Słuchawki porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt
- Co musisz wiedzieć
- Słuchawki występują w trzech głównych typach: douszne, nauszne i nauszne. Wybór najlepszego modelu zależy od tego, jak zamierzasz ich używać.
- Osoby wymagające słuchawek o konkretnym przeznaczeniu mogą być pewne, że znajdą specjalnie przeznaczony do tego sprzęt. Są to między innymi słuchawki bezprzewodowe i Bluetooth, słuchawki z redukcją szumów, a nawet specjalne słuchawki dla DJ-ów.
- Poziomy ciśnienia akustycznego, charakterystyka częstotliwościowa i zniekształcenia harmoniczne mogą dać nam pojęcie o jakości dźwięku.
Doskonałe słuchawki na każdą sytuację
Rynek jest wypełniony ogromną różnorodnością słuchawek. Wielu kupujących jest na straconej pozycji, gdy stają w obliczu pozornie nieskończonego wyboru produktów, od prostych słuchawek dousznych po drogie, wysokiej klasy modele. Jednak przy odrobinie informacji ogólnych, wybór odpowiednich słuchawek staje się bułką z masłem.
Wszechstronność: Jak i kiedy należy używać słuchawek?
Szczególnie dla osób mieszkających w mieście, hałas w tle może stanowić ogromny problem. Pikające samochody, huczące silniki i milion innych rzeczy może podnieść hałas otoczenia do poziomu nie do zniesienia. Dla niektórych osób powoduje to niepotrzebny stres, który z kolei może być szkodliwy dla organizmu. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na zagłuszenie tego stresującego hałasu w tle poprzez słuchanie ulubionej muzyki na słuchawkach. Słuchanie muzyki na słuchawkach to chwila wytchnienia w ciągu pracowitego dnia lub podczas oczekiwania na autobus.
Prowadzi to do kolejnej wielkiej zalety słuchawek. Martwy czas spędzony na czekaniu lub podróży wydaje się być skrócony przez posiadanie czegoś do słuchania. Oprócz słuchania muzyki użytkownicy mogą oglądać filmy i teledyski, rozmawiać przez telefon z najlepszym przyjacielem lub rozmawiać z szefem za pośrednictwem połączenia wideo. To pomaga utrzymać nudę na dystans i zamienia czas spędzony na czekaniu w coś bardziej produktywnego. Słuchanie muzyki na słuchawkach może również służyć jako motywacja podczas ćwiczeń. Czy to w domu, czy w pracy, słuchawki mają mnóstwo zastosowań.
Nie wszystkie modele są jednakowo odpowiednie do określonych zadań. Z tego powodu kupujący powinni zwrócić szczególną uwagę na kilka rzeczy przed zakupem. Z wyjątkiem kilku modeli, prawie wszystkie słuchawki są elektrodynamicznymi przetwornikami dźwięku, które pobierają sygnał elektryczny i przekształcają go w akustyczne fale dźwiękowe. Na membranie słuchawek znajduje się cewka otoczona polem magnetycznym, które jest wprawiane w ruch przez prąd elektryczny (indukcja magnetyczna). Membrana jest wprawiana w ruch w celu wytworzenia fal dźwiękowych. Ogólnie rzecz biorąc, większość słuchawek działa w podobny sposób. To głównie dźwięk, który generują, odróżnia od siebie różne Modele.
Różne typy i konstrukcje słuchawek
Podczas poszukiwania nowych słuchawek spodziewaj się, że znajdziesz ogromny wybór różnych modeli. Istnieje inny model i odpowiedni przedział cenowy dla każdego możliwego zastosowania pod słońcem. Prawie wszystkie słuchawki należą do jednej z następujących trzech głównych kategorii:
- słuchawki douszne lub nauszne
- słuchawki nauszne
- i słuchawek dousznych.
Słuchawki douszne i słuchawki nauszne
Wkładki douszne muszą być zgniecione w uchu wewnętrznym, natomiast słuchawki douszne mogą być elastycznie umieszczone przy samym wejściu do kanału słuchowego. Słuchawki douszne często posiadają silikonowe lub gąbkowe nakładki, które sprawiają, że noszenie ich jest wygodniejsze i podobnie jak w przypadku zatyczek do uszu, pomagają redukować hałas z otoczenia. Może to jednak stanowić problem podczas jazdy po drogach, ponieważ mogą one blokować ważne hałasy z ruchu ulicznego.
Modele douszne są najbardziej popularne do użytku w podróży, podczas gdy słuchawki douszne stały się nieco niszowym reliktem w ciągu ostatnich kilku lat. Dzięki kompaktowej konstrukcji, słuchawki tego typu bez problemu mieszczą się w każdej torbie i mogą być łatwo transportowane. Istnieją sporadyczne doniesienia o dyskomforcie spowodowanym tym, że słuchawki douszne siedzą niewygodnie w kanale słuchowym. Aby to zwalczyć, niektórzy producenci oferują słuchawki douszne, które można dostosować do gustu danej osoby.
Plusy
- Idealny do stosowania w podróży
- Bardzo zwarta konstrukcja
- Lekki
Wady
- Nie nadaje się do jazdy
- Zgłoszenia dotyczące dyskomfortu podczas użytkowania
Słuchawki nauszne
Jak sama nazwa wskazuje, słuchawki te spoczywają na górnej części uszu. Należą do kategorii słuchawek nagłownych i są wykonane z dwóch wyściełanych głośników połączonych regulowanym, łączącym pałąkiem. Mimo że są znacznie większe od modeli dousznych, dzięki stosunkowo kompaktowej konstrukcji nadają się do użytku w podróży. Najbardziej oczywistą zaletą słuchawek dousznych jest lepsza jakość dźwięku. Większość modeli można również złożyć i schować w torbie lub plecaku.
W zależności od danego modelu, słuchawki douszne czasami emitują więcej dźwięku do otoczenia, potencjalnie powodując zakłócenia dla osób trzecich. Z drugiej strony, więcej hałasu zewnętrznego może być również odbierane przez użytkownika, co może sprawić, że będą one lepszym wyborem do użytku w ruchu ulicznym. Istnieją duże różnice w odniesieniu do komfortu zapewnianego przez słuchawki douszne. Przy dłuższym noszeniu może dojść do powstania niewygodnego nacisku na zewnętrzną część ucha. Tą samą miarą, nadmierna luźność może prowadzić do zsuwania się słuchawek.
Plusy
- Dobra jakość dźwięku
- Budowa Comapct
- Lekki
- Hałas z zewnątrz pozostaje słyszalny (lepiej sprawdza się w ruchu ulicznym)
Wady
- Dźwięk może emanować do otoczenia
- Poślizg lub zbyt duży nacisk
Słuchawki nauszne
Słuchawki nauszne to również słuchawki nagłowne, różniące się od wersji nausznych jedynie tym, że nauszniki otaczają całe ucho. Są one, dla porównania, znacznie większe. Modele te gorzej nadają się do używania w podróży, choć na rynku przybywa coraz więcej modeli składanych. Wysokiej klasy słuchawki nauszne oferują doskonałą jakość dźwięku. Ze względu na wyższą impedancję są jednak mniej odpowiednie do używania ze smartfonami.
Te słuchawki to bez wątpienia najlepszy wybór dla prawdziwych entuzjastów muzyki i miłośników kina domowego. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że irytujące szumy otoczenia są trzymane na uboczu, pozwalając na czystą radość z dźwięku. Głębokie tony basowe brzmią w tych modelach szczególnie dobrze, ponieważ fale dźwiękowe nie są w stanie wydostać się z immersyjnych wkładek dousznych. Dzięki temu słuchacze mogą cieszyć się czystym i wyraźnym dźwiękiem, nawet przy niskim poziomie głośności.
Plusy
- Idealny dla miłośników muzyki i kina domowego
- Bardzo dobra jakość dźwięku
- Lekki
Wady
- Duże i często ciężkie
- Uszy mogą stać się ciepłe, jeśli są noszone przez dłuższy czas
Podstawowe różnice konstrukcyjne pomiędzy różnymi typami słuchawek
W opisach produktów można spodziewać się określeń „otwarty„, „półotwarty” i „zamknięty”. W przypadku systemów zamkniętych niewiele hałasu może się wydostać, co oznacza, że jest mało prawdopodobne, aby użytkownicy przeszkadzali komuś z ich bliskich. Z drugiej strony, hałasy zewnętrzne są prawie całkowicie wykluczone. Dźwięk może być również odbijany w zamkniętej przestrzeni wkładki dousznej, co negatywnie wpływa na jakość dźwięku. Słuchawki otwarte nie są zamknięte i dlatego mogą emitować hałas do otoczenia. W ten sam sposób hałas z otoczenia może również przenikać do środka. Słuchawki półotwarte są kompromisem pomiędzy tymi dwoma systemami.
Sprzęt specjalistyczny: Słuchawki bezprzewodowe, Słuchawki dla DJ-ów itp.
Szybkie spojrzenie na dostępne opcje pozwala odnieść wrażenie, że na każdą okazję znajdzie się inny typ słuchawek. Założenie słuszne, ponieważ nie każdy typ słuchawek nadaje się do każdego zadania. Słuchawki bezprzewodowe pozwalają na większą swobodę ruchów. Mnóstwo użytkowników jest coraz bardziej sfrustrowanych tradycyjnymi modelami i zamiast tego zwraca się w stronę Bluetooth i opcji bezprzewodowych. Modele bezprzewodowe można podzielić na trzy główne kategorie:
Rodzaj sygnału | Opis |
Podczerwień | Tutaj transmisja odbywa się za pomocą sygnału podczerwieni. W tej technologii wymagana jest bezpośrednia linia wzroku do odbiornika. |
Analogowo | Jakość transmisji jest znacznie lepsza w porównaniu z podczerwienią. Przy zmianie pozycji lub przypadkowym zwiększeniu odległości między sygnałem a odbiornikiem może pojawić się syczenie lub inne denerwujące odgłosy. |
Cyfrowy | Wysoka jakość dźwięku jest cechą wyróżniającą sygnał cyfrowy. Syczenie jest ograniczone do minimum, a wewnątrz promienia odbiornika sygnał pozostaje silny. |
Transmisja cyfrowa jest obecnie najczęściej stosowaną z technologii i oferuje najwyższą jakość dźwięku spośród wszystkich modeli. Sygnał dla słuchawek Bluetooth również jest przesyłany cyfrowo. Aby skorzystać z tej technologii, zarówno nadajnik, jak i odbiornik muszą być wyposażone w Bluetooth. Drogie słuchawki są produkowane specjalnie do użytku przez profesjonalnych DJ-ów. Zauważalne cechy tych modeli to dobre wyłączenie dźwięków z otoczenia, odpowiednia impedancja oraz stabilne dopasowanie do głowy. Mnóstwo słuchawek dla DJ-ów posiada również obrotowe nauszniki.
Niepożądany hałas z otoczenia jest po prostu filtrowany przez słuchawki z redukcją szumów. Modele z aktywną redukcją hałasu wykorzystują mikrofon do przechwytywania dźwięków z otoczenia, a następnie odwracają te informacje o 180 stopni. Odwrócone fale dźwiękowe są następnie odtwarzane ponad normalnym dźwiękiem, zasadniczo usuwając niepożądany hałas. W tym przypadku ważną rolę odgrywa konstrukcja, ponieważ słuchawki nauszne odgrywają dodatkowo rolę izolacyjną w zatrzymywaniu hałasu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie
Wybór konkretnego typu słuchawek sprowadza się do kilku różnych kryteriów:
- przeznaczenie,
- projekt,
- impedancja,
- stosunek jakości do ceny
- i łączność (z przewodami lub bez).
To, którą konstrukcję wybierzesz, zależy przede wszystkim od przeznaczenia. Słuchawki douszne najlepiej nadają się do używania w podróży, ponieważ można je szybko schować do kieszeni lub torby. Nadają się do tego również niektóre składane słuchawki typu headset. Dla wymagających melomanów i fanów kina domowego, brzmienie słuchawek dousznych jest o głowę i ramiona wyżej od konkurencji.
Co oznacza impedancja?
Wibrująca cewka wewnątrz słuchawki przekształca sygnały elektryczne w fale dźwiękowe. Towarzyszy temu pewna oporność, którą można zmierzyć w omach. Słuchawki o wyższej impedancji mają mniejsze i lżejsze cewki, które są znacznie bardziej czułe. Niska impedancja (poniżej 100 omów) jest idealna dla smartfonów i urządzeń zasilanych bateriami. Wyższa impedancja (150 do 600 omów) oznacza jakość dźwięku, która jest odpowiednia dla kina domowego lub systemu hi-fi.
Wiele opisów produktów jest napisanych przy użyciu pozornie kryptycznego słownictwa zawierającego takie słowa jak „ciśnienie akustyczne”, „odpowiedź częstotliwościowa” i „zniekształcenia harmoniczne”.
- Ciśnienie akustyczne jest mierzone w decybelach i pokazuje, przy jakiej głośności jakość dźwięku będzie zniekształcona.
- Charakterystyka częstotliwościowa odnosi się do spektrum dźwięku.
- W przypadku zniekształceń harmonicznych, im niższa wartość tym lepiej. Wartość ta pokazuje związek między dźwiękiem a niepożądanymi szumami tła.
Słuchawki bezprzewodowe zapewniają większą swobodę ruchów, choć rzadko oferują taką samą jakość dźwięku jak wersje z kablem. Korzystając ze słuchawek z kablem należy zwrócić uwagę na gniazdo. W niektórych rzadkich przypadkach stosuje się gniazdo 2,5 mm w miejsce standardowego 3,5 mm. Jedynie większe urządzenia, takie jak wzmacniacze i zestawy stereo, sporadycznie wyposażone są w złącze 6,35 mm.
Wskazówki dotyczące stosowania podczas uprawiania sportu
Specjalne słuchawki sportowe są zalecane do stosowania podczas określonych aktywności. Są one niezwykle wytrzymałe i nie reagują na pot czy słoną wodę. Często mają w zestawie opaskę, która pomaga utrzymać je na miejscu. Istnieją nawet modele, które potrafią mierzyć tętno użytkownika.
Opłaca się również przyjrzeć się akcesoriom dostępnym dla konkretnych modeli. Zarówno wyściółka na pałąku jak i na słuchawkach powinna być w razie potrzeby wymienialna. Kabel jest zazwyczaj najsłabszą częścią słuchawek, ponieważ może ulec uszkodzeniu w wyniku użytkowania. Jeśli na kabel słuchawek wywierane jest duże obciążenie, może lepiej zdecydować się na wersję bez kabla.
Praktyczne wskazówki dotyczące prawidłowego użytkowania i konserwacji
Tanie słuchawki douszne do smartfonów są często postrzegane przez klientów jako coś jednorazowego. W związku z tym ludzie wkładają mało uwagi w konserwację tego typu słuchawek – nawet jeśli znacznie wydłużyłoby to ich żywotność. Inaczej jest jednak w przypadku droższych słuchawek, a w szczególności modeli z najwyższej półki, gdzie klientom zazwyczaj bardzo zależy na prawidłowej pielęgnacji. W żadnym wypadku nie należy wystawiać wrażliwego sprzętu elektronicznego na działanie wody, gdyż może to spowodować jego uszkodzenie. Podobnie, w miarę możliwości lepiej unikać dużych zmian temperatury.
Słuchawki douszne wymagają szczególnie rygorystycznej pielęgnacji, aby powstrzymać gromadzenie się zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpływać na jakość dźwięku. Do czyszczenia należy zdjąć ochronną wyściółkę. W przeciwieństwie do samego sprzętu elektronicznego, można je dokładnie wyczyścić wodą. Przystawki wykonane z silikonu lub pianki mają bezpośredni kontakt z woskowiną uszną, dlatego powinny być czyszczone przynajmniej raz w tygodniu. Należy upewnić się, że wyczyszczona wyściółka jest całkowicie sucha, zanim zostanie ponownie przymocowana do słuchawki, aby uniknąć jakichkolwiek uszkodzeń spowodowanych przez wodę. W większości modeli wyściółka przykrywa kratkę, która służy do ochrony elementów elektrycznych przed zabrudzeniem. W przypadku wykrycia zabrudzeń w kratce, można je zazwyczaj usunąć za pomocą lekkiego odkurzacza wacikowego. W przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń można umieścić nad zabrudzonym miejscem lepki pasek i ostrożnie go ściągnąć.
W zależności od modelu, wyściółkę z opaski na głowę można również zdjąć ręcznie i wyprać. Podobnie jak w poprzednim przykładzie, elementy muszą być całkowicie suche, zanim zostaną ponownie złożone. Słuchawki można nawet przechowywać na specjalnym wieszaku, aby między kolejnymi użyciami nie gromadził się nieprzyjemny zapach. Dzięki temu słuchawki mogą wyschnąć po szczególnie spoconym użytkowaniu.
Jak przechowywać słuchawki i jak je wymienić, jeśli ulegną uszkodzeniu
Włożenie słuchawek do kieszeni może spowodować uszkodzenie wrażliwej technologii. To samo dotyczy słuchawek dousznych, jeśli zostaną niedbale wepchnięte do plecaka. O wiele prostszym i delikatniejszym sposobem przenoszenia słuchawek jest przechowywanie ich w specjalnym etui transportowym. Często takie etui są dołączane przy zakupie, ale są praktycznie ignorowane. Jeśli słuchawki zostały sprzedane bez etui, to do transportu i przechowywania należy użyć małej torby.
Nawet najlepsze praktyki konserwacyjne nie mogą chronić Twoich słuchawek na zawsze. Prędzej czy później wyściółka lub kabel na pewno ulegną uszkodzeniu. Wymienne wyściółki są zwykle zawarte w początkowym zakupie, a jeśli nie, można je łatwo zamówić online. Przy zakupie części zamiennych należy upewnić się, że te, które kupujemy, są odpowiednie dla konkretnego modelu. Wymiana uszkodzonego kabla jest możliwa tylko w przypadku niektórych producentów.
Dalsze pytania dotyczące słuchawek
Czy można używać słuchawek w kasku rowerowym?
Rowerzyści powinni zwrócić szczególną uwagę na dany model, jeśli chcą używać słuchawek podczas jazdy na rowerze. W ruchu ulicznym należy zadbać o to, aby zawsze być w stanie usłyszeć sygnały z innych pojazdów, takie jak pikanie klaksonów i syren.
Czy używanie słuchawek przez długi okres czasu powoduje uszkodzenie słuchu?
Ogólnie rzecz biorąc, słuchawki douszne i nauszne są łagodniejsze dla uszu. Słuchawki douszne znajdują się znacznie bliżej błony bębenkowej i dlatego mogą łatwiej spowodować jej uszkodzenie. Słuchanie muzyki o natężeniu powyżej 85 dB może w końcu spowodować uszkodzenie słuchu, a w poważnych przypadkach nawet głuchotę.
Czy wodoodporne słuchawki Bluetooth mogą być używane do pływania?
W zależności od klasy wodoszczelności możliwe jest używanie wodoodpornych słuchawek Bluetooth podczas pływania. Zaleca się korzystanie ze słuchawek o klasie bezpieczeństwa IPX8 (ochrona przed długotrwałym zanurzeniem w wodzie) i klasie bezpieczeństwa IPX9 (obszerna ochrona przed wysokim ciśnieniem i strumieniami pary). Klasa bezpieczeństwa IPX7 oferuje ochronę w przypadku krótkotrwałego kontaktu z wodą, np. Podczas brania prysznica. Używanie słuchawek Bluetooth w odległości większej niż 10 metrów od urządzenia emitującego sygnał może spowodować problemy z sygnałem, a nawet utratę połączenia.
Zdjęcie 1: © Flamingo Images / stock.adobe.com | Zdjęcie 2: © Vasily Makarov / stock.adobe.com | Zdjęcie 3: © Antonioguillem / stock.adobe.com | Zdjęcie 4: © Jonathan / stock.adobe.com