Krzesło biurowe porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt
- Co musisz wiedzieć
- Dobre krzesło biurowe zapewnia wsparcie, dzięki czemu można siedzieć z dobrą postawą.
- Zawsze najważniejsze jest, aby dopasować krzesło do siebie.
- Najlepsze krzesła pozwalają na wygodne poruszanie się podczas siedzenia.
- Najważniejszymi czynnikami, jeśli chodzi o krzesła biurowe, są ergonomia, jakość wykonania i design.
- Złe koła mogą uszkodzić Twoją podłogę.
Siedzenie to coś więcej niż myślisz
Wielu z nas spędza dużą część swojego życia w pozycji siedzącej. Od szkoły po pracę, współczesne życie jest bardzo siedzące. Może to mieć negatywne konsekwencje, takie jak powodowanie złej postawy, przyrost masy ciała lub ból pleców. Jeśli siedzisz przy biurku cały dzień, możesz również rozwijać takie rzeczy jak napięcie w szyi i bóle głowy.
Posiadanie odpowiedniego krzesła biurowego może pomóc złagodzić i zapobiec wielu z tych problemów zdrowotnych. Właściwa konstrukcja krzesła będzie promować lepszą postawę, zwiększoną ilość ruchu i może zmniejszyć nacisk na twoje ciało.
Ludzie muszą siedzieć
Obecnie siedzimy więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Na przykład w USA przeciętny dorosły spędza w pozycji siedzącej 6,5 godziny dziennie – w Niemczech jest to 7 godzin, a w przypadku pracowników biurowych nawet 11 godzin. Siedzenie jest jedną z głównych przyczyn bólu pleców, ale jest też niezbędne do prowadzenia współczesnego życia. Wszyscy lepiej się koncentrujemy, gdy nasze ciała są zrelaksowane, a ponieważ pracujemy głównie w gospodarce opartej na wiedzy, koncentracja jest niezbędna.
Projekty krzeseł biurowych
Pokolenia inżynierów i projektantów pracowały nad stworzeniem idealnego krzesła. Z czasem wykształciło się kilka podstawowych stylów, które odpowiadają różnym potrzebom nas wszystkich. Czytaj dalej, aby uzyskać przegląd.
Krzesła obrotowe
Najprostszy typ krzesła biurowego, czyli krzesło obrotowe, spotykany jest zarówno w domach, jak i w biurach. Krzesła obrotowe zazwyczaj składają się z podstawy z regulowaną wysokością siedziska i oparcia. Często nie mają one regulowanych oparć bujanych, ani podłokietników. Podparcie pleców zazwyczaj jest tylko w połowie wysokości, co oznacza, że kręgosłup nie będzie w pełni podparty. Na rynku jest wiele różnych wzorów, więc można dostać model do domu, który nie sprawi, że twój pokój będzie wyglądał jak biuro.
Fotele menedżerskie
Te grubo tapicerowane krzesła są wygodniejsze niż standardowe krzesła obrotowe i nie są przeznaczone tylko dla szefów. Jeśli spędzasz dużo czasu przy biurku, ten styl może być dla Ciebie. Pod względem wzornictwa krzesła te są zazwyczaj bardziej konserwatywne – pomyśl raczej o czarnej skórze niż o jaskrawym plastiku. Większość modeli posiada regulację wysokości siedziska, oparcia i podłokietników. Oparcie jest na całej wysokości (do ramion), a niektóre modele mają nawet wbudowane zagłówki.
Fotele gamingowe
Jak sama nazwa wskazuje, krzesła te nie są przeznaczone przede wszystkim do pracy biurowej. Jednak wymagania graczy są dość podobne – dużo czasu spędzonego przed ekranem. W związku z tym wiele osób odkryło krzesła gamingowe jako alternatywę. W porównaniu z fotelami wykonawczymi, mają one znacznie bardziej sportowy design, zapożyczony z foteli w samochodach wyścigowych. W rzeczywistości wiele modeli ma dwutonowy schemat kolorów, tak jak w samochodach sportowych.
Krzesła gamingowe często mają w pełni odchylane oparcie i wysuwany podnóżek. Ponieważ są one przeznaczone głównie do wypoczynku, komfort jest priorytetem numer jeden (w przeciwieństwie do niektórych innych krzeseł biurowych).
Ergonomiczne i ortopedyczne krzesła biurowe
Ściśle mówiąc, wszystkie krzesła biurowe powinny być ergonomiczne. Istnieją jednak specjalne ergonomiczne krzesła biurowe, które można w dużym stopniu dostosować do swoich potrzeb ortopedycznych. Można w nich regulować wysokość siedziska, podparcie lędźwi, kąt nachylenia oparcia i podłokietniki. Jeśli zdecydujesz się na jedno z tych krzeseł, warto skorzystać z porady eksperta przy jego pierwszym ustawieniu. Jest to szczególnie ważne, jeśli cierpisz na jakiekolwiek dolegliwości związane z siedzeniem.
Taborety biurowe
Taborety to świetna opcja dla osób, które chcą być mobilne podczas siedzenia. Dzięki temu chętnie korzystają z nich fryzjerzy, tatuażyści, fizjoterapeuci i lekarze. Mają swoich fanów również w biurach, ponieważ dynamiczna pozycja siedząca, do której zachęcają, dobrze wpływa na postawę – nie ma mowy o zapadaniu się z powrotem w ramiona i oparcia!
Ponieważ taborety nie mają oparcia, siedząc na nich trzeba utrzymywać górną część ciała w aktywności. Może to być dość uciążliwe, więc jeśli nie będziesz uważać, możesz przyjąć niezdrową, pochyloną postawę.
Elementy i cechy krzesła biurowego
Niektóre krzesła biurowe mają mnóstwo dźwigni i pokręteł, które sprawiają, że wyglądają bardziej jak maszyny niż rzeczy do siedzenia. Jakie są więc typowe elementy krzesła biurowego i jak przydatne są elementy techniczne?
Koła
Wiele krzeseł biurowych ma kółka, które są również znane jako kółka. W przeciwieństwie do standardowych kółek stałych, kółka mogą obracać się o 360 stopni, dzięki czemu można łatwo poruszać się w dowolnym kierunku. Niektóre modele posiadają mechanizm, który blokuje kółka, gdy na krześle nie spoczywa żaden ciężar. Zapobiega to staczaniu się krzesła w momencie, gdy na nim siadasz.
Koła krzesła biurowego są wymienne i muszą odpowiadać rodzajowi podłogi, na której się znajdują. Jeśli masz drewniane lub laminowane podłogi, będziesz potrzebował krzesła z miękkimi kółkami. Miękkie koła nie uszkodzi podłogi, a także oznacza, że krzesło nie będzie toczyć zbyt szybko. Jeśli masz podłogi pokryte dywanem, twardsze kółka będą lepsze, ponieważ nie będą zbierać żadnych włókien z dywanu.
Podstawa
Obecnie większość podstaw krzeseł biurowych posiada pięć lub sześć ramion – w przeszłości krzesła często miały cztery. Podstawy budżetowe zwykle są wykonane z plastiku, natomiast droższe mogą być wykonane ze stali lub aluminium, które są znacznie trwalsze.
Siedzenie
Ergonomia krzesła w dużej mierze zależy od konstrukcji siedziska. Fotele powinny być na tyle głębokie, aby pomiędzy przednią krawędzią a kolanami było trochę miejsca. Muszą być również wystarczająco szerokie, aby nie być wciśniętym między podłokietniki. Fotele mają zazwyczaj szerokość od 15 do 20 cali (40-50 cm).
Najlepsze fotele mają regulowany kąt nachylenia. Oznacza to, że można uzyskać idealny kąt między miednicą a udami – odpowiednie dopasowanie zapewnia lepsze krążenie krwi i może pomóc w uniknięciu zgarbionych pleców. Przednia krawędź powinna być lekko zaokrąglona, co również wspomaga krążenie krwi.
Mechanizm pochylania
Niektóre fotele posiadają mechanizm bujania, który sprzyja dynamicznej postawie siedzącej. Różni producenci stosują różne mechanizmy pochylania, ale wszystkie można sprowadzić do czterech głównych typów: sztywny, jednopunktowy, bujany i asynchroniczny.
Sztywny
Krzesła ze sztywnym mechanizmem odchylania nie są regulowane. Nie odchyla się ani siedziska, ani oparcia. Ten mechanizm (lub jego brak) jest powszechny w tanich krzesłach, a także tych o wzorach retro.
Jeden punkt
Krzesła z pojedynczym punktem odchylenia mają regulowane oparcie, ale nie mają regulowanego siedziska. Zazwyczaj można ustawić pewien stały kąt nachylenia oparcia lub pozwolić na regulację oparcia w zależności od tego, jak duży ciężar na nim postawimy.
Rocker
Mechanizmy bujane oznaczają, że siedzisko i oparcie są regulowane, ale oba poruszają się synchronicznie jako jedna stała jednostka. Podobnie jak w przypadku fotela bujanego, oznacza to, że możesz przechylać się do przodu i do tyłu, ale kąt między górną częścią ciała a udami zawsze pozostaje taki sam. Ten mechanizm jest często spotykany w fotelach menedżerskich.
Przechył asynchroniczny
Jest to najbardziej zaawansowany mechanizm odchylania, jaki można znaleźć w krzesłach biurowych. Oznacza to, że zarówno oparcie, jak i siedzisko są regulowane indywidualnie. System ten pozwala na uzyskanie idealnego, ergonomicznego dopasowania krzesła, ale jest zazwyczaj spotykany w droższych krzesłach.
Oparcie
Każde oparcie musi być wystarczająco wysokie, aby w pełni podtrzymywać ciało podczas siedzenia. Ważne jest, aby górna krawędź była miękka i zaokrąglona, w przeciwnym razie możesz cierpieć z powodu bólu pleców. Wiele oparć wygina się delikatnie na zewnątrz w dolnej części pleców (lędźwiowej), co pomaga wspierać naturalną krzywiznę kręgosłupa. Niektóre modele są wyposażone w zagłówek, ale nie jest to standard.
Podłokietniki
Podłokietniki zapewniają wsparcie podczas siedzenia, a także są pomocne podczas wstawania. Chociaż nie jest to standardowe wyposażenie, regulowane podłokietniki mogą być bardzo przydatne.
Okładka
Obicie każdego krzesła jest ważnym czynnikiem. Nie tylko decyduje o estetyce, ale także wpływa na komfort, trwałość i cenę.
Skóra naturalna
Skóra naturalna to wysokiej jakości materiał naturalny, który ma kilka zalet, jeśli chodzi o krzesła biurowe. Jest przyjemna w dotyku i dość przewiewna, można ją łatwo wytrzeć. Jest również bardzo trwała, jeśli odpowiednio się o nią dba. Minusem jest to, że skóra jest bardzo droga, tak bardzo, że skórzane krzesła mogą kosztować 100 dolarów więcej niż ich tekstylny odpowiednik.
Imitacja skóry
Wizualnie imitacja skóry wygląda tak samo jak prawdziwa. Jest również znacznie tańsza, ale niestety na tym kończą się jej zalety w porównaniu z prawdziwą skórą. Nie jest ona oddychająca, co może powodować, że w gorące dni będziemy się pocić. Podczas gdy prawdziwa skóra z czasem tworzy atrakcyjnie wyglądającą patynę, podróbka skóry zacznie się łuszczyć i pękać, co wygląda okropnie.
Tekstylia
Tekstylne pokrowce na krzesła występują w wielu odmianach. Można uzyskać pokrowce wykonane z włókien naturalnych, takich jak bawełna, a także syntetycznych, takich jak wiskoza i poliester. Krzesła tekstylne są zazwyczaj na tańszym końcu spektrum – nawet tańsze niż imitacja skóry. Główną wadą pokryć tekstylnych jest to, że są dość trudne do czyszczenia. Jeśli lubisz jeść i pić przy biurku, być może warto wybrać inny materiał.
Siatka
Zazwyczaj producenci stosują siatkę tylko na oparciach swoich krzeseł – w niektórych przypadkach można ją spotkać również na siedzisku. Jest to lekka, oddychająca tkanina z tworzywa sztucznego, dzięki czemu świetnie nadaje się na pokrowce na krzesła. Ponieważ oparcia z siatki nie wymagają dużej ilości materiału, często można znaleźć krzesła z nimi w niskiej cenie.
Dźwignie
Większość krzeseł biurowych posiada dwie dźwignie regulacyjne: jedną do regulacji wysokości siedziska i jedną do mechanizmu pochylania. Niektórzy producenci łączą te dwie funkcje, a niektórzy stosują inne mechanizmy, takie jak pokrętła regulacyjne. Ogólnie rzecz biorąc, najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że te dźwignie i elementy sterujące są łatwe w użyciu i dostępne.
Udźwig i maksymalny czas siedzenia
Prawie wszyscy producenci podają maksymalne obciążenie swoich krzeseł. Liczba ta wskazuje maksymalną wagę osoby, która może siedzieć na krześle. Większość krzeseł biurowych będzie mieć pojemność ponad 220 funtów (100 kg), co powinno być dużo dla większości ludzi. Czasami krzesła dla dzieci będą miały mniej, więc upewnij się, aby sprawdzić.
Niekiedy producenci podają również maksymalny zalecany dzienny czas siedzenia. W przypadku krzeseł biurowych powinien on wynosić co najmniej osiem godzin. Jeśli krzesło jest przeznaczone tylko do okazjonalnego użytku domowego, to niższa liczba będzie w porządku.
Akcesoria i części zamienne
Do foteli biurowych nie ma całej masy dostępnych akcesoriów. Jeśli szukasz w Internecie, znajdziesz głównie części zamienne. W niektórych przypadkach sensowna może być wymiana niektórych części krzesła na nowe – na przykład możesz chcieć zmienić koła. Poza tym możesz dostać dodatkowe zagłówki i podłokietniki, a także ochronę podłogi pod krzesłem.
Koła
Koła biurowe są naprawdę łatwe do wymiany. Wystarczy je tylko wyciągnąć i włożyć nowe. Jest to przydatne, jeśli koła na twoim krześle są zbyt twarde dla twojej powierzchni podłogi. Ogólnie rzecz biorąc, koła krzeseł biurowych są albo twarde albo miękkie, więc możesz chcieć je zamienić w zależności od podłogi.
Maty ochronne do podłogi
Innym sposobem ochrony podłóg przed toczącymi się kołami jest użycie maty ochronnej. Są one zazwyczaj przezroczyste i są przeznaczone dla dywanów, twardych podłóg i drewna. Najważniejszym czynnikiem, jeśli chodzi o te maty jest grubość. Tańsze maty będą cieńsze, więc w razie wątpliwości, zawsze iść na najgrubsze można sobie pozwolić. Jeśli mata jest zbyt cienka, koła mogą nadal uszkadzać podłogi.
Podłokietniki i zagłówki
Podłokietniki i zagłówki są zazwyczaj opcjonalne w większości krzeseł. Możesz zdecydować przy zakupie, czy chcesz je mieć, ale w zależności od producenta możesz je później dokupić osobno.
Pokrowce ochronne
Na rynku jest wiele różnych pokrowców, które pasują do szerokiej gamy foteli biurowych. Zdejmowany i nadający się do prania pokrowiec z tkaniny chroni przed zanieczyszczeniami i zużyciem, co jest szczególnie ważne w przypadku skóry syntetycznej. Ponadto takie pokrowce ochronne to prosty sposób na odświeżenie starego krzesła biurowego, które stało się nieestetyczne.
Prawidłowe siedzenie
Dobre krzesło biurowe pomaga w prawidłowym siedzeniu, ale ostatecznie utrzymanie właściwej postawy zależy od Ciebie. Najważniejsze jest, aby ustawić biurko w taki sposób, aby nie zmuszać ciała do przyjęcia złej pozycji. Musisz też siedzieć tak, by nie przeciążać mechanizmu podtrzymującego krzesło. Co może być zaskoczeniem, to fakt, że nie ma czegoś takiego jak jedna idealna postawa siedząca. Najzdrowszym sposobem jest jak najczęstsza zmiana pozycji siedzącej. Eksperci nazywają to dynamicznym siedzeniem.
Konfiguracja stacji roboczej
Podstawowym warunkiem zdrowego siedzenia jest odpowiednie ustawienie biurka. Jeśli wysokość siedziska i odległość od monitora nie są właściwe, trudno jest siedzieć z dobrą postawą.
1. Wyregulować prawidłowo wysokość siedziska
Wysokość siedziska powinna być taka, aby kolana miały kąt co najmniej 90 stopni. Jeśli siedzisko jest zbyt wysokie, krawędź krzesła będzie naciskać na uda; jeśli jest zbyt niskie, przy pionowym ustawieniu ud powstaje ostry kąt między górną i dolną częścią nogi. Oba te czynniki ograniczają krążenie krwi, co w dłuższej perspektywie jest niekorzystne. Istnieje również ryzyko skrócenia zginaczy bioder. Są to mięśnie, które utrzymują biodra w ruchu. Gdy są skrócone i brakuje im giętkości, wymuszają szkodliwą postawę kręgosłupa. Dla osób niskich dobrym pomysłem jest użycie podnóżka zamiast obniżania krzesła, ponieważ w przeciwnym razie monitor i klawiatura będą ustawione zbyt wysoko.
2. Ustawić siedzisko pod kątem
Siedzisko powinno być tak ustawione, aby było lekko pochylone do przodu. Dzięki temu będziesz siedział z miednicą pochyloną lekko do przodu. Jest to ważne, ponieważ siedzenie z miednicą odchyloną do tyłu automatycznie prowadzi do pochylenia pleców, co jest szkodliwe dla kręgosłupa. Jeśli nie ma możliwości pochylenia siedziska, można użyć poduszek w kształcie klinów.
3. Ustawić prawidłowo monitor
Ekran powinien być umieszczony w odległości około ramienia od ciała. Górna krawędź ekranu powinna znajdować się na wysokości oczu, abyś nie musiał opuszczać głowy podczas pracy, co powodowałoby napięcie mięśni szyi. Jeśli ekran nie ma możliwości regulacji wysokości, można go umieścić na stosie książek. Laptop również powinien być dostosowany do odpowiedniej wysokości. Aby móc wygodnie korzystać z niego za pomocą laptopa, konieczna jest zewnętrzna klawiatura i mysz.
Siedzenie w zdrowej pozycji
Prawidłowo ustawione stanowisko pracy to podstawowy warunek prawidłowego siedzenia, ale to, że stół, krzesło i monitor są ustawione ergonomicznie, nie gwarantuje dobrej postawy. Dobrze jest mieć podstawową wiedzę na temat ergonomii, aby na dłuższą metę nie zaszkodzić swojemu organizmowi.
1. Siadanie tyłem na krześle
Nie jest wskazane, aby siedzieć na samym przodzie krzesła. Jeśli siedzisz z przodu, tylko kilka powierzchni będzie podtrzymywać cały ciężar ciała, a mięśnie będą obciążone po jednej stronie, aby utrzymać ciało w pionie. Jeśli siedzisz z tyłu krzesła biurowego, oparcie pomoże Ci utrzymać ciało w pozycji pionowej. Ciężar Twojego ciała nie będzie spoczywał tylko na pupie, ale również na części ud. Ponieważ powierzchnia podparcia jest większa, mniejszy jest nacisk na te części ciała, które stykają się z krzesłem.
2. Siedzenie w pozycji wyprostowanej
Pracownicy biurowi przyjmują zazwyczaj postawę pochyloną do przodu, co powoduje bardzo nierównomierne obciążenie krążków międzykręgowych. Ponadto za utrzymanie ciała w tej pozycji odpowiadają niemal wyłącznie mięśnie pleców, podczas gdy w pozycji siedzącej wyprostowanej istotną część obciążenia ponoszą również mięśnie brzucha i klatki piersiowej. Postawa pochylona powoduje również zwężenie narządów wewnętrznych, a większy nacisk na uda pogarsza krążenie krwi w dolnej części ciała. Niewprawnym osobom trudno jest jednak siedzieć z prostymi plecami przez dłuższy czas. Wielu osobom łatwiej jest, gdy opierają się o oparcie i ustawiają fotel tak, aby był lekko pochylony do przodu.
3. Używaj podłokietników, podpórek pod dłonie i podnóżków.
Idea podłokietników i podpórek pod dłonie jest prosta: im więcej powierzchni podparcia, tym mniejszy nacisk w punktach styku i tym mniej pracy muszą wykonać mięśnie, które nie są przystosowane do jednostronnego obciążenia i nie radzą sobie dobrze z długotrwałym przebywaniem w jednej pozycji. Podłokietniki odciążają okolice ramion, a podpórki pod dłonie zapobiegają nienaturalnemu wyginaniu się nadgarstków od spoczywania na stole lub ciągłemu obciążaniu rąk.
Dynamiczne siedzenie
Ciało ludzkie nie jest zaprojektowane tak, aby pozostawać w tej samej pozycji przez długi czas, jak w przypadku siedzenia. Aby mięśnie, ścięgna i stawy pozostały zdrowe, należy je poruszać. Jak najczęstsze wstawanie w biurze, na przykład na spotkania na stojąco lub do drukarki, jest zdrowe. Idealnym rozwiązaniem byłoby regulowane biurko stojące, które pozwoliłoby spędzić część dnia na stojąco zamiast na siedząco. Jednak większość ludzi nie jest rozpieszczana takim luksusem. Ale przynajmniej mają możliwość siedzenia tak dynamicznie, jak to tylko możliwe. Mówiąc prostym językiem, oznacza to częstą zmianę pozycji siedzącej.
Najprostszym sposobem na wdrożenie dynamicznego siedzenia jest naprzemienne przyjmowanie postawy siedzącej przedniej, wyprostowanej i tylnej.
W pozycji siedzącej przodem górna część ciała jest lekko pochylona do przodu, tak aby przedramiona spoczywały na biurku. Kolana tworzą kąt ostry, tak że kierują dolne nogi lekko do tyłu. Biodra i łokcie również mają kąt ostry.
Podczas dynamicznego siedzenia wyprostowana postawa ciała odpowiada temu, co ogólnie uważa się za dobrą postawę siedzącą. Górna część ciała jest utrzymywana w jak najbardziej pionowej pozycji, a kolana, biodra i łokcie są zgięte mniej więcej pod kątem prostym.
W postawie siedzącej tylnej jesteś już w połowie drogi do pozycji leżącej. Górną część ciała odchylasz jak najdalej do tyłu, tak aby kolana, biodra i łokcie tworzyły kąt rozwarty.
Zdjęcia 1-9: © FinalCheck | Zdjęcie 10: © vladimirnenezic / stock.adobe.com