Urządzenie do nawigacji porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt
- Co musisz wiedzieć
- Nawigacja satelitarna wykorzystuje system GPS do określenia dokładnej pozycji pojazdu. Po wprowadzeniu przez kierowcę celu podróży, urządzenie znajduje trasę i udziela słownych instrukcji.
- Mimo rosnącej konkurencji ze strony aplikacji na smartfony, posiadanie nawigacji satelitarnej wciąż może się przydać. Ich największą zaletą jest to, że działają niezależnie od mobilnej sieci internetowej.
- Urządzenia nawigacyjne powinny mieć czytelny wyświetlacz i być intuicyjne w obsłudze.
- Kolejne przydatne funkcje to sterowanie aktywowane głosem, monitorowanie prędkości oraz kamera cofania. Takie kamery są szczególnie przydatne w przyczepach kempingowych i domach mobilnych.
Czytnik map w Twojej kieszeni
Dzięki urządzeniom nawigacyjnym (znanym szerzej jako nawigacje satelitarne) uciążliwe mapy ulic odeszły do przeszłości. Satnavs przyjmują punkt początkowy i końcowy i prowadzą kierowcę bezpiecznie między nimi, korzystając z podpowiedzi wizualnych i instrukcji dźwiękowych, takich jak „za 100 metrów skręć w lewo”.
Jakie są różne rodzaje urządzeń nawigacyjnych?
Urządzenia nawigacyjne można ogólnie podzielić na trzy główne kategorie:
Mobilny system nawigacji
Do mobilnych systemów nawigacyjnych należą najczęściej spotykane w sklepach nawigacje satelitarne. Większość z nich posiada w zestawie mocowanie lub klips, który pozwala na przymocowanie ich do przedniej szyby. W niniejszym tekście skupimy się przede wszystkim na tym typie urządzenia nawigacyjnego. Satnavs są łatwe w instalacji i deinstalacji i mogą być przechowywane w schowku lub usunięte z samochodu po zakończeniu podróży.
Wbudowany system nawigacji
Ten rodzaj nawigacji satelitarnej jest wbudowany w sam pojazd i uzyskuje dostęp do informacji za pośrednictwem połączenia radiowego. Wbudowane nawigacje satelitarne często stanowią centrum sterowania systemem multimedialnym pojazdu. Obejmuje on radio, napęd CD i złącze USB. Są one zazwyczaj znacznie droższe niż nawigacje przenośne. Dlatego też skutki finansowe w przypadku kradzieży są bardziej dotkliwe. Inaczej niż w przypadku przenośnych nawigacji, modele do zabudowy nie są zdejmowalne.
Aplikacje nawigacyjne dla smartfonów
Istnieje wiele aplikacji dostępnych na urządzenia z systemem iOS i Android, które pełnią funkcję nawigacji. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba kupować osobnego urządzenia, a większość aplikacji można pobrać za darmo. Wadą jest oczywiście to, że aplikacje te wymagają dużej ilości danych komórkowych i baterii.
Statystyki wypożyczalni Europcar z 2018 roku pokazały, że 28% kierowców w Wielkiej Brytanii byłoby całkowicie zagubionych bez swojej nawigacji satelitarnej. Sprzedaż nawigacji satelitarnych powoli się jednak wycofuje ze względu na popularność wbudowanych nawigacji satelitarnych i aplikacji na smartfony. To, co wiele osób może przeoczyć, to wszystkie sposoby, w jakie mobilne systemy nawigacji przewyższają konkurencję.
Jakie są zalety nawigacji satelitarnej?
Mimo że smartfony są obecnie wyposażone w mapy i urządzenia do planowania tras, nie można jeszcze uznać, że nawigacja satelitarna jest technologią przestarzałą. To prawda, że aplikacje nawigacyjne są zazwyczaj darmowe i łatwe w użyciu, ale nadal istnieje wiele obszarów, w których nawigacje satelitarne są lepsze.
Brak Internetu mobilnego
Korzystanie ze smartfona jako systemu nawigacji wymaga zazwyczaj stabilnego połączenia z internetem mobilnym. Może to stać się ogromnym problemem, jeśli jeździsz po obszarach o złym sygnale lub niestabilnym połączeniu internetowym. Aplikacje do planowania trasy zajmują tymczasem ogromną ilość danych. Na przykład Mapy Google zużywają do 3,1 MB na minutę. Jeśli jesteś za granicą, może to bardzo szybko stać się kosztowne. Często możliwe jest wykupienie pakietów objętości danych, choć do ich pobrania w pierwszej kolejności wymagane jest stabilne i szybkie połączenie internetowe. Ponadto pakiety te zajmują dużo pamięci. Natomiast nawigacje satelitarne nie są zależne od połączenia internetowego. Zamiast tego mają one preinstalowane mapy ulic. Pomaga to zaoszczędzić użytkownikom pieniądze, jak również uniknąć problemów, które wynikają z bycia w obcym kraju w obszarze o słabym sygnale.
Oszczędność baterii
Oszczędzanie danych komórkowych nie jest jedynym obszarem, w którym nawigacje satelitarne są lepsze od aplikacji na smartfony. Aplikacje na smartfony są znane z tego, że są bardzo wymagające dla baterii telefonu. Oczywiście urządzenia nawigacyjne zużywają energię, ale jej zużycie jest o wiele niższe. Tymczasem smartfon musi być wykorzystywany do wielu różnych zadań, takich jak wysyłanie wiadomości i korzystanie z mediów społecznościowych. Natomiast nawigacja satelitarna to urządzenie dedykowane, które służy wyłącznie do wyznaczania trasy.
Akcesoria dołączone przy zakupie
Przy zakupie urządzenia nawigacyjnego najważniejszymi akcesoriami są zazwyczaj kabel do ładowania, który podłącza się do zapalniczki oraz mocowanie, które pozwala na przymocowanie urządzenia do przedniej szyby. Aktualizacje dla karty pamięci są wliczone w cenę pierwotnego zakupu. Osoby, które chcą używać swojego smartfona jako nawigacji satelitarnej, muszą zakupić wszystkie te akcesoria osobno.
Wysoka satysfakcja klienta
Ze względu na fakt, że urządzenia nawigacyjne zostały stworzone tylko do jednego konkretnego zadania, ich oprogramowanie i interfejs są zazwyczaj proste w obsłudze. Funkcja nawigacji jest zazwyczaj pierwszą opcją dostępną po włączeniu urządzenia. Użytkownik włącza nawigację, wybiera miejsce docelowe i jest gotowy do jazdy. Z kolei w przypadku smartfonów, aby rozpocząć nawigację, trzeba odblokować ekran główny i znaleźć odpowiednią aplikację. Co więcej, korzystając z nawigacji satelitarnej, nie ma ryzyka, że rozmowa lub wiadomość odciągnie Cię od prowadzenia samochodu. Niektórzy użytkownicy wolą również fakt, że ekran nawigacji satelitarnej jest zazwyczaj większy niż w przypadku smartfonów.
Użytkowanie wspólne
Kolejną zaletą nawigacji satelitarnej jest to, że może z niej korzystać każdy, kto ma dostęp do pojazdu. Na przykład w przypadku wspólnych samochodów może to być duża zaleta. Utrata nawigacji w wyniku kradzieży jest również mniej szkodliwa niż utrata smartfona. Utrata nawigacji satelitarnej pociąga za sobą jedynie konsekwencje finansowe. W przeciwieństwie do smartfona, nie musisz się martwić o utratę danych osobowych.
Zalety nawigacji satelitarnej
- Nie musi korzystać z danych komórkowych
- Niewymagające baterii
- Niezbędne akcesoria i aktualizacje kart wliczone w cenę przy zakupie
- Prosta obsługa
- Wysoka satysfakcja klienta
- Możliwość współdzielenia przez dowolną liczbę użytkowników
- Brak ryzyka utraty prywatnych danych w przypadku kradzieży
Jak działa nawigacja satelitarna?
Wielu kierowców pokłada swoje zaufanie w nawigacjach satelitarnych, aby dostać się z punktu A do punktu B. W jaki sposób nawigacja satelitarna faktycznie to robi, pozostaje tajemnicą dla większości. W swojej istocie, nawigacje satelitarne wykorzystują technologię GPS (Global Positioning System). Wykorzystuje ona informacje z satelitów, które znajdują się na stałej orbicie wokół naszej planety. Pierwotnie GPS był wykorzystywany głównie do celów wojskowych. W ciągu ostatnich 20 lat technologia ta stała się dostępna dla osób prywatnych. System GPS może być wykorzystywany do określania pozycji z dokładnością do około 10 metrów.
Pierwsza nawigacja satelitarna dla samochodów
Daleki przodek nowoczesnego satnavu został po raz pierwszy opracowany w latach 30. ubiegłego wieku i nazwany Iter Avto. W tłumaczeniu oznacza to coś w rodzaju „ścieżki samochodu”. Działało to w następujący sposób: użytkownicy transponowali zdefiniowaną trasę na rolkę papieru, która następnie była wkładana do urządzenia. Wewnątrz Iter Avto znajdowała się cewka, która była podłączona do napędu pojazdu. W zależności od prędkości pojazdu, papier był podawany przez urządzenie szybciej lub wolniej.
Używanie satelitów do ustalania pozycji
Sposób działania urządzenia nawigacyjnego można najlepiej wyjaśnić porównując go do równania matematycznego. Pozycja pojazdu jest w tym równaniu naszą niewiadomą. Potrzebujemy zatem pewnych parametrów, które pomogą nam w opracowaniu tej konkretnej niewiadomej:
Satelity nigdy nie opuszczają swoich orbit. Oznacza to, że zawsze możemy znać ich dokładną pozycję. Informacja ta jest przekazywana w sposób ciągły. Urządzenia nawigacyjne są w stanie komunikować się z satelitami w celu opracowania ich pozycji w danym momencie. Podstawą do opracowania pozycji i prędkości pojazdu jest więc czas potrzebny na zażądanie informacji przez satnav do momentu odebrania jej przez satelitę. Aby otrzymać jednoznaczną pozycję, potrzebne są dane z co najmniej trzech satelitów.
Informacje o karcie pamięci
Znajomość lokalizacji pojazdu to zdecydowanie za mało, aby doprowadzić kierowcę od początku do końca jego podróży. Pewne informacje muszą być zatem zapisane na karcie pamięci urządzenia. Popularne modele, na przykład marki TomTom, posiadają fabrycznie zainstalowane mapy całej Europy. Mapy dla reszty świata można pobrać lub zakupić osobno. Aby zapewnić sobie wiarygodne informacje, ważne jest, aby karta pamięci była regularnie aktualizowana. Za udostępnianie tych aktualizacji odpowiedzialni są producenci. Zazwyczaj są one dołączane przy zakupie.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie nawigacji satelitarnej
Znalezienie odpowiedniego rodzaju urządzenia nawigacyjnego całkowicie zależy od Twoich osobistych kryteriów. W dalszej części artykułu przeanalizujemy najważniejsze czynniki wpływające na tę decyzję.
Rozmiar i jakość wyświetlacza
Wielkość i jakość wyświetlacza to dwie szczególnie ważne cechy nawigacji satelitarnej. Wyświetlacz powinien być na tyle duży, aby użytkownicy mogli bez problemu odczytać wszystkie ważne informacje dotyczące ich podróży, aktualnej pozycji, trasy, którą mają do pokonania oraz przewidywanego czasu przybycia na miejsce. Satnavs with larger displays are easier to use as their buttons and icons are corresponding large. Większość dostępnych w sklepach nawigacji satelitarnych ma wyświetlacz o przekątnej 4 cale (około 10 cm), co jest wystarczające. Osoby, które chcą umieścić swoją nawigację na desce rozdzielczej, powinny upewnić się, że nie kupią zbyt dużej nawigacji, ponieważ może ona przesłonić widok. Matowe lub antyrefleksyjne wyświetlacze mogą być nadal odczytywane w słonecznych warunkach.
Kodeks drogowy, bezpieczeństwo drogowe i przepisy dotyczące pojazdów
Rząd Wielkiej Brytanii zastrzega, że trzymanie telefonu lub nawigacji satelitarnej podczas jazdy jest nielegalne. Urządzenia głośnomówiące, takie jak zestaw słuchawkowy Bluetooth, uchwyt na desce rozdzielczej lub wbudowana nawigacja satelitarna, są jednak dozwolone, pod warunkiem, że nie zasłaniają widoku na drogę przed Tobą. Prawo to obowiązuje również w przypadku zatrzymania się na światłach lub stania w kolejce.
Pojemnościowy czy rezystancyjny ekran dotykowy – który lepszy?
Nowoczesne nawigacje satelitarne są prawie zawsze wyposażone w ekran dotykowy. Modele różnią się od siebie tym, że wykorzystują pojemnościowy lub rezystancyjny ekran dotykowy. Pojemnościowe ekrany dotykowe mogą być sterowane tylko za pomocą obiektów przewodzących, takich jak palec. Nie wymagają one wywierania żadnego nacisku. Natomiast rezystancyjne ekrany dotykowe mogą być sterowane paznokciami, ołówkiem lub dłonią w rękawiczce. Aby ekran zareagował, musi zostać wywarta siła nacisku. Wybór pomiędzy tymi dwoma systemami zależy od osobistych preferencji użytkownika. Osoby, które często noszą rękawiczki podczas jazdy samochodem, mogą być lepiej przystosowane do korzystania z wyświetlacza rezystancyjnego. Z drugiej strony, powiększanie i przeglądanie menu jest znacznie łatwiejsze w przypadku wyświetlacza pojemnościowego.
Intuicyjne menu
Łatwość obsługi zależy na ogół od jakości wyświetlacza i oprogramowania, w którym urządzenie pracuje. Dobra nawigacja satelitarna powinna być tak intuicyjna, aby użytkownicy nie musieli studiować instrukcji obsługi przed pierwszym użyciem. W najlepszym przypadku wszystkie ważne funkcje będą łatwe do znalezienia i zrozumienia, co pozwoli użytkownikowi na szybkie opracowanie trasy bez konieczności tracenia czasu na przeklikiwanie się przez niekończące się menu.
Aktywacja głosowa
Nawigacje wykorzystujące aktywację głosową są jednymi z najłatwiejszych w obsłudze. Można ich używać bez konieczności odrywania rąk od kierownicy. Aktywacja głosowa w nowoczesnych modelach jest o wiele lepsza od tych z przeszłości. Głośne dźwięki tła, takie jak otwarte okno lub radio, mogą negatywnie wpłynąć na skuteczność aktywacji głosowej. Niektóre modele, takie jak TomTom Go 6200, mogą łączyć się ze smartfonami, umożliwiając użytkownikom korzystanie z aktywowanych głosowo asystentów, takich jak Google Assistant czy Siri.
Montaż
Wiele urządzeń nawigacyjnych jest wyposażonych w przyssawkę, którą można przymocować do przedniej szyby. Jeżeli zdecydujesz się przymocować nawigację satelitarną do przedniej szyby, upewnij się, że nie zasłania ona widoku podczas jazdy. Jest to bardziej prawdopodobne, aby być problemem z większych modeli. Inne mogą być montowane i mocowane na desce rozdzielczej. Tańsze modele często nie są dostarczane z mocowaniem, co oznacza, że być może trzeba będzie je dokupić osobno.
Zasilanie
Jeśli satnav jest w użyciu przez długość całej podróży, to zasilanie może być potrzebne, aby zapewnić, że GPS pozostaje podłączony. Większość modeli jest wyposażona w kabel ładujący 12V, który podłącza się do zapalniczki. Niektóre nowoczesne modele są wyposażone w ładowarkę USB lub baterię, co pozwala na korzystanie z nich, przez pewien okres czasu, bez kabla. Jest to szczególnie przydatne dla osób zamierzających korzystać z nawigacji satelitarnej na rowerze lub motocyklu, który nie ma dostępu do źródła zasilania. Każdy, kto musi korzystać ze swojej nawigacji przez ponad cztery godziny jednorazowo, powinien mieć to na uwadze przy podejmowaniu decyzji o zakupie.
Mapy i aktualizacje
Opłaca się wiedzieć, gdzie zamierzasz używać swojej nawigacji satelitarnej przed podjęciem decyzji o jej zakupie. Większość modeli posiada fabrycznie zainstalowane mapy dla Wielkiej Brytanii i kilku innych krajów europejskich. Dodatkowe mapy można zazwyczaj kupić, ale mogą kosztować więcej w zależności od producenta. Wiele nawigacji satelitarnych jest dostarczanych z pakietami map dla całej Europy. Ogólnie rzecz biorąc, taniej jest kupić nawigację satelitarną z preinstalowanymi mapami niż kupować je później osobno.
Aktualizowanie map
Użytkownicy powinni zwracać uwagę na liczbę map dostępnych w ich nawigacji w momencie zakupu, a także na dostępność i regularność aktualizacji. Nawet najlepsza nawigacja satelitarna jest bezużyteczna bez aktualnych informacji. Kiedyś aktualizacje były zawsze płatne i nieracjonalnie drogie. Konkurencja ze strony aplikacji na smartfony stała się jednak tak silna, że większość producentów oferuje te aktualizacje za darmo. Producenci często gwarantują te aktualizacje przez cały okres użytkowania produktu. Aby ubiegać się o te aktualizacje, użytkownicy muszą najpierw zarejestrować swoje urządzenie u producenta. Aktualizacje są pobierane na komputer, a następnie przesyłane do urządzenia za pomocą połączenia USB. Niektóre z lepszych modeli aktualizują swoje mapy automatycznie.
Pamięć
Aktualizacje map zawierają wiele informacji i zajmują dużo pamięci. Dlatego ważne jest, aby nawigacja satelitarna miała wystarczającą pojemność pamięci. Większość kart pamięci ma 8 GB lub 16 GB pamięci. Jeśli pamięć wynosi 8 GB lub mniej, dodatkową pamięć można zazwyczaj dodać poprzez gniazdo kart SD.
Łączność
Utrzymanie łączności z internetem i innymi urządzeniami stało się niezbędne dla większości użytkowników. Wiele modeli wyposażonych jest zarówno w WiFi jak i Bluetooth. Dzięki temu użytkownik może aktualizować swoją nawigację bez konieczności podłączania jej do innego urządzenia. Połączenie z internetem jest wymagane, aby otrzymywać aktualne informacje o ruchu drogowym i pogodzie. Bluetooth pozwala na połączenie nawigacji satelitarnej ze smartfonem bez konieczności korzystania z internetu. Po połączeniu, nawigacja może być używana jako urządzenie głośnomówiące w smartfonie.
Jakich funkcji powinienem oczekiwać od mojej nawigacji satelitarnej?
Droższe urządzenia nawigacyjne są zwykle wyposażone w kilka dodatkowych funkcji oprócz pakietu podstawowego. Użytkownicy powinni upewnić się, że liczba funkcji nie wpłynie negatywnie na łatwość obsługi produktu. Producenci, chcąc nadążyć za rynkiem aplikacji na smartfony, zaczęli przeciążać swoje nawigacje dodatkowymi funkcjami. Może to być szczególnie dezorientujące dla osób, które po raz pierwszy mają do czynienia z zawiłym menu i listą funkcji, które nigdy nie będą im potrzebne. Czasami mniej znaczy więcej.
To, jakie funkcje dodatkowe są przydatne w systemie nawigacyjnym, zależy od osobistych preferencji użytkownika i sposobu, w jaki chce on korzystać z nawigacji satelitarnej. Najczęściej spotykane z tych funkcji można znaleźć w poniższym rozdziale:
Punkty zainteresowania (POI)
Niektóre nawigacje oferują możliwość pokazywania różnych punktów użyteczności publicznej – miejsc w pobliżu trasy, które mogą zainteresować kierowcę. Mogą to być stacje benzynowe, parkingi, garaże, atrakcje. Mnóstwo takich miejsc jest zapisanych na karcie pamięci satnav, wraz z informacjami o mapie. Zazwyczaj są one pokazywane w trakcie podróży, nakładając się na mapę. W zależności od ustawień, mogą być nawet wypowiadane przez oprogramowanie do aktywacji głosowej. W większości przypadków bank danych o lokalizacjach można rozszerzyć za pomocą zbiorów punktów użyteczności publicznej, które z reguły można bezpłatnie pobrać w Internecie. W tym miejscu należy upewnić się, że format pliku jest kompatybilny z posiadanym modelem nawigacji satelitarnej. Niektórzy producenci, jak np. GARMIN, posiadają na swojej stronie internetowej listę, na której można znaleźć informacje o punktach użyteczności publicznej.
Odbieranie informacji o ruchu drogowym
Nawigacje satelitarne, które są w stanie odbierać informacje o ruchu drogowym, mogą uwzględniać takie czynniki jak pogoda, wypadki i roboty drogowe podczas planowania najlepszej trasy. W przypadku pojawienia się korków, mogą one zaproponować kierowcy zupełnie nową trasę. Jednym ze sposobów otrzymywania informacji o ruchu drogowym jest bezpłatny system TMC (Traffic Message Channel). Niestety, kanał ten jest aktualizowany tylko co 15 minut. Oznacza to, że nie ma gwarancji, że aktualizacje są całkowicie aktualne. TMCpro to dokładniejszy system, który wykorzystuje czujniki zainstalowane na drogach do pomiaru aktualnego ruchu. Korzystanie z tego systemu wymaga zapłaty, choć często jest to wliczone w cenę przy zakupie nawigacji satelitarnej. Najbardziej niezawodnym sposobem na bycie na bieżąco są usługi na żywo. Serwisy na żywo przekazują aktualne informacje i szczegóły dotyczące ruchu drogowego. Aby korzystać z usług na żywo, wymagane jest połączenie z Internetem. Na szczęście większość nowoczesnych modeli oferuje taką możliwość.
Monitorowanie prędkości
W zależności od rodzaju używanego systemu nawigacyjnego, urządzenia te mogą oferować pomoc w monitorowaniu prędkości. Większość nawigacji satelitarnych ma zapisane na twardym dysku ograniczenia prędkości. Wykorzystując sygnał GPS, urządzenie może obliczyć ograniczenie prędkości w danym momencie i ostrzec kierowcę wizualnie lub dźwiękowo o przekroczeniu tego ograniczenia.
Kamera cofania
Kamera cofania to kolejna funkcja dodana, która jest szczególnie przydatna dla mobilnych właścicieli domów. Niektóre mobilne nawigacje satelitarne zawierają tę funkcję lub coś podobnego, chociaż częściej można ją znaleźć w modelach wbudowanych. Kamera cofania służy przede wszystkim jako pomoc przy parkowaniu i jest aktywowana, gdy tylko kierowca włoży samochód do tyłu. Satnav wyświetla widok z kamery i pokazuje kierowcy, jak najlepiej zaparkować z pomocą graficzną.
Wybór trasy
Wiele systemów nawigacyjnych może zaproponować kierowcy kilka potencjalnych tras do wyboru. Większość kierowców dokonuje wyboru pomiędzy trasą najkrótszą i najszybszą. Najkrótsza trasa jest obliczana na podstawie kilometrów i nie uwzględnia potencjalnych przeszkód po drodze. Niektóre modele oferują nawet możliwość pokazania najładniejszej dostępnej trasy. Czasami użytkownicy mogą wprowadzić informacje o pożądanych postojach na odpoczynek, które chcą zrobić, a także preferencje dotyczące jazdy po autostradzie lub przeciwko niej.
Nawigacja satelitarna do zastosowań specjalistycznych
W niniejszym porównaniu skupiono się dotychczas na nawigacjach satelitarnych przeznaczonych do użytku w samochodzie. Zastosowanie tych urządzeń można przenieść do innych typów pojazdów, takich jak ciężarówki czy domy mobilne. Istnieją jednak konkretne modele, które oferują specjalistyczne funkcje dla bardziej specyficznych zastosowań.
Wakacje na kempingu z wyspecjalizowaną nawigacją satelitarną
Miłośnicy kempingów z własnymi przyczepami kempingowymi lub domkami mobilnymi mogą czerpać korzyści z posiadania specjalistycznej nawigacji kempingowej. Systemy nawigacyjne zaprojektowane specjalnie dla przyczep kempingowych i mobilnych domów mogą uwzględniać wielkość pojazdu podczas planowania trasy, pomagając ominąć wszelkie ograniczenia wysokości lub wagi po drodze. Typ pojazdu jest również uwzględniany przy obliczaniu czasu przybycia. Wiele kempingowych nawigacji satelitarnych ma kamerę cofania, która pomaga kierowcom podczas parkowania z dużymi i kłopotliwymi pojazdami, gdzie linie widzenia mogą być zasłonięte. Kolejną zaletą nawigacji kempingowych jest to, że posiadają one szczegółowe informacje na temat parków mobilnych i miejsc kempingowych. Wiele modeli pozwala użytkownikowi przełączać się między trybem kempingowym a trybem normalnego samochodu, co usuwa potrzebę zakupu dodatkowej nawigacji dla obu pojazdów.
Uproszczone i szybsze przewozy dzięki systemowi nawigacji satelitarnej dla ciężarówek
Dla kierowców ciężarówek szczególnie ważne jest, aby szybko i bezpiecznie dotrzeć do celu. W końcu ich wynagrodzenie zależy od tego, czy dostawy zostaną zrealizowane w określonym czasie.
Przeszkody takie jak niski most mogą okazać się śmiertelne dla kierowcy ciężarówki podczas próby dostarczenia przesyłki. Nawigacja satelitarna dla samochodów ciężarowych uwzględnia wymiary samochodu ciężarowego podczas obliczania trasy. Większość z tych systemów jest również wyposażona w aktualne mapy i automatyczne aktualizacje. Często preinstalowane są usługi Live, dzięki którym kierowca otrzymuje aktualne informacje o potencjalnych przestojach lub problemach z ruchem na drodze. Aby zrównoważyć większą odległość między deską rozdzielczą a kierowcą, większość nawigacji satelitarnych dla kierowców ciężarówek ma nieco większe rozmiary, często z ekranem o przekątnej od pięciu do siedmiu cali.
Bezpieczne i bezpośrednie doprowadzenie motocyklistów do celu.
Kolejnym obszarem, w którym zalecane są specjalistyczne nawigacje satelitarne, są urządzenia dla motocyklistów. W odróżnieniu od innych typów pojazdów, podczas użytkowania przez motocyklistę, nawigacja satelitarna jest zazwyczaj narażona na działanie żywiołów. Oznacza to, że powinna być na tyle wodoodporna, aby wytrzymać nawet największe opady deszczu. Ważne jest również, aby ekran pozostawał widoczny, nawet gdy jest wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Z tego powodu większość nawigacji motocyklowych posiada ochronę przed odblaskami lub wyświetlacz antyrefleksyjny. Ponieważ urządzenie często musi być obsługiwane przez kierowcę w rękawicach, większość nawigacji motocyklowych jest wyposażona w rezystancyjny ekran dotykowy. W przeciwnym razie motocykliści muszą używać rękawic ekranowych.
Motocykliści zazwyczaj nie mają możliwości podłączenia swojej nawigacji do źródła zasilania. Z tego powodu dobre nawigacje motocyklowe wymagają długiego czasu pracy na baterii. Motocykliści, którzy polegają na instrukcjach głosowych zamiast na wyświetlaczu wizualnym, wymagają zestawu słuchawkowego, który może połączyć się z urządzeniem przez Bluetooth. Często jest on dołączany do zestawu przy zakupie.
Instalacja nawigacji satelitarnej
Po znalezieniu idealnej nawigacji satelitarnej pozostaje tylko pytanie, w jaki sposób najlepiej zamocować ją w pojeździe.
Utrzymywanie przejrzystości widoku
Szukając najlepszego sposobu instalacji nawigacji satelitarnej, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, aby nie zasłaniać sobie pola widzenia podczas jazdy. Najgorszym miejscem na umieszczenie nawigacji jest miejsce pod lusterkiem wstecznym, ponieważ tworzy to martwe pole, które może znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo wypadku. Większe nawigacje mogą również zasłaniać widok, jeśli są umieszczone centralnie na przedniej szybie.
Kara za nieprawidłową instalację
Przepisy dotyczące instalowania nawigacji satelitarnej są w najlepszym razie niejasne. To powiedziawszy, kara za używanie telefonu lub nawigacji satelitarnej podczas jazdy nie jest. Może to skutkować grzywną w wysokości 200 funtów i sześcioma punktami na prawie jazdy. Wyraźna porada producentów mówi, że nawigacja satelitarna nie powinna zakłócać działania elementów sterujących pojazdu ani zasłaniać kierowcy widoku, nie powinna też rozpraszać kierowcy, jeśli spadnie z przedniej szyby.
Kierowcy powinni również pamiętać, aby nie ustawiać swojej nawigacji w miejscu, które mogłoby zakłócić działanie poduszek powietrznych w razie wypadku.
Najlepsza pozycja dla nawigacji satelitarnej
Najlepsze pozycje dla satnav są następujące:
W lewym dolnym rogu przedniej szyby: Satnav pozostaje poza zasięgiem wzroku kierowcy na drogę. Podobnie, cięższe modele mogą spoczywać na desce rozdzielczej.
Na kratkach wentylacyjnych po prawej stronie kierowcy: Dzięki odpowiedniemu rodzajowi mocowania można bezpiecznie zamocować satnav na kratkach wentylacyjnych. Dzięki temu również pasażer może korzystać z urządzenia podczas jazdy.
W konsoli centralnej na uchwycie na napoje: W przypadku tego modelu wymagany jest inny, specyficzny rodzaj mocowania. Mocowania te oferują zazwyczaj wysoki poziom stabilności.
Bezpośrednie mocowanie do zapalniczki: Za pomocą specjalnych przystawek można zamocować satnav bezpośrednio do zapalniczki z wbudowanym kablem do ładowania.
Właściwy rodzaj montażu
W zależności od tego, gdzie w pojeździe kierowca chce umieścić swoją nawigację satelitarną, może być wymagany określony rodzaj mocowania. Powszechnie stosuje się w tym celu przyssawkę na szybie. Zawsze istnieje jednak ryzyko, że przyssawka odpadnie podczas jazdy. Aby tego uniknąć, użytkownicy powinni upewnić się, że ich przednia szyba jest czysta i sucha przed zamocowaniem przyssawki. Zaleca się również, aby użytkownicy wymienili przyssawkę po pewnym okresie użytkowania, ponieważ może ona ulec zniszczeniu i stracić przyczepność.
Najbardziej stabilne rodzaje mocowania to te trzymane na uchwycie na napoje lub na nawiewie. Ważne jest, aby były one prawidłowo zamocowane, aby nie spowodować uszkodzenia pojazdu.
Aby podłączyć nawigację satelitarną do zapalniczki, użytkownicy potrzebują mocowania z odpowiednim złączem. Zaletą tego rozwiązania jest to, że kabel do ładowania jest wbudowany w mocowanie. Niestety, mocowania te mogą się z czasem chwiać pod wpływem zużycia.
Jak przymocować nawigację satelitarną do motocykla?
Producenci wymyślili wiele sposobów na przymocowanie nawigacji satelitarnej do motocykla. Najprostszym sposobem jest zamontowanie jej do kierownicy. Zazwyczaj służy do tego zacisk. Inne prawdopodobne miejsca to środek kierownicy lub obok lusterek. Ci, którzy nie chcą mieć specjalnego mocowania przymocowanego do motocykla, mogą kupić torby lub kieszenie, które mają przezroczystą powierzchnię zewnętrzną. Pozwala to na umieszczenie w nich nawigacji satelitarnej i przechowywanie jej podczas jazdy. Każda taka torba może być następnie przywiązana do zbiornika motocykla.
Zdjęcie 1: © FinalCheck | Zdjęcie 2: © bilanol / stock.adobe.com | Zdjęcie 3: © StockPhotoPro / stock.adobe.com | Zdjęcie 4: © Rostislav Sedlacek / stock.adobe.com | Zdjęcie 5: © Bäckersjunge / stock.adobe.com | Zdjęcie 6-11: © FinalCheck | Zdjęcie 12: © kerkezz / stock.adobe.com | Zdjęcie 13: © FinalCheck