Młot udarowy porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt
- Co musisz wiedzieć
- Młot udarowo-obrotowy to narzędzie, które może być wykorzystywane do pracy na bardzo twardej skale lub betonie. Główne funkcje to wiercenie otworów i dłutowanie.
- Elektryczne młoty udarowo-obrotowe najlepiej sprawdzają się w domu i u majsterkowiczów. Ich moc jest wystarczająca do większości prac w tych miejscach.
- Moc młota obrotowego można określić na podstawie jego energii uderzenia w dżulach, liczby uderzeń i mocy silnika w watach.
- W młotach obrotowych stosuje się zazwyczaj specjalny system trzonków do przystawek zwany SDS.
- Dzięki wymiennemu uchwytowi wiertarskiemu lub adapterowi uchwytu wiertarskiego można używać także zwykłych wierteł.
Gdy przyjdzie czas na to, by się zepsuć
W przypadku twardych materiałów zwykła wiertarka lub młotowiertarka często nie wystarcza. Również w przypadku grubych ścian domów w starych lub nowych mieszkaniach czasami osiągają one swoje granice: wiercenie otworu w ścianie w celu zamocowania np. półki staje się testem cierpliwości. Z młotem obrotowym można łatwo opanować to zadanie. Specjalizuje się on w obróbce twardej skały i betonu. Największe i najmocniejsze modele znajdują się więc m.in. w zastosowaniach górniczych, ale w szerokim asortymencie odpowiednie narzędzie znajdą również DYI.
Młot udarowo-obrotowy łączy w sobie działanie młotowiertarki z obrotem wiertła. Zastosowania młotów obrotowych i młotowiertarek są zatem podobne: oba urządzenia wiercą otwory w twardszych materiałach. Dlatego też początkujący użytkownicy często zadają sobie pytanie, czym różnią się od siebie te dwa narzędzia i które z nich jest im potrzebne do wykonania danej pracy.
Różnica między młotem obrotowym a młotowiertarką
Największą różnicą pomiędzy młotem obrotowym a młotowiertarką jest mechanizm udarowy. Młotowiertarka ma dwie zębate przekładnie, które podczas obrotu wytwarzają uderzenie w kierunku osiowym. Prędkość obrotów określa liczbę uderzeń: im wyższa prędkość, tym skuteczniejsza młotowiertarka. Maszyna nie ma jednak własnego napędu, który generuje uderzenie; energia uderzenia zależy więc od siły, jaką rzemieślnik wywiera na narzędzie do wiercenia. Młotkowanie można wyłączyć za pomocą przełącznika, co pozwala na wiercenie w materiałach takich jak drewno, metal i plastik.
Z kolei mechanizm udarowy młota obrotowego składa się z ruchomej masy, która uderza w wiertło za pomocą napędu elektrycznego, pneumatycznego lub hydraulicznego. Rzemieślnik nie musi stosować żadnej dodatkowej siły: im większa siła napędu, tym skuteczniejszy młot obrotowy. Prędkość obrotowa i liczba uderzeń młota obrotowego są niższe niż młotowiertarki, ale energia każdego pojedynczego uderzenia jest wyższa. Przy wyłączonej funkcji obrotowej młot obrotowy może być również używany do dłutowania.
Jeśli chcesz głównie przewiercić się przez twardą skałę i beton, wybierz młot udarowy. Jeśli nie potrzebujesz tak dużej energii uderzenia, a także chcesz pracować na bardziej miękkich materiałach, takich jak drewno, to młotowiertarka jest bardziej odpowiednia.
Rodzaje młotów obrotowych i sposób ich działania
Młot udarowo-obrotowy składa się z ruchomego wiertła, które obraca się w kierunku osiowym, uchwytu wiertarskiego, w którym mocowane jest wiertło oraz mechanizmu udarowego z napędem, który wytwarza energię uderzenia. Uchwyt wiertarski jest elementem, do którego mocuje się pożądaną przystawkę wiertarską; aby jednak wykonać jednoczesny ruch obrotowy i udarowy bez utraty mocy, pomiędzy wiertłem a uchwytem istnieje niewielki luz, dzięki czemu obraca się tylko przystawka. Rodzaje młotów obrotowych różnią się na podstawie napędu: elektrycznego, pneumatycznego i hydraulicznego.
Elektryczne młoty obrotowe mogą być używane niemal wszędzie i są idealne dla majsterkowiczów i rzemieślników. Chociaż ich moc jest najniższa ze wszystkich, jest całkowicie wystarczająca do większości projektów w tych dziedzinach. W przypadku braku gniazdek elektrycznych, generatory prądu lub akumulatory zapewniają łatwe użytkowanie.
Pneumatyczne młoty obrotowe bardziej nadają się na place budowy i do kopalni niż do użytku domowego. Działają one na bazie sprężonego powietrza, które jest regulowane za pomocą zaworu. Narzędzia pneumatyczne są o wiele bardziej wydajne niż ich elektryczne odpowiedniki. Aby z nich korzystać, potrzebny jest jednak kompresor, który wytwarza niezbędne sprężone powietrze.
Istnieją również hybrydy: elektryczne młoty obrotowe z młotem pneumatycznym. Modele te łączą wysoką energię uderzenia modeli pneumatycznych z elastycznością urządzeń elektrycznych. W przeciwieństwie do czysto pneumatycznych młotów obrotowych nadają się więc również dla majsterkowiczów.
Najmocniejszymi urządzeniami są hydrauliczne młoty obrotowe, które napędzają tłok za pomocą płynów hydraulicznych. Są one zoptymalizowane do stosowania na dużych maszynach, na przykład jako młoty wyburzeniowe na koparkach. Młoty hydrauliczne są bardzo przydatne na dużych placach budowy, w zakładach przemysłowych lub w górnictwie, ale nie są istotne dla profesjonalnych rzemieślników lub DYIers.
Typowe przystawki do młotów obrotowych
W zależności od zakresu zastosowania dostępne są różne przystawki. Na przykład do drobnych prac dłutowych nie nadaje się dłuto szerokie.
Dłuto ma spiczastą końcówkę, która jest zwężona w kierunku trzonu lub ma cztery do sześciu boków. Jest doskonałe do bardziej skomplikowanych detali lub gdy chcemy uderzyć głęboko i szybko w materiał.
Dłuto kanałowe ma w przekroju poprzecznym kształt wydrążonego półkola, otwartego u góry. Nadaje się do tworzenia spoin w murze, na przykład do kanałów kablowych.
Dłuta płaskie to dłuta uniwersalne: w zależności od tego, jak szeroki jest ich czubek, można wykonywać różne zadania takimi dłutami. Najczęstszym zastosowaniem dłuta płaskiego jest jednak strącanie starych płytek.
Ostatnim ważnym dłutem jest dłuto szpadlowe z szeroką końcówką do rozłupywania różnych materiałów. Ze względu na dużą siłę rozłupywania nadaje się nawet do najtwardszych materiałów.
Klasyczną przystawką jest wiertło do betonu. Jest ono dostępne w kilku długościach i średnicach oraz z dwoma lub czterema bokami.
Wiertło rdzeniowe wierci duże otwory w betonie i kamieniu. W przeciwieństwie do innych wierteł, które spulchniają usuwany materiał w otworze, podczas pracy wiertłem rdzeniowym powstaje cylindryczny rdzeń.
Tak zwane wiertła wielofunkcyjne pozwalają przewiercić się nawet przez zbrojony beton. Co prawda odbywa się to wolniej niż w przypadku narzędzi zoptymalizowanych np. do stali czy betonu, ale ich siła tkwi w wielofunkcyjności.
Na co powinieneś zwrócić uwagę
Kiedy patrzysz na opis produktu (elektrycznego) młota obrotowego, spotykasz się z technicznymi terminami i pomiarami, których możesz nie być w stanie sklasyfikować, na przykład energia uderzenia w dżulach. Znalezienie właściwego narzędzia o cechach, których naprawdę potrzebujesz wśród dużej liczby młotów udarowo-obrotowych może być wyzwaniem. Poniższe kryteria pomogą Ci podjąć właściwą decyzję o zakupie.
Wyjście
Napęd generuje moc, której młot obrotowy potrzebuje do realizacji charakterystycznego ruchu obrotowego i młotkowego. Moc napędu w watach jest więc ważnym kryterium określającym sprawność całego urządzenia. Często można znaleźć tę informację w opisach produktów pod pojęciem „znamionowa moc wejściowa”. Im wyższa moc, tym wyższa energia uderzenia. Elektryczny młot udarowo-obrotowy do użytku prywatnego powinien mieć co najmniej 700W; to wystarczy do większości projektów w domu.
Młotkowanie
W młotkowaniu ważną rolę odgrywają dwa czynniki: energia uderzenia w dżulach i liczba uderzeń na minutę. Razem decydują one o efektywności młota obrotowego.
Im wyższa energia uderzenia, tym lepiej młot pracuje na twardym kamieniu. Jednak wysoka energia uderzenia oznacza również dużą wagę i mniejszą liczbę uderzeń na minutę (bpm). Aby określić liczbę uderzeń, producenci mierzą, jak często wiertło uderza w ciągu jednej minuty na biegu jałowym. Tę liczbę uderzeń można znaleźć pod „prędkością znamionową” w opisie produktu.
W przypadku twardego betonu zaleca się średnią liczbę uderzeń i średnią energię uderzenia; w przypadku miękkich materiałów energia uderzenia powinna być mniejsza, a częstotliwość uderzenia większa. Z kolei wysoka energia uderzenia przy niewielu uderzeniach jest lepsza przy ciężkich lub szorstkich pracach, takich jak rozbiórka i bardzo twardy beton. W zależności od materiałów i miejsca zastosowania należy więc rozważyć zależność między energią uderzenia a szybkością uderzenia.
Do użytku prywatnego zalecana jest energia około dwóch do czterech dżuli na uderzenie oraz prędkość uderzenia przy prędkości znamionowej 4000 do 5000 obr.
Prędkość znamionowa
Kolejną informacją, którą często można znaleźć w opisach produktów jest prędkość znamionowa. Wskazuje ona, jak często uchwyt wiertarski obraca się w ciągu jednej minuty bez przystawek wiercących. O ile wysoka prędkość obrotowa jest zalecana w większości przypadków, o tyle bardzo wysoka prędkość przy niskiej energii udaru oznacza, że młot udarowy nie jest w stanie przewiercić się przez bardziej miękki beton. W niektórych modelach liczba ta może być regulowana stopniowo lub płynnie i w ten sposób dostosowana do wymagań materiału.
Waga
W zależności od rodzaju napędu, młoty obrotowe mogą być bardzo ciężkie; nawet kompaktowe elektryczne młoty obrotowe do użytku domowego ważą średnio od 4,5 do 13,5 funta (2 do 6 kg). Cięższe modele mają zazwyczaj większą moc, ale należy pamiętać, że narzędzie będzie trzeba trzymać w rękach przez cały czas użytkowania. Mocny młot udarowo-obrotowy jest bezużyteczny, jeśli nie możesz go obsługiwać ze względu na jego wagę. Lżejszy model jest bardziej korzystny, zwłaszcza przy długotrwałych pracach. Warto więc mieć to na uwadze i w razie wątpliwości wybrać lżejszy młot udarowo-obrotowy o mniejszej mocy.
Prowadzenie i komfort
Jeśli chcesz używać młota obrotowego jako dłuta, powinieneś mieć możliwość łatwego wyłączenia funkcji obrotowej. Niektóre modele posiadają również ogranicznik udaru, co czyni je narzędziami kombinowanymi: wyłączony mechanizm udarowy pozwala na wiercenie w bardziej miękkich materiałach, takich jak drewno, ponieważ materiał nie pęka.
Obroty w prawo i w lewo przydają się, gdy głowica wiertła utknie w betonie. W takim przypadku można zlecić obrót wiertła w drugą stronę, co ułatwi jego uwolnienie.
Aby zapewnić niezbędny komfort, młot udarowo-obrotowy powinien mieć nie tylko odpowiednią wagę, ale także wygodnie leżeć w dłoni. Przyczyniają się do tego miękkie gumowe uchwyty. Modele o dużej energii uderzenia i prędkości obrotowej często wibrują podczas pracy. Aby chronić ramiona przed tymi wibracjami, niektóre mocne modele mają tłumienie drgań w rękojeści.
Ważne akcesoria
Oprócz różnych przystawek do wiertarki, istnieją inne akcesoria, które są przydatne podczas pracy z młotami obrotowymi: sprzęt ochronny dla Twojego bezpieczeństwa, jak również wyposażenie samego młota obrotowego.
Dla Twojego bezpieczeństwa
Prawdopodobnie najważniejszym urządzeniem ochronnym, którego potrzebujesz podczas pracy z młotem obrotowym, jest ochrona słuchu. Większość młotów obrotowych osiąga głośność ponad 90 dB, a bardzo mocne urządzenia przekraczają nawet 100 dB. Długotrwałe używanie bez ochrony może trwale uszkodzić uszy, ponieważ jest to możliwe już przy głośności powyżej 85 dB.
Podczas wiercenia lub dłutowania młotem obrotowym powstają zanieczyszczenia, brud i pył. Dzięki okularom ochronnym można zapobiec dostaniu się takich cząstek do oczu i spowodowaniu obrażeń. Może to nastąpić szybko, zwłaszcza podczas wiercenia nad głową.
Rękawice nie są absolutnie konieczne, ale zapewniają pewniejszy chwyt, a także chronią przed urazami, na przykład w przypadku kontaktu z jeszcze gorącym wiertłem krótko po zakończeniu pracy.
Do młota udarowo-obrotowego
Nowoczesne młoty udarowo-obrotowe są wyposażone w specjalny szybkomocujący uchwyt wiertarski, dzięki czemu można szybko i bez klucza do uchwytu wiertarskiego wymieniać różne przystawki wiertarskie. Beznarzędziowa wymiana opiera się na specjalnych bokach w głowicach narzędzi wtykowych, które nie tylko umożliwiają szybkie mocowanie, ale także zapewniają lepsze przenoszenie mocy między maszyną a przystawką. Konwencjonalne wiertła nie są kompatybilne z tymi systemami szybkiej wymiany ze względu na ich okrągłe i gładkie chwyty:
- SDS-plus o średnicy trzpienia 10mm.
- SDS-max o średnicy trzpienia 18mm.
- SDS-quick o średnicy trzonka 6,8mm.
Co oznacza „SDS”?Dzisiejszy system szybkiego reagowania SDS, a dokładniej SDS-plus, jest opracowaniem firmy Bosch opartym na systemie wkręcania Hilti. Początkowo „SDS” oznaczało „Stecken – Drehen – Sichern”, czyli po niemiecku „Włóż – skręć – zabezpiecz”, ale na rynkach międzynarodowych Bosch nazywa go teraz „Special Direct System”. Po wygaśnięciu patentu Bosch, SDS-plus stał się standardem dla młotów obrotowych niezależnie od producentów.
Aby zamocować w młocie obrotowym wiertła z prostym trzpieniem, potrzebny jest wymienny uchwyt wiertarski, który nakładamy na trzon wiertła za pomocą zamka i sprzęgła. Większy wybór przystawek do wiercenia pozwala również na wykorzystanie młota do materiałów takich jak drewno czy metal. W ten sposób łączysz kilka narzędzi w jedno.
Kolejną praktyczną cechą jest ogranicznik głębokości, który zapewnia, że nie przekroczysz ustawionej głębokości wiercenia. Dzięki ogranicznikowi głębokości Twoje otwory mają dokładnie taką głębokość, jakiej potrzebujesz.
Pasta do dłutowania jest ważna dla konserwacji i pielęgnacji Twojego młota obrotowego, ponieważ obszar pomiędzy wałkiem a uchwytem powinien być zawsze dobrze nasmarowany. Jeśli Twoja maszyna jest wyposażona w wymienny uchwyt, powinieneś również nałożyć pastę do dłutowania na sprzęgło do wałka zabierającego.
Właściwa opieka
Aby długo cieszyć się swoim młotem obrotowym, należy go regularnie czyścić i konserwować. Ponieważ wiertło porusza się osiowo tam i z powrotem w uchwycie SDS, między wałem a uchwytem występuje tarcie. Jeśli ten obszar nie jest wystarczająco nasmarowany, nastąpi zużycie, dlatego należy go sprawdzić przed użyciem. Sprzęgło w narzędziu z wymiennym uchwytem również ulega zużyciu, przez co wiertło staje się mniej dokładne. Do wiercenia w metalu niezbędna jest jednak pewna dokładność, dlatego również ten obszar musi być zawsze wystarczająco nasmarowany.
Nie należy zaniedbywać regularnej konserwacji silnika i jego wentylacji. Wiercenie w betonie powoduje dużo pyłu; narzędzia elektryczne, w tym młoty obrotowe, są na to wrażliwe. Dlatego wskazane jest, aby oczyścić zewnętrzną część urządzenia za pomocą sprężonego powietrza. Ponadto sensowne jest czyszczenie wnętrza obudowy. Jednak takie czyszczenie należy pozostawić specjaliście, ponieważ samodzielne otwieranie obudowy spowoduje utratę roszczeń gwarancyjnych.
Zdjęcie 1: © FinalCheck | Zdjęcie 2: © Dan Race / stock.adobe.com | Zdjęcia 3-4: © FinalCheck | Zdjęcie 5: © Anselm / stock.adobe.com | Zdjęcie 6: © Nik / stock.adobe.com