Kuchenka mikrofalowa porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt
- Co musisz wiedzieć
- Mikrofalówki to przydatne gadżety kuchenne służące do rozmrażania i szybkiego podgrzewania potraw i napojów. Niektóre modele posiadają dodatkowe funkcje do gotowania, grillowania i pieczenia.
- Mikrofalówki są znacznie szybsze i bardziej energooszczędne niż piekarniki. Zajmują też znacznie mniej miejsca – świetne do małych mieszkań.
- Większość mikrofal wykorzystuje pełną moc do gotowania, a następnie robi przerwy w określonych odstępach czasu, aby upewnić się, że jedzenie nie przypali się – nowoczesne mikrofale inwerterowe mogą precyzyjnie regulować swoją moc.
- Najważniejsze rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie mikrofalówki to jej funkcje, pojemność, moc, łatwość obsługi i wymiary.
Jak działają mikrofale i jakie mają zalety
Podobnie jak tostery i czajniki, mikrofalówki są częstym widokiem w kuchniach. Tak bardzo, że zarówno w Wielkiej Brytanii jak i w USA ponad 90% gospodarstw domowych posiada taką kuchenkę, a wiele spiżarni biurowych również ma mikrofalówki. Mikrofalówki sprawiają, że przygotowywanie posiłków jest bardzo szybkie i łatwe – idealne dla naszych nowoczesnych czasów.
Ogrzewanie cząsteczek wody
Mikrofale są dobrze znane jako przydatne urządzenia kuchenne do szybkiego podgrzewania potraw. Mniej znany jest sposób ich działania. W porównaniu do konwencjonalnych piekarników, kuchenki mikrofalowe nie gotują za pomocą elementów grzewczych. Jak sama nazwa wskazuje, mikrofale działają przy użyciu fal elektromagnetycznych o niskiej częstotliwości. Fale te przenoszą swoją energię na energię kinetyczną w cząsteczkach wody w żywności. W rezultacie zwiększają temperaturę cząsteczek wody, aby podgrzać jedzenie.
Przekonania dotyczące mikrofalówki
Technologia, dzięki której działają mikrofale, nie spotyka się z powszechnym entuzjazmem. Nadal istnieje powszechny strach przed niebezpieczeństwem promieniowania, które może wydostawać się z mikrofalówek, oraz przed wpływem fal elektromagnetycznych na żywność, co może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych.
Mikrofale i ciało ludzkie
Mikrofale wzbudzają cząsteczki wody i w efekcie je podgrzewają. Dzieje się tak nie tylko z żywnością, ale także z ludzkim ciałem. Strach przed falami elektromagnetycznymi nie jest więc bezpodstawny – są one biologicznie niebezpieczne. Jednak mikrofalówki dostępne obecnie na rynku są dobrze izolowane.
Nieuszkodzone urządzenia emitują do otoczenia jedynie bardzo małą ilość promieniowania. Kuchenki mikrofalowe podlegają ścisłym testom regulacyjnym, aby upewnić się, że ta ilość nie jest zbyt duża. Limit ustalony dla mikrofal, które mogą wyciekać, wynosi 5 miliwatów (mW) na centymetr kwadratowy, pięć centymetrów od kuchenki. Ilość ta jest znacznie niższa od tej, która jest niebezpieczna dla ludzi, a testy nigdy nie wykazały przekroczenia tego limitu.
Czy mikrofale zmieniają żywność?
Wielokrotne badania wykazały, że przy prawidłowym stosowaniu mikrofale nie wpływają na zawartość podgrzewanej żywności. Podobnie jak w przypadku podgrzewania na kuchence, ważne jest, aby gotować jedzenie delikatnie, aby nie stracić wszystkich składników odżywczych. Po podgrzaniu nie pozostają też w jedzeniu resztki mikrofal.
Która żywność nie nadaje się do mikrofalówki?
Najlepiej unikać przygotowywania pokarmu dla niemowląt oraz takich rzeczy jak jajka i drób. Mikrofale nie zawsze podgrzewają żywność całkowicie równomiernie, co może być potencjalnie niebezpieczne, ponieważ bakterie takie jak salmonella i listeria nie zostaną całkowicie zabite.
Szybki, energooszczędny i wszechstronny
Mikrofalówki świetnie nadają się do podgrzewania małych porcji, zwłaszcza resztek. Są do tego znacznie szybsze i bardziej wydajne niż piekarniki czy kuchenki. W przeciwieństwie do piekarników, mikrofalówek nie trzeba rozgrzewać. Kolejnym pozytywnym aspektem jest to, że są one znacznie bardziej kompaktowe niż piekarniki, co jest świetnym rozwiązaniem dla małych kuchni.
Mikrofale są bardzo przydatne do rozmrażania zamrożonej żywności. Możesz rozmrażać rzeczy w ciągu kilku minut. Niektóre nowoczesne mikrofalówki mają również funkcję grillowania i pieczenia, co może sprawić, że posiadanie normalnego piekarnika będzie praktycznie zbędne. Niektóre modele mogą również gotować na parze. Te mikrofale są zaprojektowane tak, aby podgrzewać żywność w sposób, który zachowuje większość witamin i składników odżywczych.
Zalety mikrofalówki
- Bardziej energooszczędne niż piekarniki
- Oszczędność miejsca
- Szybko podgrzewać małe porcje
- Delikatnie rozmrażaj mrożonki
- Niektóre modele posiadają również funkcje pieczenia i grillowania
Na co zwrócić uwagę przed zakupem
Na rynku jest wiele różnych mikrofalówek. Czytaj dalej, aby poznać najważniejsze rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie.
Pojemność
Czasami określana jako objętość gotowania, pojemność mikrofal jest jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia przy wyborze modelu. Większość mikrofalówek ma pojemność pomiędzy 15 a 30 litrów. Wielkość, której będziesz potrzebować, zależy oczywiście od tego, co będziesz przyrządzać i jak duże są Twoje porcje. Mikrofalówki o pojemności do 20 litrów są zazwyczaj najlepsze dla singli lub par. Jeśli chcesz mieć mikrofalówkę z funkcją pieczenia lub grillowania jako zamiennik piekarnika, wybierz pojemność większą niż 20 litrów, abyś mógł przyrządzać takie rzeczy jak pizze. To samo można powiedzieć o gospodarstwach domowych składających się z więcej niż trzech osób, które planują podgrzewać jedzenie w tym samym czasie.
Na rynku dostępne są również większe modele o objętości gotowania do 50 litrów. Są to urządzenia, które z reguły najlepiej sprawdzają się w profesjonalnych kuchniach. Do użytku domowego mikrofalówka tej wielkości będzie zazwyczaj zbyteczna.
Wymiary
Wymiary mikrofalówek różnią się w zależności od ich pojemności. Poniższa tabela przedstawia ogólny przegląd zakresu wymiarów na rynku:
Minimum | Maksymalnie | |
Szerokość | 37 cm | 60 cm |
Wysokość | 22 cm | 57 cm |
Głębokość | 26 cm | 57 cm |
Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujesz, upewnij się, że masz dużo miejsca, aby powietrze mogło krążyć wokół mikrofalówki. Najlepiej mieć co najmniej 10 cm odstępu między każdą stroną a tylną ścianą i 20 cm powyżej.
Power
Każdy model mikrofalówki ma określoną moc wyjściową, mierzoną w watach. Z reguły im więcej funkcji i im większa objętość gotowania, tym większa moc jest potrzebna – w przeciwnym razie czas gotowania staje się zbyt długi. W przypadku małych, podstawowych mikrofal wystarczy moc od 700 do 800 W. Mikrofalówki o większej pojemności (ponad 20 litrów) i dodatkowych funkcjach, takich jak rozmrażanie, grillowanie czy gotowanie na parze, potrzebują mocy 1400 W lub więcej. Najważniejsze jest to, że te szybsze mikrofalówki o większej mocy zużywają oczywiście więcej energii – do Ciebie należy decyzja, czy ważniejsza jest szybkość gotowania czy oszczędność prądu.
Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest mikrofalówka z regulowanymi poziomami mocy, dzięki czemu można rozmrażać delikatne rzeczy, takie jak ryby, przy niższej mocy. W tym względzie szczególnie dobre są mikrofalówki z technologią inwerterową, ponieważ mogą one regulować swoją moc wyjściową – bez tego mikrofalówka będzie okresowo podgrzewać z pełną mocą.
Kontrole
Korzystanie z mikrofalówki powinno być jak najbardziej intuicyjne i proste. Istnieją dwa główne rodzaje kontroli, które znajdziesz na rynku:
Sterowanie mechaniczne
Te mechaniczne pokrętła są najczęściej spotykane w prostszych i bardziej podstawowych mikrofalówkach. W większości modeli są dwie zmienne do kontrolowania: czas gotowania i moc. Czas gotowania można ustawić w odstępach 10 sekundowych lub w minutach.
Sterowniki cyfrowe
Cyfrowe elementy sterujące oferują bardziej szczegółowe i szerszy zakres ustawień. Mikrofalówki z wieloma różnymi funkcjami posiadają tego typu elementy sterujące. Większość modeli posiada przyciski i wyświetlacz LCD do wyboru różnych ustawień lub programów gotowania. Te elementy sterujące są bardziej złożone i trudniejsze w użyciu, ale oferują więcej możliwości.
Łatwość użycia
W niektórych mikrofalówkach pokrętła lub przyciski są chowane, co ułatwia czyszczenie. W niektórych modelach cyfrowych można również zapisać ustawienia i programy podgrzewania. Inną przydatną cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest programowalny timer, który umożliwia ustawienie konkretnego czasu włączenia mikrofalówki. Na przykład, możesz umieścić swój obiad w mikrofalówce przed wyjściem do pracy rano, a z pomocą timera możesz wrócić do domu z posiłkiem, który jest już gorący. Możesz również wykorzystać różne funkcje mikrofalówki w serii. Na przykład, możesz zaprogramować mikrofalę tak, aby najpierw podgrzać jedzenie, a następnie je zrumienić, jeśli posiada ona grill.
Materiał obudowy
Wnętrze mikrofalówki jest zawsze wykonane z metalu, aby utrzymać fale elektromagnetyczne wewnątrz. Natomiast obudowa zewnętrzna to najczęściej jeden z trzech materiałów:
- Plastik
- Szkło
- Stal nierdzewna
Najtańsze modele są zwykle wykonane z plastiku, który jest lekki i łatwy do czyszczenia. Mikrofalówki z plastikowymi obudowami są z reguły mniej trwałe niż te ze stalowymi obudowami, ponieważ szybciej się odbarwiają. Z drugiej strony, plastikowe obudowy są mniej podatne na ślady palców.
Droższe mikrofalówki (100 funtów lub więcej) mają zazwyczaj stalowe obudowy ze szklanymi frontami, które wyglądają ekskluzywnie i nowocześnie. Poza stylizacją, stal i szkło są bardziej trwałe i mniej podatne na odbarwienia niż plastik. Wymagają jednak nieco więcej wycierania i polerowania, ponieważ są bardziej podatne na ślady palców. Niektóre modele z wyższej półki mają specjalną powłokę na stali nierdzewnej, która zmniejsza ślady odcisków palców.
Od rozmrażania do pieczenia: Co może zrobić mikrofalówka?
Modele mikrofalówek różnią się nie tylko materiałami, z których są wykonane, ale także mają różne funkcje. Tańsze mikrofalówki (50-100 funtów) mają na ogół tylko podstawowe funkcje, ale po wejściu do wyższych przedziałów cenowych dostępna jest różnorodna gama dodatkowych funkcji.
Podstawy: Zmienna moc w interwałach
Fundamentalną cechą każdej mikrofalówki jest możliwość podgrzewania potraw przy użyciu różnych poziomów mocy – zwykle około pięciu lub sześciu. Najczęstszym sposobem, w jaki to się dzieje, są odstępy czasu. Mikrofalówki zawsze działają z wykorzystaniem pełnej mocy, której ilość zależy od możliwości wyjściowych urządzenia. Gdy wybrany zostanie niższy poziom mocy, rzeczywista moc wyjściowa nie zmniejsza się. Zamiast tego mikrofalówka będzie emitować fale elektromagnetyczne w odstępach czasu z przerwami pomiędzy nimi. Na przykład, jeśli ustawisz mikrofalę o mocy 800 W na pracę z mocą 400 W, urządzenie będzie podgrzewać jedzenie przez powiedzmy pięć sekund, a następnie wstrzyma się na pięć sekund przed powtórzeniem.
Wyjątek: Mikrofalówki inwerterowe
Nowoczesne mikrofalówki z wyższej półki (150 funtów lub więcej) na ogół nie stosują interwałów w celu zmniejszenia mocy wyjściowej. Zamiast tego wykorzystują technologię inwerterową. Polega ona na zastosowaniu specjalnego przełączanego zasilacza w celu zmniejszenia mocy wyjściowej. Zaletą tego jest to, że można rozmrażać i gotować w mikrofalówce znacznie delikatniejsze potrawy, takie jak ryby. Innym pozytywem jest to, że ogrzewanie jest znacznie bardziej równomierne, a wydajność energetyczna jest lepsza.
Zalety
- Delikatne rozmrażanie i gotowanie
- Bardzo wydajny energetycznie
- Stałe ogrzewanie
Wady
- Drogie
Inne użyteczne funkcje
Mikrofalówki z wyższej półki często posiadają przydatne dodatkowe funkcje pozwalające na przygotowanie konkretnych potraw.
Rozmrażanie
Wszystkie mikrofalówki mogą rozmrażać zamrożoną żywność na niskim ustawieniu mocy. Jeśli ustawisz moc na poziomie od 180 do 240W, jedzenie nie zostanie ugotowane ani nie straci składników odżywczych. Łatwiej i bezpieczniej jest jednak, gdy niektóre modele mikrofalówek mają specjalny program wstępny rozmrażania. Wykorzystując wagę zamrożonej żywności, mikrofalówka automatycznie obliczy czas i moc potrzebną do jej rozmrożenia.
Konwekcja i przewodzenie
Gotowanie potraw za pomocą gorącego powietrza przez długi czas wydawało się tylko domeną piekarnika, ale teraz niektóre nowoczesne mikrofalówki mają również konwekcję jako cechę, dzięki czemu same są jak małe piekarniki. W piekarnikach konwekcyjnych i kondukcyjnych gorące powietrze jest wdmuchiwane dookoła, co powoduje równomierne gotowanie i przyrumienianie potraw. Aby tak się stało, temperatura powietrza musi wynosić co najmniej 200°C. Aby to osiągnąć, mikrofale działają poprzez połączenie fal elektromagnetycznych z konwencjonalnymi elementami grzewczymi piekarnika i wentylatorami. Takie mikrofale kombinowane umożliwiają pieczenie pizzy, chleba czy zapiekanek.
Grillowanie
Jeśli chcesz, aby jedzenie było nie tylko ciepłe, ale także chrupiące i upieczone, to wybierz mikrofalówkę z funkcją grilla. Niektóre z dostępnych na rynku urządzeń kosztują już od 100 zł. Zintegrowane grille są kwarcowe lub na podczerwień. W połączeniu z obrotowym talerzem, grill kwarcowy jest świetny do równomiernego brązowienia potraw takich jak makaron i ser. Podczas gdy grille kwarcowe znajdują się na suficie komory gotowania, grille na podczerwień promieniują ze wszystkich stron. Równomierność, jaką można dzięki temu uzyskać, sprawia, że są one doskonałe do przyrządzania potraw takich jak kurczak, które muszą być gotowane równomiernie.
Gotowanie na parze
Gotowanie na parze umożliwia delikatne gotowanie potraw za pomocą pary wodnej. Podczas tego rodzaju gotowania struktura wewnętrzna i wygląd zewnętrzny potrawy pozostają nienaruszone. Ponadto zachowane zostają witaminy, składniki odżywcze i aromaty. Kuchenki mikrofalowe z funkcją pary działają z wykorzystaniem zbiornika na wodę. Aby ugotować jedzenie na parze, mikrofalówka podgrzewa wodę, aby zamienić ją w parę. W zależności od modelu, można gotować na parze potrawy w temperaturze od 30 do 100°C.
Utrzymywanie żywności w cieple
Oprócz funkcji przygotowywania potraw, niektóre mikrofalówki posiadają program utrzymywania ciepła ugotowanych potraw. Funkcja ta utrzymuje temperaturę potrawy i nie gotuje jej dalej, aby zapobiec wysuszeniu lub przypaleniu obiadu. Zazwyczaj funkcja ta aktywuje się automatycznie, jeśli drzwi mikrofalówki pozostaną zamknięte po ugotowaniu. W zależności od modelu, jedzenie może być utrzymywane w cieple przez 15 do 90 minut.
Samoczyszcząca
Samoczyszczenie to niezwykle pomocna funkcja większości mikrofalówek klasy premium. Pożegnaj się z uciążliwym i męczącym zadaniem regularnego czyszczenia. Samoczyszczące się mikrofalówki pracują na parze, która krąży wewnątrz komory przez 10-15 minut. Woda pochodzi albo ze zintegrowanego zbiornika (takiego samego jak do gotowania na parze), albo z pojemnika, który należy umieścić w środku komory. Para pozbywa się wszelkich zabrudzeń na ściankach, a Ty musisz jedynie szybko przetrzeć wnętrze mikrofalówki.
Rodzaje mikrofalówek
W przypadku mikrofalówek istnieje wiele różnych wariantów konstrukcyjnych. Ogólnie rzecz biorąc, można podzielić rynek na podstawie sposobu, w jaki mikrofalówka jest zainstalowana. Różne konstrukcje, które określają sposób rozprowadzania fal elektromagnetycznych w komorze gotowania, to kolejny zestaw czynników, które należy rozważyć, patrząc na zakres dostępnych mikrofalówek. Istnieją trzy odrębne kategorie, jeśli chodzi o instalację mikrofalową:
Wolnostojący
Najczęściej posiadane mikrofalówki są wolnostojące – jedyna instalacja, jakiej potrzebują to podłączenie do gniazdka sieciowego. Wybierając miejsce ustawienia jednej z tych mikrofalówek, najlepiej zostawić wokół niej co najmniej 10 cm na cyrkulację powietrza. Elastyczność, która wiąże się z wolnostojącą mikrofalówką jest dużą zaletą, podobnie jak możliwość łatwej wymiany w przypadku jej uszkodzenia.
Zintegrowany
W przeciwieństwie do mikrofalówek wolnostojących, modele zintegrowane nie zajmują miejsca na kuchennej powierzchni roboczej. W przeciwieństwie do nich, mikrofalówki zintegrowane nie zajmują miejsca na blacie kuchennym. Zintegrowana mikrofalówka wymaga pewnego stopnia planowania i nie jest tak łatwo ją wymienić. W większości przypadków, najlepiej jest poprosić profesjonalistę o wykonanie wszelkich prac związanych z instalacją lub wymianą. To powiedziawszy, zintegrowana mikrofalówka harmonijnie łączy się z kuchnią. Jest to naprawdę najlepsza opcja, jeśli planujesz nowy remont kuchni.
Wbudowany
Kompromis pomiędzy mikrofalami wolnostojącymi a zintegrowanymi pojawia się w postaci tzw. odmiany „do zabudowy” lub „niskoprofilowej”. Mikrofale te montuje się pod szafką kuchenną. W tym celu posiadają one na swojej górnej stronie co najmniej cztery otwory, aby można je było przykręcić. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba planować z takim wyprzedzeniem, jak w przypadku mikrofalówki zintegrowanej, ale też nie traci się miejsca, jak w przypadku urządzenia wolnostojącego. To powiedziawszy, nie są one tak zgrabne jak ich w pełni zintegrowane odpowiedniki ani tak całkowicie elastyczne jak ich wolnostojące odpowiedniki. Podczas instalowania mikrofalówki do zabudowy należy przede wszystkim sprawdzić, czy szafka montażowa wytrzyma ciężar, czy w pobliżu znajduje się gniazdko elektryczne i czy będzie wystarczająca cyrkulacja powietrza. Mikrofalówki do zabudowy są świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają wystarczająco dużo miejsca na blacie i nie mają gdzie umieścić modelu zintegrowanego.
Architektura dystrybucji fal
Oprócz różnic w sposobie montażu mikrofalówek, można również rozróżnić modele w zależności od tego, jak ich konstrukcja wpływa na rozkład fal elektromagnetycznych wewnątrz komory gotowania. Najważniejsze jest, aby fale te były równomiernie rozprowadzane, dzięki czemu potrawy i napoje będą równomiernie podgrzewane.
Gramofon
Talerze obrotowe to klasyczna i najczęściej spotykana konstrukcja dystrybucji fal. Podstawową ideą jest to, że talerz siedzi luźno na silniku w środku podłogi komory gotowania. Umieszczasz jedzenie w pojemniku nadającym się do mikrofalówki na talerzu, który następnie obraca się, aby ciepło było równomiernie rozprowadzane.
Reflektor mieszający
W porównaniu do gramofonów, reflektory lub wentylatory mieszające fale montowane są na górnej powierzchni komory gotowania. Wirują one podczas podgrzewania, odbijając mikrofale odbijające się od komory, dzięki czemu są one równomiernie rozprowadzane.
Antena mieszająca
Anteny mieszające działają w podobny sposób jak wentylatory mieszające. Mogą znajdować się w dachu komory gotowania lub w podłodze. Podobnie jak wentylatory obracają się, aby równomiernie rozprowadzić mikrofale w komorze.
Punkt odbicia
Innym sposobem, w jaki mikrofale są rozprowadzane w komorze gotowania jest punkt odbicia. Jest to punkt przeciwny do tego, w którym falowód wysyła mikrofale, aby najpierw zostały wypromieniowane do komory gotowania, dzięki czemu może je odbić i rozprowadzić.
Połączone projekty dystrybucji
Jak mówi idiom, dwie głowy są lepsze niż jedna. Wiele kuchenek mikrofalowych łączy projekty dystrybucji fal dla lepszej wydajności. Niektóre modele, znane jako mikrofalówki z płaskim dnem, zawierają nawet mieszadła, dzięki czemu nie potrzebują stołu obrotowego. Kuchenki te korzystają z wyjątkowo dużej komory gotowania, dzięki czemu można w nich podgrzewać większe talerze z jedzeniem.
Bezpieczne użytkowanie
Mikrofalówki nie są całkowitym panaceum – te praktyczne urządzenia mają swoje zagrożenia, które mogą się ujawnić, gdy nie są prawidłowo używane. Ten potencjał jest oczywiście związany z uprzedzeniami dotyczącymi mikrofal i bezpieczeństwa. Należy jednak powtórzyć, że nie ma żadnych zagrożeń przy prawidłowym użytkowaniu standardowej, nieuszkodzonej mikrofalówki. Aby uniknąć jakichkolwiek problemów, należy przeczytać i przestrzegać instrukcji obsługi oraz informacji dotyczących bezpieczeństwa, które są dołączone do mikrofalówki.
Porady dotyczące bezpieczeństwa
Podobnie jak inne urządzenia i gadżety kuchenne, mikrofalówki są często wyposażone w pewne dodatkowe zabezpieczenia. Należą do nich:
Automatyczne wyłączanie zasilania
Aby zapobiec wydostawaniu się mikrofal z samej kuchenki mikrofalowej, większość urządzeń automatycznie wyłącza się po otwarciu drzwi. Aby zapobiec potencjalnym pożarom, mikrofalówki są również wyposażone w termometry, które mogą wyłączyć urządzenie, jeśli temperatura jest zbyt wysoka.
Blokada dla dzieci
Jeśli w gospodarstwie domowym są dzieci, warto upewnić się, że wybieramy mikrofalówkę, która posiada blokadę przed dziećmi, aby uniemożliwić im włączanie lub zmianę ustawień urządzenia bez nadzoru. Większość blokad dziecięcych działa za pomocą panelu sterowania – w większości modeli odblokowanie mikrofalówki będzie działało za pomocą kodu lub poprzez naciśnięcie przycisku w określony sposób.
Używanie właściwych pojemników
Nie wszystkie materiały są bezpieczne dla mikrofalówki. Aby zapobiec wypadkom, upewnij się, że zawsze używasz odpowiedniego rodzaju pojemników wewnątrz swojej mikrofalówki. Następujące materiały są całkowicie w porządku do użycia:
- Szkło
- Porcelana
- Tworzywa sztuczne nadające się do stosowania w kuchenkach mikrofalowych
Nie należy używać metali, szczelnych pojemników i tworzyw sztucznych, które nie są bezpieczne dla mikrofal. Metalowe pojemniki będą odbijać mikrofale, co oznacza, że nie będziesz w stanie podgrzać swojego jedzenia. W najgorszych przypadkach metal może powodować iskry i łuki elektryczne, które mogą zniszczyć mikrofalówkę.
Przetestuj swoje dania
Jeśli nie jesteś pewien, czy używać konkretnego pojemnika wewnątrz mikrofalówki, istnieje łatwy test, który możesz wykonać, aby dowiedzieć się, czy jest on bezpieczny. Wystarczy umieścić pusty pojemnik w mikrofalówce na 30 sekund na pełnej mocy. Jeśli pojemnik nie nagrzał się, jest całkowicie w porządku, aby go użyć. Kiedy wykonujesz ten test, włóż do mikrofalówki również szklankę wody – nigdy nie powinieneś włączać mikrofalówki bez niczego w środku.
Czyszczenie i odszranianie
Ważne jest, aby regularnie czyścić mikrofalówkę. Przeczytaj wskazówki dotyczące czyszczenia, ale najpierw przyjrzyjmy się, jak rozmrażać różne rodzaje żywności.
Odmrażanie
Mikrofale są świetne do szybkiego rozmrażania żywności. Główne rzeczy, które musisz wiedzieć, aby zrobić to bezpiecznie, są następujące:
- Użyj ustawienia niskiej mocy (około 180W) lub ustawionego wcześniej programu rozmrażania.
- Włóż mrożonkę do otwartego, nadającego się do mikrofalówki pojemnika.
- Poruszaj jedzeniem podczas jego rozmrażania w mikrofalówce, aby rozmrażało się równomiernie.
- Podczas rozmrażania mięsa i ryb pozbądź się płynu, który z nich spływa.
- Po rozmrożeniu w mikrofalówce pozwól, aby jedzenie odpoczęło w temperaturze pokojowej przez 10 do 15 minut.
Czas potrzebny do rozmrożenia żywności zależy od mocy, ilości i rodzaju żywności. Poniższa tabela zawiera kilka przybliżonych przykładów czasu podczas rozmrażania przy mocy 180W:
Żywność | Ilość | Czas |
Bułki do chleba | 4 szt. | 2-5 min. |
Chleb | 1 kg | 15 min |
Owoce | 250 g | 5 minut |
Warzywa | 250 g | 8 min |
Ciasto | 1 sztuka (ok. 150 g) | 3-5 min |
Ryby | 500 g | 8-10 min. |
Mięso | 500 g | 10-15 min. |
Porady dotyczące czyszczenia
Do czyszczenia zewnętrznej części mikrofalówki najlepiej użyć szmatki lub gąbki – zwilżonej, jeśli jest dużo śladów palców. Jeśli masz szczególnie uporczywe zabrudzenia, użyj kremu do szorowania, a do drzwi – płynu do mycia szyb.
Ważniejsze od czyszczenia zewnętrznej części mikrofalówki jest utrzymanie higieny wewnątrz komory gotowania, ponieważ szybko zbierają się tam kawałki jedzenia i strużki sosu.
Woda i cytryna lub ocet mogą pomóc w czyszczeniu wnętrza mikrofalówki.
Niektóre modele są samoczyszczące – to świetna, ale zwykle kosztowna funkcja. Jeśli jednak Twoja mikrofalówka nie ma tej funkcji, istnieje prosty trik, który pomoże w czyszczeniu. Jeśli umieścisz pojemnik wypełniony wodą i cytryną lub octem wewnątrz mikrofalówki na pełnej mocy przez dziesięć minut, osiągniesz ten sam efekt, co w przypadku automatycznych modeli samoczyszczących. Para wodna usunie wszelkie zabrudzenia znajdujące się wewnątrz, a Ty będziesz mógł łatwo wytrzeć komorę kuchenną do czysta.
Zdjęcia 1-18: © FinalCheck