Projektor HD porady dotyczące zakupu: Jak wybrać odpowiedni produkt
- Co musisz wiedzieć
- Projektory HD to świetne rozwiązanie dla miłośników filmów, którzy chcą mieć w domu wrażenia jak w kinie.
- Przy tej samej wielkości obrazu projektory HD są tańsze od telewizorów HD.
- Są one świetną opcją dla graczy, którzy chcą wciągających wrażeń, które nie obciążają oczu.
- Przed zakupem należy zaplanować, gdzie chcemy ustawić projektor, ekran i fotele, aby wszystko do siebie pasowało.
- Projektory do pracy potrzebują zaciemnionego pomieszczenia.
Po co kupować projektor, skoro masz już telewizor?
Telewizory są wszechobecne w nowoczesnych gospodarstwach domowych, jednak projektory już nie. W ostatnich latach projektory stają się jednak coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród miłośników kina domowego. Obraz wyświetlany przez projektory jest znacznie większy niż w przypadku standardowego telewizora, co oznacza, że można uzyskać znacznie bardziej wciągające wrażenia. Projektory to także świetna opcja na spotkania towarzyskie: wspólne oglądanie filmów lub sportu jest często o wiele przyjemniejsze niż w pojedynkę.
W przeciwieństwie do telewizorów, projektory nie dominują w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Gdy nie są używane, można je szybko schować. Podobnie ekrany można zwinąć tak, że prawie ich nie widać. Oczywiście możesz zamontować projektor na stałe na suficie – to świetne rozwiązanie, jeśli często oglądasz filmy w tym samym miejscu.
Potrzebujesz odpowiedniego pomieszczenia
Projektory muszą być zainstalowane w odpowiednim pomieszczeniu, takim, które jest wystarczająco duże dla obrazu, a także może być zaciemnione. Ze względu na to wiele osób często posiada również telewizor, po prostu dlatego, że są one łatwiejsze w obsłudze – można je włączyć bez konieczności myślenia o oświetleniu czy położeniu.
Podczas konfigurowania projektora należy upewnić się, że można go podłączyć do systemu głośników. Wiele projektorów ma wbudowane głośniki, ale zazwyczaj są one dość kiepskie – zwłaszcza jeśli chcesz odtworzyć kino w domu. Jednak z odpowiednią konfiguracją dźwięku, można złamać popcorn dla doświadczenia box office.
Cztery technologie: LCD, DLP, 3LCD i LED
Istnieją cztery różne rodzaje technologii, które zwykle można znaleźć w projektorach w dzisiejszych czasach. Czytaj dalej, aby uzyskać przegląd i analizę różnych rodzajów na rynku.
LCD
LCD to wypróbowana i przetestowana technologia projektorów. LCD to skrót od Liquid Crystal Display: projektor działa poprzez filtrowanie promieni świetlnych przez ciekłe kryształy, a następnie wyrzucanie ich na ekran lub ścianę. Projektory LCD wytwarzają wspaniałe kolory i dobry kontrast światło-ciemność. Dzięki temu świetnie nadają się do takich rzeczy jak prezentacje, ponieważ są niezwykle czytelne.
Jednak projektory LCD nie są tak wysoko cenione przez miłośników kina domowego, ponieważ zazwyczaj nie radzą sobie z odtwarzaniem czarnych odcieni kolorów. Projektory LCD są również dość głośne: kryształy muszą być stale chłodzone, więc powstaje duży hałas wentylatora. Niektóre starsze modele były podatne na wyświetlanie obrazów pikselowych, ale obecnie jest to dość rzadkie. Niektóre projektory LCD mogą jednak nadal cierpieć z powodu efektu pamięci, w którym artefakty pozostają po zmianie obrazu.
Zalety
- Stosunkowo niedrogi
- Kompaktowy i lekki
- Żywe kolory
- Wysoki kontrast
Wady
- Głośno
- Czarne odcienie nie są zbyt mocne
- Może wytwarzać artefakty
DLP
Digital Light Processing, czyli DLP to technologia projektorów, w których szybkie koło filtrów barwnych kieruje światło do układu DMD. Światło to jest następnie odbijane przez miliony maleńkich lusterek wewnątrz chipu, aby stworzyć ogólny obraz. W rzeczywistości obraz nie jest tworzony całkowicie jednocześnie, ale układ działa tak szybko, że jest to niezauważalne gołym okiem.
Efekt tęczy
Niektóre osoby mogą zauważyć migający efekt tęczy w przypadku jednoukładowych projektorów DLP, co może powodować bóle głowy.
Projektory DLP mają znacznie lepszą czerń, a także wyraźniejszy kontrast kolorów w porównaniu z projektorami LCD. Ponieważ są one uszczelnione, projektory DLP nie mogą zostać uszkodzone przez kurz. Jednak ze względu na stale obracające się koło kolorów, są one dość głośne. W zależności od modelu, projektory DLP mają stałą rozdzielczość, co może oznaczać spadek jakości, jeśli źródło wideo ma wyższą rozdzielczość. Podobnie, niektóre projektory DLP mogą wytwarzać efekt tęczy.
Zalety
- Wysoki kontrast
- Bogaci czarni
- Dobra reprezentacja przestrzenna
- Odporny na kurz
Wady
- Głośno
- Kolory nie są w 100% realistyczne
- Stała rozdzielczość
LED
Projektory LED są bardzo podobne do projektorów LCD i DLP. Różnica polega na tym, że zamiast lampy UPH jako źródła światła, posiadają one żarówki LED. Zaletą tego rozwiązania jest to, że diody LED są znacznie wydajniejsze i nie nagrzewają się tak bardzo. Nie trzeba ich tak bardzo chłodzić, co sprawia, że projektor jest cichszy. Ponadto diody LED działają znacznie dłużej niż tradycyjne lampy. Ich żywotność wynosi do 30 000 godzin – to prawie 10 razy dłużej niż w przypadku zwykłej żarówki! Opłacalne jest to, że diody LED nie są tak jasne jak niektóre inne żarówki, więc projektory LED nie są dobre, chyba że pomieszczenie jest odpowiednio zaciemnione.
Zalety
- Cichy
- Wydajność energetyczna
- Lampa długo wytrzymuje
Wady
- Niższa jasność
3LCD
Projektory 3CLD posiadają indywidualne LCD dla każdego z kolorów RGB (czerwony, zielony i niebieski). Światło jest następnie przesyłane z nich do pryzmatu, który łączy je razem i wypuszcza jednocześnie. Oznacza to, że nie ma szans na uzyskanie efektu tęczy, jaki można uzyskać w projektorach DLP.
Technologia 3LCD daje wysoką luminację i kontrast. Jednak rozdzielczość jest nieco ograniczona, podobnie jak częstotliwość odświeżania – 3LCD nie jest najlepsza dla graczy.
Zalety
- Wysoka wydajność świetlna
- Żywe kolory
- Brak efektu tęczy
Wady
- Słaba rozdzielczość
- Niska częstotliwość odświeżania
Który projektor jest dla mnie najlepszy?
Najlepszy projektor dla Ciebie będzie zależał od tego, do czego go potrzebujesz i gdzie zamierzasz go ustawić. Jeśli chcesz kina domowego, będziesz chciał najlepszej możliwej jakości obrazu, ale jeśli jesteś graczem, decydującym czynnikiem będzie częstotliwość odświeżania. Do małych pomieszczeń możesz dostać projektory o krótkim rzucie, a do sal konferencyjnych projektory montowane na suficie. W skrócie, te przykłady mają pokazać, że będzie projektor, który pasuje do Twoich potrzeb, trzeba tylko wiedzieć, czego szukać!
Kino domowe
Dla wielu osób serwisy streamingowe, takie jak Netflix czy Amazon Prime, już dawno zastąpiły standardową telewizję. Obecnie platformy te oferują wiele treści w rozdzielczości 4K, dzięki czemu są idealne dla konfiguracji kina domowego. Jeśli planujesz używać projektora z serwisem streamingowym, upewnij się, że kupisz taki, który jest kompatybilny z Wi-Fi: teraz możesz nawet dostać inteligentne projektory, które są dostarczane z preinstalowanymi aplikacjami.
Gaming
Gry często sprowadzają się do reakcji w ułamku sekundy, więc jeśli planujesz grać w gry za pomocą projektora, będziesz chciał mieć jeden z szybką częstotliwością odświeżania. Odnosi się to do tego, jak szybko zmienia się obraz. Jeśli masz projektor z wolną częstotliwością odświeżania, doświadczysz lagów, które mogą uniemożliwić grę. Nie jest to tak ważne w przypadku filmów, ponieważ projektor powinien być wystarczająco szybki.
Dlaczego czas reakcji jest ważny dla projektora do gier?
Input lag jest liczony w milisekundach. Większość gier działa z częstotliwością 60 Hz, co oznacza, że mają 60 klatek na sekundę (fps), ale można też dostać takie z częstotliwością 120 Hz. Projektory do gier zazwyczaj mają częstotliwość odświeżania co najmniej 120 herców, więc będziesz mógł grać bez żadnych opóźnień. Ilość opóźnień, z którymi możesz sobie poradzić, zanim zaczniesz się denerwować, zależy od gry, w którą grasz – na przykład gry wyścigowe wymagają znacznie szybszych reakcji niż gry fabularne. 30-milisekundowe opóźnienie przy 60 klatkach na sekundę jest uważane za ok, ale gdy dojdziesz do 70ms opóźnienia lub więcej, lag będzie wyraźnie zauważalny.
Podczas gry ludzie mają tendencję do siedzenia bliżej ekranu, aby w pełni zanurzyć się w grafice i świecie fantasy. Projektory pozwalają to zrobić znacznie taniej niż to, co trzeba by wydać na telewizor HD, ponieważ ich podstawowa szerokość obrazu jest znacznie większa.
Projektory krótkiego rzutu
Ten typ projektora jest najlepszy do mniejszych pomieszczeń, w których jest mniej miejsca między projektorem a ekranem. Są dobrą opcją dla graczy, którzy chcą siedzieć blisko ekranu, ponieważ możesz usiąść za nimi i nie uzyskać żadnych cieni. Podobnie projektory o krótkim rzucie są świetne do prezentacji – nie będziesz zakłócać obrazu podczas prezentacji. Jednak, choć są łatwiejsze w użyciu pod tym względem, tracisz na jakości obrazu i kontraście.
Projektory do prezentacji biznesowych
Możesz dostać przenośne projektory do spotkań, jak również stałe projektory montowane na suficie, w zależności od tego, czy zawsze będziesz mieć prezentacje w tym samym pomieszczeniu. W obu przypadkach jednak, będziesz chciał model, który nie jest zbyt ciężki. Uzyskanie projektora z przyzwoitymi wbudowanymi głośnikami może zaoszczędzić wiele kłopotów, ale jeśli masz zamiar być w większym pomieszczeniu, a następnie rozważyć uzyskanie zewnętrznych głośników.
Gniazda na zewnętrzne urządzenia pamięci masowej, takie jak pamięci USB i karty SD, są naprawdę przydatne w projektorach biznesowych, ponieważ można załadować pokaz slajdów bezpośrednio do niego bez konieczności podłączania komputera. Ponieważ spotkania odbywają się zwykle w jasnych pomieszczeniach, będziesz chciał projektor o dużej jasności, między 3000 a 5000 lumenów. Współczynnik kontrastu jest mniej ważny – 3000:1 powinno wystarczyć. Zakup projektora o dużym obrazie to dobry pomysł na prezentacje, zwłaszcza jeśli chcesz wyraźnie pokazać tabele i grafiki.
Porady dotyczące kupna
To może stać się dość przytłaczające, próbując wypracować, co wybrać z ogromnej gamy projektorów dostępnych na rynku. Czytaj dalej, aby zapoznać się z najważniejszymi kryteriami, które należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu zakupu.
Rozdzielczość – HD, 4K lub 8K
Rozdzielczość wskazuje z ilu pojedynczych pikseli zbudowany jest obraz. Mówiąc prościej, im więcej pikseli, tym ostrzejszy obraz. Jeśli masz więcej pikseli, możesz mieć większy obraz, który nie będzie ziarnisty lub pikselowy. Kolejną ważną rzeczą, o której należy wspomnieć jest to, że wszystkie rozdzielczości od HD w górę mogą pracować w formacie 16:9. Od dawna jest to standard dla filmów.
Nazwa | Rozdzielczość pikseli |
HD-ready | 1280 x 720 |
Full HD | 1920 x 1080 |
4K (UHD) | 3840 x 2160 |
8K (UHD-2) | 7680 x 4320 |
Kontrast
W specyfikacji technicznej każdego projektora kontrast jest reprezentowany przez współczynnik. Często spotykaną wartością dla projektorów Full HD jest 10 000:1. Oznacza to, że najjaśniejsza biel jest 10 000 razy jaśniejsza od najciemniejszej czerni. Dobry współczynnik kontrastu ma kluczowe znaczenie – decyduje o jakości obrazu, a także o tym, czy projektor poradzi sobie w pomieszczeniu, które nie ma idealnego oświetlenia. Wybierz projektor o współczynniku kontrastu co najmniej 5000:1
Intensywność światła
Natężenie światła jest mierzone w ANSI lumenach i jest również ważnym kryterium zakupu. Im wyższy wskaźnik lumenów, tym większa moc światła. Jeśli masz jasny pokój, wtedy będziesz potrzebował projektora o wysokiej ocenie lumenów. W przypadku zaciemnionego pokoju nadal potrzebujesz co najmniej 1500 lumenów. Zaciemniony salon z żaluzjami będzie potrzebował projektora, który emituje co najmniej 2500 lumenów.
Korekta keystone
Gdy projektor nie jest idealnie ustawiony względem powierzchni projekcyjnej, wytwarzany obraz może być zniekształcony do kształtu trapezu. Innymi słowy, projekcja jest szersza lub wyższa po jednej stronie niż po drugiej. Aby rozwiązać ten problem, prawie wszystkie projektory mają funkcję korekcji zniekształceń keystone w poziomie lub w pionie. Chociaż niektórzy entuzjaści kina odradzają korekcję geometrii obrazu ze względu na utratę rozdzielczości, funkcja ta jest mimo wszystko niezwykle przydatna.
Tom
Ilość hałasu, jaki wytwarza projektor, zależy od technologii, w jakiej został wykonany. Projektory LCD są najgłośniejsze, ponieważ muszą być chłodzone przez wewnętrzne wentylatory. Projektory LED z drugiej strony są cichsze, ale nie całkowicie ciche. W rzeczywistości nie ma projektorów, które są całkowicie ciche, ale można dostać takie, które produkują tylko około 20 decybeli – ledwo wyczuwalne dla ludzkiego ucha. Wybierz projektor, który nie wytwarza więcej niż 30 dB, w przeciwnym razie może to być denerwujące podczas oglądania filmu.
Połączenia
Porty HDMI są obecnie standardem w projektorach, ale można również znaleźć projektory z innymi portami. Mogą one obejmować VGA, DVI-D, komponentowe wideo i inne. Interfejs USB to świetne połączenie, ponieważ oznacza, że możesz podłączyć bezpośrednio to, co chcesz wyświetlić.
Wi-Fi
Łączność Wi-Fi to niezwykle przydatna funkcja, którą powinien posiadać projektor. Oznacza to, że możesz przesyłać treści ze swojego smartfona, tabletu lub komputera bezpośrednio do projektora. Jest to szczególnie przydatne w połączeniu z serwisami streamingowymi, takimi jak Netflix czy YouTube. Kolejną zaletą jest to, że nie musisz zajmować się nieporządkiem w kablach i brakiem odpowiedniego złącza.
Waga
Jeśli planujesz zainstalować projektor na stałe, to waga nie jest bardzo ważna. Jeśli jednak planujesz go przenosić, nie chcesz niczego zbyt ciężkiego. Obecnie istnieje wiele projektorów o lżejszej wadze – poniżej 6 funtów (3 kg). Można też dostać przenośne mini projektory – są one zasilane bateriami i bardzo lekkie.
Żywotność lampy
Przy wyborze projektora należy zwrócić uwagę na żywotność lampy projekcyjnej, ponieważ może ona mieć duży wpływ na koszty eksploatacji. Średnio, lampa UHP wymaga wymiany po około 2500 do 3000 godzin, co odpowiada około 100 do 125 dniom pracy. Wymiana lampy jest kosztowna: ponad 50 dolarów za każdym razem. Można dostać projektory z „trybem ekologicznym”, który może wydłużyć okres eksploatacji. Projektory LED zazwyczaj nigdy nie wymagają wymiany, ponieważ mają tak długą żywotność.
Instalacja
Zainstalowanie projektora na stałe jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ oznacza, że zawsze będziesz miał właściwe ustawienie – właściwa konfiguracja może być trudna i nie chcesz tego robić za każdym razem. Najważniejszą rzeczą do rozważenia jest związek między współczynnikiem rzutu projektora a wielkością pomieszczenia. W przypadku mniejszych pomieszczeń, można uzyskać projektory o krótkim rzucie, które mogą produkować normalnej wielkości projekcję z dużo mniejszej odległości.
Przyjazność dla użytkownika
Dobry interfejs użytkownika jest ważny również w przypadku projektorów. Opóźnione, źle zorganizowane menu, tajemnicze przyciski i niestabilny system operacyjny sprawią Ci tylko przykrość. Idealnie byłoby, gdybyś chciał mieć coś intuicyjnego, z łatwo dostępnymi przyciskami i złączami. Niektóre projektory są dostarczane z pilotem zdalnego sterowania, który może być pomocny – jeśli go zgubisz, często możesz również podłączyć uniwersalny pilot.
Wskazówki dotyczące montażu
Dobry projektor nie będzie działał dobrze, jeśli nie będzie miał dobrego ekranu lub ściany, na której będzie wyświetlał obraz. Czytaj dalej, aby uzyskać kilka wskazówek i porad, jak najlepiej ustawić projektor.
Projekcja na ścianę
Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca na ekran, projekcja na ścianie jest całkowicie w porządku. Aby uzyskać najlepsze wyniki bez ekranu, możesz uzyskać specyficzną farbę do projektora, aby Twoja ściana była jak najbardziej gładka. Wszelkie nierówności, zawieszenia obrazów lub dziury będą denerwujące, więc upewnij się, że masz gładką ścianę, jeśli chcesz projektować na nim.
Rodzaje ekranów do projektorów
Istnieje kilka rodzajów ekranów do projektorów. Można je rozróżnić ze względu na sposób montażu. Ekrany przenośne to najprostszy typ. Siedzą na stojaku i można je łatwo rozstawić i złożyć. Choć ich prostota jest świetna, nie są najlepsze do kina domowego. Rozmiar ekranu jest zwykle stosunkowo ograniczony – około 5 stóp (1,5 m) – a materiał jest często bardzo cienki, co może prowadzić do wypranych kolorów.
Ekrany rozwijane to powszechny i lubiany rodzaj ekranu projekcyjnego. Należy je zamontować na suficie – następnie ściąga się z nich ekran.
Elektryczne ekrany do projektora są sterowane za pomocą pilota i są niezwykle łatwe w użyciu. Są opcją luksusową i mają schludniejszą estetykę niż ekrany zwijane, ponieważ nie ma na nich zwisającego sznurka.
Aby uzyskać najlepsze wrażenia kinowe, należy zastosować ekrany ramowe. Są to te, których używają w prawdziwych kinach, i nie bez powodu. Mają szeroki czarny filc wokół ekranu, aby pochłonąć wszelkie światło, co poprawia kolory projekcji. Oprócz ceny, główną wadą ekranów ramowych jest to, że muszą być zainstalowane na stałe.
Odległość między siedzeniami
Uzyskanie odpowiedniej odległości od miejsca siedzącego jest ważne. W zależności od rozdzielczości projektora, jeśli usiądziesz zbyt blisko, będziesz w stanie zobaczyć poszczególne piksele. Poniższa tabela to przewodnik oparty na szerokości projekcji wynoszącej 2 m (6,5 stopy):
Rezolucja | Minimalna odległość | Maksymalna odległość |
HD-ready | 19’4″ (5.9m) | 21’4″ (6.5m) |
Full-HD | 19’4″ (5.9m) | 18’8″ (5.7m) |
4K | 14’1″ (4.3m) | 16’1″ (4.9m) |
8K | 11’6″ (3.5m) | 13’5″ (4.1m) |
Szerokość ekranu zależy oczywiście od odległości między projektorem a ekranem. Ogólna zasada mówi, że obraz powinien być mniej więcej o połowę szerszy niż odległość między projektorem a ekranem. Prawdopodobnie będziesz musiał trochę poeksperymentować podczas wstępnego ustawiania projektora.
Zdjęcie 1: © FinalCheck | Zdjęcie 2: © Pixel-Shot / stock.adobe.com | Zdjęcie 3: © JenkoAtaman / stock.adobe.com | Zdjęcie 4: © leszekglasner / stock.adobe.com | Zdjęcie 5-15: © FinalCheck