Czujnik dymu porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt
- Co musisz wiedzieć
- Alarmy dymowe ostrzegają o pożarze.
- Aby czujnik dymu działał prawidłowo, musi być prawidłowo zainstalowany.
- Istnieje kilka różnych rodzajów technologii wykrywania pożaru, które można znaleźć w alarmach dymu.
Pożary są niebezpieczne
Jeśli w budynku wybuchnie pożar, masz średnio trzy minuty na bezpieczną ewakuację. Kiedy pożar osiągnie pełną moc, może szybko zmienić się w sytuację śmiertelną. Temperatury mogą osiągnąć znacznie powyżej 900 °F (500 °C), podpalając meble i powodując poważne oparzenia.
Jednak w przypadku pożarów domów to nie płomienie czy ciepło zabijają większość ludzi, ale zatrucie dymem i uduszenie. Nie trzeba wiele, aby wypełnić dom dymem – już kilka uncji płonącego poliuretanu (powszechnie stosowanego w obiciach mebli i materacach) może całkowicie zadymić mieszkanie z dwiema sypialniami.
Liczy się każda sekunda
Im wcześniej zdasz sobie sprawę z pożaru, tym większe są szanse, że zdążysz się uratować. W rzeczywistości, jeśli uda się złapać ogień wystarczająco wcześnie, można go nawet ugasić. Jeżeli pożar wybuchnie w nocy, kiedy śpisz, istnieje prawdopodobieństwo, że przekształci się w pełny pożar. Z tego powodu większość zgonów związanych z pożarami ma miejsce w nocy, gdy ludzie duszą się podczas snu.
Czujniki dymu są podstawowym narzędziem bezpieczeństwa w każdym domu. Dają one przewagę w przypadku pożaru. W wielu przypadkach czujniki dymu wykrywają pożar przed człowiekiem, nawet w ciągu dnia. Podobnie w nocy, czujniki dymu są nieocenione, ponieważ mogą Cię obudzić, abyś mógł uciec w bezpieczne miejsce.
Zagrożenia pożarowe
W dzisiejszych czasach świece i inne otwarte płomienie nie są szczególnie powszechne. Wadliwa elektronika jest najczęstszą przyczyną pożarów w domu. W ostatnich latach liczba domowych pożarów wzrasta. Powód? Eksperci twierdzą, że w naszych domach jest coraz więcej rzeczy wykonanych z łatwopalnych tworzyw sztucznych. Takie rzeczy jak materace piankowe i syntetyczne zasłony stanowią szczególnie wysokie ryzyko, podobnie jak tanie urządzenia elektroniczne bez odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa. Ponadto, w miarę jak nasze lato staje się coraz bardziej gorące, pożary stają się jeszcze bardziej regularnym zjawiskiem.
Doskonały czujnik dymu
Dla większości ludzi trudno jest rozróżnić różne czujniki dymu dostępne obecnie na rynku. Dwa produkty, które wyglądają tak samo na zewnątrz, mogą mieć drastycznie różne ceny. Na co więc należy zwrócić uwagę przy wyborze czujnika dymu? Czy musi on być kompatybilny z aplikacją, czy może wystarczy wybrać tanie urządzenie za 10 dolarów z lokalnego sklepu z artykułami gospodarstwa domowego?
Certyfikat bezpieczeństwa
Upewnij się, że kupisz alarm dymu, który ma certyfikat bezpieczeństwa. Te różnią się w zależności od kraju,
Zasilanie
Alarmy dymu mogą być zasilane bateriami lub podłączone do sieci elektrycznej. Niektóre modele mają wbudowane baterie, inne – wymienne.
Czujniki dymu zasilane z sieci są znacznie bardziej skomplikowane w instalacji niż te zasilane z baterii. Muszą być zainstalowane przez elektryka i jako takie są głównie spotykane w obiektach komercyjnych, a rzadko w domach prywatnych. Główną zaletą alarmu zasilanego z sieci jest to, że nie trzeba wymieniać baterii. Jednak w ostatnich latach technologia długowiecznych baterii poprawiła się tak bardzo, że ta zaleta nie jest szczególnie duża – nie będziesz musiał wymieniać alarmu zasilanego bateriami bardzo często.
Alarmy dymowe z wymiennymi bateriami nie są obecnie zbyt dobrym rozwiązaniem. Ryzyko rozładowania się wymiennej baterii nie jest tego warte. Ponieważ czujniki dymu muszą być wymieniane co dziesięć lat (czujniki stają się zbyt stare i zawodne), najlepszym rozwiązaniem jest wybór modelu z wbudowaną baterią. Takie zintegrowane baterie o długiej żywotności mogą działać nawet przez dziesięć lat – tyle samo, co sam alarm dymu. Czujniki dymu z wbudowanymi bateriami są łatwe w instalacji, niezawodne i nie wymagają praktycznie żadnej konserwacji.
Głośność alarmu
Alarmy dymowe muszą być głośne. W końcu muszą one zaalarmować wszystkich, aby jak najszybciej udali się w bezpieczne miejsce. Z grubsza rzecz biorąc, alarm dymowy powinien wydawać dźwięk o natężeniu 85 dB z odległości 10 stóp. Jest to odpowiednik głośności silnika samochodowego lub kosiarki spalinowej. Szczególnie głośne alarmy mogą emitować dźwięk o natężeniu do 100 dB – to tyle, co głośnik w klubie nocnym. Większość producentów podaje głośność swojego alarmu na opakowaniu – jeśli nie możesz znaleźć tej informacji, wybierz inny model.
Cena
Alarmy dymowe nie są szczególnie drogie. Dobry można kupić już za 20 dolarów. Należy pamiętać, że w przypadku większych domów trzeba będzie kupić kilka alarmów. Na przykład wyposażenie mieszkania z dwiema sypialniami będzie kosztować od 50 do 100 dolarów. Jeśli kupisz alarm zasilany bateriami, możesz go zainstalować samodzielnie, aby zaoszczędzić na ewentualnych kosztach.
Instalacja
Alarmy dymu najlepiej montować za pomocą śrub lub podkładek samoprzylepnych. Większość modeli będzie dostarczana z jedną z tych opcji. Należy użyć tej z nich, która jest dostarczana z alarmem, ponieważ jej wytrzymałość będzie dopasowana do wagi alarmu.
Podkładki samoprzylepne są niezwykle łatwe w użyciu. Nie wymagają żadnych narzędzi i nie trzeba wiercić w suficie. Podczas gdy podkładki są proste, nie są tak silne lub niezawodne jak śruby. Jeśli masz trochę doświadczenia w używaniu wiertarki, łatwo zrobisz otwory w suficie – załóż tylko okulary ochronne, bo tynk spadnie prosto na ciebie!
Niektórzy producenci dostarczają swoje czujniki dymu z magnetycznym systemem montażu. Są one niezwykle popularne, ale w rzeczywistości nie są bardzo dobrą opcją. Kosztują o wiele więcej, ale nie są bezpieczniejsze lub łatwiejsze w użyciu w porównaniu do śrub i podkładek samoprzylepnych. Będziesz lepiej zaoszczędzić pieniądze lub uzyskać wyższej jakości czujnik dymu bez nich.
Rodzaje czujników dymu
Istnieje kilka różnych typów technologii alarmu dymu, które zostały wyszczególnione poniżej.
Optyczne czujki dymu
Fotoelektryczne, lub optyczne czujniki dymu są najczęściej spotykanym typem spotykanym obecnie w domach. Zawierają one źródło światła (zwykle diodę LED) i czujnik. W normalnych warunkach światło nie jest odbierane przez czujnik. Jeśli jednak w czujce znajduje się dym, kieruje on światło w stronę czujnika, co powoduje włączenie się alarmu.
Optyczne czujniki dymu nie odróżniają dymu od innych małych cząsteczek, co oznacza, że wysoka wilgotność lub kurz mogą powodować fałszywe alarmy. Z tego powodu nie powinno się ich instalować w kuchniach i łazienkach – potrzebne są czujniki dymu innego typu.
Czujniki tlenku węgla
Alarmy te posiadają czujnik, który wykrywa obecność tlenku węgla (CO). Kiedy węgiel nie ulega całkowitemu spaleniu, powstaje gazowy tlenek węgla. Wdychany przez ludzi, tlenek węgla reaguje z tlenem w naszej krwi i przekształca go w dwutlenek węgla, co może szybko spowodować uduszenie. Tlenek węgla jest bezbarwny i bezwonny, co czyni go szczególnie niebezpiecznym dla osób śpiących. Wiele ofiar pożarów kończy się uduszeniem we śnie z powodu zatrucia tlenkiem węgla, zanim jeszcze się obudzą.
Alarmy tlenku węgla są często sprzedawane jako alarmy dymu. Ponieważ jednak nie wymagają one dymu do działania, są dobrym rozwiązaniem dla kuchni i łazienek, gdzie optyczne czujniki dymu są podatne na fałszywe alarmy. Jeśli masz kocioł gazowy lub piec na drewno, powinieneś zdecydowanie zaopatrzyć się w detektor tlenku węgla oprócz alarmu dymu. Niepełne spalanie może spowodować śmiertelne nagromadzenie tlenku węgla bez Twojej wiedzy.
Czujniki ciepła
Czujniki ciepła wyczuwają temperaturę elektronicznie i mają alarm, który włącza się, gdy termostat przekroczy 140 °F (60 °C). Są one znacznie tańsze niż czujniki dymu i tlenku węgla. Nie są jednak przeznaczone do zastąpienia żadnego z nich, ponieważ po wyłączeniu się czujnika ciepła jest już za późno. Zamiast tego są one powszechnie używane do sterowania takimi rzeczami jak systemy zraszania.
Jonizacyjne czujki dymu
Jonizacyjne czujniki dymu mogą wykrywać te same drobne cząsteczki dymu, co optyczne czujniki dymu. Jednak zamiast światła wykorzystują one radioizotop (zwykle ameryk-241), który jonizuje powietrze i zachowuje się inaczej w obecności dymu. Ze względu na ich radioaktywność, jonizacyjne czujniki dymu są dość ściśle regulowane. Na przykład, jeśli dojdzie do pożaru i nie będzie można znaleźć spalonej czujki jonizacyjnej, wszystkie pozostałości po pożarze muszą zostać poddane kosztownej utylizacji jako odpady niebezpieczne. Rozwój optycznych czujników dymu sprawił, że jonizacyjne czujniki dymu stały się w dużej mierze przestarzałe.
Ręczne i automatyczne alarmy przeciwpożarowe
Termin „alarm pożarowy” jest używany do oznaczenia kilku różnych rzeczy. W większości przypadków ludzie używają go w odniesieniu do automatycznych czujników dymu i ognia, takich jak typy omówione powyżej, ale czasami również w odniesieniu do ręcznych alarmów przeciwpożarowych. Alarmy ręczne wymagają udziału człowieka – często jest to coś w rodzaju pociągnięcia w dół dźwigni lub naciśnięcia przycisku. Wysyłają one sygnał alarmowy, który wzywa lokalną straż pożarną.
Alarmy dymu z funkcjami specjalnymi
Podczas gdy wszystkie czujniki dymu mają podstawowy cel, jakim jest ostrzeganie o pożarze, niektóre urządzenia mają dodatkowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.
Łączność
Możliwość bezprzewodowego połączenia wielu czujników dymu jest niezwykle cenna, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Funkcja ta oznacza, że jeśli w jednym pomieszczeniu wybuchnie pożar, system alarmowy włączy się w całym domu. Jeśli masz małe dzieci, jest to nieoceniona funkcja. Dzieci często nie wiedzą, co zrobić w przypadku pożaru, więc jeśli alarmy są połączone i w pokoju dziecka wybuchnie pożar, będziesz w stanie błyskawicznie udzielić pomocy.
Podwójna detekcja
Nie wszystkie pożary wytwarzają tyle dymu, aby czujnik dymu mógł go wykryć. Na przykład pożary benzyny prawie w ogóle nie wytwarzają dymu. Podwójne czujki dymu łączą czujnik optyczny z czujnikiem ciepła, dzięki czemu można zabezpieczyć wszystkie podstawy i zmniejszyć prawdopodobieństwo fałszywego alarmu. Systemy podwójne są uruchamiane tylko wtedy, gdy temperatura dymu jest wystarczająco wysoka. Oznacza to, że takie rzeczy jak dym papierosowy czy para z gotowania nie spowodują uruchomienia alarmu. Niektóre modele umożliwiają również wyłączenie jednego z czujników, dzięki czemu można ich używać jako optycznych czujników dymu lub czujników ciepła.
Czujniki inteligentnego domu
Czujniki dymu kompatybilne z systemem Smart Home są, że tak powiem, kolejnym etapem ewolucji bezprzewodowych czujników dymu. Są one częścią Internetu rzeczy, co oznacza, że mogą łączyć się z innymi urządzeniami za pośrednictwem Internetu. Na przykład, inteligentne alarmy mogą wysyłać wiadomość na telefon komórkowy w przypadku fore. Niektóre inteligentne czujniki dymu umożliwiają również udostępnienie ich syreny alarmowej innym systemom alarmowym, np. alarmom przeciwwłamaniowym. Kontrola aplikacji umożliwia zdalne śledzenie, gdzie dokładnie został uruchomiony alarm. Powszechne jest również wyświetlanie stanu naładowania baterii w aplikacji.
Czujniki dymu dla osób niesłyszących
W jaki sposób osoby niesłyszące mogą uświadomić sobie sygnały ostrzegawcze czujnika dymu? Dla nich stworzono nadajniki sygnału świetlnego. Jasne błyski światła emitowane przez te urządzenia ostrzegawcze można dostrzec nawet przy zamkniętych oczach. Zazwyczaj świetlny system ostrzegawczy nie jest na stałe wbudowany w czujkę dymu. Zamiast tego są to urządzenia zewnętrzne, które łączą się z czujnikiem drogą radiową. Często uzupełnia się je o elementy wibracyjne, które umieszcza się pod poduszką.
Zdjęcie 1: © FinalCheck | Zdjęcie 2: © Prachaya / stock.adobe.com | Zdjęcie 3: © photophonie / stock.adobe.com | Zdjęcie 4: © FinalCheck | Zdjęcie 5: © maho / stock.adobe.com