Zmywarka porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt

  • Co musisz wiedzieć
  • Zmywarka może zaoszczędzić wiele czasu, ponieważ nie trzeba już robić naczyń.
  • Są one dostępne jako urządzenia wolnostojące, do zabudowy lub podblatowe, które mogą idealnie wkomponować się w Twoją kuchnię.
  • Czy to dla singli, par, czy dużych rodzin – zmywarki są dostępne w różnych rozmiarach, aby zaspokoić wszelkie potrzeby.
  • Oprócz szerokiego zakresu programów, przydatne funkcje obejmują czujniki obciążenia, asystentów dozowania i wstępny wybór czasu rozpoczęcia pracy.

Czyste naczynia za jednym dotknięciem przycisku

Spójrzmy prawdzie w oczy, po dużym posiłku większość ludzi chce się położyć i strawić, a nie zmywać naczynia. Jednak widok garnków i patelni zalegających w zlewie jest równie nieprzyjemny, jak konieczność ich szorowania. Aby zaoszczędzić czas i zmniejszyć stres, warto kupić zmywarkę. Dzięki niej ręczne zmywanie naczyń staje się zbędne – z wyjątkiem przedmiotów, które nie nadają się do mycia w zmywarce.

Krótka historia

Pierwsza elektryczna zmywarka została opracowana przez firmę Miele w 1929 roku. Była to wówczas tylko okrągła wanna z nóżkami i silnikiem. Minęło kolejne 30 lat, zanim zaczęły wyglądać tak, jak wyglądają dzisiaj. W międzyczasie urządzenia stały się nie tylko bardziej przystępne cenowo, ale także bardziej ekonomiczne i funkcjonalne.

Wady i zalety zmywarki

Zmywarka ma kilka zalet. Na przykład, zmywarki zużywają mniej energii i wody do mycia naczyń, dzięki czemu są przyjazne zarówno dla środowiska, jak i Twojego konta bankowego. Na 140 talerzy, filiżanek, szklanek i sztućców zmywarka zużywa tylko 4 galony (15L) wody, podczas gdy ręczne mycie naczyń wymaga od 11 do 45 galonów (40-70L), czyli około dwóch wiaderek, w zależności od zastosowanej techniki. Oznacza to, że zmywarka, pod warunkiem, że jest w pełni i prawidłowo załadowana, zużywa co najmniej 7 galonów (25L) wody mniej w porównaniu z najbardziej oszczędną osobą myjącą naczynia ręcznie.

Oprócz kosztów energii elektrycznej i wody, oszczędzasz również czas. To, co w innym przypadku mogłoby być godzinnym zmywaniem naczyń, staje się około dziesięcioma minutami napełniania i opróżniania maszyny. Dzięki timerowi możesz nawet ustawić ją tak, aby pracowała, gdy nie ma Cię w domu.

Ponieważ zużyte naczynia zazwyczaj od razu trafiają do zmywarki, a nie piętrzą się najpierw w zlewie, kuchnia wygląda również bardziej schludnie. Ponadto, mycie naczyń jest bardziej higieniczne, ponieważ wysoka temperatura skuteczniej zabija zarazki i bakterie. Podczas gdy ludzie rzadko tolerują temperaturę powyżej 113 °F (45 °C) podczas mycia ręcznego, temperatury w zmywarce wynoszą od 140 do 176 °F (60-80 °C). Dodatkowo, Twoje ręce nie będą zbyt długo moczyć się w wodzie i nie staną się pomarszczone.

W porównaniu z gąbką i jakimś detergentem, zakup zmywarki jest początkowo kosztownym zakupem, ale inwestycja zwraca się w dłuższej perspektywie. Wadą zmywarek jest to, że nie są w stanie umyć wszystkiego – czasem trzeba będzie jeszcze zamoczyć ręce. W końcu nie każdy materiał nadaje się do maszyny, ponieważ jest poddawany większym naprężeniom niż podczas ręcznego mycia naczyń. Do takich materiałów należą na przykład drewno i miedź.

Zalety

  • Niższe koszty energii elektrycznej i wody
  • Oszczędność czasu
  • Porządek w kuchni
  • Szczególnie higieniczne
  • Unikanie przemoczonych rąk

Wady

  • Wysokie koszty nabycia
  • Niektóre z naczyń nie nadają się do mycia w zmywarce

Różne rodzaje konstrukcji

To, jaka zmywarka będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb, zależy między innymi od budżetu, a także dostępnej przestrzeni. Dla niektórych osób estetyka również odgrywa rolę. Chociaż wszystkie zmywarki działają w ten sam sposób, możemy dokonać podstawowego rozróżnienia pomiędzy trzema różnymi typami: podczas gdy zmywarki wolnostojące można umieścić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, urządzenia podblatowe i do zabudowy muszą być zainstalowane pod powierzchniami kuchennymi.

rodzaje instalacji
A: zmywarka wolnostojąca, B: zmywarka podblatowa, C: zmywarka do zabudowy.

Zmywarki wolnostojące

Zmywarki wolnostojące można umieścić w dowolnym miejscu, o ile dostępne są przyłącza elektryczne i wodne. W związku z tym oferują one największą elastyczność, jeśli chodzi o instalację, co jest szczególnie przydatne, jeśli planujesz przeprowadzkę. Jednocześnie zajmują one również najwięcej miejsca. Mają płaską górną powierzchnię, którą możesz wykorzystać jako dodatkową opcję przechowywania. Ich front występuje w różnych kolorach. W przeciwieństwie do urządzeń do zabudowy, zmywarki wolnostojące rzadko komponują się z ogólnym wyglądem kuchni, dlatego wiele osób uważa je za wizualnie nieatrakcyjne. Wolnostojące zmywarki są odpowiednie, jeśli nie przeszkadza Ci ich wyróżnianie się w kuchni.

Zmywarki podblatowe

Zmywarki podblatowe nie posiadają pokrywy, ponieważ są wbudowane pod blatem kuchennym. Ich drzwiczki nie pasują jednak do wyglądu szuflad kuchennych, przez co nadal wyróżniają się w Twojej kuchni. Niektóre modele oferują jednak możliwość dołączenia panelu dekoracyjnego, który można dostosować do stylu kuchni. Te jednak trzeba dokupić osobno. Jeśli chodzi o wymiary, są one zaprojektowane tak, aby zmieścić się pod blatem. W przeciwieństwie do zmywarek całkowicie zintegrowanych, panel sterowania jest nadal widoczny i łatwo dostępny. Zasadniczo zmywarka podblatowa jest środkiem pomiędzy zmywarką wolnostojącą a wbudowaną.

Zintegrowane zmywarki do naczyń

Podczas gdy jeszcze kilka lat temu zmywarki wolnostojące były najczęściej spotykanym typem w gospodarstwach domowych, obecnie trend przesuwa się w kierunku urządzeń, które można w pełni zintegrować z kuchnią. Widać to wyraźnie, gdy spojrzy się na katalogi wiodących na rynku producentów, takich jak Siemens czy Bosch, których asortyment składa się obecnie głównie z maszyn do zabudowy. Wynika to między innymi z faktu, że większość nowoczesnych mieszkań czynszowych posiada już w pełni wyposażone kuchnie. Zmywarki do zabudowy można dopasować do reszty wystroju kuchni i harmonijnie wkomponować w ogólny wygląd. Rozróżnia się wersje całkowicie i częściowo zintegrowane:

calkowicie integralny
W pełni zintegrowany

W pełni zintegrowane zmywarki mają front w stylu szafki kuchennej. Ponieważ panel sterowania znajduje się na górze i staje się widoczny dopiero po otwarciu drzwi, zmywarki w pełni zintegrowane najgorzej komponują się z wystrojem kuchni.

czesciowo integracyjny
Częściowo zintegrowany

W przypadku zmywarek częściowo zintegrowanych elementy obsługi i wyświetlacz są nadal widoczne. Pozostała część frontu urządzenia wygląda jak sąsiednie szafki kuchenne. Ponieważ zmywarki półzintegrowane są wbudowane bezpośrednio w blat, producenci nie stosują płyty maskującej na blacie.

Rozmiar

Wielkość zmywarki, której potrzebujesz, zależy zarówno od tego, ile masz miejsca, jak i od tego, jak duże jest twoje gospodarstwo domowe. Zwłaszcza w mieszkaniach jednoosobowych często nie ma miejsca na dużą zmywarkę. Dlatego też na rynku obok większych modeli dostępne są bardziej kompaktowe urządzenia do małych pomieszczeń.

Najczęściej spotykane wymiary

Jeśli chodzi o wysokość, zmywarki wahają się między 31,9 a 36,2 cala (81-92 cm). Zazwyczaj jednak posiadają nóżki o regulowanej wysokości, które można dopasować do wysokości danego blatu. Dostosowanie wysokości urządzenia do swoich potrzeb może nawet ułatwić załadunek i rozładunek. Ponadto nóżki o regulowanej wysokości mogą zrekompensować nierówną podłogę.

Standardowa szerokość zmywarek to 24 cale (61 cm) w USA i 60 cm (24,1′) w Europie. Zmywarki o tej szerokości mogą pomieścić od 12 do 14 kompletów naczyń i są odpowiednie dla większych gospodarstw domowych, na przykład rodzin z dwójką dzieci lub więcej. Z kolei wąskie zmywarki o szerokości 17,7 cala (45 cm) są idealne dla singli lub par. Zazwyczaj mieszczą one od sześciu do dziesięciu nakryć stołowych. Poniższa tabela podsumowuje standardowe wymiary zmywarek i ich przydatność dla różnych wielkości gospodarstw domowych:

SzerokośćPojemnośćWielkość gospodarstwa domowego
18 cali/45cm6-10 miejsc siedzących1-2 osoby
24 cale/60cm11-14 miejsc siedzących3-5 osób

Przydatność różnych wielkości zmywarek w stosunku do wielkości gospodarstwa domowego.

Przy wyborze zmywarki najważniejszym czynnikiem jest pojemność ładunkowa: jeśli gotujesz codziennie, lepiej wybrać większe urządzenie, nawet jeśli jesteś jedynym użytkownikiem, ponieważ małe urządzenie, które szybko się zapełnia i musi pracować dwa razy dziennie, ostatecznie zużyje więcej energii.

Co to jest nakrycie miejsca?

Nakrycie to standaryzowana liczba sztućców i naczyń służąca do oznaczenia pojemności zmywarki. Składa się z talerza obiadowego, talerza do zupy, talerza deserowego, spodka, filiżanki i szklanki do picia, a także noża, widelca, łyżki do zupy, łyżeczki i łyżeczki deserowej. W poniższej klasyfikacji podano zwyczajowe zapotrzebowanie na miejsce dla gospodarstw domowych różnej wielkości:

  • 1 osoba: 4 do 6 nakryć
  • 2 osoby: 8 do 10 nakryć
  • 3 osoby: 12+ miejsc siedzących

Duże i małe: kształty specjalne

Oprócz standardowych rozmiarów na rynku dostępne są również urządzenia nietypowe. Dla szczególnie dużych gospodarstw domowych lub lokali gastronomicznych przeznaczone są na przykład zmywarki o dużej pojemności, natomiast dla pojedynczych gospodarstw domowych o ograniczonej przestrzeni dostępne są kompaktowe zmywarki stołowe.

zmywarka o duzej pojemnosci
Duża pojemność zmywarki

Ponieważ wysokość blatów w dzisiejszych czasach często przekracza 39,4 cala (100cm), ale standardowe zmywarki są niższe na poziomie 31,9 do 33,5 cala (81-85cm), ta druga nie wykorzystałaby w pełni przestrzeni. Rozwiązaniem jest tzw. zmywarka o dużej pojemności, zwana też zmywarką XXL, o wysokości od 33,9 do 36,2 cala (86-92cm). Ponadwymiarowe urządzenia są szczególnie warte uwagi, jeśli często korzystamy z garnków i patelni, ponieważ bez problemu mieszczą się one w dolnym koszu. Zmywarki o dużej pojemności polecane są do restauracji i dużych gospodarstw domowych.

zmywarka stolowa
Zmywarka do naczyń stołowych

Dzięki niewielkim rozmiarom, wynoszącym zazwyczaj około 20 x 22 x 18 cali (50x55x45cm), zmywarki stołowe zajmują bardzo mało miejsca, co czyni je idealnymi do małych mieszkań. Dzięki niewielkiej wadze (20 kg) można je postawić na blacie lub stole i elastycznie wykorzystywać na kempingu, podczas imprez lub w domu wakacyjnym. Chociaż ich zapotrzebowanie na energię elektryczną i wodę jest niższe niż w przypadku większej zmywarki, ich efektywność energetyczna jest stosunkowo słaba. Są one również stosunkowo drogie.

Projektowanie, funkcje i programy

W zależności od producenta, zmywarki są wyposażone w kilka funkcji, które ułatwiają codzienne życie. Jednak większa ilość funkcji wiąże się zazwyczaj z wyższą ceną. Dlatego przed zakupem należy dokładnie rozważyć, które funkcje będą odpowiednie dla naszych potrzeb.

Liczą się wartości wewnętrzne

Wszystkie zmywarki mają podobny podstawowy układ wewnętrzny. Wewnątrz znajdują się dwa stelaże, które można wysunąć jak szufladę. Większy dolny regał odpowiada za ciężkie naczynia – talerze obiadowe, miski do zupy, garnki i inne większe pojemniki. W dolnym regale zazwyczaj znajdują się również koszyki na sztućce. Z kolei górny regał nadaje się na lżejsze przedmioty, takie jak kubki, szklanki czy małe talerze. W niektórych modelach górny kosz ma regulowaną wysokość lub może być ustawiony pod kątem, aby pomieścić większe przedmioty. Niektóre modele posiadają szufladę na sztućce nad górną półką zamiast koszyka na sztućce w dolnej półce. Szuflada na sztućce tworzy dodatkowe miejsce w dolnym koszu na duże garnki lub miski.

Oba stojaki są wyposażone w rzędy plastikowych kolców do przytrzymywania talerzy i spodków. Ponieważ jednak często można je złożyć, zapewniają również miejsce dla nieporęcznych garnków i patelni. Z kolei stałe uchwyty na talerze mają tę zaletę, że się nie ślizgają. Dostępne są również uchwyty na kieliszki o regulowanej wysokości, które umożliwiają stabilne umieszczenie kieliszków do wina, szampana i koktajli. Aby ułatwić mycie specjalnych przedmiotów gospodarstwa domowego, można skorzystać z następujących koszy i urządzeń do zmywarek:

  • Specjalne koszyki na butelki dla niemowląt i inne butelki do picia
  • Składane podstawki pod kubki
  • Podpórki do sztućców do grilla i innych dużych elementów sztućców
  • Urządzenia zaciskowe, na przykład do kieliszków z długimi nóżkami

Przydatne funkcje

Niektóre zmywarki posiadają dużą liczbę przydatnych funkcji. Jednak to, które dodatki są niezbędne, zawsze zależy od własnych potrzeb. Do najczęściej spotykanych funkcji należą:

obciazenie sensora

Czujnik obciążenia

Jeśli w zmywarce jest zbyt wiele naczyń, potrzeba więcej wody, aby poziom wody szybciej opadał. W takim przypadku należy natychmiast dodać nową wodę. Czujnik załadunku wykrywa poziom wody lub ilość załadunku i zapewnia optymalne zużycie wody, regulując czas zmywania nawet wtedy, gdy urządzenie jest w połowie zapełnione. Oszczędzając prąd i wodę, zmywarka z czujnikiem załadunku pracuje wydajniej.

aqua sensor

Czujnik Aqua

Czujniki Aqua wykorzystują wiązkę światła do kontroli wody płuczącej. W zależności od stopnia zabrudzenia lub zmętnienia dostosowuje wydatek wody i liczbę cykli płukania oraz odpowiednio reguluje temperaturę. Dzięki temu zmniejszają się koszty energii.

asystentka dossier

Asystent dozowania

Asystent dozowania optymalizuje skuteczność każdej tabletki do zmywarki. Zapewnia ukierunkowane rozpuszczanie i równomierne rozprowadzanie. Zakładki nie wpadają już niekontrolowanie do wnętrza, lecz do małej tacki zbierającej na górnym koszu.

strefy plukania

Strefy płukania

Definiując różne strefy zmywania, zmywarka może indywidualnie dostosować zapotrzebowanie na wodę, czas mycia itd. Aby jednorazowo umyć naczynia o różnym stopniu zabrudzenia, zmywarka ze strefami zmywania zwiększa ciśnienie wody tylko w tych miejscach, które wymagają intensywniejszego czyszczenia.

wstepny wybor czasu rozpoczecia

Wstępny wybór czasu rozpoczęcia pracy

Dzięki tej dodatkowej funkcji możesz ustawić początek cyklu zmywania tak, aby włączyć pralkę nawet wtedy, gdy nie ma Cię w domu. Na przykład, jeśli ustawisz ją na pracę w nocy, nie tylko skorzystasz z tańszej taryfy elektrycznej, ale także będziesz mieć czyste naczynia gotowe następnego ranka.

system suszenia zeolitu

System suszenia zeolitu

Systemy suszenia zeolitowego nie wykorzystują energii elektrycznej. System działa za pomocą małych mineralnych kulek umieszczonych w sitku ze stali nierdzewnej w dnie zmywarki, które pochłaniają wilgoć. Jednocześnie nagrzewają się i tym samym podnoszą temperaturę wnętrza. Woda pozostaje wtedy zmagazynowana w zeolitach i jest uwalniana ponownie podczas kolejnego cyklu płukania. Dzięki tej funkcji oszczędzasz wodę i energię elektryczną. Technologia ta jest jednak nieco droższa i jak na razie można ją znaleźć jedynie w pralkach Siemens, Bosch i Neff.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wystarczy pęknięty wąż lub uszkodzony zawór, aby spowodować rozległe szkody wodne w Państwa domu. Ponieważ nawet najwyższej jakości zmywarki mogą ulec uszkodzeniu, w nowoczesne urządzenia wbudowane są różne zabezpieczenia. W urządzeniach Siemens i Bosch są to na przykład systemy AquaStop, w maszynach Beko – WaterSafe, ale ich działanie jest zawsze takie samo: automatycznie odcinają dopływ wody do kranu za pomocą zaworu, gdy tylko wąż zacznie przeciekać.

Na rynku istnieją dwa różne systemy do tego przeznaczone:

nieprzemakalny system

System wodoodporny

Ten dalszy rozwój systemu Watercontrol posiada również podwójny zawór elektromagnetyczny i dodatkowe węże spustowe dla zwiększenia bezpieczeństwa. Oznacza to, że dopływ wody jest zatrzymywany nawet w przypadku uszkodzenia jednego z dwóch zaworów lub węży.

system kontroli wody

System kontroli wody

Zmywarki z systemem sterowania wyposażone są dodatkowo w czujniki poziomu wody i dolnej tacy. Zawór zamyka się automatycznie, gdy tylko wpłynie wymagana ilość wody. W tacy podłogowej znajduje się wyłącznik pływakowy, który również kontroluje dopływ wody. Dzięki tej funkcji nie dochodzi do rozlewania się wody.

Właściwy cykl pracy zmywarki

Z przodu zmywarki znajduje się zwykle panel sterowania i wyświetlacz, na którym można wybrać programy – zwane cyklami – lub funkcje dodatkowe. Wyświetlacz pokazuje pozostały czas, a panel sterowania wskazuje, który cykl jest aktualnie wybrany. Jeśli masz naczynia szczególnie wrażliwe na temperaturę, powinieneś upewnić się, że zmywarka oferuje jak najwięcej różnych cykli mycia dla różnych materiałów i stopni zabrudzenia. Podczas gdy cykl krótki i eko są obecnie normą, niektóre modele mają wiele różnych cykli. Są to np. cykle intensywne dla mocno zabrudzonych naczyń lub aplikacje dla różnych typów naczyń, np. kieliszków premium.

Nowoczesne urządzenia mogą mieć nawet dwanaście cykli, co pozwala im osiągnąć optymalny poziom czyszczenia przy możliwie najniższym wydatku energetycznym. Jeśli zapoznasz się nieco z różnymi zastosowaniami, ostatecznie wyświadczysz przysługę nie tylko środowisku, ale i swojemu portfelowi. Standardowy zakres cykli zmywarki powinien obejmować następujące elementy:

Cykl standardowy: przeznaczony jest do uniwersalnego zastosowania, a przede wszystkim do mniej uporczywych zabrudzeń. Aby zaoszczędzić na kosztach eksploatacji, pracuje ze stosunkowo niską temperaturą od 113 do 131 °F (45-55 °C) i niewielką ilością wody.

Cykl automatyczny: ten inteligentny program sam decyduje o tym, jaka ilość wody i środka piorącego jest odpowiednia w zależności od ładowności i stopnia zabrudzenia. Wykorzystywane są do tego tak zwane czujniki zmętnienia oraz system wykrywania ładunku.

Cykl Eco: cykle energooszczędne charakteryzują się szczególnie niskim zużyciem prądu i wody, ale wymagają więcej czasu. Zmywarka będzie pracować w nieco niższych temperaturach od 113 do 131 °F (45-55 °C), dlatego nadaje się do przeciętnego stopnia zabrudzenia.

Cykl delikatny: jest idealny dla delikatnych lub bardzo cennych naczyń, takich jak drogie kieliszki. Ponieważ pracuje on w temperaturze poniżej 113 °F (45 °C) i przy niższym ciśnieniu wody, może poradzić sobie tylko z lekkimi zabrudzeniami.

Cykl krótki: cykl krótki może być bardzo przydatny, gdy trzeba ponownie użyć naczyń w późniejszym czasie, np. gdy przyjmujesz wielu gości. Cykl ten trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut. Jednak talerze i tym podobne nie mogą być mocno zabrudzone, ponieważ cykl krótki może nie usunąć wszystkich zanieczyszczeń w tak krótkim czasie.

Cykl intensywny: przeznaczony do silnie zabrudzonych naczyń, które wyschły lub naczyń dla niemowląt, gdzie wszystkie zarazki i patogeny muszą być całkowicie wyeliminowane. Wykorzystuje on nie tylko szczególnie wysokie temperatury do 185 °F (85 °C), ale także używa nowej wody w każdej fazie płukania, a nawet pozostawia pięć minut na płukanie.

Cykl nocny: jeśli chcesz skorzystać z tańszej energii elektrycznej w nocy, nie będąc pozbawionym snu przez dudniące odgłosy pracy zmywarki, skorzystaj z tej specjalnej aplikacji płukania, którą można wstępnie zaprogramować do cichego użytkowania w nocy. Głośność pracy wynosi poniżej 40 dB, co można porównać do szeptu.

Oto najważniejsze cykle prania w skrócie:

ProgramCzas trwaniaTemperaturaZanieczyszczenia
Szybki cykl15-30 minut113 do 131 °F (45-55 °C)łatwa
Cykl ekologicznydo 3 godzin113 do 131 °F (45-55 °C)normalny
Cykl normalny1-2 godziny140 do 149 °F (60-65 °C)normalny
Cykl intensywny1-2 godziny149 do 185 °F (65-85 °C)mocny

Najbardziej godne polecenia cykle w skrócie.

Tabsy, sól i płyn do płukania

Tabsy (nazywane również tabletkami) to zazwyczaj standardowe środki czyszczące stosowane w zmywarkach. Oprócz nich można jednak stosować również płyn do mycia naczyń, a także proszek i żel. Aby uzyskać optymalny efekt czyszczenia, warto stosować nabłyszczacz i sól. Jakie jest jednak najlepsze połączenie?

Tabsy, proszek, czy płynny środek czyszczący?

Aby zmywarka zapewniała satysfakcjonujący efekt, oprócz wody potrzebuje również detergentu. Można wybierać spośród tych w różnej postaci. Detergent służy do rozluźnienia brudu na zabrudzonych naczyniach, aby woda mogła je spłukać. W zależności od składu, niektóre środki czyszczące mogą mieć działanie odkamieniające.

zakladki
Tabs

Tabliczki są zoptymalizowane do jednego cyklu płukania, tzn. w jednym cyklu stosuje się tylko jedną. Rozróżnia się mono-tabliczki z jednym składnikiem aktywnym i multi-tabliczki, które nie tylko zapewniają czyszczenie, ale także płukanie i suchy połysk. Jedną z wad jest możliwość, że tabliczki nie rozpuszczą się prawidłowo, przez co czyszczenie jest nieskuteczne i pozostawiają pozostałości tabliczek w całej zmywarce. Ponadto, ze względu na dużą dawkę tabsów, więcej chemikaliów trafia do ścieków, co z kolei powoduje większe zapotrzebowanie na oczyszczanie ścieków i gorszy wpływ na środowisko.

lplyn czyszczacy
Płyn

Detergenty w płynie występują albo w butelkach, albo w postaci żelowych strąków. Przewagą tych ostatnich nad strąkami jest ich bardziej przyjazne dla środowiska opakowanie rozpuszczalne w wodzie. Jednak ze względu na brak wybielacza, który zwykle znajduje się w tabsach i proszkach, mogą one być mniej skuteczne.

proszek
Proszek

Ponieważ można dostosować ilość proszku do odpowiedniego czasu trwania cyklu i stopnia zabrudzenia, może być on bardziej ekonomiczny niż preporcjowane tabsy. Przedawkowanie może jednak spowodować uszkodzenie naczyń, dlatego należy zawsze przestrzegać instrukcji dozowania i używać miarki. Podobnie jak w przypadku tabsów, proszek jest również dostępny w wersji wieloskładnikowej.

Optymalne zmiękczenie dzięki soli do zmywarki

Aby zapobiec osadzaniu się kamienia na naczyniach, w rurach lub na elementach grzejnych, należy zmiękczyć wodę, z której korzysta zmywarka. Do zmiękczenia wody z kranu potrzebna jest specjalna sól regenerująca. Sól należy wsypać do pojemnika do przechowywania, prawidłową ilość wskaże wskaźnik uzupełnienia na panelu sterowania. Należy ją jednak wcześniej skalibrować, korzystając z informacji o lokalnej twardości wody. Większość zmywarek ostrzega swoich właścicieli o konieczności uzupełnienia zbiornika co kilka tygodni za pomocą sygnału dźwiękowego lub sygnału wizualnego na wyświetlaczu. Ponadto wiele nowoczesnych zmywarek jest obecnie w stanie określić twardość wody i odpowiednio dozować sól.

Unikanie plam z wody dzięki nabłyszczaczowi

Wraz z detergentem i solą zmiękczającą, nabłyszczacz zapewnia optymalny efekt czyszczenia, pokrywając naczynia jak filmem, dzięki czemu woda całkowicie spływa i nie pozostawia plam. W ten sposób płyn pomaga również usprawnić proces suszenia. Podobnie jak w przypadku soli, również w przypadku nabłyszczacza istnieje wskaźnik uzupełnienia, który daje sygnał, gdy tylko zajdzie potrzeba uzupełnienia. Jeśli jednak używasz detergentu, który zawiera nabłyszczacz, nie musisz się o to martwić i możesz wyłączyć wskaźnik. Z reguły zmywarka dozuje nabłyszczacz automatycznie. W przypadku użycia zbyt dużej ilości nabłyszczacza na naczyniach mogą pozostać smugi, natomiast niedozowanie spowoduje, że na naczyniach pozostaną plamy z kamienia.

Podłączanie i ładowanie

Podłączenie zmywarki to wyzwanie dla wielu z nas: każdy producent i model różni się pod tym względem. Jeśli jednak zastosujesz się do wymienionych poniżej wskazówek, wykonasz to żmudne zadanie w zaledwie kilku krokach:

  1. Ustawić zmywarkę tak, aby można ją było podłączyć bezpośrednio do przyłącza wody i odpływu oraz do gniazdka sieciowego, np. przy syfonie zlewu. Nigdy nie używać przedłużacza, ponieważ ryzyko zwarcia jest zbyt duże w przypadku uszkodzenia wody.
  2. Wyłącz zarówno prąd, jak i dopływ wody i upewnij się, że przy zlewie znajduje się zawór, który można podłączyć do węża doprowadzającego wodę do zmywarki. W razie potrzeby zmodernizować.
  3. Podłączyć przyłącze wody odpływowej zmywarki, często po prostu podłączając je do prądu, i przymocować wąż mocno do rury kranu za pomocą zacisku. Wskazane jest posiadanie wiadra w gotowości na wypadek, gdyby skończyły się resztki wody.
  4. Przywrócić zasilanie, sprawdzić wszystkie połączenia i ponownie włączyć dopływ wody.
  5. Rozpocząć jazdę próbną. Jeśli wycieka woda, wyłącz ponownie urządzenie i dokręć połączenia.

Prawidłowe i nieprawidłowe ładowanie

Czy sztućce układa się końcami do góry czy do dołu? Gdzie idą talerze, a gdzie szklanki? Wydaje się, że każdy wypracował swoją własną rutynę odkładania naczyń. Ale dzięki odpowiedniej technice można zaoszczędzić sporo miejsca. Dolny kosz, na przykład, przeznaczony jest na większe przybory kuchenne, takie jak garnki i patelnie, ale także talerze i deski do krojenia. Górny kosz przeznaczony jest na szklanki, większe chochle i delikatne naczynia. Aby naczynia nie wypływały pełne wody podczas cyklu zmywania, należy je umieszczać otworem skierowanym w dół. Sztućce należy zawsze układać uchwytem skierowanym w dół, co zwiększa efekt czyszczenia. Aby woda dotarła wszędzie, a ramiona spryskujące pozostały ruchome, nie należy przeciążać koszy.

prawidlowe obciazenie
Do’s i dont’s załadunku zmywarki.

Wypróbuj poniższe wskazówki, aby stać się profesjonalistą w dziedzinie ładowania:

Schowaj najpierw większe przedmioty, a następnie odłóż mniejsze naczynia, aby wypełnić wszystkie luki talerzami, szklankami i kubkami.

Jeśli już posegregujesz naczynia w pralce, to po umyciu tym szybciej odłożysz pasujące do siebie talerze, szklanki i inne naczynia, bez konieczności szukania zestawów w koszu na pranie.

Wcześniej zeskrobuj tępym przedmiotem uporczywe resztki jedzenia, dzięki czemu naczynia łatwiej się oczyszczą bez konieczności wcześniejszego opłukiwania ich wodą.

Zawsze opróżniaj urządzenie od dołu do góry, ponieważ resztki wody, które nie wyschły, na przykład ze spodów filiżanek, mogłyby kapać z góry na suche naczynia w dolnym koszu.

Co należy włożyć do zmywarki?

Nie każdy sprzęt kuchenny nadaje się do zmywarki. Jednak o ile sztućce, garnki i patelnie są wykonane ze stali nierdzewnej, są odporne na rdzę i można je myć w zmywarce. Srebrne sztućce i ceramiczne talerze również można myć w urządzeniu. Porcelana z dekoracjami powinna być jednak oznaczona jako nadająca się do mycia w zmywarce, aby intensywność kolorów nie wyblakła. Poza szczególnie delikatnymi, do zmywarki nadają się na ogół także kieliszki.

Czy rzeczywiście nadaje się do mycia w zmywarce?

Aby wiedzieć, czy dany przybór kuchenny nadaje się do mycia w zmywarce, jest on zazwyczaj oznaczony piktogramem lub określeniem „nadaje się do mycia w zmywarce”. Jednak żaden z nich nie jest jednolicie zdefiniowany, dlatego istnieje kilka różnych wersji. Nie należy też mylić go z symbolem szklanki i widelca, który określa produkty nadające się do kontaktu z żywnością.

Postępować ostrożnie z następującymi materiałami:

  • Drewno: deski do krojenia, łyżki kuchenne itp. pod wpływem wysokiej temperatury zmieniają swoją strukturę materiałową i mogą blaknąć i odpryskiwać.
  • Metal: aluminium, cyna, miedź i mosiądz nie nadają się do zmywarki, ponieważ mogą stać się matowe i czarne.
  • Kryształ: wysokie temperatury nie tylko zwiększają ryzyko stłuczenia, ale także szkło na dłuższą metę traci swój blask.
  • Plastik: niektóre tworzywa sztuczne mogą z czasem odbarwić się lub zdeformować, jeśli znajdą się zbyt blisko prętów grzejnych.

Bardziej sensowne jest też ręczne wykonywanie kolejnych potraw:

  • Stare naczynia: talerze ze złotymi brzegami i innymi ozdobami należy traktować ze szczególną ostrożnością, ponieważ ozdoby mogą się odkleić.
  • Tarka do sera: liczne małe perforacje i ostre ostrza trudno jest całkowicie umyć w zmywarce, dlatego zawsze pozostają na nich resztki.
  • Wysokiej jakości noże szefa kuchni: drogie noże damasceńskie szybko stępią się w zmywarce.
  • Miski dla zwierząt: aby bakterie z pysków zwierząt nie lądowały na wszystkich innych naczyniach, misek dla zwierząt nie należy myć w zmywarce.

Zdjęcia 1-17: © FinalCheck