, ponieważ zachowuje układ strony.
Pamięć
Do dużej kolekcji książek Twój czytnik potrzebuje odpowiedniej ilości pamięci. Modele z 4GB pamięci mogą pomieścić do 2500 książek, a to już całkiem sporo. Są też modele z 16 lub 32GB, które dobrze sprawdzą się przy większym zbiorze książek. Jeśli nawet to nie wystarczy, można wybrać czytnik z wbudowanym czytnikiem kart pamięci. W ten sposób można rozszerzyć przestrzeń dyskową nawet do 256GB. To, ile miejsca na dysku potrzebujesz, zależy od Twoich nawyków czytelniczych i kolekcjonerskich. Jeśli usuwasz wiele czytanych e-booków, pamięć 4GB zwykle wystarczy. Jeśli jednak chcesz zachować wszystkie książki na swoim urządzeniu i słuchać audiobooków, potrzebny jest czytnik z większą ilością miejsca do przechowywania. Książki audio wymagają znacznie więcej miejsca do przechowywania niż e-booki.
Łączność
Większość e-czytników można podłączyć do internetu, najczęściej przez Wi-Fi. Dzięki temu możliwe jest kupowanie e-booków bezpośrednio z poziomu e-czytnika. Uciążliwe przenoszenie z laptopa na czytnik nie jest więc konieczne, ale wciąż możliwe. Warunkiem jest jednak router Wi-Fi w domu użytkownika. Niektóre modele oferują również 3G, 4G lub 5G tj. sieć komórkową. Dzięki temu możliwe jest pobieranie e-booków w podróży, o ile użytkownik posiada odpowiednią umowę na telefon komórkowy lub dodatkową kartę SIM. Należy jednak pamiętać, że połączenie to jest zazwyczaj wolne, drogie i zużywa dużo energii, dlatego zaleca się jego wyłączanie w przerwach między kolejnymi pobraniami. Niektóre czytniki posiadają również Bluetooth. Dzięki temu użytkownicy mogą podłączyć swoje urządzenie do słuchawek i słuchać audiobooków zawsze i wszędzie.
Wyświetl
Wyświetlacz to jeden z najważniejszych aspektów czytnika. Jego wielkość jest mierzona po przekątnej i w zależności od modelu wynosi od 6 do 10 cali, czyli od 15 do 25 cm. Zastanów się, jak duży ma być Twój czytnik. Pamiętaj, że zbyt mały ekran będzie na dłuższą metę niewygodny do czytania z niego.
Rozdzielczość ekranu jest również bardzo ważna, ponieważ określa, jak ostry jest wyświetlany tekst. Zwykle zakres ten wynosi od 100 do 300 pikseli na cal (ppi). Im wyższa wartość, tym ostrzejszy jest wyświetlany tekst. Dla porównania: nowoczesne smartfony mają rozdzielczość od 300 do 600 ppi, drukarki mają rozdzielczość od 100 do 300 ppi.
Większość e-czytników wykorzystuje tzw. technologię E-ink. Aby być po bezpiecznej stronie, dowiedz się, czy Twój czytnik korzysta z tej technologii. Dzięki temu zaoszczędzisz na energii elektrycznej, gdyż ze względu na brak podświetlenia zużycie jest mniejsze niż w przypadku wersji LCD.
Podświetlenie
Użytkownicy, którzy lubią czytać w ciemności, zdecydowanie powinni upewnić się, że ich czytnik e-booków ma podświetlenie. Nie dotyczy to wszystkich modeli, ale czytniki z wyższej półki cenowej są zazwyczaj wyposażone w podświetlenie. W niektórych urządzeniach dostosowuje się ono automatycznie do otoczenia. Czytniki bez tej funkcji powinny mieć różne ustawienia jasności, aby można było z nich korzystać wszędzie. Temperatura barwowa również powinna być regulowana, a niektóre urządzenia dostosowują ją nawet automatycznie. Dzięki temu można odfiltrować niebieskie składniki światła, które tłumią produkcję hormonu snu – melatoniny, a tym samym mogą powodować bezsenność.
Ochrona
Jeśli planujesz używać urządzenia na plaży, w wannie lub na basenie, powinno być ono również zabezpieczone przed wnikaniem wody zgodnie z kodem IP. Istnieją różne rodzaje ochrony przed wodą (liquid ingress protection) , najczęściej spotykane to IPX7 lub IPX8. Oznacza to, że czytnik może bez problemu wytrzymać krótkie zanurzenie w wodzie. Niedrogie modele zazwyczaj nie posiadają tego certyfikatu.
Koszty
E-czytniki występują w trzech różnych kategoriach cenowych: tanie, średnie i wysokie. To, ile powinieneś wydać na swój model, zależy od Twojego budżetu, tego, jak często go używasz i jak wiele funkcji chcesz.
Najtańsze modele kosztują od 60 do 100 dolarów i są odpowiednie dla początkujących, którzy kupują e-czytnik po raz pierwszy. Są one bardzo łatwe w obsłudze i zazwyczaj mają sześciocalowy ekran. Czytniki dla początkujących mają jednak zazwyczaj bardzo mało pamięci, którą nie zawsze można rozbudować. Rozdzielczość ekranu jest zazwyczaj dość niska, a wyświetlacz jest zazwyczaj niepodświetlany. Jeśli więc czytasz dużo, nawet po ciemku, powinieneś zdecydować się na urządzenie z nieco wyższej półki cenowej. Przykładami modeli entry-level są podstawowa wersja Amazon Kindle, Tolino Page 2 oraz PocketBook Touch Lux 4.
Jeśli jesteś gotów wydać 100 lub więcej dolarów, możesz wybrać urządzenie średniej klasy. Te e-czytniki mają więcej funkcji niż tańsze odpowiedniki i kosztują od 100 do 150 dolarów. Większość e-czytników ze średniej półki cenowej ma certyfikowaną ochronę przed wodą i dlatego dobrze nadaje się dla użytkowników, którzy chcą czytać nad morzem, w basenie lub w wannie. Podświetlenie wyświetlacza jest w tych modelach standardem, podobnie jak zintegrowany słownik i funkcja sporządzania notatek. Ci, którzy czytają często, nie chcą wydawać dużych kwot, ale nadal chcą mieć jakość, dobrze jest wybrać czytnik e-booków ze średniej półki. Do tej kategorii należą Amazon Kindle Paperwhite, Tolino Shine 3 i Pocketbook Touch HD 3.
Urządzenia Premium są najdroższe, kosztują co najmniej 160 dolarów. Dzięki wysokiej rozdzielczości obrazu oferują najwyższy komfort czytania. Posiadają również wiele dodatkowych funkcji, takich jak wyświetlacz obrazów, małe gry, czy funkcja audio. Jeśli chcesz mieć e-czytnik, za pomocą którego będziesz mógł nie tylko czytać, ale także słuchać audiobooków, będziesz musiał wydać nieco więcej pieniędzy. Z drugiej strony urządzenia te posiadają ochronę przed wodą, a podświetlenie należy do podstawowego wyposażenia. Ekran tych modeli ma co najmniej siedem cali. Do kategorii premium należą Amazon Kindle Oasis, Tolino Epos 2 oraz Pocketbook InkPad 3 Pro.
Bateria
Aby zapewnić możliwość czytania przez długi czas bez wyłączania się e-czytnika, istotna jest jego bateria. Bateria musi być zazwyczaj ładowana przez trzy lub cztery godziny, aby była w pełni gotowa do użycia. Ogólnie jednak żywotność baterii w e-czytnikach jest bardzo dobra i dlatego nie jest jednym z najważniejszych kryteriów zakupu.
Operacja
Szczególnie jeśli jesteś początkującym użytkownikiem e-czytników, obsługa urządzenia powinna być jak najprostsza. Większość czytników działa obecnie w oparciu o ekran dotykowy, ale jest też kilka modeli z przyciskami przewijania, które często są nieco droższe. Przyciski przewijania powinny reagować szybko i łatwo. Szczególnie jeśli z urządzenia korzysta kilku użytkowników lub Twój wzrok jest ograniczony, czcionka i rozmiar powinny być łatwe do zmiany. Przeczytaj recenzje w internecie i przetestuj, czy Twój e-czytnik jest łatwy w obsłudze. Jeśli tak nie jest, powinieneś wybrać inny model.
Funkcje dodatkowe
W zależności od tego, do czego używasz swojego e-czytnika, istnieją różne funkcje, które są istotne. Dla studentów i czytelników, którzy lubią robić notatki, pomocna jest funkcja tworzenia notatek. Dzięki niej możesz podkreślać słowa i dodawać notatki w dowolnym miejscu. Jeśli często czytasz obcojęzyczne teksty lub teksty techniczne, zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na funkcję słownika, która jest już standardem w niemal wszystkich urządzeniach. W zależności od modelu, możesz otworzyć słownik lub przetłumaczyć słowo bezpośrednio na samej stronie lub uzyskać wyjaśnienie. Wszystkim fanom audiobooków przyda się nieco droższy czytnik z funkcją audio, która pozwala na słuchanie audiobooków lub muzyki. Jeśli natomiast wolisz słuchać muzyki za pośrednictwem telefonu komórkowego lub innego urządzenia, funkcja ta nie jest konieczna.
Jakie akcesoria są dostępne dla e-czytników?
Kupując e-czytnik, warto dokupić do niego odpowiednie akcesoria. Najważniejsza jest okładka, która chroni czytnik przed zabrudzeniem, zarysowaniem i stłuczeniem. Przy zakupie zwróć uwagę, czy jest ona dopasowana do Twojego modelu czytnika. Szczególnie polecane są okładki typu flip, ponieważ chronią zarówno tył, jak i przód czytnika, a tym samym zasłaniają ekran. Jeśli Twój czytnik nie posiada własnego podświetlenia, możesz dokupić lampkę do czytania. Lampka do czytania jest zazwyczaj przypinana bezpośrednio do czytnika i powinna być mocno przymocowana, aby się nie zsunęła. Sprawdź, czy lampka przeszkadza Ci podczas czytania. Jeśli tak, powinieneś raczej wybrać inną lampkę lub czytnik z podświetleniem.
Największe marki czytelnicze
Obecnie do wyboru jest kilka marek e-czytników. Na rynku dominują trzy z nich: Kindle, Tolino i PocketBook. Mają one kilka wspólnych cech, ale różnią się systemami i ofertą. Użytkownicy mogą jednak wybrać także inne marki, takie jak Sony, TrekStor, Samsung czy Kobo.
The Kindle
Liderem rynku jest czytnik Kindle firmy Amazon, który stał się znany jako pierwsza licząca się marka e-czytników. Pierwszy model Kindle pojawił się na rynku amerykańskim w 2007 roku i miał tylko kilka funkcji. W międzyczasie Kindle jest znany i popularny na całym świecie. Amazon stosuje w czytniku tzw. system zamknięty, co oznacza, że użytkownicy mogą zaopatrywać się w e-booki tylko w Amazonie. Ponieważ konto klienta jest powiązane z czytnikiem, a użytkownicy mają dostęp do sklepu z e-bookami Amazona bezpośrednio na urządzeniu, zakup e-booka jest bardzo łatwy. Jednak czyniąc to, Amazon wiąże również użytkowników Kindle z własną platformą. E-booki od innych sprzedawców można czytać na Kindle tylko wtedy, gdy nie mają one zabezpieczenia przed kopiowaniem. Ponadto muszą być przekonwertowane na komputerze do formatu MOBI. Poza tym gigant e-commerce oferuje bardzo duży wybór e-booków, wiele z nich jest obniżonych lub darmowych. Dzięki subskrypcji Kindle Unlimited użytkownicy mogą również wypożyczać różne e-booki z biblioteki Amazonu za 9,99 USD miesięcznie. Dla klientów Amazon Prime, Kindle jest poręczny, ponieważ z Prime Reading mogą pożyczać e-booki, które zmieniają się co miesiąc za darmo.
Tolino
E-czytnik Tolino jest obecny na rynku od 2013 roku i do 2017 roku był produkowany przez Deutsche Telekom; od 2017 roku produkcję przejęła japońska firma Rakuten. W przeciwieństwie do Kindle, Tolino wykorzystuje otwarty system. Użytkownicy mogą uzyskać swoje e-booki od wszystkich księgarzy i miejsc dystrybucji, które oferują odpowiedni format. Ochrona przed kopiowaniem jest zwykle mniej rygorystyczna niż w przypadku Amazona. Konta użytkowników mogą być bezpośrednio połączone z księgarniami i sprawiają, że zakupy e-booków są szybkie i łatwe.
Odpowiednikiem Kindle Unlimited jest abonament Tolino Select, w którym czytelnicy mogą wypożyczyć cztery e-booki miesięcznie za 10€. Oferta jest jednak mniejsza niż w przypadku Kindle Unlimited. Tolino oferuje też usługę, dzięki której użytkownicy zapisani już do biblioteki mogą tam wypożyczać liczne e-booki. Ci, którzy nie mają karty bibliotecznej, mogą skorzystać z komercyjnej platformy Skoobe do wypożyczania, bo ona również współpracuje z Tolino. Wypożyczanie za pomocą karty bibliotecznej jest znacznie tańsze niż korzystanie z usług takich jak Skoobe, ale czytelnicy często muszą długo czekać na bardziej popularne książki.
PocketBook
PocketBook jest mniej znany niż przedstawione już marki. Czytniki są dostępne od 2009 roku i pod względem technologii i wzornictwa mogą konkurować z Kindle i Tolino. PocketBook również korzysta z otwartego systemu, dzięki czemu użytkownicy mogą kupować e-booki u wybranego przez siebie sprzedawcy. Chociaż współpraca z księgarniami jest mniejsza niż w przypadku Tolino, system pomocy PocketBook jest szczególnie szybki i prosty. Dostawca umożliwia również swoim użytkownikom wypożyczanie e-booków za pomocą posiadanej karty bibliotecznej.
Przydatne wskazówki dotyczące obsługi
Po zakupie e-czytnika trzeba teraz dowiedzieć się, jak przenieść na niego e-booki. Jest to różnie skomplikowane w zależności od modelu.
Jak chronione są książki elektroniczne
Większość książek elektronicznych posiada zabezpieczenie przed kopiowaniem, znane również jako cyfrowe zarządzanie prawami (DRM), które ma na celu uniemożliwienie niekontrolowanej dystrybucji książek. Rozróżnia się między twardą i miękką ochroną przed kopiowaniem.
Książki z zabezpieczeniem twardym można czytać tylko wtedy, gdy są odblokowane dla danego urządzenia. Są one zaszyfrowane, co można usunąć tylko za pomocą programu stworzonego do tego celu. E-booki z zabezpieczeniem przed kopiowaniem można również czytać tylko na ograniczonej liczbie urządzeń.
Innym sposobem na uniemożliwienie dystrybucji e-booka jest zabezpieczenie miękkiej kopii. Sam e-book zawiera informacje, które pozwalają na wyciągnięcie wniosków na temat nabywcy, a tym samym umożliwiają śledzenie. Znak wodny nie jest jednak widoczny podczas czytania książki. Wiele e-booków posiada zabezpieczenie przed kopiowaniem, ale są też takie, które go nie posiadają. E-booki wypożyczane z biblioteki zawsze mają zabezpieczenie przed kopiowaniem, ponieważ tylko w ten sposób można je sprawdzić i dotrzymać terminu zwrotu.
Jak przetransportować e-booki na swój e-czytnik?
Po zakupie e-booka pojawia się pytanie, jak przenieść go na swój e-czytnik. Jeśli kupiłeś go za pośrednictwem czytnika lub połączonego sklepu partnerskiego, e-book jest bezpośrednio na urządzeniu i możesz od razu zacząć go czytać. Jeśli kupiłeś go na innym urządzeniu i w innym sklepie, będziesz musiał skorzystać z komputera. W tym celu należy najpierw pobrać e-booka. Następnie podłącz e-czytnik do komputera za pomocą kabla USB. Ostatni krok to po prostu przeciągnięcie książki na czytnik. Jednak e-booki z zabezpieczeniem w postaci twardej kopii muszą przejść przez program taki jak Adobe Digital Editions, zanim będą gotowe do transportu.
Jak dbać o swój e-czytnik?
E-czytniki są dość odporne, ale mimo to szybko się brudzą. Szczególnie denerwujące są odciski palców na wyświetlaczu, których uniknięcie jest niemal niemożliwe w modelach z dotykowymi elementami sterującymi. Do ekranu wystarczy wilgotna ściereczka. W drugim kroku należy przetrzeć powierzchnię suchą ściereczką. W przypadku powierzchni gumowych, na przykład pokrywy czytnika, najlepiej użyć również wilgotnej ściereczki. Punkty kontaktowe i rowki można dobrze wyczyścić za pomocą bawełnianych wacików.
Zdjęcie 1: © koldunova / stock.adobe.com | Zdjęcie 2: © Monkey Business / stock.adobe.com | Zdjęcia 3-4: © FinalCheck