Czajnik elektryczny porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt

  • Co musisz wiedzieć
  • Czajniki szybko i skutecznie podgrzewają wodę.
  • Szybkość, z jaką czajnik podgrzewa wodę, zależy od jego mocy.
  • Czajniki występują w wielu różnych wzorach i materiałach, takich jak plastik, szkło i stal nierdzewna.
  • Niektóre modele mają termometr, który pozwala wybrać, jak gorąca ma być woda.
  • Istotne są funkcje bezpieczeństwa, takie jak izolowane uchwyty i ochrona przed przegrzaniem.

Niezbędnik domowy

Czajniki są nieodłącznym elementem każdego domu. W końcu czy to herbata czy kawa, każdy uwielbia gorący napój. W przeszłości niezwykle powszechne były czajniki gwizdkowe na kuchence, ale obecnie większość osób korzysta z czajników elektrycznych. Dzieje się tak dlatego, że są one tak łatwe w użyciu – wystarczy je napełnić i nacisnąć przycisk!

Dwie główne zalety podgrzewania wody przez czajnik to czas i energia. Czajniki są znacznie szybsze i bardziej energooszczędne przy podgrzewaniu wody w porównaniu z płytą kuchenną. Przeciętnie czajnik zużywa o 50% mniej energii niż kuchenka podczas podgrzewania wody – z wyjątkiem kuchenek indukcyjnych, które są niezwykle wydajne, ale również bardzo drogie. Czajniki są również niezwykle tanie: można je kupić za mniej niż 20 dolarów.

Podstawy i elementy grzejne

Niezależnie od konstrukcji, wszystkie czajniki elektryczne mają podstawę i pojemnik z elementem grzewczym.

Podstawa

Czajniki elektryczne posiadają podstawę, która odpowiada za zasilanie. Podstawę podłącza się do gniazdka na ścianie, które zasila zintegrowaną wtyczkę, na której siedzi sam czajnik. Niektóre modele mają tę wtyczkę z boku, co oznacza, że możesz postawić czajnik tylko w jednej pozycji. Inne mają ją na środku, co oznacza, że można ją umieścić w dowolnej pozycji – są one często określane jako podstawy obrotowe 360°.

Element grzewczy

Czajniki posiadają zintegrowany lub odkryty element grzewczy. Większość nowoczesnych modeli posiada zintegrowany element grzewczy, co oznacza, że dno dzbanka czajnika funkcjonuje trochę jak kuchenka. Odkryte elementy grzewcze są w bezpośrednim kontakcie z wodą. Ma to kilka wad, dlatego nie są one obecnie tak powszechne. Przede wszystkim odsłonięte elementy grzewcze są szczególnie podatne na osadzanie się kamienia, którego odżelazianie jest dość kosztowne i czasochłonne. Aby działały, muszą być też zanurzone w wodzie, więc nie da się z nich zrobić niewielkiej ilości ciepłej wody. Kolejną wadą jest to, że są znacznie mniej energooszczędne – gorzej dla środowiska i Twojego portfela.

Wprawdzie w czajnikach z wbudowaną grzałką również z czasem osadza się kamień, ale są one dość łatwe do czyszczenia. Powierzchnia pomiędzy wodą a grzałką jest duża, co sprawia, że są one szybkie i wydajne. Główną wadą jest jednak to, że są one dość głośne, podobnie jak dźwięk gotującego się garnka na kuchence. Można dostać czajniki, które są zaprojektowane tak, aby były ciche, ale te często zajmują dość dużo czasu, aby zagotować wodę.

Materiały i konstrukcje czajników

Obecnie większość czajników ma zintegrowane elementy grzewcze, więc najlepszym sposobem na ich kategoryzację są różnice w konstrukcji i materiale. Podczas gdy różne materiały mają duży wpływ na stylizację i estetykę czajnika, mają również różne właściwości, które mogą wpływać na wydajność.

kobieta nalewa goraca wode do kubka
Materiał, z którego wykonany jest czajnik, to jedna z jego najważniejszych cech.

Plastik

Czajniki plastikowe to najtańszy typ dostępny na rynku. Są stosunkowo trwałe i mają dobrą izolację termiczną: woda pozostaje ciepła, podczas gdy uchwyt nie nagrzewa się zbytnio. To wszystko brzmi świetnie, ale mają one kilka dużych negatywów. Plastik jest nieprzyjazny dla środowiska i podatny na odbarwienia w słońcu. Co najważniejsze jednak, może on również przenikać do wody podczas jej gotowania. Nie tylko może to zmienić smak wody, ale również jest niezwykle szkodliwe dla organizmu. Najbardziej szkodliwe z nich to PAH (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), ftalany (plastyfikatory) i BPA (bisfenol A). Jeśli zdecydujesz się na czajnik z tworzywa sztucznego, upewnij się, że jest on wolny od BPA.  

Stal nierdzewna

Stal nierdzewna bardzo dobrze przewodzi ciepło, co czyni ją idealnym materiałem do podgrzewania dużej ilości wody. Drugą stroną jest to, że zewnętrzna część czajnika również staje się bardzo ciepła, jeśli nie jest izolowana. Jest to złe, ponieważ można się oparzyć o czajnik, a także oznacza, że czajnik nie jest zbyt wydajny w przechowywaniu ciepła. Podczas gdy uchwyt powinien być wykonany z czegoś, co jest izolowane termicznie, nigdy nie należy dotykać metalowych części czajnika, gdy jest gorący.

W porównaniu z plastikiem, stal nierdzewna jest bardzo bezpieczna, jeśli chodzi o wypłukiwanie. Ma nieutleniającą się neutralną powierzchnię, co oznacza, że nic nie trafia do wody. Nie wpływa też w żaden sposób na smak wody. Stal jest również bardziej wytrzymała niż plastik – Twój czajnik będzie w stanie wytrzymać kilka uderzeń i zadrapań.

Wszystko, co się błyszczy, to nie stal nierdzewna

Wybierając czajnik, upewnij się, że jest on rzeczywiście wykonany ze stali nierdzewnej. Niektóre czajniki mają stalową obudowę zewnętrzną, ale komorę wewnętrzną wykonaną z tworzywa sztucznego, więc zdecydowanie sprawdź, czy nie popełniasz błędu. Wiele modeli może być również wykonanych ze stali, ale wtedy mają plastikową pokrywę lub filtr wapienny.

Czajniki ze stali nierdzewnej są nie tylko dobre dla ich bezpieczeństwa i trwałości, ale także wyglądają bajecznie. Można dostać modele w najróżniejszych stylach. Chromowane lub aluminiowe, błyszczące lub matowe, szczotkowane lub lakierowane – istnieje rodzaj stali nierdzewnej, która będzie wyglądać w Twojej kuchni. Ponieważ nie widać ich wnętrza, nie widać też osadów wapiennych, jak w przypadku czajników szklanych, które mogą razić w oczy. Jedyną wadą jest to, że błyszczący metal zbiera dużo odcisków palców. Jednak stal nierdzewna jest łatwa do czyszczenia.

Szkło

Szklane czajniki są coraz bardziej popularne i nie bez powodu. Możesz zobaczyć gotującą się w nich wodę, a wiele modeli ma fajne diody LED, które świecą podczas podgrzewania. Możliwość zajrzenia do środka jest również świetna, aby wiedzieć dokładnie ile wody jest w środku.

Tak jak stal nierdzewna, szkło nie wypłukuje do wody żadnych szkodliwych substancji. Nie ma też wpływu na smak wody. Podczas gdy kamień gromadzi się, ponieważ szkło jest nieporowate, nie przywiera on tak bardzo, co oznacza, że łatwo go usunąć.

kotlowiec z wraca woda
Szklane czajniki są szczególnie stylowe.

Możliwość zobaczenia, jak woda się gotuje jest fajna, ale oznacza również, że można zobaczyć kamień. Może się okazać, że będziesz chciał odkamieniać swój czajnik częściej niż w przypadku nieprzezroczystego modelu ze stali lub tworzywa sztucznego. Szkło stosowane w czajnikach jest odporne na działanie wysokich temperatur i wstrząsy, ale nie jest odporne na rozbicie, więc jeden wypadek może spowodować jego nieodwracalne pęknięcie.

Stylowe czajniki

Niektóre czajniki mają stylowe wzory retro, które mogą dodać odrobinę nostalgicznego klimatu do Twojej kuchni. Choć wyglądają na stare, są wyposażone w najnowszą technologię. Są dostępne w różnych kolorach, takich jak czerwony, zielony, niebieski i kremowy. Możesz również uzyskać ekscytujące futurystyczne projekty wykonane ze stali i szkła. Wielu producentów oferuje szereg maszyn kuchennych w podobnych stylach, więc możesz mieć pasującą kuchnię.

Czajniki podróżne

Czajniki podróżne to niewielka, lekka opcja, gdy jesteś w drodze. Są również świetne, jeśli nie masz zbyt wiele miejsca w domu lub w biurze. Są zaprojektowane tak, aby były lekkie, więc są w większości wykonane z plastiku.

Ponieważ są one tak kompaktowe, nie mogą gotować tyle wody za jednym razem – zwykle nie więcej niż kilka filiżanek kawy lub herbaty. Muszą być podłączone do gniazdka sieciowego, więc upewnij się, że możesz je znaleźć podczas biwaku. Można dostać modele, które można podłączyć do samochodowej zapalniczki.

Konstrukcje specjalne

Dozowniki gorącej wody to styl czajnika zaprojektowany specjalnie dla miłośników głębokiego L. Dzięki błyskawicznemu systemowi grzewczemu, za naciśnięciem guzika, wydają gorącą wodę. Często można na nich ustawić różne temperatury i wielkości porcji.

Czajniki z gęsią szyją to styl również popularny wśród miłośników kawy. Posiadają one długą wylewkę, która jak sama nazwa wskazuje, przypomina gęsią szyję. Dzięki temu nalewanie jest bardzo łatwe, zwłaszcza jeśli przygotowujesz kawę z filtrem.

Istnieją również czajniki z wbudowanymi sitkami do herbaty. Pozwalają one na przygotowanie sypkiej herbaty liściastej bezpośrednio w czajniku, bez konieczności używania dodatkowego sitka.

Porady dotyczące kupna

Ponieważ większość czajników jest dość energooszczędna, wiele osób wybiera model głównie na podstawie projektu i wyglądu. Jednak w rzeczywistości istnieje kilka innych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu zakupu.

Moc i szybkość

Nowoczesne czajniki mają moc od 600 do 3000 W – większość modeli mieści się w przedziale od 2000 do 2400 W. Czajniki o mniejszej mocy zużywają mniej energii, ale dłużej się nagrzewają. Innymi słowy, im większa moc, tym krótszy czas potrzebny do zagotowania wody.

Jeśli kupisz czajnik o dużej pojemności, upewnij się, że jest on wystarczająco mocny. Większość czajników potrzebuje około czterech minut, aby się zagotować, ale pamiętaj, że zależy to od ilości wody w nich umieszczonej. Na przykład, 2200-watowy zajmie około trzech minut, aby zagotować kwartę (1L) wody. Moc to nie wszystko, posiadanie czajnika wykonanego z izolowanego termicznie materiału również skraca czas gotowania.

funkcje czajnika
Czas gotowania zależy od mocy, ilości wody, temperatury początkowej oraz materiałów, z których wykonany jest czajnik.

Filtr wapienny

Większość czajników posiada wyjmowany filtr, który służy do odcedzania wszelkich osadów wapiennych. Zazwyczaj są one wykonane z tworzywa sztucznego, ale można też dostać takie wykonane ze stali nierdzewnej.

Bezpieczeństwo

Gorąca woda i prąd mogą być niebezpieczne, dlatego nowoczesne czajniki są wyposażone w kilka ważnych mechanizmów bezpieczeństwa. Mają one na celu zapobieganie pożarom i pozwalają na pozostawienie gotującego się czajnika bez nadzoru.

Automatyczne wyłączanie zapobiega dalszemu podgrzewaniu wody przez czajnik, gdy ta już się zagotowała. Zapobiega to wszelkim wypadkom, a także oszczędza energię. Większość modeli posiada alarm dźwiękowy lub odgłos kliknięcia, który informuje, że woda jest gotowa.

Zabezpieczenie przed gotowaniem na sucho zapobiega przegrzaniu czajnika. Wykrywa, kiedy ilość wody jest zbyt mała i wyłącza element grzewczy. Jest to przydatna funkcja w przypadku, gdy automatyczne wyłączenie jest uszkodzone i woda nadal wrze, dopóki nie zostanie cała wyparowana. Podobnie, jeśli element grzewczy jest włączony, a nie ma wody, może to spowodować uszkodzenie czajnika. Jest to szczególnie ważne w przypadku czajników z tworzywa sztucznego, ponieważ mogą się one stopić.

Przy zakupie czajnika należy zawsze sprawdzić, czy posiada on plombę zabezpieczającą. Poniższa lista zawiera kilka dalszych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie czajnika.

  • Czajnik musi mieć bezpieczną podstawę, aby się nie przewrócił.
  • Antypoślizgowe nóżki na podstawie zapobiegające zsuwaniu się czajnika z blatu kuchennego.
  • Oznaczenia minimalnej i maksymalnej ilości napełnienia wskazują, ile wody można do niego wlać.
  • Wszystkie miejsca, których możesz dotknąć, muszą być izolowane. Dotyczy to także rączki czajnika, a najlepiej także pojemnika. Wiele modeli posiada izolowaną termicznie rączkę, która nie nagrzewa się podczas procesu gotowania i tym samym zapobiega ewentualnym poparzeniom.
  • Bezpieczna pokrywa służy jako zabezpieczenie przed rozpryskami. Powinna otwierać się łatwo i równomiernie, ale nigdy nie powinna pękać, ponieważ mogłoby to spowodować rozprysk gorącej wody.
  • Dzięki blokadzie pokrywy, czajnik można otworzyć tylko poprzez naciśnięcie przycisku. Zapobiega to samoistnemu otwarciu się pokrywy podczas wylewania z niej wody.
  • Dzięki lampce kontrolnej lub sygnałowi dźwiękowemu użytkownicy wiedzą bezpośrednio, czy czajnik jest włączony.
  • Automatyczne wyłączanie zapewnia, że czajnik wyłącza się automatycznie, gdy tylko pojemnik zostanie zdjęty z podstawy.
  • Opcja ręcznego wyłączenia (zazwyczaj przycisk on/off) daje możliwość przedwczesnego zatrzymania procesu gotowania.

Uwaga: para wodna

Otwierając pokrywę, pamiętaj, aby trzymać ręce i twarz z daleka, ponieważ możesz poparzyć się parą od gorącej wody.

Regulacja temperatury

Proste czajniki mają zazwyczaj tylko włącznik/wyłącznik, ale niektóre droższe modele dają możliwość ustawienia, jak gorąca ma być woda. Temperatura wody może mieć znaczący wpływ na smak herbaty i kawy. Co więcej, możliwość ustawienia temperatury może zmniejszyć koszty energii, jak również konieczność czekania na ostygnięcie wody. Choć jest to przydatna funkcja, nie jest ona niezbędna, więc nie martw się, jeśli nie chcesz wydawać dodatkowych pieniędzy.

Idealna temperatura parzenia herbaty

Istnieją różne idealne temperatury do parzenia herbaty. Zależą one od jej rodzaju:

Zielona herbata: 149-176 °F (65-80 °C)

Biała herbata: 176-185 °F (80-85 °C)

Żółta herbata: 194 °F (90 °C)

Herbata czarna: 204,8 °F (96 °C)

Herbata czerwona: 204,8 °F (96 °C)

Dodatkowe funkcje

Podczas gdy niektóre dodatkowe funkcje mogą poprawić jakość życia, inne są tak naprawdę tylko gadżetami. Przydatne funkcje obejmują wskaźnik poziomu, funkcję utrzymywania ciepła i oświetlenie LED. Mniej użyteczne jest coś takiego jak łączność Wi-Fi.

posiada wskaznik pelnego poziomu
Wskaźnik poziomu

Wskaźniki poziomu pokazują, ile wody znajduje się w czajniku. Dobre są łatwe do odczytania z obu stron czajnika i stosunkowo precyzyjne.

funkcje trzymania ciepla
Zachowaj ciepło

Niektóre czajniki są wyposażone w płytę grzewczą, która może utrzymać ciepłą wodę przez jakiś czas po jej zagotowaniu. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli pijesz dużo herbaty i nie chcesz za każdym razem gotować czajnika od nowa. Większość modeli z tą funkcją może utrzymywać wodę ciepłą nawet przez 30 minut.

funkcje led oswietlenia
Oświetlenie LED

Lampki LED są najczęściej spotykane na szklanych czajnikach. Są one łatwym sposobem na pokazanie, czy czajnik się gotuje czy nie, a także świetnie wyglądają. Niektóre z nich zmieniają nawet kolor w zależności od temperatury wody.

Cennik

Wybierając czajnik, natkniesz się na ogromny wybór marek, stylów i cen. Najtańsze modele zaczynają się od mniej niż 10 dolarów, ale nie oczekuj niczego specjalnego w tym punkcie cenowym. Wydajność poprawia się z ceną, ale tylko do punktu.

Dobre czajniki nie muszą być wyjątkowo drogie. Za około 20 dolarów można dostać porządny, wyposażony we wszystkie najbardziej przydatne funkcje. Modele ze średniej półki, które kosztują od 30 do 50 dolarów, zwykle mają regulator temperatury i obrotową podstawę 360°. Czajniki ze stali nierdzewnej z dużą ilością funkcji mogą Cię kosztować od 50 do 100 dolarów. Spodziewaj się, że za wysokiej jakości czajniki z charakterystycznymi wzorami zapłacisz trzycyfrową kwotę.

Odkamienianie

Nowoczesne czajniki z wbudowanymi elementami grzewczymi nie wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych. Od czasu do czasu należy przede wszystkim usunąć kamień. Kamień obniża zdolność czajnika do podgrzewania wody – jeśli będziesz regularnie usuwać kamień, będzie on zużywał do 30% mniej energii. To, jak często należy to robić, zależy od twardości wody w Twojej okolicy, ale z reguły, jeśli widzisz, że na dnie pojemnika gromadzi się kamień, to już czas.

Najprostszym sposobem na odkamienienie czajnika jest użycie specjalnego środka do usuwania kamienia z kwasku cytrynowego lub octu. Są one dostępne w większości supermarketów i sklepów z artykułami gospodarstwa domowego. Mogą one występować w postaci tabletek, proszku, granulek lub płynu. Zaletą ich stosowania jest to, że są one wstępnie porcjowane, więc wystarczy je wsypać, zagotować czajnik i wypłukać.

Istnieją również naturalne sposoby na odkamienianie czajnika. Możesz użyć octu lub soku z cytryny, ale będziesz musiał zostawić go do namoczenia na kilka godzin przed zagotowaniem. Ocet jest najskuteczniejszym domowym środkiem na zwapniały czajnik i trzeba go stosować w następujący sposób:

  1. Napełnij pojemnik octem i wodą w stosunku 1:1, tak aby dno było całkowicie zakryte.
  2. Pozostawić mieszaninę do namoczenia na około jedną do dwóch godzin.
  3. Doprowadzić wodę do wrzenia.
  4. Opróżnij czajnik i napełnij go ponownie wodą z kranu.
  5. Ponownie doprowadzić wodę do wrzenia.
  6. Opróżnij wodę – czajnik powinien być teraz czysty i gotowy do ponownego użycia.

Zdjęcie 1: © New Africa / stock.adobe.com | Zdjęcie 2: © Pixel-Shot / stock.adobe.com | Zdjęcie 3-6: © FinalCheck